Veľký rozhovor s Milošom Zemanom: Špinavú politiku robia špinaví ľudia

Praha 7. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

 

Pokusy o revíziu výsledkov druhej svetovej vojny zvyšujú riziko novej studenej vojny, či dokonca svetovej vojny. Pred Dňom víťazstva o tom, a tiež o perspektívach Českej republiky na vstup do eurozóny alebo o výstupe zo Schengenského priestoru, úlohu osobnosti v histórii a pozvanie nového ukrajinského prezidenta do Prahy s RIA Novosti hovoril prezident Českej republiky Miloš Zeman

Na snímke prezident ČR Miloš Zeman

Pán prezident, stretávame sa s vami pred Dňom víťazstva. V Rusku sa táto udalosť tradične veľmi široko oslavuje. V niektorých krajinách však, vrátane tých európskych, sa v posledných rokoch snaží inak pozerať na udalosti druhej svetovej vojny. Konkrétne sa pochybuje o úlohe ZSSR pri víťazstve nad nacizmom. Čo si o tom myslíte?

Ako povedal známy filozof George Santayana, ten, kto zabúda na svoju minulosť, je odsúdený k tomu prežiť si ju znovu. To znamená, ak zabúdame na výsledky druhej svetovej vojny, tak sa možno vraciame do studenej vojny. A to je veľká chyba – nová studená vojna. A to ani nehovoríme o riziku novej svetovej vojny.

 

Niekoľkokrát ste hovorili o tom, že nešťastie súčasnej Európy sa skrýva v tom, že nemá silných lídrov, akými boli napríklad Francois Mitterrand či Helmut Kohl. Myslíte si, že ak by pri kormidle boli podobné veľké osobnosti, mala by Európska únia terajšie problémy, došlo by k brexitu?

Existuje taký predpoklad, že história prebieha pod tlakom neľudských síl, ale prírodných či, ako niektorí hovoria prirodzených síl. S tým nesúhlasím. Podľa môjho názoru o všetkom rozhodujú ľudia. Ak by sme použili iróniu, citoval som dokonca Josifa Vissarionoviča Stalina, ktorý povedal: Všetko záleží na ľuďoch (Кадры решают всё).” Tým odpovedám na vašu otázku. Áno, ak by na čele Európskej únie stál Francois Mitterrand, Toni Blair, samozrejme Margaret Thatcherová, Winston Churchill či niektorí ďalší, bolo by lepšie.

Nemám nič proti JeanoviClaudeovi Junckerovi. Poznám ho dlhšie ako 20 rokov. Bol to výborný premiér Luxemburska. Čo ale robiť s Európskou úniou, kde bolo 28, a teraz len 27 rôznych hlasov, a nie je človeka, ktorý by bol schopný ich zjednotiť? Z druhej strany Amerika, Rusko a Čína majú silných lídrov.

 

Vy osobne ste pre vstup Česka do eurozóny. Súdiac podľa posledných informácií, všetky potrebné podmienky pre vstup do tejto zóny Česko splnilo. Môže dôjsť k prechodu na euro počas vášho prezidentovania?

To si nemyslím. K tomu bude potrebné spraviť jednu chybu, ktorá vznikla pri vytváraní takzvaného systému hospodárskej stabilizácie Európskej únie. O čo ide? O to, že platitelia daní platia svoje dane k úžitku tých, ktorí majú zlú ekonomiku. Ak budeme konkrétne českí občania platia gréckym občanom. Ako viete, v Grécku nie je ekonomická situácia príliš dobrá. Pokiaľ to ale zmeníme, tak nie som proti tomu, aby sme prijali euro. Avšak z druhej strany, som proti tomu, aby sme pomáhali tým štátom, ktorých vlády nie sú schopné dobre riadiť svoju vlastnú ekonomiku.

 

A čo si myslíte o nedávnej iniciatíve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na zníženie počtu krajín, ktoré sú členmi Schengenského priestoru? Hovorí sa, že vďaka tomu sa lídri snažia potrestať niektorých členov Európskej únie za iné názory. Medzi štáty, ktorých by sa to mohlo týkať, sa hovorí aj o krajinách Vyšehradskej štvorky, kam patrí aj Česko, za to, že aktívne vzdoruje niektorým rozhodnutiam

Vyšehradská štvorka urobila prekrásnu vec tým, že bola proti systému umiestňovania nelegálnych migrantov na celom európskom území. Niektorí na to nemôžu zabudnúť. O tom viem. Keď nechcete zabúdať na vlastnú porážku, tak čo môžete robiť

Podľa môjho názoru Schengen pomáha vzájomnému pochopeniu všetkých občanov Európskej únie. Nedávno som čítal, že podpora prezidenta Macrona (v jeho krajine) je približne na hranici 20%. Byť na jeho mieste, tak sa sústredím na zvýšenie vlastného ratingu vo Francúzsku.

