Výsledkom bude memorandum o spolupráci pri starostlivosti o arborétum, ktoré by sa malo podpisovať v septembri. Vyčlenením finančných prostriedkov na zamestnanie odborných pracovníkov župa nekončí, má záujem arborétum zrevitalizovať. Momentálne sa vypracováva dendrologický prieskum, po ktorom bude nasledovať Štúdia obnovy arboréta. Tá bude slúžiť ako podklad na prípravu projektovej dokumentácie na obnovu kultúrnej pamiatky. Odhadované náklady na revitalizáciu arboréta sú 250-tisíc eur. Župa sa bude snažiť získať prostriedky z grantov.
V predchádzajúcich rokoch sa samosprávny kraj priamo nepodieľal na pravidelnom financovaní arboréta. “Starostlivosť o arborétum bola dlhé roky na pleciach strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej v Liptovskom Hrádku, ktorá sa oň v rámci odbornej praxe študentov starala. Výsledkom toho je stav, v akom sa arborétum nachádza. Našou snahou je tento cenný areál zveľadiť a zachrániť,” povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
Žilinská župa a lesnícka škola, v správe ktorej arborétum je, zamestná nových odborných pracovníkov na údržbu územia. Od 1. augusta Stredná odborná škola lesnícka a drevárska Jozefa Dekréta Matejovie zamestnala záhradníka, ďalší zamestnanec začne pracovať do začiatku školského roka na pozícii správcu. Jeho úlohou bude zabezpečovať obnovu vegetačnej zložky, teda pestovanie nových drevín, rozširovanie zbierok a ošetrovanie drevín.
Arborétum z konca 19. storočia je najvyššie položeným arborétom v strednej Európe (650 m n.m.) a je jedinečné svojho druhu v Európe aj napriek svojej malej výmere (cca 7 ha). Nachádzajú sa tam jedinečné dreviny zo Slovenska, Európy, Ázie a Severnej Ameriky, pričom viaceré sú zapísané v Červenom zozname ohrozených druhov. Areál arboréta je zaradený do štvrtého stupňa ochrany. Územie je voľne prístupné verejnosti, vedie tadiaľ frekventovaný chodník.