pásmo gazy

NAŽIVO

Hovorca EÚ pre zahraničné veci Anouar El Anouni uviedol, že EÚ nezmení svoju pozíciu ani prítomnosť v Kyjeve aj napriek vyhrážkam Ruska.

13:34

Opozícia (SaS a PS) ostro kritizuje ponechanie 8. mája a 15. septembra ako sviatkov bez statusu dňa pracovného pokoja. Podľa nich toto konsolidačné opatrenie štátu takmer nepomôže, no firmám a zamestnancom spôsobuje chaos.

12:53

Parlament vo štvrtok neschválil návrh nového zákona o turistických trasách z dielne poslancov KDH Jána Horeckého a Igora Janckulíka. Národná rada SR sa legislatívou po jej odmietnutí v prvom čítaní nebude ďalej zaoberať.

12:52

Kremeľ oznámil jednostranné dvojdňové prímerie s Ukrajinou, ktoré začne platiť od piatkovej polnoci. Podľa agentúry AFP ide o krok pri príležitosti osláv 81. výročia konca druhej svetovej vojny a vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve.

12:51

Odborníci ostro odmietajú plán Donalda Trumpa nechať natrieť na bielo historickú budovu Eisenhower Executive Office Building pri Bielom dome. Premaľovanie pamiatky z 19. storočia, ktoré je súčasťou prezidentovej iniciatívy na „skrášlenie Washingtonu“, vyvolalo vlnu kritiky zo strany pamiatkarov, architektov aj historikov.

12:50

Príjmový strop na odvodovú úľavu pri zmluvách a dohodách zostáva na úrovni 200 eur. Parlament vo štvrtok zamietol návrh opozičného KDH na zrušenie tohto limitu a oslobodenie zamestnávateľov od platenia odvodov za týchto pracovníkov.

12:40

Spotrebná daň z benzínu a nafty zostáva na pôvodnej úrovni. Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona z dielne Mariána Viskupiča (SaS), ktorá navrhovala dočasné zníženie tejto dane, a neposunul ju do druhého čítania.

12:40

Správne poplatky pre podnikateľov sa znižovať nebudú. Parlament vo štvrtok zamietol novelu zákona z dielne Mariána Viskupiča (SaS), ktorá mala uľahčiť finančnú záťaž firiem v oblasti dopravy, financií či obchodnej činnosti, a neposunul ju do druhého čítania.

12:39

Ochranná lehota na účely materského sa na nebiologické matky starajúce sa o dieťa nerozšíri. Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona o sociálnom poistení z dielne Vladimíry Marcinkovej a Vladimíra Ledeckého (SaS) a neposunul ju do druhého čítania.

12:38

Podmienky nemocenských dávok pre bývalých príslušníkov silových zložiek v civile sa meniť nebudú. Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov SaS Vladimíry Marcinkovej a Vladimíra Ledeckého a neposunul ju do druhého čítania.

12:37

Parlament vo štvrtok odmietol návrh poslancov SaS Martiny Bajo Holečkovej a Mariána Viskupiča na skoršie vyplácanie príspevkov pre osoby s ŤZP. Opozičná novela mala zabezpečiť, aby nárok na príspevok na osobnú asistenciu a opatrovanie vznikal už dňom začatia konania o posudku, no plénum ju do druhého čítania neposunulo.

12:36

Profesia logopéda sa medzi odborných zamestnancov v sociálnych zariadeniach nedoplní. Parlament vo štvrtok neschválil návrh novely zákona o sociálnych službách z dielne poslancov SaS Martiny Bajo Holečkovej a Mariána Viskupiča a neposunul ho do druhého čítania.

12:36

Parlament vo štvrtok zamietol zavedenie nového príspevku na bývanie z dielne opozičného PS. Návrh, ktorý mal pomôcť domácnostiam kompenzovať náklady na bývanie a energie presahujúce 30 % ich príjmu, poslanci neposunuli do druhého čítania.

12:34

Parlament vo štvrtok zamietol návrh Simony Petrík (PS) na flexibilnejšie čerpanie materskej a otcovskej dovolenky. Opozičná poslankyňa navrhovala možnosť prerušiť a rozdeliť si čerpanie dávky na tri časti (minimálne po 30 dní), no plénum novelu do druhého čítania neposunulo.

12:34

Lehota na vypracovanie integrovaného posudku sa skracovať nebude. Parlament vo štvrtok odmietol novelu zákona z dielne opozičných poslankýň PS Veroniky Veslárovej a Simony Petrík, čím ich návrh neposunul do druhého čítania.

12:33

Slovenskí chovatelia dojníc dostanú v roku 2026 mimoriadnu podporu vo výške 35,6 milióna eur, čo je o 7,7 milióna viac než v predošlých rokoch. Na jednu dojnicu tak pripadne príspevok 352,73 eura. O navýšení z pôvodných 27,9 milióna eur informoval minister pôdohospodárstva Richard Takáč spolu s vedením PPA a SPPK.

12:32

V košických oceliarňach U. S. Steel sa vo štvrtok oficiálne zavŕšilo kolektívne vyjednávanie podpisom novej zmluvy na roky 2026 – 2030. Podľa predsedu odborov Juraja Vargu prináša dohoda zamestnancom zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy v priemere o 80 eur.

12:32

Britský ropný gigant Shell dosiahol v prvom štvrťroku najlepšie výsledky za posledné dva roky. Jeho upravený zisk vzrástol o takmer štvrtinu na viac ako 6,9 miliardy USD. Hospodárenie spoločnosti výrazne ovplyvnili vysoké ceny ropy a plynu poháňané konfliktom na Blízkom východe, ktoré dokázali prevážiť aj nižší objem produkcie. Správu priniesla agentúra Reuters.

12:30
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Resort zvaný Gaza

Trumpův plán, spočívající v tom, že by USA převzaly správu pásma Gazy a rekonstruovaly jej na vlastní náklady, přičemž v budoucnu by ta oblast sloužila jako jakýsi mezinárodní turistický rezort, způsobil u té „korektnější“ části politické veřejnosti zcela předvídatelné pozdvižení

pásmo gazy
Ilustračné foto / Foto: Pixabay
❚❚
.

Mimo jiné proto, že není patrné, kolik procent toho arabského obyvatelstva by při jeho realizaci zůstalo na místě, a kde by skončil ten zbytek, případně zda by na ně jiní Arabové byli zvědaví (Palestinci v minulosti destabilizovali několik arabských států, takže mají v regionu poněkud špatnou pověst.) To je aspoň skutečná otázka; ale většina těch reakcí má prostinký charakter typu „bože, to je debil!“

Určitou slabinou tohoto pohoršení Všech Slušných Lidí je skutečnost, že sami za poslední desítky let nepřišli s ničím lepším. Podívejme se tedy na situaci trochu s odstupem.


Ač to člověka vycepovaného moderními zprávami ani nenapadne, Gaza má skutečně nejlepší pláže v celém východním Středomoří a za starých Římanů tam stávaly docela pěkné vilky. Pokud by se tam jednoho dne opět vrátila pokročilá civilizace, třeba by tam mohly stát znovu, tentokrát ve stínu mrakodrapů. (To je ovšem velké kdyby.)

Základním problémem, kvůli kterému nás to ani nenapadne, je přebytek explozivních vousáčů tamtéž. Obecně, podíváme-li se na tu hlavní část muslimského světa od Maroka až po Spojené arabské emiráty, můžeme vysledovat totéž pravidlo. Ty státy, které dokázaly své explozivní vousáče nějak eliminovat, se vesměs těší ze značného a lukrativního turistického ruchu – koneckonců je tam teplo, moře, a do blahobytnějších částí světa je to letadlem pouhých pár hodin cesty. Ty, které to nedokázaly, naopak nemají ani turisty, ani klid. Takhle jednoduché to je, nejde o žádné raketové inženýrství: více džihádu, méně turistů, a naopak.