 

V marci ste hovorili, že Česko je pripravené prerokovať možnosť účasti ruských spoločností v stavbe nových energetických blokov jadrovej elektrárne Dukovany. sa v tomto smere niečo hýbe?

Podmienky rovnaké pre všetky spoločnosti, ktoré si želajú zúčastniť sa realizácie projektu (bolo podaných 6 prihlášok, jedna z nich je od ruskej štátnej korporácie Rosatom red.). To znamená cena, technické podmienky, a tiež účasť českých podnikov pri realizácii tohto projektu. Ja osobne nič nemám proti účasti ruských spoločností v tejto súťaži.

 

Ako by ste hodnotili výsledky prezidentských volieb na Ukrajine? Zmení sa podľa vás s novým prezidentom zahraničnopolitické smerovanie Kyjeva?

Dovoľte mi povedať vám jeden vtip. Nie som úplne presvedčený o tom, že sám nový ukrajinský prezident má predstavu o tom, aká bude jeho budúca cesta. To je vtip. Je to ale človek, ktorý sa musí sám oboznámiť so situáciou. Má istú šancu, pretože sa jedná o nového človeka, tabula rasa. Mimochodom, pozval som ho do Česka. No, a ak sa mu podarí zastaviť občiansku vojnu na Ukrajine, tak sa stane hrdinom.

 

Vo svojej dobe sa veľa hovorilo o vašej myšlienke, že Ukrajina sa musí zmieriť s pripojením Krymu k Rusku. A mala by len prosiť od Ruska kompenzácie. Navrhnete to novému ukrajinskému prezidentovi?

Tento nápad zamietlo aj samo Rusko, aj Ukrajina. Ak proti, tak na čo bude český prezident navrhovať akékoľvek kompenzácie zo svojho vlastného vrecka!?

 

Pán prezident, vy ste si v minulosti vystrelili sám zo seba tým, že ste sa označil za agenta Putina. Nepripadá vám, že niektorí politici v Európe, a aj v Česku, vás tak skutočne berú? Neprekáža vám to v práci?

Samozrejme, že nie, pretože títo politici úplní idioti. Viete, že nie som len ruský agent? Som tiež čínsky agent. Agent Izraela

V skutočnosti som iba agentom Českej republiky. A to títo politici veľmi dobre vedia. Tak hovoria iba v rámci politického boja.

Ak by som bol za Američanov, tak by druhá časť politického spektra hovorila, že som agent Spojených štátov. V tomto svete vás budú vždy obviňovať, že ste niečí agent.

Mimochodom, chcel by som byť agentom SanMarina alebo Andorry, alebo Monaka či Vatikánu, alebo iných malých štátov. To sa ale nepodarilo!

 

O vás sa vie, že rád surfujete na internete. Zdieľate názor o nevyhnutnosti internet regulovať? Je Česko pripravené pripojiť sa k tomu na národnej úrovni alebo spoločne s Európskou úniou?

Celý svoj život som bol proti akejkoľvek forme cenzúry. Dokonca odcitujem Karla Marxa, ktorý v článku písal, že ten, kto chce bojovať pomocou cenzúry, jednoducho nemá argumenty. To je v článku smerovanom proti pruskej cenzúre. Čo sa týka našich priaznivcov cenzúry, tiež nemajú argumenty. Nehovoríme o pedofílii, hovoríme o výmene názorov. Ak sa niekto bojí nejakých názorov, tak to znamená, že, jazykom Marxa, nemá dostatok argumentov.

 

Pán prezident, vy ste svojím presvedčením sociálny demokrat. Vo svojej dobe ste to boli práve vy, kto znovuzrodil a priviedol k víťazstvu sociálnodemokratickú stranu vo voľbách v Českej republike. Podľa vášho názoru, socialistická myšlienka, ktorá bola mnoho desaťročí populárna, teraz zomrela?

