Z rastlinných výrobkov vzrástli ceny zemiakov o 42,6 %, obilnín o 6,6 %, ovocia a zeleniny o 7,2 %, olejnatých plodov a semien o 4,1 % a ceny strukovín o 2,3 %.
Zo živočíšnych výrobkov sa zvýšili ceny hovädzieho dobytka vrátane teliat o 1,6 %, surového kravského mlieka o 2,1 %, jatočných jahniat a oviec o 4,1 %, živých rýb o 0,5 % a jatočných ošípaných o 6,5 %. Klesli ceny jatočnej hydiny o 0,4 %, surovej ovčej vlny o 9,9 % a konzumných slepačích vajec o 5,5 %.
Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 3 % vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 7,4 % a nižších cien živočíšnych výrobkov o 1,6 %.
Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v júli oproti júnu zostali na rovnakej úrovni. Vzrástli ceny dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 0,7 %, dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 0,3 %. Klesli ceny ťažby a dobývania o 3 %, priemyselnej výroby o 0,2 %.
V júli 2019 v porovnaní s júlom 2018 vzrástli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh o 2,1 %. Zvýšili sa ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 5,3 %, ťažby a dobývania o 3,6 %, priemyselnej výroby o 0,6 %. Klesli ceny dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 1,8 %.
V priemere od začiatku roka oproti rovnakému obdobiu minulého roka vzrástli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko o 3,5 % vplyvom vyšších cien ťažby a dobývania o 7,7 %, dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 7,4 %, priemyselnej výroby o 1,6 %. Klesli ceny dodávky vody, čistenia odpadových vôd, odpadov a ozdravovacích služieb o 1,7 %.
Indikátor ekonomického sentimentu v auguste 2019 podľa Štatistického úradu SR medzimesačne stúpol
Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) v auguste 2019 oproti hodnote minulého mesiaca vzrástol o 1,3 bodu na úroveň 96,6. Dôvera vzrástla v službách a v priemysle, naproti tomu klesla u spotrebiteľov a v obchode. Relatívne stabilná zostala v stavebníctve. Aktuálne IES zaostáva za hodnotou dlhodobého priemeru o sedem bodov a za výsledkom rovnakého obdobia minulého roka o 3,3 bodu. Indikátor dôvery v priemysle v auguste vzrástol o tri percentuálne body na zápornú hodnotu osem. Vývoj indikátora ovplyvnil najmä rast očakávanej produkcie v najbližších troch mesiacoch a rast objednávok. V auguste indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 0,5 bodu na negatívnu hodnotu 17,5 vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 7,5 bodu. Indikátor dôvery v obchode klesol v auguste v porovnaní s júlom o tri percentuálne body na hodnotu 17 vplyvom negatívneho hodnotenia súčasných a očakávaných podnikateľských aktivít.
Indikátor dôvery v službách si v auguste po dvojmesačnom raste aj naďalej uchoval pozitívny trend, jeho hodnota (13) sa v porovnaní s júlom zvýšila o 11 percentuálnych bodov. Vývoj indikátora bol ovplyvnený priaznivými hodnoteniami všetkých troch jeho komponentov.
Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa v auguste zhoršila. Sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol o 3,5 bodu na zápornú úroveň 7,6. Spotrebitelia boli pesimistickejší pri všetkých štyroch zložkách indikátora. Najviac v očakávaniach úspor domácností a nezamestnanosti, o niečo menej v očakávaniach finančnej situácie domácností a celkovej hospodárskej situácie. Respondenti boli o 4,1 bodu menej optimistickejší ako v rovnakom období minulého roka a aktuálny výsledok prevyšoval dlhodobý priemer.