NAŽIVO

Japonská premiérka Sanae Takaičiová oznámila, že v piatok rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. U voličov si tým chce overiť, či je podľa nich „spôsobilá“ v krajine vládnuť.

11:35

Špeciálny predstaviteľ Kremľa Dmitrijev navštívi tento týždeň Davos, kde sa stretne s Trumpovým tímom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Európania a Kyjev označili stretnutie s Trumpom v Davose za kľúčové z hľadiska konečného formulovania bezpečnostných záruk.

11:20

Kremeľ vyhlásil, že Trump „vojde do histórie“, ak obsadí Grónsko.

„Pokiaľ ide o naše plány týkajúce sa Dánska a Grónska, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Dokonca sa dá abstrahovať od toho, či je to dobré alebo zlé, či to zodpovedá parametrom medzinárodného práva alebo nie, ale existujú medzinárodní experti, ktorí sa domnievajú, že ak Trump vyrieši otázku pripojenia Grónska, vstúpi do histórie nielen USA, ale aj sveta. S týmito expertmi je ťažké nesúhlasiť,“ vyhlásil Peskov.

10:57

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

Americké ministerstvo obrany nariadilo 1500 vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde vypukli protesty proti zásahom federálnych imigračných úradov. S odvolaním sa na zdroj z administratívy prezidenta Donalda Trumpa o tom v nedeľu informovala stanica CNN.

07:38

Trump sľúbil odstrániť „ruskú hrozbu“ v Grónsku.

„NATO už 20 rokov hovorí Dánsku: „Musíte odstrániť ruskú hrozbu v Grónsku“. Bohužiaľ, Dánsko s tým nemohlo nič urobiť. Teraz nastal čas a spravíme to!!!“ – napísal.

07:35

EÚ pripravuje clá na tovary z USA v hodnote až 93 miliárd eur – v prípade, že Washington zrealizuje svoje hrozby v súvislosti s Grónskom.

Informuje o tom Financial Times s odvolaním sa na zdroje.

Podľa informácií tohto vydania sa v Bruseli diskutuje aj o možnosti obmedziť prístup amerických spoločností na trh EÚ.

Tieto opatrenia sa zvažujú aj v predvečer kľúčových rokovaní v Davose.

06:54

Rutte oznámil, že telefonicky hovoril s Trumpom o bezpečnostnej situácii v Grónsku a Arktíde. „V našom úsilí budeme pokračovať. Teším sa na stretnutie s ním v Davose na budúci týždeň,“ napísal Rutte v príspevku na platforme X.

Včera 19:57

Zo správy, ktorú zverejnila humanitárna a rozvojová organizácia Oxfam vyplýva, že počet miliardárov na svete sa ďalej zvyšuje, rovnako ako ich majetok. Podľa správy bolo v minulom roku na svete približne 3000 miliardárov, pričom ich celkový majetok mal hodnotu 18,3 bilióna USD.

Včera 19:32

Sýrsky prezident Ahmad Šara sa stretol s vyslancom USA Tomom Barrackom a uviedol, že trvá na suverenite Damasku nad celým územím krajiny. Zároveň oznámil dohodu o prímerí s veliteľom Kurdských demokratických síl.

Včera 18:53

Orbán zverejnil na svojom konte na platforme X list od Trumpa, v ktorom ho pozýva, aby sa stal členom Rady mieru pre Pásmo Gazy. Orbán uviedol, že toto „čestné pozvanie“ prijal.

Včera 18:50

Februárový kontrakt na zlato na newyorskej burze Comex v piatok stratil 28,30 USD a uzavrel na 4595,40 USD za uncu. Spotová cena klesla o 0,43 % na 4596,09 USD.

Včera 18:18

Trump chce žalovať banku JPMorgan Chase. Tvrdí, že mu neoprávnene zrušila účet.

Včera 18:17

Osem európskych krajín, na ktoré Trump namieril nové clá pre ich jednotný postoj proti jeho požiadavkám týkajúcim sa Grónska, v nedeľu uviedlo, že tieto hrozby „podkopávajú transatlantické vzťahy a môžu roztočiť nebezpečnú špirálu“.

