Obrovský hmyz zabíjajúci včely, gigantický ázijský sršeň “zabijak”, sa dostáva do vnútra USA a ohrozuje tak úrodu závislú od opeľovania.
Príchod inváznych druhov je ďalšou hrozbou pre už aj tak ohrozené včely a to nielen v Spojených štátoch.
Ázijský gigantický sršeň, Vespa mandarinia, ktorý pochádza z miest ako Japonsko, Južná Kórea a Taiwan, sa koncom minulého roku objavil vo Washingtone.
Hrozivé oranžovo-čierne sršne môžu dorásť do dĺžky približne 2,5 centimetra a ich kráľovné dosahujú dĺžku aj 5 cm.
Bolestivé bodnutie sršňa môže byť pre človeka v prípade alergickej reakcie aj smrteľné. Na rozdiel od väčšiny včiel môžu sršne bodnúť viackrát. Ázijské sršne zabíjajú priemerne 50 ľudí ročne
Hlavným problémom je však to, čo tieto sršne robia včelám. Stretávajú sa s včelími kolóniami, prechádzajú sa a vďaka špicatým, dýkam podobným, čeľustiam môže ázijský gigantický sršeň rozhryznúť 40 včiel medonosných za minútu. Najprv sršne zabijú všetky dospelé včely a potom v priebehu niekoľkých hodín sa nakŕmia mláďatami. Roj týchto inváznych sršňov môže za pár hodín vyčistiť celý včelí úľ.
Nie je jasné, ako sršne prekročili Tichý oceán, ale odborníci sa domnievajú, že prišli v prepravnom kontajneri, alebo ich mohol niekto doviesť zámerne.
Od roku 2006 včelári USA každoročne stratili takmer tretinu svojich včelích kolónií. Včely sú pod tlakom pesticídov, straty biotopov, chorôb a invazívnych druhov.
Gigantické sršne boli v USA prvýkrát zaznamenané v novembri 2019. Následne odborníci uviedli, že väčšina kolónií obrovských sršňov bola lokalizovaná a vyhladená. Ako sa zdá, nie na 100%.
Chris Looney, entomológ ministerstva poľnohospodárstva štátu Washington, pre New York Times povedal, že je potrebné v priebehu nasledujúcich dvoch rokov vyhladiť všetky kolónie, inak by sa situácia mohla vymknúť spod kontroly.
Ázijské sršne sa dostali už aj do Spojeného kráľovstva. Správa minulý mesiac zistila, že škody, ktoré by spôsobil tento hmyz, by bol pre už aj tak klesajúcu populáciu včiel katastrofou…
Štúdia francúzskych vedcov odhalila, že jediný spôsob, ako zdecimovať populáciu ázijských sršňov, je zničiť ich hniezda.
Výskum, ktorý bádal, ako rýchlo sa môže populácia šíriť, odhalil ohromujúce náklady pre Európu. Tím rozdelil náklady do troch skupín – prevencia, boj proti invázii a škody spôsobené inváziou.
Celkovo by náklady na vyhladenie pliagy ázijských sršňov predstavovali pre Francúzsko 11,9 milióna EUR,
pre Taliansko 9 miliónov EUR a pre Spojené kráľovstvo 8,6 milióna EUR.
V Ázii majú včely proti ázijskému obrovskému sršňu vyvinutý obranný mechanizmus – vedia sa mu brániť. Keď sa gigantický sršeň skaut priblíži k úľu, včely ho obkolesia a to tak, že vytvoria okolo neho guľu skladajúcu sa z ich tiel. Potom včely vibrujú krídelkami a spôsobujú zahrievanie sršňa, zatiaľ čo vo vnútri gule nahromadí oxid uhličitý. Sršeň skaut sa udusí a zomrie, čím je mu zabránené oznámiť polohu úľa zvyšku roja.
Americké a európske včely obranný mechanizmus proti tomuto hmyzu vyvinutý nemajú.
Andrea Lopatková