Slovenskí žiaci sa podľa výsledkov PISA zhoršili, sú pod priemerom OECD

Slovenskí žiaci sa podľa výsledkov PISA zhoršili, sú pod priemerom OECD

Bratislava 3. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Pokles vedomostnej úrovne sa týka takmer všetkých typov škôl

Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti po prvýkrát od roku 2003 výrazne nižšie ako priemer krajín OECD. Významne narástol počet žiakov v tzv. rizikovej skupine – s najnižšou úrovňou vedomostí. Zároveň významne pokleslo percentuálne zastúpenie žiakov v najvyšších vedomostných úrovniach vo všetkých troch sledovaných oblastiach. Vyplýva to z najnovších výsledkov medzinárodnej štúdie PISA, o ktorých dnes informoval tlačový odbor ministerstva školstva.

Reklama
Ilustračné foto

Výskum na Slovensku realizoval Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) v apríli 2012 na reprezentatívnej vzorke 5737 pätnásťročných žiakov z 231 škôl. Išlo o základné školy, štvorročné a osemročné gymnáziá a stredné odborné školy. Hlavnou testovanou oblasťou štúdie PISA 2012 bola matematická gramotnosť. Sledovala sa však aj úroveň vedomostí a zručností žiakov z čitateľskej a prírodovednej gramotnosti. Celkovo sa tento rok do štúdie zapojilo 512.343 žiakov na celom svete.

Slovenská republika dosiahla v matematickej gramotnosti výkon na úrovni 482 bodov a umiestnila sa na 23. až 29. mieste spomedzi 34 krajín OECD a v medzinárodnom porovnaní všetkých 65 zúčastnených krajín na 31. – 39. mieste. Výkon porovnateľný so Slovenskom dosiahli krajiny ako Nórsko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko, Ruská federácia, Spojené štáty americké, Litva, Švédsko a Maďarsko. “Z krajín OECD dosiahlo signifikantne nižší výkon ako SR len päť krajín – Izrael, Grécko, Turecko, Čile a Mexiko,” uviedol NÚCEM. Slováci majú v poslednom testovaní štatisticky významne nižší priemerný počet bodov z matematickej gramotnosti oproti všetkým predchádzajúcim cyklom štúdie (2003, 2006 aj 2009). “Oproti roku 2009 sa vo výsledkoch našich žiakov v PISA 2012 prejavilo zníženie v priemere o 15 bodov, čo znamená pre SR pokles z priemeru do úrovne pod priemerom krajín OECD,” zhodnotil NÚCEM. Pokles vedomostnej úrovne sa týka takmer všetkých typov škôl. Alarmujúci je podľa NÚCEM najmä pokles zastúpenia najúspešnejších žiakov v najvyššej vedomostnej úrovni na 8-ročných gymnáziách. Kým v roku 2003, keď bola matematika tiež hlavnou sledovanou oblasťou, sa v rizikovej skupine nachádzalo približne 20 percent žiakov, v roku 2012 sa v tejto skupine podľa NÚCEM nachádza už viac ako štvrtina žiakov (27,5 %).

Reklama

Žiaci zo Slovenska sú na chvoste aj v čitateľskej gramotnosti. V tejto oblasti dosiahli výkon na úrovni 463 bodov a nachádzajú sa na 32. mieste v rámci 34 krajín OECD a na 43. mieste zo všetkých 65 zúčastnených krajín. Z krajín OECD dosiahli signifikantne nižšie výsledky v porovnaní so Slovenskom iba Čile a Mexiko. “Aj v predchádzajúcich cykloch sa výkony slovenských žiakov v čitateľskej gramotnosti nachádzali pod priemerom zúčastnených krajín OECD. Oproti roku 2009 sa však priemerný výkon našich žiakov ešte znížil o 14 bodov. Až 28,2 percenta žiakov sa svojím výkonom zaradilo do rizikovej skupiny, čo znamená, že títo žiaci nedisponujú ani najzákladnejšími čitateľskými zručnosťami, ktoré sú tak potrebné pre ďalšie vzdelávanie,” upozornil ústav, ktorí žiakov na Slovensku testoval.

 

Medzinárodná štúdia PISA sa uskutočňuje v trojročných cykloch

Výkon slovenských školákov v prírodovednej gramotnosti sa tiež nachádza pod priemerom zapojených krajín OECD. Porovnateľný výkon majú žiaci z Islandu, Dubaja (SAE), Izraela, Grécka a Turecka. Z krajín OECD signifikantne nižší výkon ako SR dosiahli iba Čile a Mexiko.

Medzinárodná štúdia PISA sa uskutočňuje od roku 2000 v trojročných cykloch. Slovenská republika, už ako členská krajina OECD, sa prvýkrát zapojila v roku 2003. Hlavnou sledovanou oblasťou cyklu PISA 2012 bola matematická gramotnosť, v roku 2009 to bola čitateľská gramotnosť.

Reklama

V rámci štúdie PISA 2012 krajiny dostali možnosť testovať aj finančnú gramotnosť a oblasť riešenia problémov. Novinkou bolo tiež to, že testovanie prebiehalo v papierovej aj elektronickej forme. Slovensko tieto možnosti využilo. Žiaci SR sa zapojili do testovania prostredníctvom testovacích zošitov a aj elektronicky prostredníctvom počítačov. Vyše 1000 žiakov otestovali aj z finančnej gramotnosti.

zf

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

10:35

Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia. Reagujú tak na správy amerických médií o izraelskom nočnom útoku na Irán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali