Na celom území Grécka sa podľa odhadov nachádza bez sprievodu približne 5 500 detí, ktoré denne čelia hroziacemu zneužívaniu, užívaniu návykových látok, prípadne inej nezákonnej činnosti. Vzhľadom na pretrvávajúcu zlú situáciu v Grécku sa viaceré členské štáty dobrovoľne zaviazali relokovať zraniteľné skupiny. Ide celkovo o 1 600 maloletých bez sprievodu. Relokácie už zrealizovali Nemecko, Luxembursko, Veľká Británia, Dánsko, Portugalsko, Fínsko.
„Slovenská republika sleduje pozorne vývoj v tomto regióne. Dlhodobo podporujeme najmä riešenie príčin migrácie v krajinách pôvodu. Naďalej odmietame povinné kvóty na prerozdeľovanie migrantov medzi členské krajiny EÚ a sme za zachovanie princípu dobrovoľnosti pri aktivitách v oblasti solidarity so zameraním na tých, ktorí medzinárodnú pomoc skutočne potrebujú,“ uviedol minister vnútra R. Mikulec na stretnutí.
V roku 2019 migračný úrad realizoval spolu 14 vyslaní (v rozsahu spolu 570 dní) do tzv. azylových podporných tímov EASO, z toho polovica bola do Grécka (7 vyslaní, resp. 289 dní). Naši odborníci pôsobili najmä pri priamej práci so žiadateľmi o azyl, ale aj v oblasti spracúvania podporných materiálov pre rozhodovanie ako sú analytické správy o krajinách pôvodu žiadateľov o azyl. V roku 2020 sa kvôli pandémii COVID-19 uskutočnili spolu len 4 vyslania, z toho 2 vyslania do Grécka – každé v rozsahu cca 6 týždňov.
V súvislosti so zdieľaním bremena migrácie s krajinami Európskej únie Slovenská republika realizuje programy pomoci zvlášť zaťaženým krajinám v rámci relokácie žiadateľov o udelenie azylu na báze európskeho konsenzu a dobrovoľnosti.
TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačový odboru kancelária ministra vnútra SR.