Podľa časopisu Astronomical Journal, môže ísť o obdobnú udalosť zo seriálu Hviezdne vojny. Vedcom sa totiž podarilo zachytiť vzácny pohľad na planétu, ktorá sa nachádza bližšie k stredu našej galaxie – Mliečnej dráhy.
Poloha a rozsah veľkosti planéty detekované vzácnou udalosťou, kedy gravitácia krátko zosilnela svetlo prichádzajúce z planéty, naznačuje, že by daná planéta mohla mať podmienky pre život rovnako ako Zem.
“Kombinovaná gravitácie planéty a jej hostiteľských hviezd spôsobila, že svetlo zo vzdialenejšieho hviezdneho pozadia zosilnelo zvláštnym spôsobom. Na meranie efektu ohýbania svetla sme použili ďalekohľady umiestnené po celom svete,” uviedoll vedúci výskumník Antonio Herrera Martin z Canterburskej univerzity.
Vzniká celý rad otázok, napríklad či je hostiteľská hviezda planéty – červený trpaslík, ktorý by typicky vysielal nebezpečné röntgenové lúče do vesmíru – dostatočne stabilná, aby udržala život. Bola by sama planéta, vzhľadom k svojej veľkosti a obežnej dráhe, kompatibilná s akýmkoľvek biologickým druhom?
Zistilo sa tiež, že planéta je veľkostne niekde medzi Zemou a Neptúnom s pravdepodobnosťou, že to nebude nič iné ako plynný obor.
Zároveň planétu technicky označili OGLE-2018-BLG-0677Lb potom, čo nejakú dobu pred objektívmi ďalekohľadu zostala. Mohla mať naozaj komplikovanú obežnú dráhu – niečo medzi Zemou a Venušou. Znamená to, že by mohla byť dostatočne blízko, aby prijímala teplo od červeného trpaslíka, ale nie v dostatočnej vzdialenosti, aby sa zabránilo smrtiacemu žiarenia.
Planéta patrí medzi rad ďalších objektov, ktoré je potrebné dôkladne preštudovať, pretože v blízkej budúcnosti sa chystá spustenie kozmického ďalekohľadu James Webb Space Telescope (2021) a konštrukcia sľubného Európskeho extrémne veľkého ďalekohľadu, ako lovca planét (E-ELT).