Roman Michelko: 1 percento ľudí vlastní toľko čo zvyšných 90 percent. Ako z toho von?

Roman Michelko: 1 percento ľudí vlastní toľko čo zvyšných 90 percent. Ako z toho von?

Davos 29. januára 2015 (HSP/Foto:TASR)

 

V týchto dňoch preleteli éterom dve navzájom súvisiace správy. Prvá bola priam dokonalým naplnením posolstva známej Stiglitzovej eseje o jednom percente. Inak povedané, v predvečer každoročného stretnutia svetovej politickej a ekonomickej elity v švajčiarskom Davose bolo oficiálne potvrdené a konštatované, že jedno percento najbohatších vlastní taký istý objem majetku ako zvyšných deväťdesiat percent sveta. Aby to nebolo málo, vzápätí nasledovala ďalšia mediálna správa, že osemdesiat najbohatších rodín vlastní taký istý objem majetku ako polovica celej populácie našej planéty. Prevedené do predstaviteľných čísel – ak je dnes na planéte približne 7,5 miliardy ľudí, jedno percento z nich je asi 75 miliónov. Týchto 75 miliónov má teda majetok ako ostatných 7miliárd 425 miliónov ľudí. No a predstava, že osemdesiat rodín vlastní majetok ako 3, 75 miliardy ľudí, sa už vymyká ľudskej predstavivosti. Treba pritom zdôrazniť, že etická stránka tejto skutočnosti nie je tá najdôležitejšia. Oveľa dôležitejšie je, že takto absolútne pokrivené čerpanie benefitov z ekonomickej činnosti vedie k obrovským napätiam, narúša základnú súdržnosť spoločnosti a môže, a ak sa neurobia zásadné opatrenia, aj bude viesť nielen k politickým krízam, ale aj k revolúciám, ozbrojeným konfliktom a iným kataklizmám.

Ilustračné foto

Takéto extrémne prerozdelenie príjmov za posledných dvadsaťpäť rokov spôsobila synergia viacerých okolností. Proces globalizácie spolu s dynamickým technologickým pokrokom , výrazné zlacnenie dopravných a transakčných nákladov a vysoká úroveň logistiky umožnili presun výroby do nízkonákladových oblastí. Aj to sa však mení. Už aj čínsky robotník sa stáva drahým a extrémny tlak na racionalizáciu výroby vedie k tomu, že sofistikované výroby sa vracajú znova na Západ. Nové pracovné miesta sa však nevytvárajú alebo len vo veľmi obmedzenej miere, keďže výroba sa robotizuje. Dobrým príkladom je nová zvarovňa v bratislavskom Volkswagene, v ktorom bude 425 priemyselných robotov, ale len niekoľko desiatok ľudí. Technologické zmeny znižujú zamestnanosť tak dramaticky, že situácia si skôr či neskôr vynúti spoločenské inovácie, resp. nový kompromis medzi demokraciou a kapitalizmom.

Reklama

Práce je stále menej. Čoraz menej ľudí dokáže vyprodukovať čoraz viac tovarov. Tým pádom rastie konkurencia na trhu práce, a to aj v iných než výrobných sektoroch. Robotom totiž ľudia konkurovať nemôžu. Nové pracovné miesta nevznikajú ani v službách. Tým pádom stále väčšie množstvo ľudí súťaží o stále menší počet pracovných miest. Zároveň sa zvyšujú nároky na pracovnú silu aj v inovatívnych firmách. Šancu zamestnať sa v nich majú len špičkoví odborníci s obrovskou flexibilitou, originálnym myslením a elitným vzdelaním. Pre priemerných, alebo tých, ktorých kvalifikácia a schopností nie sú excelentné, tak nie je miesto. Ekonomika ponúka zaujímavú a slušne platenú prácu len pre elitnú vrstvu vysokokvalifikovaných zamestnancov. Rastúci počet nezamestnaných, či veľmi zle platených ľudí vedie k rozpadu fordizmu. Teda tej fázy kapitalizmu, v ktorej je systém nastavený tak, aby sa na jednej strane výrobcom nekládli prekážky, na druhej strane sami výrobcovia dbali na to, aby ich zamestnanci boli dostatočne finančne saturovaní na to, aby produkciu, ktorú vyrobia, dokázali aj masívne konzumovať.

To už dnes neplatí. Dnešné nastavenie spoločnosti, v ktorej minimum ľudí tvorí maximum produkcie a ostatní živoria, podkopáva základnú stabilitu takéhoto systému. Vizionári ako Elon Musk (Tesla), či Jaan Tallinn (Skype) podporili manifest, ktorého cieľom je nájsť systém, ako kompenzovať dopady technológií na súčasnú spoločnosť. Je najvyšší čas začať rozmýšľať nad novými možnosťami, ako financovať štát.

Reklama

Štandardné riešenia hľadajú možnosti vo sfére daní, ktoré by znamenali, že najúspešnejšie korporácie s najvyššími ziskami, ktorých produkcia často presahuje výšku HDP stredne veľkých štátov. Tieto korporácie by sa v oveľa väčšej miere mali podieľať na nákladoch spoločnosti, a to formou špeciálnych sektorových daní, špeciálnych kapitálových daní, znížením zdanenia práce alebo extrémnou dedičskou daňou.

Zároveň sa otvára ako vážna téma základný nepodmienený príjem, čo by riešilo hneď viacero problémov. Jednak by sa zabezpečilo ako tak slušné prežitie všetkých členov technologicky vyspelej spoločnosti, zároveň by sa zastavila pauperizácia zamestnancov, keďže cena práce by musela byť výrazne vyššia než spomenutý nepodmienený príjem. Samozrejme, tu narážame na problém, ako taký projekt financovať. Jedným z nápadov by bolo vytvorenie verejných fondov rizikového kapitálu. Kapitálový vklad verejných fondov do takýchto vysoko výnosných technologických inovácií by vládam priniesol masívne príjmy, ktoré by mohli investovať do súdržnej spoločnosti , čím by sa mohli kompenzovať negatíva globalizácie či technologického pokroku.

Veľa nových impulzov do tejto debaty môže v politickej rovine vniesť úspech radikálne ľavicových strán gréckej Syrizy, či španielskeho hnutia Podemos. Ich modely vysporiadania sa s krachujúcim neoliberálno – oligarchickým systémom, rovnako ako príklady z islandskej revolúcie môžu veľa naznačiť, ako zo súčasnej slepej uličky von.

Politológ Roman Michelko

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali