Týmto prípadom sa v piatok zaoberal aj náš výbor. Po návrhu Lucii Nicholsonovej odhlasovať poslanecký prieskum v ďalších prípadoch o ktorých nám nepodala navrhovateľka žiadne informácie. Navrhla som o poslaneckom prieskume hlasovať až po ukončení celej rozpravy a informáciách s jednotlivých ministerstiev.
Po vyše hodinovom rokovaní sme sa nedostali k prijatiu žiadneho uznesenia a v rokovaní budeme pokračovať v utorok predpoludním.
Ako je známe, súd najprv zveril predbežným opatrením Marca do výchovy starej mame, potom rozhodnutie zmenili a dali ho do starostlivosti jeho biologickej mame, ktorá oňho predchádzajúce roky nejavila veľký záujem.
Výsledkom toho bol v akejkoľvek slušnej spoločnosti neakceptovateľný postup pri výkone súdneho rozhodnutia, keď vyšší súdny úradník spolu s kolíznou opatrovateľkou z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vytiahli plačúceho Marca aj napriek jeho protestom z triedy plnej prvákov a odovzdali ho matke, ktorá s ním už odišla do Švajčiarska.
V súvislosti s rokovaním nášho výboru sa v médiách objavilo viacero vyjadrení opozičných poslankýň, z ktorých som však žiaľ mala pocit, že možno viac ako o smutný osud malého Marca im ide o vlastné zviditeľnenie sa.
Pani podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová navrhla, že chce poslanecký prieskum, lebo má informácie o ďalších 10 prípadoch odobratia detí podobným spôsobom ako tomu bolo u Marca. V rámci tohto prieskumu by chcela nahliadnuť do spisov k jednotlivým prípadom a pozrieť sa na videonahrávky výkonov rozhodnutia súdu.
Spolu s mojim straníckym kolegom zo Smeru Jozefom Burianom sme preto navrhli uznesenie, v zmysle ktorého je potrebné presne špecifikovať, čo presne na poslaneckom prieskume budeme robiť. Aj štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská zo Smeru totiž na výbore povedala, že kvôli citlivosti a zákonu ochrane osobných údajov nemôže vstupovať do konkrétnych súdnych spisov odobratých detí každý.
Hoci pani podpredsedníčka Nicholsonová uviedla, že jej kolegyňa poslankyňa Blahová disponuje údajmi o ďalších desiatich konkrétnych prípadov, ani na naše otázky, aby to bližšie špecifikovala, sme sa od nej nedozvedeli ani mesto, kde k týmto prípadom malo dôjsť ani v akom časovom rozpätí, t.j. rok alebo 5 rokov, sa tieto prípady stali. Nikto z poslancov by nemal ísť nahliadať do súkromných a citlivých súdnych spisov metódou pokus-omyl len preto, že stranícki kolegovia pani podpredsedníčky NR SR majú taký pocit a tvrdia, že zlyhal celý systém. (Podotknem , že ročne je vykonané približne 650 takýchto výkonov súdneho rozhodnutia)
Riešenie celej situácie vidím napr. v tom, že Ministerstvo spravodlivosti SR nám čo najskôr predloží (ak sa prípady stali) vo všetkých týchto vysvetlenie, prečo súdy v týchto konkrétnych prípadoch postupovali tak ako postupovali. A keď sa nám postupy úradníkov v niektorom z týchto prípadov nebudú pozdávať, môžeme sa ním zaoberať aj my vo výbore. A až následne na to by sme potom s konkrétnymi pochybenia oboznámili verejnosť, pretože výbor nie je vyšetrovací ale kontrolný orgán.
My, v klube Smer, nemáme problém s tým, aby sa verejnosť dozvedela o podobných prípadoch. Kvôli ich citlivosti sme však proti tomu, aby médiá uverejňovali fotky detí aj s ich plnými menami. To nie je len tak zverejňovať takéto údaje. Keď sa to raz zverejní v médiách alebo Facebooku, dostane sa to nielen k ich spolužiakom, ale napr. aj k ich budúcim kolegom alebo zamestnávateľom. Tie deti už majú aj bez toho dosť ťažký osud a tak nielen my, ale predpokladám, že ani kolegovia z opozície, by nechceli, aby tým trpeli aj v ďalších rokoch svojho života.
Súhlasím, že to, čo sa stalo v Marcovom prípade, sa nikdy nemalo takto udiať v žiadnej škole a pred žiadnymi deťmi, no som presvedčená, že tu zlyhal ľudský faktor a nie celý systém. Naozaj si nemyslím, že by sa aj z tohto prípadu mal vytĺkať politický kapitál, ako nás o tom presviedčali aj priamo počas rokovania výboru niektorí opoziční poslanci. Z ich vyjadrení nielen počas výboru, ale aj neskôr v médiách som skôr mala pocit, že viac ako o prešetrenie tohto alebo ďalších podobných prípadov im ide o vlastnú medializáciu. Som čoraz viac presvedčená, že nimi avizovaný poslanecký prieskum bez toho, aby zobrali do úvahy všetky ďalšie okolnosti a práva detí, bol len dopredu nachystaná návnada pre médiá. Z tohto pohľadu sa veľmi zamýšľam ako postupovať pri hlasovaní o tomto poslaneckom návrhu, ktorý vyzerá skôr ako dopredu nachystaný politicky scenár na úkor ľudského nešťastia.
Tentoraz verím, že na ďalšom rokovaní výboru v utorok ráno sa nájde priestor najmä pre odborné argumenty a prijmeme také uznesenie, aby sme našli spôsob, aby takéto prípady sa už nikdy v budúcnosti neopakovali.
Ak chceme predísť takýmto zlyhaniam, prihováram sa aj za to, aby minimálne na každom krajskom súde bol pripravený a špeciálne vyškolení úradníci, ktorí budú tieto úkony vykonávať v pôsobnosti celého kraja. Títo ľudia by sa mali neustále vzdelávať, možno postúpiť aj špeciálne testy týkajúce sa ich psychickej spôsobilosti na tak citlivú prácu a primerane tomu boli aj finančne ohodnotení. V takýchto prípadoch musíme brať do úvahy aj podmienky za akých pracujú sociálny pracovnici a vyšší súdny úradníci, ktorí často robia náročné výkony v rámci im zverenej právomoci.
Verím tomu, že sa už dozvieme aj niektoré pripravovane zmeny vyhlášky, v ktorej sú ustanovené podrobnosti o výkone takýchto rozhodnutí, tak ako to avizovalo Ministerstvo spravodlivosti SR.
Som pripravená počúvať a diskutovať aj o ďalších nápadoch, pretože len v čo najširšej diskusii máme priestor prijať to, čo týmto deťom naozaj pomôže.”
TASR o tom informovala členka výboru NR SR pre sociálne veci Jana Vaľová.