„Predok tejto hmloviny patrí k pomerne riedkym objektom, tzv. znovuzrodeným hviezdam. Je to stratené oko v evolúcii bielych trpaslíkov, ktoré sa nachádza uprostred iných planetárnych hmlovín. Rovnakým spôsobom môže skončiť život Slnka,” napísal Martin Guerrero z andaluzského Inštitútu Astrofyziky v Granade, Španielsku.
Astronómovia objavili neobvyklé okolnosti smrti hviezdy, ktorá je podobná Slnku, keď preskúmavali jednu z hmlovín v súhvezdí Hada, objekt HuBi 1. Bol objavený holandskými vedcami v roku 1990. Vo vnútri tejto hmloviny našli slabý svietiaci objekt, ktorý považovali za obyčajného bieleho trpaslíka, ktorý vznikol po smrti červeného obra.
Astronómovia zistili, že s HuBi 1 sa deje niečo podivné. Centrálna hviezda zmizla a sama hmlovina sa stala chladnou z vnútra, a nie z vonku, čo sa obyčajne stáva s inými mŕtvymi hviezdami.
Po výskume se ukázalo, že hviezda sa zmenila na hviezdu Wolf-Rayet v posledný okamih svojho života, keď v jej jadre začalo horieť hélium, čo spôsobilo znovuzrodenie a dočasné omladenie. Toto vzplanutie aktivity vyvrhlo posledné pozostatky vonkajších obalov hviezdy a spôsobilo tlakovú vlnu, ktorá obrátila naruby jej bývalé vnútro.
Podľa vedcov rovnaký osud môže čakať i Slnko, pretože je rovnaké podľa rozmerov ako HuBi 1.