Včera 18:15

Talianska vláda pripravuje zákaz predaja nožov maloletým – a to aj prostredníctvom internetu. Navrhujú sa v ňom pokuty až do výšky 1000 eur pre dospelých, ktorí dostatočne nedohliadnu na maloletých, ktorí majú so sebou nôž.

Včera 17:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Snehové správy

Bratislava 6. apríla (TASR) – Na horách je dnes oblačné a hmlisté počasie, o siedmej hodine ráno sa teploty pohybovali od mínus troch do nula stupňov. Počas dňa majú vystúpiť na dva až štyri stupne. V prevádzke je okolo 50 lyžiarskych stredísk. Sezónu ukončili v Pavčinej Lehote, vo Vyšnej Slanej a v Skicentre Drozdovo.

Lyžiarske podmienky sú dobré až veľmi dobré, najmä vo vyšších polohách, kde je sneh firnový, v nižších nadmorských výškach je sneh mokrý alebo kašovitý. Hrúbka snehovej vrstvy dosahuje vo Vysokých a Nízkych Tatrách 60 až 250 cm, na Orave a Kysuciach od 50 do 130 cm, v Malej a Veľkej Fatre 60 až 145 cm a na východnom Slovensku je 40 až 80 cm snehu. K jarnej lyžovačke patria aj nižšie ceny skipasov.

Tento víkend bude pre niektoré areály pravdepodobne tým posledným v tohtoročnej sezóne, no najmä vo vysokohorských strediskách sa bude lyžovať ešte aj budúci týždeň. Čakacie doby sú v tomto období minimálne. Večerné lyžovanie sa už koná málokde, no napríklad dnes bude ešte v Drienici, v Ski Ráztoke – v Hornej Maríkovej, na Krahuliach aj v Jahodnej.

Nízke Tatry

.

Skicentrum Čertovica 150 cm veľmi dobré

Čertovica – STIV 150 cm veľmi dobré

Donovaly 90-100 cm veľmi dobré

Chopok juh 160-250 cm veľmi dobré

.

Chopok sever 80 cm veľmi dobré

Vyšná Boca – Bačova roveň 100 cm veľmi dobré

Vysoké Tatry

.

Štrbské Pleso 115 cm veľmi dobré

Tatranská Lomnica – Čučoriedky 60 cm veľmi dobré

Lomnické sedlo 80 cm veľmi dobré

Snowpark Lučivná 60 cm veľmi dobré

Lopušná dolina – Ski Chem 60 cm veľmi dobré

Západné Tatry

Roháče – Spálená dolina 130 cm veľmi dobré

.

Belianske Tatry

Ski Taja – T. Javorina 80 cm veľmi dobré

Ski Bachledova 90 cm veľmi dobré

Bachledova DENY 70 cm veľmi dobré

.

Skicentrum Strednica – Ždiar 120 cm veľmi dobré

Strachan Ski Centrum – Ždiar 60 cm veľmi dobré

Levočské vrchy

.

Ski centre Levoča – LD 40 cm veľmi dobré

Veľká Fatra

Jasenská dolina 60 cm veľmi dobré

Ružomberok – Malinô Brdo 70 cm veľmi dobré

.

Malá Fatra

Vrátna – Paseky 90 cm veľmi dobré

Vrátna – Chleb 130 cm veľmi dobré

winter park MARTINKY 145 cm veľmi dobré

Fačkovské sedlo – Kľak 100 cm veľmi dobré

.

Kremnické vrchy

Králiky 100 cm veľmi dobré

SKALKA arena 120 cm veľmi dobré

Krahule 100 cm veľmi dobré

Skicentrum Tajov 40 cm veľmi dobré

Ski Centrum Kordíky 80 cm veľmi dobré

.

Štiavnické vrchy

Salamadra Resort 60 cm veľmi dobré

Veporské vrchy

.

Látky – Royal 130 cm veľmi dobré

Považšký Inovec

Bezovec 25 cm veľmi dobré

Malé Karpaty

.

