Štyria členovia radikálnej skupiny “Rise Above Movement” (RAM), ktorú FBI popisuje ako “extrémistickú skupinu propagujúcu bielu nadradenosť”, boli obvinení z organizovania vzbury a násilia v auguste 2016 v Charlottesville vo Virgínii. Podľa čestného vyhlásenia podpísaného špeciálnym agentom FBI Scottom Bierwirthom sa 28-ročný Robert Rundo zmieňuje o predošlom pôsobení v Nemecku, Taliansku a na Ukrajine.
Rundo sa údajne na Ukrajine stretol s Olenou Semenyakovou, jednou z predstaviteliek Národného zboru – politického krídla kontroverzného hnutia Azovský prápor.
“Na základe mojej odbornej prípravy a skúseností viem, že Azovský prápor je polovojenskou jednotkou ukrajinskej Národnej gardy, ktorá je známa svojou asociáciou s neonacistickou ideológiou a používaním nacistickej symboliky a ktorá sa podľa viacerých zdrojov podieľa na výcviku a radikalizácii extrémistických organizácii propagujúciuch bielu nadradenosť v Spojených štátoch,” hovorí Bierwirth, ktorý bol v minulosti dôstojníkom v americkej armáde.
Azovský prápor je polovojenskou skupinou pozostávajúcou z pravicových nacionalistov. V súčasnosti skupina podľa RT patrí pod ukrajinské ministerstvo vnútra. Má patronát ukrajinskej vlády a jej bývalý veliteľ Andrey Bilitsky je aktuálne členom národného parlamentu Ukrajiny.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva uviedol, že členovia Azovského práporu boli údajne zapojení do rôznych zločinov počas ich nasadenia v boji proti vládnym silám na východe Ukrajiny. Tieto obvinenia zahŕňajú rabovanie, nezákonné zadržiavanie, znásilňovanie či mučenie.
Azov je zďaleka najznámejší z “dobrovoľných práporov” založených v roku 2014 v čase, keď sa niekoľko regiónov Ukrajiny odmietlo podriadiť sa novej vláde po násilnom zvrhnutí prezidenta v Kyjeve. Logom skupiny sú známe nacistické obrazce Wolfsangel a Schwarze Sonne, ktoré v začiatkoch používala aj nemecká nacistická strana a ktoré vytvoril vodca SS Heinrich Himmler.
Americký kongres sa v roku 2015 pokúšal vylúčiť poskytnutie akejkoľvek americkej pomoci Azovu, Obamova administratíva sa zbavila tohto ustanovenia v zákone o obrane z roku 2016. V každom prípade bola jednotka už oficiálne začlenená do Národnej gardy. V súčasnosti má nárok na pomoc schválenú Trumpom v decembri 2017.
Aj keď je už dlho známe, že Azov a ďalšie ukrajinské milície pritiahli dobrovoľníkov s neonacistickými sympatiami z celého sveta, je to prvý známy prípad, v ktorom americká vláda tvrdí, že milícia je zapojená do výcviku a radikalizácie amerických extrémistov.
The Azov battalion is openly neo-Nazi. Even the Russia-hating Atlantic Council admits that. They even added “And no, RT didn’t write this headline” to their article pic.twitter.com/F1cm03zQyZ
— Andy Elder (@AndyEldur) 7. novembra 2018