Táto myšlienka neumrela. V istej historickej perióde ale v sociálnej demokracii zomrela schopnosť venovať sa problému ľudskej solidarity, namiesto toho sa venovala mladým chalanom, homosexuálom a podobnému. A zabudla, že ľudia jednoducho žijú, pracujú, že im je potrebné pomáhať.

A čo sa týka demonštrácií homosexuálov to je iná téma. V tom nie je podstata programu sociálnej demokracie

 

Vy ste prakticky celý svoj dospelý život v politike

30 rokov. To je rekord medzi českými politikmi

 

Existuje vo vašej politickej kariére čin, na ktorý ste najviac hrdý? A existuje niečo, čo ľutujete?

Po prvé som sa stal predsedom sociálnej demokracie, keď jej podpora bola 7%. Za päť rokov tento ukazovateľ dosiahol hranicu 30% a (prišlo) víťazstvo v slobodných (parlamentných) voľbách. To je samozrejme výsledok, na ktorý som hrdý.

Čo sa týka druhej časti Viete, že existujú rôzne stupne slová nepriateľ? Prvý stupeň je jednoducho nepriateľ. Druhý stupeň je úhlavný nepriateľ. Tretí stupeň je koaličný partner. Existuje ale i štvrtý stupeň člen vašej vlastnej politickej strany.

V roku 2003, keď som bol kandidát na prezidenta, moja vlastná strana (sociálna demokracia) prezentovala štvrtý stupeň chápanie slova nepriateľ.

 

Mnohí známi politici opakovane vyhlasovali, že politika je špina. Súhlasíte s týmto tvrdením? Alebo v politike v skutočnosti existujú vysoké morálne kritériá, ktoré je možné nasledovať?

Ja s týmto tvrdením nesúhlasím. Ak je politika špina, tak to len v tom prípade, že ju takú robia špinaví ľudia

Príďte (do Česka) o 4 roky, budem končiť v politike, s tou, pre mňa nie, “špinavou činnosťou. Stanem sa šťastným penzistom, ktorý bude čítať veľmi veľmi zaujímavé knihy. Mám veľa kníh, ktoré som teraz nebol schopný prečítať vo svojej prezidentskej funkcii. Dúfam, že budem mať ešte niekoľko rokov na tieto knihy, na svojho psa a na šťastný život.

 

A nechceli by ste napísať knihu o svojom živote?

Viete, ja som knihu napísal. sa stala na českom trhu bestsellerom. Nechcem to opakovať, už to stačilo.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Poľská vláda odporúča tretiu dávku pre zdravotníkov a ľudí nad 50 rokov

0 icon

Varšava 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Poľská vláda odporúča podávanie tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 zdravotníckym pracovníkom a ľuďom nad 50 rokov Námestník ministra zdravotníctva Waldemar Kraska informoval, že posilňujúcu dávku odporúčajú po šiestich mesiacoch od úplného zaočkovania, čo platí aj pre jednodávkovkú vakcínu od spoločnosti Johnson &…

OECD vyzýva rozvinuté krajiny, aby sa podelili o vakcíny

0 icon

Paríž 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Edmund Örzsik)   Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v utorok vyzvala bohaté štáty, aby vystupňovali úsilie s cieľom poskytnúť krajinám s nízkymi príjmami vakcíny proti koronavírusu. To podľa nej prispeje k rovnomernejšiemu celosvetovému zotaveniu z hospodárskych dopadov pandémie Globálna ekonomika už síce viac ako…

Erupcia sopky na La Palme zatiaľ nikoho nezranila, no napáchala mnoho škôd

0 icon

La Laguna 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kike Rincon, Europa Press via AP)   Chrliaca sopka Cumbre Vieja ani láva tečúca smerom k vodám Atlantického oceána na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku nespôsobili žiadne úmrtia či zranenia osôb, napáchali však viacero škôd Vytekajúca láva nemilosrdne ničila všetko, čo sa jej postavilo…

Úvodné štúdie ukázali, že posilňujúca dávka vakcíny J&J výrazne zvyšuje imunitu

0 icon

New York 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Steven Senne)   Americká farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson (J&J) zverejnila údaje ukazujúce, že posilňujúca dávka jej vakcíny proti koronavírusu vytvára silnú imunitnú odozvu J&J vo vyhlásení, ktoré zverejnila v utorok, uviedla, že zrealizovala dve úvodné štúdie a zistila, že ďalšia dávka jej vakcíny zvýšila…

Zakladatelia spoločnosti BioNTech dostanú najvyššie medicínske ocenenie v Nemecku