Zochova chata – Piesok 30 cm dobré

Pezinská Baba 30 cm dobré

Biele Karpaty

.

Ski Land Stará Myjava 65 cm veľmi dobré

Javorníky

Ski Centrum Kohútka 90 cm veľmi dobré

Čertov – Lazy pod Makytou 60 cm veľmi dobré

Ski Ráztoka – Horná Maríková 60 cm veľmi dobré

Kysucké Beskydy

SNOWPARADISE Veľká Rača 70 cm veľmi dobré

Športcentrum Oščadnica 50 cm veľmi dobré

Oravské Beskydy

.

Orava Snow – Oravská Lesná 75 cm veľmi dobré

Oravská Magura

SKI PARK Kubínska hoľa 70 cm veľmi dobré

Ski Krušetnica 60 cm veľmi dobré

Ski Zábava – Hruštín 50 cm veľmi dobré

Racibor – Oravský Podzámok 80 cm veľmi dobré

Volovské vrchy

Jahodná 50 cm veľmi dobré

Skipark Erika – Kojšovská hoľa 80 cm veľmi dobré

.

Slovenský raj

MlYNKY – DEDINKY – Gugel 70 cm veľmi dobré

Čergov

Drienica 70 cm veľmi dobré

Nízke Beskydy

Makovica – Nižná Polianka 50 cm veľmi dobré

Snehové podmienky – zahraničné strediská

V alpských strediskách pretrvávajú naďalej dobré až veľmi dobré lyžiarske podmienky, najmä vo vysokohorských lokalitách.

.

Rakúsko

Axamer Lizum 85-185 cm 13 zo 41 km

Flachau 40-185 cm 56 z  56 km

Göstling – Hochkar 130-170 cm 18 z  19 km

Hintertuxer Gletscher 100-290 cm 86 z 86 km

Hinterstoder 30-170 cm 40 zo 40 km

Hochfuegen 75-130 cm 145 zo 181 km

Ischgl – Samnaun 15-140 cm 230 z 238 km

Kaunertaler Gletscherregion 150-220 cm 38 z  38 km

Kitzbuehel – Kirchberg 55-165 cm 100 zo 170 km

Kitzsteinhorn – Maiskogel 160-260 cm 41 zo 41 km

Mölltaler Gletscher 180-410 cm 66 zo 71 km

Obergurgl – Hochgurgl 70-180 cm 110 zo 110 km

Obertauern 210-250 cm 100 z 100 km

Pitztaler Gletscher 255-375 cm 37 z 37 km

Schladming Dachstein 45-340 cm 218 zo 232 km

Serfaus – Fiss – Ladis 15-125 cm 212 z 212 km

Sölden 10-270 cm 148 zo 148 km

Stubaier Gletscher 45-250 cm 110 zo 110 km

Zell am See – Kaprun 25–260 cm 45 zo 138 km

Taliansko

Alta Badia 50-160 cm 130 zo 130 km

Bormio 45-120 cm 49 z 50 km

Cortina d Ampezzo 35-180 cm 85 zo 140 km

Courmayeur 80-220 cm 100 zo 100 km

Fleimstal/Obereggen 30-150 cm 110 zo 110 km

.

Kronplatz 45-110 cm 113 zo 116 km

Livigno 40-190 cm 115 zo 115 km

Val di Sole – Marilleva 65-170 cm 58 z  59 km

Zermatt – Matterhorn 25-270 cm 358 z 358 km

Francúzsko

Les Deux Alpes 100-245 cm 78 z 223 km

Les Trois Vallées 95-370 cm 600 zo 600 km

Méribel 110-230 cm 66 zo 150 km

Tignes 140-300 cm 74 zo 150 km

Val d’Isére 140-300 cm 79 zo 150 km

Val Thorens 155-360 cm 61 zo 140 km

Švajčiarsko

Davos Klosters 60-170 cm 147 z 320 km

Glacier 3000 610-510 cm 25 z  25 km

Saas-Fee 55-285 cm 98 zo 100 km

Verbier 75-290 cm 195 zo 195 km

Zdroj: www.holidayinfo.sk

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.

