Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR prijal stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR. Výbor tak urobil po tom, čo nezaradený poslanec Peter Marček prednedávnom navštívil Krym. Poslanci za SNS a Smer-SD sa z rokovania ospravedlnili.
“Výbor v súlade so spoločnou pozíciou členských krajín EÚ a Severoatlantickej aliancie neuznáva výsledky nelegálneho referenda na Kryme z marca 2014. Pripojenie polostrova k Ruskej federácii porušilo základné princípy medzinárodného práva a narušilo zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny,” uvádza sa v uznesení výboru.
Na výbore bol prítomný aj poslanec Peter Marček, ktorý na ňom prezentoval stanovisko, že “Krym historicky patril, patrí a bude patriť Rusku”. Ostatní poslanci, ktorí sa chceli súkromnej cesty na Krym zúčastniť, sa podľa neho zľakli mediálnej bubliny, ktorá okolo nej vznikla. Šéfka výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) a spravodajca návrhu Martin Klus (SaS) sú podľa Marčeka “Sorosovými agentmi”…
Neúčasť poslancov za koaličné strany SNS a Smer-SD Cséfalvayová komentovala slovami, že sa všetci ospravedlnili a ona neskúmala, prečo neprišli. “Nechcem to súdiť, je leto a dovolenkové obdobie, je možné, že ochoreli alebo sú na dovolenke,” uviedla predsedníčka.
Podpredseda výboru Jaroslav Paška (SNS) v utorok na svojom facebookovom profile napísal, že zvolanie mimoriadnej schôdze výboru poukázalo na “bezzásadovosť a falošnosť viacerých aktérov slovenskej zahraničnej politiky”, keďže výbor sa v minulosti nezaoberal cestou niektorých poslancov do Kosova, ktorého legitimitu Slovensko neuznáva.
Ďalší z poslancov SNS Anton Hrnko vo štvrtok písal o nečakanom úspechu Marčekovej misie i ruskej zahraničnej politiky. “Od pripojenia Krymu k Ruskej federácii navštívili Krym pod ruskou egidou poslanci mnohých krajín na regionálnej, krajinskej i celoštátnej úrovni. V krajinách, z ktorých títo poslanci pochádzali, to vždy vyhlásili za súkromný počin poslancov; možno okomentovali, že sa nezhoduje s oficiálno politikou daného štátu, a tým to skončilo,” uviedol s tým, že dodnes sa žiadna takáto návšteva nestretla s tým, žeby sa dotknuté štáty snažili nejakým spôsobom takéto individuálne počiny zoficiálniť.
“Až amatéri zo Zahraničného výboru NR SR dali zasadnutím a uznesením individuálnej návšteve poslanca Marčeka na Kryme oficiálny placet. Poslanec Marček určite ani v kútiku duše nedúfal, že títo amatéri dajú jeho individuálnej akcii oficiálny štatút a dostane sa mu takéhoto uznania. Zamestnanci ministra Lavrova majú z toho určite veľkú radosť, lebo takéto potvrdenie priamo zo stredu EÚ určite nečakali.”
Hrnko ďalej píše: “Starí Rimania hovorili o niekom, kto svojimi rečami alebo skutkami zbabral všetko, čo sa dá: Si tacuisses, philosophus manses, teda keby si mlčal, bol by si ostal filozofom. Myslím, že toto heslo by si do svojich kancelárií mali na dostatočne veľkej tabuli vyvesiť ako poslankyňa Cséfalvayová, tak i poslanec Klus. No a Slovák by im do toho ešte pridal poučenie Dvakrát meraj a raz strihaj!”
