Projekt SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, Hľadanie mimozemskej inteligencie) je spoločný názov projektov, ktoré realizujú vedci v rôznych krajinách sveta pri hľadaní mimozemského života.
“Podobné konštrukcie by mali silne žiariť v infračervenom pásme, ak sa vo vnútri zachováva teplota vhodná pre živé bytosti. Časť vedeckého programu teleskopu Spektrum–M (projekt Millimetron), ktorý je vyvíjaný v Rusku sa zameriava na riešenie tejto úlohy,” povedal Panov.
Myšlienku o možnosti budovania astroinžinierskych stavieb mimozemskými civilizáciami vyslovil pred viac ako pol storočím americký fyzik teoretik Freeman Dyson. Vyslovil predpoklad, že pre využitie všetkej energie svojho “slnka“ ho môžu mimozemské civilizácie umiestniť do sféry. Táto myšlienka dostala názov Dysonova sféra.
Panov pripomenul známeho kandidáta na podobné astroinžinierske stavby – hviezdu Tabby v súhvezdí Labute, u ktorej zaznamenali neobvyklé obdobia zmeny žiarivosti. Avšak, ako uznáva vedec, nie sú žiadne dôkazy toho, že k zatmenie hviezdy dochádza vďaka umelým objektom.
Observatórium Spektrum–M s desaťmetrovým vesmírnym teleskopom je určené na skúmanie rôznych objektov vo vesmíre v milimetrovom a infračervenom pásme na vlnách 0,02 až 17 milimetrov. Jeho pomocou chcú vedci získať údaje o globálnej štruktúre vesmíru, štruktúre a evolúcii galaxií, ich jadier, hviezd a planetárnych systémov, kozmickom prachu, a tiež o organických zlúčeninách vo vesmíre a o objektoch so supersilnými gravitačnými a elektromagnetickými poľami.
V roku 2013 sa plánovalo, že Millimetron vypustia v roku 2019. Pri formovaní Federálneho vesmírneho programu na roky 2016 až 2025 štart Millimetronu kvôli sekvestru z programu vylúčili a zaradili do Federálneho vesmírneho programu na budúce obdobie. Štart sa plánuje po roku 2027.