Skúšajú ho udupať. Za veľa si však môže aj sám

Andrej Danko si cez víkend mohol vypočuť niekoľko ostrých odkazov. Opozícia ho vyzýva k prehodnoteniu jeho politického života…

19. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Dana Jelinková Dudzíková sa vzdala členstva v súdnej rade

Členka Súdnej rady SR Dana Jelinková Dudzíková sa dnes listom, ktorý osobne doručila do rúk predsedníčky rady Marcely Kosovej, vzdala…

19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin dostal nečakanú pozvánku od USA

Kremeľ tvrdí, že Trump navrhol Putinovi, aby vstúpil do Mierovej rady pre Gazu, ktorá bude riadiť tento sektor

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: „Európsku samovraždu musíme zastaviť!“

Europoslanec Milan Uhrík vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí, že v hnutí Republika chcú Európu zachrániť a na to,…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Je to oficiálne! Najmenej osem európskych štátov sa teraz stavia proti Trumpovi, aj jeho blízky spojenec

V priebehu nedele 18. januára osem európskych štátov kritizovalo možné použitie amerických ciel na zabezpečenie vplyvu Washingtonu nad arktický ostrov…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Mám zásadnú obavu, sledujúc reakcie európskych ‘lídrov’, že pitka už začala, reaguje generál

Len nedávno som sa zmienil o “úžasnom” nápade komisie vytvoriť 100 000 európsku armádu A ako vyzerá realita? To, že…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V kinách dominuje film Štúr. Začítajte sa do príbehu významnej slovenskej osobnosti

V kinách sa v súčasnosti premieta jeden z najočakávanejších slovenských filmov roka 2026. Film Štúr vznikol podľa knihy Milenec Adely…

19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Toto je pre svet zlá správa,“ vyhlásila šéfka nemeckej pobočky Oxfam

Jedno percento najbohatších ľudí zarába takmer polovicu všetkých svetových príjmov. Takmer polovica ľudstva žije v chudobe a disponuje len 0,52…

19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto bude rozdávať karty po voľbách? (Samo) destabilizácia vládnej koalície

Pričom to SAMO na začiatku je namieste čím ďalej tým viac, píše Anna Belousovová. Jej komentár prinášame v plnom znení 

19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump vyhlásil, že keďže nezískal Nobelovu cenu za mier, „už viac necíti povinnosť myslieť len na mier“ a chce získať Grónsko

Píše o tom americký prezident v liste nórskemu premiérovi Jonasovi Gahrovi Støreovi, ktorý zverejnil novinár PBS News Nick Schifrin

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Falošná hystéria ohľadom extrémizmu

Žijeme v chorých časoch. Gumové paragrafy v trestných kódexoch umožňujú trestne, ba dokonca väzobne stíhať takmer každého, konštatuje poslanec Roman…

19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Situácia eskaluje. Pentagon mobilizuje 1 500 vojakov, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota

Pentagon nariadil 1 500 americkým vojakom, aby sa pripravili na možné nasadenie v štáte Minnesota, kde po zásahoch agentov migračného…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pri zrážke dvoch rýchlovlakov na juhu Španielska zahynulo najmenej 39 ľudí, desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia

Najmenej 39 ľudí zahynulo a viac ako 70 ďalších utrpelo zranenia pri zrážke dvoch vysokorýchlostných vlakov, ku ktorej došlo na…

19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sesterská strana Republiky atakuje Fidesz sprava

Na základe nedávnych prieskumov verejnej mienky majú v parlamentných voľbách v Maďarsku, ohlásených na 12. apríla, šancu dostať sa do…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Aktualizované 19. 01. 2026 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

O vlhkých íránských (i evropských) snech…

Přátelé, znáte nějakou zemi, kdy by zvítězil islámský fundamentalismus a následně si tamní lidé uvědomili, že nic takového nechtějí a…

19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nikolaj Starikov: Ako Západ vytvára zdanie zákonnosti svojho pirátstva

Švédsko, 18. januára 2026 - V dôsledku amerického pirátstva sú ruské tankery pod ochranou. Švédske námorníctvo zaznamenalo prítomnosť ozbrojených osôb…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

.

Svätec dňa: Svätý Germanicus

Príbeh svätého Germanicusa nás prenáša do polovice druhého storočia, do starobylého mesta Smyrna, kde kresťanská viera čelila jednej zo svojich…

19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 01. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Havana sa pripravuje na vojnový stav, v sobotu zasadal kubánsky obranný výbor

V Havane sa v sobotu uskutočnilo zasadnutie kľúčového národno-bezpečnostného orgánu, aby kubánska vláda preverila pripravenosť krajiny a vládnych a vojenských…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matematický hlavolam: Túto hádanku dokážu vyriešiť iba géniovia

Matematický hlavolam dokáže rýchlo preveriť vaše logické myslenie a schopnosť vidieť skryté vzory. Tvrdí sa, že jeho riešenie zvládnu len…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Medzinárodné koaličné sily vedené USA dokončili sťahovanie z Iraku

Iracké úrady v nedeľu oznámili, že medzinárodné sily vedené Spojenými štátmi dokončili sťahovanie z vojenských základní na území federálneho Iraku…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Takmer 50% Nemcov podporuje bojkot MS pre situáciu okolo Grónska

Včera sme priniesli správu, že Nemecko je jednoznačne proti snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa o pripojenie Grónska k Spojeným štátom.…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku

Dánsko a jeho spojenci vydali spoločné vyhlásenie o Grónsku, ktoré chce získať americký prezident Donald Trump. Vyhlásenie podpísali aj Fínsko,…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Murpyho zákony: Ak sa niečo môže pokaziť, určite sa to pokazí

Murpyho zákony dokazujú, že ak sa niečo môže pokaziť, pokazí sa to v ten najnevhodnejší moment. Tieto fotografie zachytávajú presnú…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

Macron chce použiť „obchodnú zbraň“ na boj proti Trumpovi a USA

Francúzsky prezident Emmanuel Macron plánuje vytasiť „obchodnú zbraň“ a bojovať proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Spojeným štátom

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Najväčší vodopád sa nenachádza na pevnine, ale hlboko pod oceánom

Najväčší vodopád na svete sa nenachádza na pevnine, ale ukrýva sa pod hladinou oceánu. Tento ohromujúci prírodný úkaz je väčší,…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

USA tajne operovali v Grónsku ešte pred Trumpovými ambíciami

USA sa v roku 2025 pokúsili tajne zhromaždiť informácie o vojenských objektoch, prístavoch a leteckých základniach v Grónsku, píše Berlingske…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Korčok si neodpustil komentár k Ficovej návšteve v USA

Predseda vlády Robert Fico svojou návštevou v USA zradil záujmy Slovenska, pretože neotvoril témy, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenska. V…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Senegal po veľkej dráme vyhral Africký pohár národov. Maroko doplatilo na neúspešný penaltový pokus v štýle Panenku

Senegal vyhral Africký pohár národov 2025 po blamáži Maroka, keď stredopoliar Realu Madrid Brahim Diaz nezvládol penaltu, ktorú chcel zakončiť…

19. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Japonská premiérka Sanae Takaičiová oznámila, že v piatok rozpustí parlament a vyhlási predčasné parlamentné voľby. U voličov si tým chce overiť, či je podľa nich „spôsobilá“ v krajine vládnuť.

11:35

Špeciálny predstaviteľ Kremľa Dmitrijev navštívi tento týždeň Davos, kde sa stretne s Trumpovým tímom, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje.

Európania a Kyjev označili stretnutie s Trumpom v Davose za kľúčové z hľadiska konečného formulovania bezpečnostných záruk.

11:20

Kremeľ vyhlásil, že Trump „vojde do histórie“, ak obsadí Grónsko.

„Pokiaľ ide o naše plány týkajúce sa Dánska a Grónska, nebudem sa k tomu vyjadrovať. Dokonca sa dá abstrahovať od toho, či je to dobré alebo zlé, či to zodpovedá parametrom medzinárodného práva alebo nie, ale existujú medzinárodní experti, ktorí sa domnievajú, že ak Trump vyrieši otázku pripojenia Grónska, vstúpi do histórie nielen USA, ale aj sveta. S týmito expertmi je ťažké nesúhlasiť,“ vyhlásil Peskov.

