“Výsledkom budú sociálne nepokoje.” Europoslanec Vondra predpovedal budúcnosť EÚ

“Výsledkom budú sociálne nepokoje.” Europoslanec Vondra predpovedal budúcnosť EÚ

Praha 11. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Alexandr Vondra)

 

Europoslanec Alexander Vondra označil snahu o dosiahnutie zákazu spaľovacích motorov k roku 2035 za vážne ohrozenie pre sociálny zmier. Pre televíznu stanicu CNN Prima News uviedol, že Európska únia “sa trochu zbláznila”

Alexandr Vondra
Na snímke europoslanec Alexandr Vondra

Podľa názoru europoslanca je prechod na elektromobilitu pre väčšinu ľudí “príliš rýchli útek” s tým, aké ciele nastavila Európska únia. “Je to úplný nezmysel, pretože aj keby sme si ten elektromobil zaobstarali, tak bude mať výfuk rovnako v Prunéřově. Čiže, ani životnému prostrediu to nepomôže,” uviedol.

Reklama

Alexandr Vondra spomenul, že na snahy o čo najrýchlejšie zavedenie elektromobility doplatí hlavne stredná trieda, lebo pokiaľ budú nastavené dotácie pre obstaranie týchto vozidiel, tak peniaze na dotácie budú rovnako vzaté z daní odvádzaných pracujúcimi.

“Európska únia si koleduje o prú*er, ktorý sa obráti proti nej ako takej. Ja si myslím, že je potreba to viac rozložiť v čase, a nie to zbytočne urýchľovať. Výsledkom budú akurát sociálne nepokoje,” myslí si europoslanec.

Reklama

Moderátor sa europoslanca pýtal, prečo Európska únia tak tlačí na čo najrýchlejšiu možnú realizáciu elektromobility.

“Po prvé sa trochu zbláznili. Tí politici tomu nerozumejú. Oni konajú len podľa povrchných signálov. Po druhé, vezmite si ten Green Deal, nemá len dekarbonizáciu,” povedal politik.

Druhou časťou, ako povedal, je lepšie nakladanie s pôdou a vodohospodárstvom. “Tam sa ale politici boja rýchlejšie konať,” uviedol, ako príčinu načrtol, že by európski sedliaci prišli s traktormi pred parlament.

Vondra tiež poukázal na skutočnosť, že konkurencieschopnosť Európy tkvie hlavne v oblasti spaľovacích motorov. V oblasti elektromobility sú napríklad Číňania “ďaleko pred nami”.

 

Reklama
Zdraženie benzínu v Nemecku

Nemecké noviny Haldesblatt priniesli správy o tom, že nemecká vláda údajne diskutuje o zvýšení ceny na benzín o 70 centov za liter v reakcii na to, že sa spolkovým vládcom nedarí napĺňať klimatické ciele, ku ktorým sa zaviazali. Toto zvýšenie ceny za benzín by znamenalo zvýšenie nákladov pre rodinu na prevádzku dvoch vozidiel o 1 800 eur ročne. V prípade rodiny s jedným vozidlom žijúcej v meste, píše Handelsblatt, by išlo o nárast nákladov o 700 euro ročne.

Dôvodom pre to je skutočnosť, že v roku 2021 Nemecko nenaplní svoje klimatické ciele, pretože vyprodukuje o 7 miliónov ton CO2 viac, než sa zaviazalo produkovať. V roku 2022 to potom má byť o 20 miliónov ton viac, lebo sa počíta s nárastom mobility ľudí po ústupe koronavírusu.

Nemecký magazín Focus v tejto súvislosti poukázal na aprílové “spektakulárne” rozhodnutie súdu k zákonu o ochrane klímy: “Kto teraz urobí príliš málo, bude musieť v budúcnosti ešte radikálnejšie obmedzovať slobodu. To je ten princíp. ”

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:43

Bangladéšske úrady v nedeľu vydali ďalšiu trojdňovú výstrahu pred horúčavami. Reagujú tak na najdlhšiu vlnu horúčav v tejto juhoázijskej krajine za posledných 75 rokov, ktorá pretrváva už 29 dní.

12:33

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu uviedol, že Spojené štáty sú jedinou krajinou, ktorá je schopná zastaviť možnú izraelskú inváziu do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy.

12:22

Čínska rada pre podporu medzinárodného obchodu (CCPIT) v nedeľu vyzvala Európsku úniu (EÚ), aby pokračovala v zlepšovaní a optimalizácii obchodného prostredia, poskytla spravodlivé podmienky pre zahraničné investície a zastavila “diskriminačné” obchodné politiky.

12:07

Ruského novinára Sergeja Karelina zadržali pre obvinenia z “extrémizmu” v spojitosti s tvorbou videí pre tím zosnulého ruského disidenta Alexeja Navaľného.

11:52

Elon Musk pricestoval do Číny na neohlásenú návštevu, píše agentúra Reuters.

Podľa zdrojov publikácie sa má stretnúť s vysokopostavenými úradníkmi, aby prediskutoval zavedenie softvéru Full Self-Driving pre plne autonómne (bezpilotné) vozidlá v Číne a získal povolenie na prenos údajov do zahraničia.

Americký výrobca elektromobilov Tesla predstavil FSD, najpokročilejšiu verziu svojho softvéru pre autopilota v automobiloch, pred štyrmi rokmi. Napriek výzvam zo strany zákazníkov ho spoločnosť zatiaľ v Číne nesprístupnila.

Tesla predala v Číne viac ako 1,7 milióna automobilov od svojho vstupu na trh pred desiatimi rokmi a závod v Šanghaji je najväčšou továrňou Tesly na svete.

11:37

Veľké manévre sa odohrali v sobotu večer v centre českého mesta Plzeň, kde potápači z rieky Radbuza vylovili muža pod vplyvom drog. Po druhom človeku, ktorý bol údajne tiež vo vode, však márne pátrali niekoľko hodín.

11:30

Ceny ropy v piatok (26.4.), posledný deň tohto obchodného týždňa, vzrástli v reakcii na napätie na Blízkom východe. Ale tempo ich rastu brzdil silný americký dolár a údaje o inflácii, ktoré zmarili nádeje, že americká centrálna banka Fed čoskoro zníži úrokové sadzby.

11:29

V roku 2023 pracovalo v slovenskom potravinárskom priemysle 31.935 zamestnancov. Oproti roku 2022 sa stav zamestnancov znížil o 0,4 %. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali