Vládne sily začali operáciu pre oslobodenie Mayadinu na začiatku októbra, a na úplné oslobodenia mesta potrebovali štrnásť dní.
“Americké vojenské letectvo uskutočnilo najskôr manéver v okolí Ar-Rahba neďaleko Mayadinu pri farme Hajdar. Potom letectvo zaútočilo, pokúsili sme sa ukryť a uvideli sme niekoľko amerických vrtuľníkov. Na zemi boli zahraniční velitelia IS, ktorí na nich čakali vedľa svojho štábu v záhradách Hajdar. Vrtuľníky ich odviezli za hranice Mayadinu”, oznámil agentúre miestnay pastier Muhammad Awad al-Husajn.
Dodal, že videl vrtuľníky v osade Umm al-Ayn. “Spočiatku to bol len hukot vrtuľníkov, a potom mohutný letecký útok v Bakrase a susedných dedinách. Potom prileteli vrtuľníky a odviezli pohlavárov IS, a potom čom boli letecké útoky zastavené”, povedal al-Husajn.
79-ročný muža slúžil v sýrskej armáde a podľa jeho slov vie dobre rozoznať americké letectvo.
Iní obyvatelia agentúre RIA Novosti oznámili, že videli, ako autá previezli najskôr dvoch zahraničných pohlavármi IS s ich rodinami z Mayadinu do štábu skupiny v záhradách Hajdar v Ar-Rahba. Potom prileteli vrtuľníky a odviezli ich neznámym smerom.