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA-Boris Roessler)   Trio vedcov z nemeckej biotechnologickej spoločnosti BioNTech, ktorá stojí za vyvinutím jednej z hlavných vakcín proti ochoreniu COVID-19, získa v roku 2022 najprestížnejšie medicínske ocenenie v Nemecku. Informoval o tom portál Deutsche Welle Ako uviedol Thomas Boehm, predseda Nadácie Paula Ehrlicha, „Ugur Sahin,…

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva naďalej vo väzbe

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Ján Krošlák)   Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a ďalší dvaja obvinení v kauze Očistec, Róbert Krajmer a Milan Mihálik, zostávajú naďalej vo väzbe. Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí rozhodol, že dôvod kolúznej väzby u obvinených aj naďalej trvá. TASR…

Beňová kritizuje správanie pracovnej skupiny európskeho parlamentu: Je neakceptovateľné, aby sa nestretli s reprezentantmi opozície. Slovensko nie je banánová republika

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Dnes prišla na Slovensko pracovná skupina Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) z Európskeho parlamentu. Redakciu informoval Tlačový odbor Smer - SD V minulosti bola členkou tohto výboru poslankyňa Európskeho parlamentu za stranu SMER – SD Monika Beňová. „Vtedy, keď…

Biden: USA po ukončení vojny v Afganistane začínajú novú éru diplomacie

0 icon

New York 21. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eduardo Munoz/Pool Photo via AP)   Spojené štáty začínajú po ukončení 20-ročnej vojny v Afganistane novú "éru vytrvalej diplomacie". Povedal to v utorok americký prezident Joe Biden vo svojom prejave v rámci všeobecnej rozpravy 76. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Informovala o tom agentúra AFP…

Radačovský sa ako pozorovateľ zúčastnil volieb v Rusku. Tvrdí, že slovenský denník dezinformoval, keď použil fotografiu z protestov Black Lives Matter

0 icon

Bratislava/Moskva 21. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív M.R.)   Poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský dnes na Facebooku uviedol, že v dňoch 17.-19. septembra sa spolu s ďalšími viac ako 60 zahraničnými pozorovateľmi zúčastnil volieb v Ruskej federácii Bývalý sudca a dnes poslanec EP si všimol, že slovenský denník Nový čas dnes v…

Plénum Národnej rady odsúhlasilo dve novely, ktoré majú pomôcť k transformácii Slovenskej akadémii vied

0 icon

Bratislava 21. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok popoludní schválili dve vládne novely, ktoré majú smerovať k transformácii Slovenskej akadémie vied (SAV). Ide o novelu zákona o SAV a novelu zákona o verejnej výskumnej inštitúcii (VVI) z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Ako merať spoločenskú hlúposť?

0icon

Na to je potrebné použiť peniaze. Je to síce najhlúpejší nástroj na meranie, aký ľudstvo vymyslelo, ale pre tento účel je ideálny. Potom už stačí iba poznať hodnotu majetku najbohatšieho člena spoločnosti a najchudobnejšieho a tento rozdiel je presná hodnota spoločenskej hlúposti národa či sveta. Zároveň táto hodnota ukazuje o…

Erik Majercak

Ako riešiť problémy vo vzťahoch muž a žena. Ako predchádzať likvidácii vlastnej rodiny, manželstva, ako zabrániť vlastnej životnej katastrofe.

0icon

Čo robiť, aby sa katastrofa nestala? Ako zistiť pravdu vo vzťahu? Pre tých, čo majú majú problémy, čo ich nechcú mať, čo chcú vzťah zlepšiť, pre podpapučníkov aj tých čo do vzťahu len idú vhupnúť. V dnešnom svete extrémne ťažká téma a jedna z najpodstatnejších v živote. Pokračovanie videoblogu Ako…

Pavel Jacz

Remišová: „Samozrejme, že to viem. DPH je 21%.“ Hotová úžasnosť!

0icon

Televízia Markíza nám v relácii Na telo s účasťou Veroniky opäť ponúkla zábavný programový bonbónik Kabaret Remišová. Možno by výstižnejší názov relácie pri účasti bojovnej buldočky bolo lepšiezmeniť na názov Na uterák! Po dlhšom čase som sa opäť zabával na tom, že naša sladká Veronika zo zásady neodpovedá priamo na…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 3. časť: Čo sme počuli a čo nie?

