Brusel/Štrasburg 2. októbra (TASR) – Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE) počas dnešného plenárneho zasadnutia vyzvalo ruského prezidenta Vladimira Putina na demokratizáciu politického systému v Rusku.
V rezolúcii, ktorú PZ RE predstavila na základe hodnotiacej správy rumunského poslanca Györgya Frundu a švajčiarskeho poslanca Andreasa Grossa, sa uvádza, že Rusko malo "jedinečnú príležitosť" vo svojej krátkej histórii demokratického hnutia a potrebuje konkrétne reformy na využitie potenciálu na zmeny – ten sa prejavil napríklad mobilizáciou vyše stotisíc ľudí po posledných voľbách v krajine.
Rada Európy ako organizácia európskych štátov, ktorej hlavným cieľom je ochrana ľudských práv a posilňovanie pluralitnej demokracie, upozornila, že séria zákonov prijatých v Rusku po decembri 2011, vrátane zmeny zákona o politických stranách, zmien vo volebnom zákone a znovuzavedenia priamej voľby gubernátorov, predstavuje "pozitívne kroky" a dokazuje vôľu úradov liberalizovať politický systém.
Na druhej strane však PZ RE upozornilo na viaceré opatrenia, ktoré ruská vláda prijala v priebehu tohto roka a ktoré vzbudzujú vážne obavy. Poslanci PZ RE poukázali najmä na štyri zákony, prijaté v júni a v júli tohto roku. Ide o zákon postihujúci "očierňovanie" verejných činiteľov, právne obmedzenie internetovej slobody a doplňujúce ustanovenia k zákonom o voľnom zhromažďovaní a mimovládnych organizáciách.
Takéto legislatívne opatrenia podľa PZ RE dokazujú rozporuplnosť politického života v Ruskej federácii. Poslanci zastúpení v Rade Európy uviedli, že ruská vláda by predovšetkým mala uvoľniť tlak a zastrašovanie voči opozičným stranám a kriticky naladeným neziskovým organizáciám.
Obavy poslancov PZ RE o stav demokracie v Rusku znásobil aj rozporuplný súdny proces s členkami hudobnej skupiny Pussy Riot. Rada Európy vyzvala Moskvu, aby uväznené členky kapely boli prepustené na slobodu.
PZ RE zároveň vyzvalo ruskú vládu, aby prijala sériu špecifických opatrení na zlepšenie pluralitnej demokracie, právneho štátu a ľudských práv a aby dodržiavala medzinárodné záväzky.
Ruská federácia je jedným z členov Rady Európy. Patrí medzi štáty, voči ktorým táto organizácia uplatňuje takzvanú monitorovaciu procedúru, zameranú na monitorovanie pokroku reforiem, ktoré sa zaviazala splniť. Tohoročná hodnotiaca správa o stave demokracie v Rusku je v poradí už treťou od prijatia Ruska do Rady Európy v roku 1996.