Gaza je ovšem jeden z těch případů, kdy explozivní vousáči ovládli celý státeček a „spravovali jej“ způsobem, který teď nevyhnutelně vyústil ve zničující válku. Přitom se ani nedá říci, že by se s tím někdo zvenčí snažil něco vážně dělat, mimo jiné proto, že u určitého procenta západních levičáků mají tito explozivní vousáči a jejich političtí přátelé dokonce sympatie coby „bojovníci proti kolonialismu“. Někdy člověka v této souvislosti nutně napadne pojem užitečný idiot; příliš mnoho problémových jedinců pobíralo po dlouhá léta své mzdy ze západních peněz.

.
Prastaré foto Federicy Mogheriniové, budoucí šéfky zahraniční politiky EU (2014-19), s Jásirem Arafatem / Zdroj

Válka teď víceméně skončila, ale návrat ke stavu ze září 2023 je nemožný. Ty válečné škody musí někdo nějak napravit, což je samo o sobě drahé a vylučuje to většinu států světa už předem. Dále by ten někdo asi neměl být ten samý někdo, kdo dřív hrál roli užitečného idiota pro Hamás, protože je pravděpodobné, že by ji sehrál znovu. Konečně musí ten někdo být připraven i na vážné bezpečnostní problémy v rámci rekonstrukce. Hamás je sice oslaben, ale nikoliv mrtev, a dá se pochybovat o tom, že by se teď v klidu vzdal svých mocenských ambicí. Spíše tam vznikne něco jako arabský ekvivalent Ku-klux-klanu, jenž svého času řádil na poraženém Jihu.

Všimněte si, že obě tyto podmínky vylučují EU, která jednak v průměru moc straní Palestincům, jednak nemá vojenskou kapacitu ani vůli střílet po nějakých teroristech. Tím jsme se víceméně dostali ke krátkému seznamu možných obnovitelů: „USA, arabské ropné emiráty, Čína“, přičemž u těch arabských ropných emirátů je problémem jejich předešlý vztah k explozivním vousáčům. Oni ti emírové vesměs netolerují činnost explozivních vousáčů u sebe doma, ale v cizině je leckdy podporují. Musel by na ně někdo takříkajíc dohlížet.

Takže ty možnosti jsou opravdu velmi omezené a chtějí-li si Spojené státy v regionu zachovat vliv, patrně se nějakému angažmá v Gaze nevyhnou.


Nemám tušení, jestli se Američanům podaří eliminovat explozivní vousáče v Gaze. Spíše bych tipoval, že ne, ono je jich tam příliš mnoho. Po dvaceti letech vlády Hamásu a předtím desítkách let vlivu Fatáhu se dá počítat s tím, že nezanedbatelné procento místních obyvatel má naprosto vymyté mozky. A pokud se to nepodaří, místo turistického rezortu pro bohatší Araby a naivnější Evropany tam zůstane rozbitá díra plná radikálů, jako dosud.

Nicméně opravdu bych chtěl slyšet od těch posměváčků, jaké realistické alternativy nabízejí. V souvislosti s Gazou slýchám v Evropě leccos, ale otázce, čím se jako ta oblast má po válce živit, jako by se všichni ti lidé systematicky vyhýbali.

.

Takže čím? Průmyslová výroba tam může fungovat jen v omezeném rozsahu, protože v tom ani Evropané, ani Arabové nedokáží konkurovat Číně. K hi-tech vědeckotechnické mocnosti, jako je Singapur nebo ten sousední Izrael, tam scházejí ti vědci a technici. Zemědělství? Je tam buď poušť nebo zástavba, a ještě navíc obecný nedostatek vody. Ropu tam taky nemají.

Zbývá opravdu jen ta turistika, klidně třeba i nějaká halal turistika pro zámožné šejky z Perského zálivu, kteří budou chtít dát najevo svůj kladný vztah k palestinské kauze. Nebo největší sociální ghetto široko daleko, futrované na věky věkův milodary z bohatších států.

Což se ale dost podobá tomu předešlému stavu, ve kterém tak prosperoval Hamás…

Diskusní fórum ke článku najdete zde.


 

.

Hudební epilog

Gaza je jednou z těch oblastí, kde by návrat do byzantských časů byl jednoznačným zlepšením situace.