0icon

Posol z Ríma sa stretol so všeobecným nadšením médií, skoro ako tzv. pandémia. Návštevu pápeža Františka považujú takmer všetci naši europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy, a zviditeľnila spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú. Na počudovanie sa…

Ivan Holek

Medzi ľudstvom a rajom stojí Posolstvo Syna Človeka!

0icon

„Keď raz príde Syn Človeka ...“, hovoril často výstražne Kristus. A dobre si všimnime, že na mnohých miestach v evanjeliách spomína príchod Syna Človeka v tretej osobe, ako keď hovoríme o niekom inom. Ježiš o ňom v skutočnosti nikdy nehovoril v prvej osobe, ako o sebe samom napríklad slovami: „Keď…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Toto sú krajiny s najvyšším priemerným IQ. Je medzi nimi aj Slovensko?

0 icon

Premýšľal si niekedy o tom, aká inteligentná je naša krajina v porovnaní so zvyškom sveta? Mnoho ľudí sa túto  otázku pýta a počas mnohých rokov sa uskutočnilo hneď niekoľko prieskumov priemerného IQ. Jeden z najnovších a najkomplexnejších výskumov IQ vykonal v roku 2016 štatistický výskumný ústav Statistic Brain Research Institute, medzinárodný vzdelávací…

10 vecí, o ktorých by sme mali premýšľať pred uzavretím manželstva

0 icon

Pri prvotnom pobláznení vnímame naše polovičky ináč ako je tomu v skutočnosti. Sú pre nás ideálne bytosti, ktoré nemajú ani jednu chybu. Je to naozaj úžasné, ale má to však jeden háčik. Je to iba dočasné a ak chceme šťastné manželstvo, mali by sme si to čím skôr uvedomiť. Lepšie…

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

0 icon

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša cesta k úspešnému zvládnutiu povolania tatéra je dlhá a často plná chýb. Aká je tá najhoršia časť? Tetovanie ti ostane po zvyšok tvojho života (ak si ho nedáš prekryť alebo odstrániť laserom). Dobrým spôsobom,…

Hľadá sa autor nástenných malieb z druhej svetovej vojny

0 icon

Bývalé vojenské zariadenie na Orknejských ostrovoch v Škótsku, kde sídlila delostrelecká batéria Ness Battery, sa pýši neobyčajnými nástennými maľbami. Vznikli počas druhej svetovej vojny a nesú podpis A. R. Woodsa. O okolnostiach či umelcovej identite toho však veľa nevieme. Iná maľba, tentokrát znázorňujúca Towerský most - bola v roku 2011…

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Armádny Magazín

Americká armáda zaútočila na jedného z vodcov al-Kájdy

0 icon

USA, 21. septembra 2021 (AM, Sputnik) – Americkí vojaci na severozápade Sýrie zaútočili na jedného z vodcov teroristickej skupiny al-Kájda, povedal na briefingu tlačový hovorca Pentagonu

Štyri krajiny EÚ sa odmietajú zúčastňovať cvičení NATO v blízkosti ruských hraníc

0 icon

Nemecko, 21. septembra 2021 (AM) – 20. septembra, sa začali ukrajinsko-americké vojenské cvičenia, ktoré budú trvať do 1. októbra. Cieľom cvičení je pripraviť sa na spoločné akcie ako súčasť mnohonárodných síl počas koaličných operácií. Cvičenia sa zúčastní 6 tisíc vojakov

Náklady na údržbu presiahnu kúpnu cenu: V Česku kritizujú akvizíciu izraelských systémov protivzdušnej obrany SPYDER

0 icon

Česko, 21. septembra 2021 (AM) – V Českej republike sa minulý víkend zdvihla vlna kritiky po oznámení podmienok nákupu izraelského protilietadlového raketového systému SPYDER. Prevádzkové náklady boli napriek predpokladanej relatívne krátkej životnosti výrazne vyššie ako obstarávacia cena systému.   Ako infor

Ako na začiatku vojny Sovieti 9-krát bombardovali Berlín?

0 icon

Rusko, 21.september 2021 (AM) – Viete, že mesiac po nemeckom útoku proti ZSSR uskutočnilo 195 lietadiel Luftwaffe v noci z 21. na 22. 7. 1941 prvý masový nálet na Moskvu?   Sovietska PVO ho však úspešne odrazila a tak Nemci vážne poškodenia Moskve nespôsobili. Podpísalo sa pod to aj cvičenie moskovskej PVO, ktoré…

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali