Ondek zdôraznil, že v školskom roku 2019/2020 boli najväčšie problémy práve v pracovno-právnych vzťahoch, a to najmä zo strany zriaďovateľov. Keď poklesli podielové dane, mnohé mestá a obce predpokladali, že nebudú môcť financovať platy učiteľov tak, ako to bolo naplánované. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR plánuje 18. augusta predstaviť verejnosti podrobný plán opatrení v prípade druhej vlny šírenia ochorenia COVID-19. Viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov (SKU) Soňa Puterková pre agentúru SITA uviedla, že vítajú snahu ministerstva pomôcť školám vysporiadať sa s nadchádzajúcou situáciou.
Podľa Ondeka sú v opatreniach, ktoré pripravuje ministerstvo školstva, veci vypracované na dobrej úrovni, ktoré oslovujú priamo nielen zriaďovateľov a riaditeľov ale aj rodičov. Priblížil, že riešia aj priebeh vyučovania a rozdeľujú opatrenia na prípady, keď je nakazený rodič, žiak či pedagóg. „Myslíme si že dokument je dobrý. Možno, že má nejaké chybičky, ale je v pracovnej podobe. Pôjde o spoluprácu medzi ministerstvom školstva a samotnými zriaďovateľmi alebo zamestnávateľmi,“ priblížil. Vyvarovať by sa malo tomu, aby sa mestá a obce dostali do situácie, že nebudú schopné si plniť finančné záväzky.
Školy si vyskúšali dištančné vzdelávanie aj režim s dodržiavaním hygienických opatrení, a preto si Puterková myslí, že by mohli byť viac menej pripravené zvládnuť otvorenie od septembra. Je možné, že niektoré školy budú fungovať súčasne v prezenčnom aj dištančnom režime, čo podľa nej nebude jednoduché. „Ak im nebudú hádzať polená pod nohy ich zriaďovatelia a budú im naopak nápomocní, ak sa do celého procesu zapojí vedenie školy v kooperácii s učiteľmi, spolu si môžu vytvoriť funkčný systém vzdelávania a výchovy žiakov,“ uviedla. Zároveň dodala, že na školách, kde spolupráca nefunguje, budú žiaci pripravení o možnosť kvalitného vzdelávania.