10:57

Nemecko nemá v úmysle zatvoriť vojenské základne USA na svojom území kvôli konfliktu okolo Grónska, ale môže zvýšiť nájomné.

Píše o tom The Times, čím vyvracia informácie The Economist.

„Úradníci v Berlíne boli šokovaní správami, že môžu vyhnať amerických vojakov z niektorých megabáz na území Nemecka, ako sú Ramstein a Stuttgart, ktoré majú pre Washington dôležitý význam z hľadiska projekcie sily do Afriky a na Blízky východ. Jeden zo zdrojov poprel, že by to bolo v pláne, ale povedal, že Nemecko môže výrazne zvýšiť nájomné za tieto objekty,“ uvádza sa v článku.

10:08

EÚ môže uvaliť na USA clá vo výške 93 miliárd eur pre Trumpove poznámky o Grónsku

Európska únia zvažuje zavedenie rozsiahlych obchodných opatrení voči Spojeným štátom vrátane ciel na tovar v hodnote až 93 miliárd eur, aby odradila prezidenta Donalda Trumpa od pokusu o prevzatie kontroly nad Grónskom, informoval denník Politico s odvolaním sa na osem diplomatov a predstaviteľov EÚ.

Možnosti boli prerokované počas nedeľňajšieho naliehavého trojhodinového stretnutia diplomatov z 27 krajín EÚ v Bruseli. Účastníci zdôraznili potrebu pripraviť reálne kroky pre prípad, že rokovania s Washingtonom neprinesú rýchly výsledok v priebehu budúceho týždňa.

Rozhovory boli narýchlo zorganizované po tom, čo americký prezident pohrozil zavedením 10-percentných ciel od 1. februára, ktoré sa od 1. júna zvýšia na 25 percent, pre šesť krajín EÚ plus Spojené kráľovstvo a Nórsko, ktoré považuje za prekážku svojim plánom na arktickom území

„Je jasné, že už bola stanovená hranica a už bolo dosť,“ povedal jeden diplomat oboznámený s nedeľnými rokovaniami.

Alternatívou by bolo použitie nástroja EÚ proti nátlaku (ACI), čo je „obchodná bazuka“ EÚ, ktorá je určená na penalizáciu krajín, ktoré využívajú svoje trhy ako nástroj geopolitického vydierania, uviedlo niekoľko predstaviteľov.

Viacerí predstavitelia uviedli, že táto možnosť je prísnejšia a vyvoláva výhrady u niektorých členských štátov. Podľa troch diplomatov vlády v tejto fáze nepoverili Európsku komisiu spustením ACI.

 

09:18

.

Trumpove nároky na Grónsko rozvírili debatu na sociálnych sieťach

Známy britský liberálny novinár a moderátor Piers Morgan sa rozhodol urobiť si žart z Trumpových nárokov na Grónsko. Príspevok získal…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove „grónske clá“ budú mať dopad na obchod s EÚ

EÚ sa chystá zastaviť proces uzatvárania obchodnej dohody s USA kvôli zavedeniu nových „grónskych“ ciel zo strany Trumpa

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce vytvoriť svoj vlastný ekvivalent OSN

Americký prezident Donald Trump vyslovil zámer vytvoriť „Radu mieru“ , teda ekvivalent Organizácie spojených národov (OSN), so vstupným poplatkom vo…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Budanovovo mlčanie. Prečo nie sú žiadne správy zo stretnutí o mierovom pláne v USA?

V sobotu popoludní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že do Spojených štátov pricestovala ukrajinská delegácia na rokovania so Steveom Witkoffom…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Diabol sa ukrýva v detailoch

Bývalý správca policajných sociálnych sietí David Púchovský (Hoaxy & podvody) sa nevzdáva boja o pozornosť. Tentoraz zverejnil svoju „prednášku pre…

18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov