Časopis uviedol, že je Washington stále bližšie technickému defaultu. Najnovšie údaje Rozpočtové správy Kongresu ukazujú, že úrokové bremeno USA je 1,6% HDP, čiže 9,4% federálneho príjmu. Do roku 2022 sa však tieto čísla zvýši na 2,7 a 16 percent. Autor pritom pokladá takýto scenár za najoptimistickejší.
Ako píše časopis, s ohľadom na posledné týždne môže úrokové bremeno Washingtonu činiť dokonca aj 20 percent federálneho príjmu, čo znamená, že Američania budú vydávať na zaplatenie dlhu každý piaty dolár.
Navrhujú sa dva varianty urovnania tejto situácie: zníženie záväzných výdavkov, alebo zvýšenie daňových príjmov. Oba tieto spôsoby však Kongres zablokuje.
Časopis podotýka, že jediným spôsobom zachovať sociálne výdavky bude ignorovanie deficitu a dlhu. V takom prípade sa za priaznivého scenára zvýši schodok o 30 percent v období 2019 až 2023 za zachovanie obranných a sociálnych výdavkov. A v období 2018 až 2028 sa môže schodok zvýšiť o 81 percent.
Ako píše NI, Washington sa uchýli pravdepodobne k reštrukturalizácii dlhu za pomoci japonských a čínskych veriteľov, ktorí vlastnia asi 1,2 bilióny USD amerických bondov.
V marci 2018 dosiahol štátny dlh USA historického maxima – 21 biliónov dolárov. Hranicu 20 biliónov prekročil ešte v minulom septembri. Americký štátny dlh sa zvýšil oi. Takmer dvojnásobne za osem rokov prezidentovania Baracka Obamu.