Dodal, že nesúhlas SNS so zasadnutím ZV NR SR už mnohí okomentovali tým, že SNS je známa svojimi proruskými postojmi. “Chcel by som ich upozorniť, že postoj SNS je predovšetkým proslovenský a je vedený záujmami Slovenskej republiky a slovenského národa. Hlavným, existenčným záujmom Slovákov je nemať nepriateľov a byť za dobre so všetkými, s ktorými sa to dá. SNS z historických i aktuálnych dôvodov nevidí a nebude vidieť v Rusku nepriateľa, pretože objektívne ním ani nie je. To však neznamená, že so všetkým, čo Rusko robí súhlasíme, rovnako ako nesúhlasíme s mnohými vecami, ktoré robia naši spojenci v EÚ a NATO. Pretože naším cieľom je zachovanie suverenity SR, jej prosperita a mierový život. Niet väčšej hodnoty ako mier a o to sa musíme usilovať. To by malo byť zmyslom akejkoľvek aktivity všetkých na Slovensku, nie vytváranie umelých nepriateľstiev.”
“Poslancovi Bugárovi by som poradil len jednu vec: Najlepšie by urobil, keby mal okolo seba len profesionálov. Určite by mu to pomohlo viac, ako keď obhajuje amatérske a nie príliš rozumné aktivity ľudí zo svojho okolia,” uzavrel Anton Hrnko.
Vládna SNS žiada výmenu na poste predsedu parlamentného zahraničného výboru. Strane sa nepáči, že Katarína Cséfalvayová zvolala výbor k nedávnej ceste nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Krym. Národniari hovoria o hrubom porušení koaličnej zmluvy.
Podľa národniarov nebolo jeho stredajšie rokovanie zvolané po dohode s koaličnými partnermi, hovoria o hrubom porušení koaličnej zmluvy. Program výboru tiež podľa nich smeroval mimo rámca jeho vecných oprávnení (viac v článku).
Most-Híd ostáva pokojný
Béla Bugár však odmieta, že by bola porušená koaličná zmluva. Porušenie by podľa neho bolo, ak by s uznesením nesúhlasil koaličný partner a napriek tomu by ho pretlačili s hlasmi opozície. “Ale na výbore žiadny koaličný partner nebol,” uviedol líder Mosta-Híd. V SNS podľa Bugára reagovali prudšie ako treba, ale pripomenul, že to nebolo prvýkrát.
Zasadnutie výboru bolo podľa stanoviska Mosta ohlásené dostatočne vopred a koaliční predstavitelia mali text navrhovaného vyhlásenia k dispozícii týždeň. Nikto z nich však Cséfalvayovej nevravel o probléme s jeho obsahom.
Reakcie ďalších politikov
Ďalší z členov výboru poslanec Richard Vašečka tiež hovorí o kríze koalície. “Zúčastnil som sa mimoriadneho zasadnutia Zahraničného výboru, ktorého som čerstvým členom. Pre nás to bolo normálne pracovné stretnutie, pre koalíciu dôvod na ďalšiu koaličnú krízu,” uviedol na sociálnej sieti.
Poslanec Ľubomír Galko z SaS dodal, že vraj SNS “zasa vydiera a robí ramená”. “Idú vraj odvolávať predsedkyňu zahraničného výboru Cséfalvayovú z Mostu-Híd, za to, že zvolala výbor, ktorý v podstate skonštatoval, že poslanec Marček je, jemne povedané, ujetý.,” napísal Galko, ktorý dodal, že je pravdou, že na to výbor zvolávať netreba, lebo to je jasné každému súdnemu človeku. “Na druhej strane je ale hlavne jasné, že tento jeden z členov korupčnej vládnej koalície – SNS, nikoho neodvolá. Len vydiera, dostane nejaký ďalší kus žvanca a pôjde sa ďalej. Lebo na tom je celá táto zlepenecká korupčná koalícia postavená a na tom funguje. Na kšeftoch a vydieraní.”
Kroky predsedníčky výboru spochybnil aj bývalý popredný politik SNS Rafael Rafaj reagujúc na slová Kataríny Cséfalvayovej, že “svojimi postojmi vždy podporovala a presadzovala do praxe oficiálne európske a euroatlantické smerovanie slovenskej zahraničnej politiky”
“No veď to. Občas by sa patrilo presadiť aj niečo slovenské do európskej politiky, nielen “prikláňať sa” a pretláčať cudzie zámery,” napísal svoj postoj Rafaj.