P.S. Tento web funguje bez všelijakých vyskakovacích reklam, placené propagace apod. Důvody jsou mnohé, ale snaha o nezávislost na velkých hráčích je jedním z těch nejpodstatnějších. Až příliš mnoho lidí spoléhá na Facebook a pak se diví.

Zdejším základním principem je dobrovolná podpora od čtenářů. Nejjednodušším způsobem, jak tento blog můžete, milí čtenáři, podpořit, je koupit si knihy od jeho autora. Právě vyšly nové Zapomenuté příběhy 7.

Můžete si pořídit také Zapomenuté příběhyZapomenuté příběhy 2 či Zapomenuté příběhy 3Zapomenuté příběhy 4Zapomenuté příběhy 5Zapomenuté příběhy 6 a sbírku textů “To nejlepší z blogu 2015-2020” pro sebe nebo pro někoho jiného. Nebo knihu dystopických povídek Krvavé levandule… K dispozici jsou už také znovu USB disky s nahranými audioknihami.

A pokud jsi sem, milý čtenáři, dorazil z Facebooku nebo Twitteru, zvaž registraci k odběru novinek e-mailem. Opravdu a vážně, však vidíš ten vývoj.

Marian Kechlibar

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli kechlibar.net

.

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok Nočný ceremoniál na Bradle bude sprevádzať prelet vrtuľníkov i výstrely , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Úhyn ošípaných v chove s výskytom AMO pokračuje, chov čaká depopulácia

Úhyn ošípaných v komerčnom chove v katastri obce Lovča v okrese Žiar nad Hronom, kde bolo potvrdené ohnisko afrického moru…

07. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Muž, ktorý nahral video s Jánom Ferenčákom v garáži, odmieta, že by mu poslanec požičal peniaze

Muž, ktorý nahral video z garáže poslanca a primátora Kežmarku Jána Ferenčáka, odmieta, že by mu poslanec požičal sumu 45-tisíc…

07. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Národnú radu SR by mohlo byť možné odvolať aj ľudovým hlasovaním

Národnú radu SR by po novom mohlo byť možné odvolať pred uplynutím volebného obdobia aj využitím ľudového hlasovania. Vyplýva to…

07. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Mestá žiadajú jasné pravidlá pri príprave akceleračných zón pre veternú energiu

Únia miest Slovenska žiada transparentný postup pri príprave akceleračných zón pre veternú energiu na Slovensku. Reaguje tak na upozornenia Klimatickej…

07. 05. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovenská pošta vydáva celinovú pohľadnicu s natlačenou poštovou známkou

Slovenská pošta vydáva celinovú pohľadnicu Slovenské motívy s natlačenou poštovou známkou priamo na adresnej strane. Pohľadnicu tak stačí už len…

07. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marián Tkáč

Rastislav Vasilišin

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.

Bral Ferenčák úplatok alebo nie? Muž, ktorý tajne nahral video v garáži, prehovoril

Nedávno sa v médiách objavila nahrávka, ktorá mala vzniknúť v garáži domu poslanca parlamentu a starostu Kežmarku Jána Farenčáka. Na nahrávke sa hovorilo…

07. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zaútočí Kyjev 9. mája? Zelenskyj v novom vyjadrení čo-to naznačuje

Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina bude na útoky Ruska reagovať rovnakým spôsobom

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kosová pre HS: Kolíková vymyslela trestný čin ohýbania práva, aby boli sudcovia stíhaní za názor

Dôvera verejnosti v slovenské súdnictvo sa za posledných pätnásť rokov viac-menej nepohla z miesta, stále sa pohybuje okolo jednej tretiny…

07. 05. 2026 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

Nedostali podporu, alebo sa im málilo. Projekty, ktoré majú problém s FPU založili PUČ

Tak a je tu pokračovanie. Potom ako FPU pridelila aj iným, ako stále tým istým liberálno naladeným projektom peniaze, sa…

07. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V Rumunsku zvrhli vládu. Čo môžeme čakať?

Kľúčový člen NATO na východnom okraji Európy čelí novým nepokojom a hroziacej hospodárskej kríze, v zdesení uvádza Politico. Rumunská vláda padla…

07. 05. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Nestačí dejiny len čítať. Treba ich začať spochybňovať

Nestačí dejiny len čítať. Treba ich začať spochybňovať. Táto kniha je prvým krokom na vašej ceste k pochopeniu toho, ako…

07. 05. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Z domova | 28 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúce štatistiky českých zdravotníkov: Väčšina lekárov a takmer všetky sestry nie sú zaočkované proti covidu

Podľa údajov sa v poslednej sezóne proti Covidu-19 v Českej republike nezaočkovala väčšina lekárov a takmer všetky zdravotné sestry

07. 05. 2026 | Aktualizované 07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Aktualizované 07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nie Rusi manipulujú voľbami na Slovensku, sú to dve Slovenky, píše bývalý poslanec

Líder opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka pred časom vyhlásil, že pred najbližšími parlamentnými voľbami budú voľby v neprospech strany…

07. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Rozsiahle demonštrácie v Holandsku proti zriadeniu ubytovne pre migrantov trvajú už týždne

Samospráva holandského mestečka Loosdrecht sa rozhodla zriadiť centrum pre nelegálnych migrantov s kapacitou 110 mužov. Obyvatelia s tým, pochopiteľne, nesúhlasia…

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Správa Synody o synodalite týkajúca sa „doktrinálnych otázok“ cituje pro-LGBT svedectvo „ženatého“ homosexuála

Záverečná správa vatikánskej Synody o synodalite o „doktrinálnych, pastoračných a etických otázkach“, uverejnená v utorok tento týždeň, citovala svedectvo muža,…

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Grant ako návyk. Čísla ukazujú, prečo je krik okolo Kapitálu neúplný

Zo 167 žiadateľov nedostalo 58 nikdy nič. Skupina dlhodobých príjemcov získala viac než tri štvrtiny podpory. V tomto kontexte znie…

07. 05. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Obama tvrdí, že USA neskrývajú kontakt s mimozemšťanmi

Bývalý prezident USA Barack Obama tvrdí, že americké úrady neskrývajú mimozemšťanov

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

07. 05. 2026 | Aktualizované 07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Aktualizované 07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Požehnávanie homosexuálnych párov alebo párov v neregulárnych situáciách? Odpoveď Dikastéria pre náuku viery

List kardinála Víctora Manuela Fernándeza z 18. novembra 2024 o návrhu príručky nemeckých biskupov pre požehnávanie mimomanželských zväzkov zostáva platnou…

07. 05. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Donald Tusk sa snaží vtiahnuť Pétera Magyara do proukrajinského tábora v rámci EÚ

Na samite Európskeho politického spoločenstva v Jerevane sa začala rysovať diplomatická zmena v strednej a východnej Európe, píše maďarský denník…

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Minarety, potratové tabletky, ani klinika na zmenu pohlavia. Maďarská aliancia sa chystá hodiť kockami

Pripravte sa, predvolebná spolupráca mimoparlamentných subjektov začína naberať ostrejšie kontúry

07. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.


Chcú obísť „neposlušné“ štáty. Berlín presadzuje zrušenie princípu jednomyseľnosti pri prijímaní kľúčových rozhodnutí EÚ

Nemecko navrhlo nahradiť princíp jednomyseľnosti v otázkach zahraničnej politiky EÚ hlasovaním kvalifikovanou väčšinou

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nočná mora pre automobilový priemysel. Vyjednávači EÚ stále neratifikovali obchodnú dohodu s USA, Trump hrozí vyššími clami na autá

Rokovania o definitívnom schválení obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi zatiaľ nepriniesli konečný výsledok. Situáciu komplikuje aj tlak…

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Polovica študentov stredných škôl vo Viedni sú dnes moslimovia. V triedach narastajú kultúrne napätia

Najnovšie údaje ukazujú, že moslimské deti tvoria takmer 50 percent žiakov na verejných stredných školách vo Viedni. Píše Remix

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Spoločnosť Biontech zastavuje výrobu vakcín proti Covid-19 v Nemecku

Nemecká biotechnologická spoločnosť Biontech oznámila, že ukončí výrobu vakcín proti Covid-19 v Nemecku a zatvorí väčšinu svojich domácich výrobných závodov.…

07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Rakety „Flamingo“: Kyjev dostal „zelenú“ na použitie akýchkoľvek zbraní proti akýmkoľvek objektom na ruskom území

Ukrajina, 7. máj 2026 - Ruské prostriedky protivzdušnej obrany za posledných 24 hodín zničili šesť krídlatých rakiet s veľkým doletom…

07. 05. 2026 | 0 komentárov

Čísla sú alarmujúce: prípadov sexuálneho násilia stále pribúda

Nie je všetko taká idylka, ako sa nám snažia niektorí tvrdiť: Podľa aktuálne zverejnených štatistík sa totiž v roku 2024 odohralo…

07. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Cibulkovú a Navarau na prvý raz nerozviedli

Začal sa oficiálny rozvodový proces vo vzťahu bývalej slovenskej tenisovej jednotky Dominiky Cibulkovej a jej dlhoročného manžela Michala Navaru, s…

07. 05. 2026 | 0 komentárov

USA utrpeli vo vojne s Iránom väčšie škody, než si chcú priznať

Irán spôsobil americkým vojenským zariadeniam na Blízkom východe podstatne väčšie škody, než doteraz verejne priznávali americké úrady

06. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Najrýchlejší vták na svete: Fascinujúci lovec z výšin

Najrýchlejší vták na svete fascinuje vedcov aj milovníkov prírody už celé desaťročia. Tento vták dokáže dosiahnuť rýchlosti, ktoré prekonávajú aj…

07. 05. 2026 | 0 komentárov

Co nevíme o vakcínách proti covidu? Přednáška na bratislavském Hradě

V úterý 5. května 2026 proběhla na Bratislavském hradě konference „Očkovat nebo neočkovat proti covidu?“ organizovaná slovenským sdružením „Za zdravú a…

07. 05. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2026 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dokážete odhaliť klamstvo? Ktorá žena klame?

Klamstvo je súčasťou každodennej komunikácie, hoci si to často neuvedomujeme. Neprejavuje len slovami, ale aj rečou tela, ktorá môže prezradiť…

07. 05. 2026 | 0 komentárov

USA chcú donútiť Teherán ku kapitulácii ekonomickým nátlakom aj mediálnou manipuláciou, vyhlásil predseda iránskeho parlamentu

Washington sa snaží prinútiť Teherán ku kapitulácii rôznymi spôsobmi vrátane námornej blokády, vyhlásil v stredu hlavný iránsky vyjednávač Mohammad Báker…

06. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Pentagon vyvíja dokonalú biologickú zbraň

USA, 7. máj 2026 - Umelá inteligencia odhaľuje tajomstvá genómu.   Americká spoločnosť RTX BBN Technologies uzavrela zmluvu W911NF-17-2-0092 s…

07. 05. 2026 | 0 komentárov

Kyjev potvrdil vrátenie zlata a hotovosti, ktoré od marca zadržiavala Budapešť

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu oznámil, že Maďarsko vrátilo hotovosť a zlaté tehly, ktoré v marci zadržalo u zamestnancov…

06. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Po kariére to s ním šlo dole vodou. Bývalý krídelník dostal kolosálny trest za sexuálne zneužívanie detí

Bývalý basketbalista Dagoberto Miguel Peňa bol okresnou sudkyňou v Spojených štátoch amerických odsúdený na 60 rokov federálneho väzenia za výrobu,…

07. 05. 2026 | 0 komentárov

Ústavný súd zastavil konanie v prípade zrušeného zákona o náhrade Úradu na ochranu oznamovateľov

Ústavný súd SR v stredu rozhodol o zastavení konania v prípade zákona o Úrade na ochranu obetí trestných činov a…

06. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Strana Hlas odmieta akékoľvek zmeny v 13. dôchodkoch, ak by sa tak dialo, hrozí odchodom z vlády

Koaličná strana Hlas odmieta diskusiu o prehodnocovaní či adresnosti trinástych dôchodkov a trvá na ich zachovaní v súčasnej podobe. V…

06. 05. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 05. 2026 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Anton Čapkovič

Ján Droppa

Marián Tkáč

Rastislav Vasilišin

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov