Slováci dali v uliciach Bratislavy Matovičovi jasný odkaz. Čo ďalej?

Slováci dali v uliciach Bratislavy Matovičovi jasný odkaz. Čo ďalej?

Bratislava 20. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik, SITA-Jana Birošová, TASR-Ján Krošlák)

 

Takúto pohotovosť slovenská polícia nezažila už dlho. Pripravené boli vodné delá, v uliciach jazdecká polícia, ťažkoodenci a antikonfliktné tímy. Po dvoch rokoch sa v slovenskej metropole opäť konal masový protivládny protest

masový protivládny protest v Bratislave
Na snímke masový protivládny protest v Bratislave

Pokým v roku 2018 boli terčom vlády Roberta Fica a neskôr Petra Pellegriniho, dnes má dôvod nespokojnosti Slovákov iné meno: Igor Matovič.

Reklama

Na budove Národnej banky Slovenska sa premieta nápis „November 1989“ ako pripomienky na výročie Nežnej revolúcie. Je 17. november a popod budovu NBS kráčajú inokedy rušnou dopravnou tepnou mesta stovky ľudí. Smerujú k Prezidentskému palácu. Tu sa ich zozbiera okolo 12-14 tisíc.

 

Reklama
Nepokoje pred úradom vlády aj pred parlamentom

Ešte podvečer sa časť demonštrujúcich presunula spred prezidentského paláca pred úrad vlády, ktorý bol prísne chránený. Po tom, ako začali potýčky medzi futbalovými ultras a ťažkoodencami sa však dav vrátil naspäť pred Prezidentský palác. Nechcú násilie, aby vláda nemohla následne ich protesty spochybňovať. Zastúpenie medzi protestujúcimi je pestré. Nájdete tu dôchodcov i ľudí v produktívnom veku, ženy aj mužov, podnikateľov i pracujúcich, spomínaných ultras, voličov opozície, nevoličov, prívržencov menších radikálne pravicových strán, ale aj voličov Igora Matoviča. Bývalých.

Protivládne demonštrácie 17. novembra v Bratislave
Na snímke Protivládne demonštrácie 17. novembra v Bratislave

„Tak čo vám poviem, človek sa nechá na staré kolená zblbnúť,“ odpovedá pani Irena na otázku, prečo volila v marcových voľbách Matoviča.

Je dôkazom, že protestu sa zúčastňujú ľudia z mnohých táborov. Čo ich zjednocuje je odpor voči tomu, ako vláda postupuje v boji s nákazou covidu.

„Pri tých, čo vládli pred ním si človek myslel, že už horší od nich nebudú a pozrite,“ hovorí a dodáva, že sa nesklamala prvýkrát.

No prvýkrát zrejme k voľbám nepôjde. Náš krátky rozhovor sa ale blíži ku koncu – protest pred palácom sa pomaly rozchádza a pani chce stihnúť autobus do Pezinku.

Reklama

Medzi rečníkmi sa vystriedali Ján Čarnogurský, exposlanec Peter Marček či poslanci za ĽSNS. Posledná menovaní v závere mítingu vyzvali rozchádzajúcich sa ľudí na pochod k parlamentu. Dav cestou na hradný kopec skanduje: „Diktátor Matovič!“

 

 

Fašisti aj spojenci

Pri príchode k parlamentu sa začínajú potýčky. Ťažkoodenci prehradili vstup k budove, no šarvátky trvajú len krátko. Poslancov ĽSNS policajti pustili, zvyšok pochodujúcich zostal pred schodiskom.

Marian Kotleba
Na snímke líder ĽSNS Marian Kotleba

Dav občas častuje policajtov nadávkami, označuje ich za zradcov či fašistov, inokedy skanduje: „Poďte s nami!“ či „Prilby dole!“. Ťažkoodenci nereagujú.

Reklama

„Aj vy máte rodiny – rodičov, deti. Čo to nevidíte, kam nás ten zmrd doviedol? Ste s tým spokojní,“ kričí na ťažkoodencov jeden z demonštrantov v kukle.

Po krátkych príhovoroch kotlebovcov sa dav pomaly začína rozchádzať. Zostala len skupinka radikálov, ktorá iniciuje ďalšiu potýčku. Tá je zároveň bodkou za celým protestom.

 

 

Fico po svojom, pre ministra sú protestujúci opice

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico spolu s členmi vedenia strany, najprv podporili utorkový protest. Neskôr svoj postoj prehodnotili a usporiadali len improvizovaný míting pred budovou parlamentu. Smerácke vedenie vyšlo von, uctiť si pamiatku Alexandra Dubčeka. Tu ich čakalo niekoľko stoviek ľudí, ktorí si vypočuli krátky prejav.

Robert Fico
Predseda strany SMER-SD Robert Fico na Námestí Alexandra Dubčeka počas pietnej spomienky v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu. Bratislava 17. november 2020

“My sme si mysleli po voľbách, že to bude iba súboj o sociálny štát. Ale oklamali sme sa, pretože vidíme, že dnes rovnocenne so sociálnym štátom musíme bojovať za základné veci, ktoré sa týkajú slobody, demokracie a právneho štátu,” vyhlásil Fico a následne vyzval prítomných, aby sa v prípade svojej účasti na proteste v centre mesta správali zdržanlivo a slušne.

Predseda SNS Andrej Danko takisto najprv prisľúbil účasť, deň pred protestom ju však odvolal. Predseda novozaloženej strany Hlas-SD Peter Pellegrini zase ľudí vyzval, aby svoj nesúhlas vyjadrili zapálením sviečky v okne.

Naproti tomu koaliční politici ľudí od účasti na proteste odrádzali. Nepomohol fakt, že platí zákaz zhromažďovania sa. Minister vnútra Mikulec informoval, že do davu sa chystajú aj ozbrojení ľudia. No ešte viac pobúril verejnosť minister obrany Jaroslav Naď, ktorý chcel najprv nasadiť na protesty vojenskú políciu a počas protestov samotných ľudí na námestiach označil dosť nevyberavo.

„Ja normálnych ľudí nevidím demonštrovať, iba opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov,“ napísal minister na sociálnej sieti.

 

Reklama
Čo ďalej?

Veľká časť verejnosti si po prvotnej eufórii z toho, že sa ich v uliciach zišlo niekoľko tisícok, kladú otázku, čo ďalej. Aký má byť postup k odstaveniu Matoviča? Ďalšie protesty, petícia, štrajky? Petície bežia už dve. Jednu spustili v auguste Dankovi národniari, ďalšiu exminister školstva Juraj Draxler. O iniciovaní petície za referendum o predčasných voľbách hovoria aj Robert Fico a Peter Pellegrini. Každý však o svojej petícii.

V súčasnosti sa teda nejaví problémom podpora viac ako 350 000 ľudí potrebných k vypísaniu referenda, ale skôr dohoda o netrieštení síl. Koľko živelných protestov musí ešte prebehnúť, alebo koľko podpisov nahnevaných občanov musí vyjsť nazmar v sólo-petíciách, kým opozícia nezačne svoje kroky koordinovať, zostáva otázne.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali