Veda už nevylučuje existenciu duše

Svet 25. februára 2018 (HSP/Napalete/Foto:Napalete)

 

Podľa výskumov vedomia a zážitkov na prahu smrti nemusí byť smrť fyzického tela definitívnym koncom vedomia. Smrť je jedinou istotou v živote. Jej nevyhnutnosť sa týka každého, preto je predmetom zvedavosti aj existenčných obáv. Náboženské a mystické tradície takmer všetkých ľudských kultúr ju považujú za prechod vedomia či ľudskej podstaty do iného sveta.

Ilustračné foto

Na prahu smrti
Starobylé kultúry ako egyptská či tibetská pripisovali smrti a posmrtnej existencii podobne ako všetky svetové náboženstvá veľký význam. Platón považoval otázku života po smrti za najdôležitejšiu. Dielo svojho obľúbeného filozofa študoval aj lekár a psychológ Raymond Moody, ktorý vo svojej svetoznámej knihe Život po živote opísal zážitky a skúsenosti ľudí, ktorí prežili klinickú smrť.

Fenomén zážitkov na prahu smrti (ZPS) podrobne skúmala aj švajčiarska lekárka Elisabeth Küblerová-Rossová, ktorá prežila stovky hodín pri lôžkach umierajúcich a neskôr ZPS aj sama zažila. Rossová analyzovala množstvo svedectiev od ľudí rôzneho veku a kultúr a na ich základe opísala smrť ako proces. Zaznamenala aj množstvo podrobných zážitkov od ľudí, ktorých mozog v stave klinickej smrti nevykazoval už nijakú činnosť.

Podobné zistenia publikovali v roku 2008 aj britskí lekári vo vedeckom časopise Resuscitation. Podľa spomenutých prác väčšina svedectiev ZPS opisuje opustenie vlastného tela, príjemné pocity úľavy, mieru a lásky. Svedectvá často spomínajú stretnutia s inými zosnulými osobami a putovanie k jasnému svetlu, ktoré pre nich predstavovalo Boha alebo vyššiu inteligenciu. Zážitky a ich opisy sa často rôznili práve podľa kultúrneho zázemia osôb, no ich podstata sa dá označiť za rovnakú.

Americký lekár Eben Alexander nikdy neveril fenoménu zážitkov blízkych smrti. Ako syn neurochirurga vyrastal vo svete vedy. Nasledoval cestu svojho otca, stal sa neurochirurgom s akademickou kariérou a už 25 rokov učí na prestížnej Harvard Medical School. Podľa vlastných slov rozumie tomu, čo sa deje v mozgu ľudí pri umieraní a vždy bol presvedčený, že existuje vedecké vysvetlenie pre ZPS. Mozog ako veľmi komplikovaná a extrémne citlivá štruktúra reaguje už aj na malé zníženie množstva dostupného kyslíka.

Aj preto Alexander nepovažuje za nijaké veľké prekvapenie, ak ľudia, ktorí prežijú ťažké traumy, opisujú silné zážitky a príbehy, čo ešte neznamená, že skutočne niečo zažili. Ako viacerí jeho kolegovia zastával názor, že vedomie vytvára mozog a že žijeme vo vesmíre, kde neexistujú emócie. Svoje názory Alexander prehodnotil po osobných skúsenostiach, ktoré predtým nikdy nepovažoval za možné.

V roku 2008 ochorel na zápal mozgových blán, upadol na sedem dní do kómy a zažil pritom cestu do posmrtného nadprirodzeného sveta.

Opísal ju takto: „Po siedmich dňoch v kóme, keď ľudská časť môjho mozgu – neokortex nebola aktívna, som zažil niečo také hlboké, že mi to dalo vedecký dôvod veriť v existenciu vedomia po smrti. Neexistuje vedecké vysvetlenie možnosti, že zatiaľ čo moje telo ležalo v kóme, moja myseľ, moje vedomie, moje vnútorné ja bolo celkom pri živote.

Kým neuróny kortexu boli stopercentne ochromené baktériami, moje vedomie oslobodené od mozgu sa vydalo na cestu do novej širšej dimenzie vesmíru, o ktorej som nikdy neveril, že existuje, a pred zážitkom z kómy by som ju odmietol ako nemožnú.“

Presvedčivá skúsenosť
Hlavné argumenty proti predsmrtným zážitkom uvádzajú, že ZPS sú dôsledkom čiastočného či narušeného fungovania kortexu mozgu. V prípade doktora Alexandra však neprišlo k zážitkom v situácii, keď kortex fungoval zle, ale keď nefungoval vôbec, čo dokumentujú aj neurologické vyšetrenia a záznamy CT prístroja. Úroveň lekárskeho poznania mozgu vylučuje, aby pri takej kóme pacient zažil akékoľvek, hoci aj obmedzené vedomie.

Alexandrovi trvalo mesiace, kým sa vyrovnal so svojou skúsenosťou. Nielen s tým, že bol počas kómy pri vedomí, čo by bez osobnej skúsenosti považoval za lekársky nemožné, ale aj so samotnými zážitkami. Podľa jeho slov sa na začiatku ocitol vo veľkých, hustých, oranžovo-bielych oblakoch, ktoré kontrastovali s tmavomodrou oblohou.

Vysoko nad nimi lietali priehľadné a svetielkujúce bytosti vyšších foriem a zanechávali za sebou dlhé stopy. Zhora sa šíril aj mohutný zvuk, hmotný takmer ako dážď, po ktorom nezmoknete. Zdalo sa mu, že v tomto svete nie je možné pozorovať nič bez toho, aby sa nestal jeho súčasťou. Farby boli prenikavo živé a všade bolo množstvo motýľov. Väčšinu času s ním bola mladá žena, ktorá s ním hovorila bez slov. Pociťoval úľavu, lásku a krásu prichádzajúcu v mohutných vlnách.

Potom sa dostal do nekonečného priestoru, úplne tmavého, ale zároveň presvetleného žiariacou guľou, ktorá bola akýmsi tlmočníkom medzi ním a obrovskou prítomnosťou. Alexander si je vedomý, že to znie neuveriteľne, ale zároveň je presvedčený, že to bolo skutočné.

Pred touto skúsenosťou vedel, že moderná fyzika považuje vesmír za nedeliteľnú jednotu, ale vnímal to len ako abstraktné pojmy. Dnes to vníma ako realitu a vesmír považuje za definovaný nielen touto jednotou, ale aj láskou. Po zvyšok života chce Eben Alexander skúmať pravú podstatu vedomia a chce si ujasniť, že sme viac ako fyzickým mozgom.

Americký anestéziológ a emeritný profesor Stuart Hameroff je ďalším vedcom, ktorý sa zaoberá ľudským vedomím a možnosťami jeho existencie aj po smrti.

Jeho vedecká kariéra je spojená s výskumom vedomia a spracovania informácií v mozgových bunkách na úrovni štruktúr nazývaných mikrotubuly či dokonca na molekulárnej až supramolekulárnej úrovni, čiže na úrovni síl slabších ako bežné chemické väzby.

Tento prístup vedie k opisu informačných procesov v mozgových bunkách pomocou princípov kvantovej mechaniky. Hameroff bol v roku 1994 hlavným organizátorom prvého „stretnutia vedomia“ v Tuscone, považovaného za míľnik v oblasti štúdia vedomia. Na konferencii sa stretlo približne tristo vedcov z rôznych odborov, čo viedlo pri takom komplexnom výskume k užitočnej spolupráci.

Keď klasické argumenty neobstoja
Stretnutie bolo tiež prvým krokom k vytvoreniu Asociácie pre vedecké štúdium vedomia a Centra pre štúdium vedomia na Arizonskej univerzite, kde Hameroff pôsobí ako riaditeľ. Ako jeden z priekopníkov kvantovej biológie spolu s britským fyzikom Rogerom Penrosem vyvinul kvantovú teóriu vedomia, ktorá pripúšťa existenciu duše, obsiahnutej vnútri mikrotubulov v našich mozgových bunkách – neurónoch.

Teória, na ktorej vedci spolupracujú už od roku 1996, vychádza z modelu mozgu ako biologického počítača zloženého zo sto miliárd neurónov a ich vzájomných prepojení ako informačnej siete. Vedci argumentujú, že naše skúsenosti a vedomie sú výsledkom kvantových procesov vnútri miktorubulov, ktoré nazvali organizovaná objektívna redukcia. Pri stavoch blízkych smrti mikrotubuly strácajú kvantový stav, ale informácia v nich obsiahnutá nie je zničená.

Hameroff to opisuje takto: Povedzme, že srdce prestane biť, krv prestáva prúdiť a mikrotubuly strácajú kvantový stav. Kvantová informácia v mikrotubuloch však nie je a ani nemôže byť zničená, len sa rozširuje a rozptyľuje do vesmíru ako celku. Ak je pacient resuscitovaný a ožíva, môže sa táto informácia vrátiť do mikrotubulov a pacient môže mať zážitky z posmrtného života. V prípade smrti pacienta je možné, že tieto informácie môžu existovať mimo tela natrvalo ako duša. Laicky povedané – duša neumiera, ale sa vracia do vesmíru.

Mnoho odborníkov zážitky blízkej smrti vysvetľuje šokovou reakciou tela, keď sa v stave ohrozenia života vyplavujú do mozgu endorfíny, hormóny šťastia.

Je však zdokumentované veľké množstvo prípadov podobných skúsenosti Ebena Alexandra, keď klasické argumenty neobstoja. Pri súčasnej úrovni poznania nie je namieste striktný skepticizmus v otázke existencie vedomia nezávislého od mozgu či dokonca od života fyzického tela.

Neurovedy hľadajú vedomie na jemnej kvantovej úrovni a kvantová fyzika formuluje predstavy o nedeliteľnosti sveta a existencii jeho ďalších dimenzií. Predstava nesmrteľnej duše a svetov vyšších dimenzií, dominujúca v tradícii mystikov a náboženstiev počas celej histórie ľudstva, teraz nachádza prívržencov aj medzi racionalistickými vedcami.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

V čom potrebujú zaočkovaní nejaké zastanie či ochranu? Belousovová vníma iniciatívu „Za očkované Slovensko“ ako pokus o zbieranie politických bodov

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto: SITA/Martin Medňanský)   Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) zorganizovala v piatok 30. júla 2021 na Námestí Slobody v Bratislave verejnú manifestáciu s názvom Za očkované Slovensko. Bývalá politička Anna Belousovová nechápe, prečo je potrebné zastávať sa očkovaných PS akciu organizovalo ako odpoveď na protesty proti…

Dosiaľ známe indície naznačujú, že vláda skutočne používa mafiánsko-zločinecké spôsoby

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Z faktov, ktoré postupne vyplávavajú na povrch nemôže mať nikto v tejto republike dobrý pocit. Súčasná vláda dostala dôveru ústavnej väčšiny ľudí. Tí od nej po 12tich rokoch vlády Smeru veľa očakávali Ak opomenieme diletantizmus, amatérskosť až hlupáctvo pri riešení praktických problémov a…

Trump údajne naliehal na ministerstvo spravodlivosti, aby minuloročné prezidentské voľby označilo za skorumpované

0 icon

Washington 31. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Bývalý americký prezident Donald Trump údajne naliehal na ministerstvo spravodlivosti, aby minuloročné voľby vyhlásilo za „skorumpované“ a tým mu umožnilo napadnúť ich výsledok v Kongrese Vyplýva to zo záznamu z konverzácie, ktorý zverejnila v piatok dolná komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov. „Povedzte jednoducho, že…

V Maďarsku zdravotníci demonštrujú za vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky

0 icon

Budapešť 31. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)   Tisícky ľudí prišli v sobotu do Budapešti demonštrovať za vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky zdravotníkov. Zhromaždenie zvolala maďarská komora zdravotníckych pracovníkov Organizátori sa zhodujú, že pandémia koronavírusu ďalej zhoršila už beztak zložitú situáciu v zdravotníctve. Vláde vyčítajú, že s nimi nekonzultovala transformáciu zdravotníctva,…

74% prípadov delta v štúdii amerického CDC sú zaočkovaní. Majú rovnakú vírovú nálož ako neočkovaní, priznáva Fauci

0 icon

Washington 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   V piatok medzinárodná agentúra Reuters priniesla správu o čerstvo publikovanej štúdií amerického Centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (CDC) o nakazených v meste Cape Cod v štáte Massachusetts, kde tri štvrtiny nakazených deltou boli plne očkovaní (k 29. 7. bol Massachussets 2. najzaočkovanejší…

V Taliansku naďalej vyčíňajú lesné požiare

0 icon

Rím 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Tocco/LaPresse via AP)   Hasiči v Taliansku pokračovali v sobotu v boji proti lesným požiarom, ktoré vyčíňajú v niektorých častiach krajiny. Pre dym z požiaru bolo dočasne uzatvorené aj letisko na talianskom ostrove Sicília, informovala agentúra DPA Hasiči v sobotu ráno uviedli, že v súvislosti…

Čarnogurský ml.: Mikas = Hitler?!? Protestujúci majú plnú pravdu

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   1. Už sa to raz stalo Pred 88 rokmi prišiel k moci Hitler. Urobil to, podobne ako náš hlavný hygienik, veľmi jednoducho. Moc  nad životmi ľudí prevzal úplne v súlade s ústavou na základe Splnomocňovacieho zákona, ktorý bol riadne prijatý v parlamente kvalifikovanou väčšinou. Na základe Splnomocňovacieho…

Zmarenie zásahu inšpekcie ministerstva vnútra iniciovali mainstreamoví novinári, minister Mikulec sa priznal, že konal na ich podnet. Rezort vnútra vysvetľuje

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec sa priznal, že zásah úradu inšpekčnej služby bol zmarený na jeho žiadosť. Učinil tak na podnet mainstreamových novinárov, ktorí od skorých ranných hodín monitorovali situáciu pred inšpekciou a na ministra vnútra sa obracali s otázkami, prečo z inšpekčnej služby vyrazilo 20…

Politický boj o slovenské etnoregióny

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Etnografické oblasti považujeme za živé, neustále sa meniace geografické organizmy, podliehajúce hospodárskym, ekonomických, sociálnym a kultúrnym vplyvom. Je preto celkom prirodzené, že evolučným vývojom a fluktuáciou obyvateľstva v rámci spoločného kultúrneho priestoru niektoré regióny menili, menia a budú meniť svoju podobu a hranice Stále…

Prvý tlačený Špeciál nájdete v novinových stánkoch

0 icon

    Priatelia, vážení čitatelia S radosťou vám dávame do pozornosti naše prvé tlačené vydanie - Špeciál Hlavných správ. Mali by ste ho nájsť v predajniach s novinami a časopismi a vo všetkých novinových stánkoch. Je to naša prvotina, prvý pokus vydať Hlavné správy na papieri a vyjsť tak v ústrety tým z vás, ktorí máte takúto…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali