Historický nábytok si svojou konštrukciou a používanými materiálmi vyžaduje špeciálne zaobchádzanie, aby si zachoval svoju celistvosť ako zbierkový aj dekoratívny predmet v interiéri. V depozitároch Stredoslovenského múzea sa nachádzalo množstvo vzácnych hodín a nábytku, na ktoré nesiahla desaťročia ruka odborníka. Neľahkej úlohy sa zhostil umelecký reštaurátor Tibor Kováč, ktorý je od roku 2010 členom Komory reštaurátorov a za odbornú činnosť získal viacero ocenení. Jeho rukami prešli stovky historických hodín a nábytku zrekonštruovaných pre múzeá, mnohé cirkevné či svetské inštitúcie, ale aj súkromné osoby na území Slovenska a v zahraničí.
„Vnímanie času je odrazom cyklických dejín v prírode, ktoré zásadne ovplyvňovalo ľudský život po celé stáročia. Staré hodinárstvo bolo najjemnejším umením a najdôkladnejšou vedou. Hodiny boli estetickým doplnkom interiéru, exteriéru aj odevu, dokladom životného štýlu predchádzajúcich generácií a vyjadrením jeho premien,“ hovorí Kováč a dodáva, že „pri reštaurovaní historických hodín ide o vysokošpecializovanú činnosť, kde reštaurátor musí ovládať mnoho povolaní, mať odborné zlatosti aj dlhoročnú prax“.
Cyklus prednášok s názvom Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou pokračuje už štvrtý rok. Ďalšie stretnutie s minulosťou sa uskutoční 23. októbra s historičkou Danielou Dvořákovou na tému Po stopách rytiera Krišafana.