Arnott tvrdí, že Španielsko nepochybne vyhlási, že katalánske referendum o nezávislosti bolo nezákonné.
“Poukážu na to, že dôvodom, prečo viac ako 92% občanov hlasovalo za nezávislosť, bolo to, že druhá strana referendum bojkotovala. To ale nič nemení na skutočnosti, že Katalánsko si zvolilo vládu, ktorá je jednoznačne za nezávislosť,” uviedol a dodal:
“Veľmi ma zaujíma, či Katalánsko zostane súčasťou Španielska. Verím v silu sebaurčenia. Katalánsky ľud musí byť tou entitou, ktorá urobí toto rozhodnutie. V rámci pomerov Veľkej Británie by som sám seba opísal ako unionistu: Chcem, aby Škótsko zostalo súčasťou Únie. Ak by však škótski občania hlasovali v referende o tom, že sa stanú nezávislou krajinou, úplne a jednoznačne podporujem toto ich právo. Vo všetkých týchto aspektoch, Španielsko sa viac usilovalo o zničenie katalánskej snahy o autonómiu, než o umožnenie cesty k legálnym dosiahnutiu konečného rozhodnutia.”
Britský politik píše, že článok č. 7 Lisabonskej zmluvy trochu ironicky umožňuje Európskej únii pozastaviť hlasovacie práva krajiny v EÚ. “Európska únia sa zameriava na Maďarsko a Poľsko, napriek tomu stále obhajuje Španielsko. Ide o selektívny prístup k sebaurčeniu, ktorý je centrom väčšiny problémov modernej spoločnosti. Neočakávajme preto nejaké reakcie EÚ na uväznenie Junquerasa alebo na stále trvajúci exil Carlesa Puigdemonta.”
Dodáva, že deväť z desiatich referend funguje ako prostriedok na prijímanie kľúčových vnútroštátnych rozhodnutí. Vo Švajčiarsku sa referendá konajú každý rok a dávajú „vláde ľudu“ šancu realizovať sa.
Mnoho štátov v USA predložilo návrhy na hlasovanie občanov o dôležitých témach zapojilo tak ľudí do rozhodovacieho procesu. V Spojenom kráľovstve boli referendá o všetkých druhoch otázok: waleskej decentralizácii, škótskej decentralizácii, zmene hlasovacieho systému, o členstve v spoločnom trhu či o škótskej nezávislosti. V každom z týchto prípadov – a pri waleskej decentralizácii v roku 1997 bolo referendu úspešne veľmi tesne iba 50,3% ku 49,7% – všetky výsledky však boli rešpektované bez vážneho spochybňovania.”