Projekt celovečerného filmu “Ľudská tvár” pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka. Gérard Depardieu a Barbora Bobuľová už majú svoje postavy isté

Projekt celovečerného filmu “Ľudská tvár” pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka. Gérard Depardieu a Barbora Bobuľová už majú svoje postavy isté

Bratislava 5. apríla 2019 (HSP/Foto: Archív LECA production)

 

Alexander Dubček nepochybne patrí k najznámejším Slovákom, resp. Čechoslovákom, pretože mnohí cudzinci pri počutí názvu našej krajiny vyslovia práve jeho meno. Aj preto vznikne film “Ľudská tvár”, ktorý priblíži Alexandra Dubčeka inak ako doterajšie diela.

Andrej Antonio Leca (druhý zľava) so synom Alexandra Dubčeka MUDr. Pavlom Dubčekom (druhý vpravo) a jeho rodinou.

Medzinárodná produkcia

Reklama

Participácia svetoznámych filmárov, režiséra Lordana Zafranovića a Krzysztofa Zanussiho ako konzultanta a supervízora, sú zárukou, že príbeh politika s ľudskou tvárou bude vsadený do širšieho geopolitického pozadia, nielen do roku 1968, ale takmer do celého 20-teho storočia.

“Prečo film o Dubčekovi?”, hovorí producent Andrej Antonio Leca. Život Alexandra Dubčeka a jeho rodiny je veľkou témou pre atraktívny filmový príbeh s medzinárodným presahom. „Z dôvodu medzinárodného charakteru, lokalizácií vo viacerých štátoch Európy, Ázii a v USA, v medzinárodnom obsadení so známymi hviezdami v hlavných úlohách má filmový projekt Ľudská tvár v histórii slovenskej kinematografie najväčší rozpočet,“ prezrádza producent filmu a autor projektu Antonio Leca.

Reklama

Z toho dôvodu zostavujeme silnú koprodukciu. Očakávame podporu nielen z audiovizuálnych fondov, od koprodukčných partnerov, ale aj zo štátnych inštitúcií doma i v zahraničí, mecenášov, podnikateľských skupín a investorov. Film má súčasníkovi a najmä mladej generácii pripomenúť, že boj proti skorumpovanej moci je v každej perióde dejín rovnako aktuálny.  Na príklade udalostí roku 1968 vo vtedajšom Československu chceme ukázať, že túžba po spravodlivej spoločnosti je človeku prirodzená a nemožno ju potlačiť a udusiť ani tankami,“ pokračuje Antonio Leca. 

A na margo takmer zázraku, ktorý sa podarilo na Slovensku dodáva: Aj v týchto dňoch sme svedkami malého zázraku, alebo aj veľkého? Žena, neskúsená v politike, odhodlaná niesť ťarchu, čo len silná žena dokáže.Jej vyžarovanie, presvedčenie a odkaz, s ktorým prišla vnímam v kontexte s najpopulárnejším politikom Československa Alexandrom Dubčekom. Máme prvú ženu prezidentku, ktorá si svojou ĽUDSKOU TVÁROU získala voličov, ktorí si ju zvolili ako väčšie dobro.A to ma utvrdzuje v tom, že nastáva doba, ktorá bude priať  tomu, aby veľkofilm ĽUDSKÁ TVÁR s Dubčekovým odkazom uzrel svetlo sveta.” 

 

Zahraniční tvorcovia

Režisér Lordan Zahranović pochádza z Chorvátska, kde sa narodil v roku 1944  v Maslinici na ostrove Šolta, vyštudoval literatúru a výtvarné umenie, no filmovou tvorbou sa zaoberal od mladosti, v Prahe vyštudoval réžiu na FAMU, kde od roku 1994 aj žije na striedačku s rodným Chorvátskom.Považuje sa za vrcholného predstaviteľa juhoslovanského filmu. Najznámejším Zafranovićovým dielom je voľne koncipovaná trilógia Okupácia v 26 obrazoch (1978), Pád Talianska (1981) a Večerné zvony (1986). Autorsky a režisérsky sa podieľal na viac ako 80-tich filmoch.

Reklama

Bolo nakrútených  veľa filmov a seriálov o významných osobnostiach 20. storočia. Pozitívne postavy boli napr. Churchill, Roosevelt, Tito, de Gaulle. Negatívne – Hitler, Mussolini a Stalin,” hovorí o svojom záujme pracovať na filme o Dubčekovi Lordan Zafranovič a pokračuje:   “Ako  študent pražskej FAMU v rokoch 1967 – 1971 som zažil “Pražskú jar”, čo malo zvláštny vplyv na vlastný záujem o osud Alexandra Dubčeka – veľkej pozitívnej osobnosti 20. storočia. Alexander Dubček, ktorý prežil obrovskú dramatickú epochu, je osobnosť pre analýzu otázky kde je dnes socializmus s ľudskou tvárou, v čase krutej globalizácie sveta, v ktorom žijeme. Dubčekov život a život jeho rodiny sa viaže na tri svetadiely (Amerika, Európa, Ázia) v rôznych fázach vývoja takmer kontrastných rozdielov – od rozvinutého kapitalizmu v Amerike po boľševické počiatky v Kirgizsku a Rusku, až po život v mladom československom štáte. Najdramatickejšia fáza jeho života bola v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Kľúčový bol rok 1968 a jeho politická porážka. To som osobne videl na vlastné i počas štúdií. Budem sledovať Dubčekov život ako svoj vlastný!”

Krzysztof Zanussi patrí k najvýznamnejším poľským režisérom a scenáristom, narodil sa v roku 1939 vo Varšave. Tam vyštudoval fyziku a filozofiu, štúdium réžie ukončil v roku 1967 v Lodži. Jeho filmy – celovečerné, televízne i dokumentárne – sa hrdia rôznymi prestížnymi cenami na medzinárodných filmových festivaloch či už v Cannes, Moskve, Benátkach a ďalších. Nevyhýbal sa ani réžii divadelných hier a dokonca opier. Štyri roky bolo prezidentom Federácie európskych filmových režisérov. „Málo, ba takmer vôbec, nenájdete filmy o ľuďoch, ktorí stáli na správnej strane vývoja dejín, na strane spravodlivosti, a nie na strane zločinu,“ – vysvetľuje svoju spoluúčasť na tvorbe fimu o Dubčekovi – Ľudská tvár.

Okrem toho v súvislosti s Dubčekom máme nezodpovedanú otázku, a to – ako je možné, že niekto s takou znalosťou Ruska, človek, ktorý vyrastal v Sovietskom zväze, ktorý vedel, čo je to stalinizmus, vedel o tom, čo boli procesy so Slánským, vedel, kto bol Gottwald, zostal komunistom a veril v komunizmus? To je otázka, to je zápletka, ktorá ma zaujala, ktorá je pre film dramaticky nosná. Veľký príbeh pre film. A ešte väčší je spojený s jeho smrťou, doteraz nie sú vyjasnené okolnosti, či nešlo o odstránenie politika, či za čím boli temné sily? Pre film je Dubčekova smrť nesmierne dramatická zápletka aj preto, že si treba predstaviť Slovenskú republiku, keby bol Dubček zostal nažive. Predstavte si možný vývoj, ja osobne si myslím, že by to bola úplne iná krajina. Preto je pre mňa film o Dubčekovi, úsilie nakrútiť ho, strhujúci príbeh, preto som do projektu vstúpil a dohodol sa s producentom Andrejom Antoniom Lecom na spolupráci ako konzultant,” dodáva.

 

Účinkujúci

Reklama

Hlavná postava Alexandra Dubčeka je v súčasnosti v stave rokovania, ale dve mená sú už známe. Jednu z dôležitých hereckých postávstvárni známa slovenská herečka žijúca v zahraničí – Barbora Bobuľová. Narodila sa v roku 1974 v Martine a v roku 1995 sa presťahovala do Talianska. Do medzinárodného povedomia sa dostala predovšetkým vďaka hlavnej úlohe v životopisnom filme Coco Chanel. Ocenenia zbiera v zahraničí, v roku 2013 počas Art Filmu v Trenčianskych Tepliciach sa stala nositeľkou ceny Hercova misia, potom získala Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon vo filme Diváčka, ale to je len zlomok jej ocenení.

Obrovskou výzvou pre herca Gérarda Depardieu je určite postava Leonida Iľjiča Brežneva, ktorý už s produkciou na túto postavu podpísal zmluvu a na spoluprácu sa veľmi teší. Herec Gérard Depardieu sa narodil v roku 1948 vo Francúzsku a výpočet jeho rolí je naozaj veľmi dlhý. Okrem množstva stvárnených hereckých postáv, si veľkú pozornosť získal v roku 2013, kedy sa stal občanom ruskej federácie. Pre slovenskú kinematografiu je to veľká vec, v našej histórii doposiaľ nehrala žiadna hviezda formátu ako je Depardieu.

Premiéra filmu je naplánovaná na rok 2021, k príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka.

 

Anna Olvecká

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:56

Čínska ekonomika rástla v 1. štvrťroku 2024 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu vládne stimuly na podporu rastu. Ukázali to v utorok oficiálne údaje čínskeho štatistického úradu.

11:45

Slovensko je v rebríčku Index prosperity na 24. mieste v EÚ, Česká republika na 14. mieste. Uviedli to pri prezentácii výsledkov Mária Valachyová a David Navrátil, hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne. Slovensko podľa nich čelí viacerým výzvam, a to klesaniu pracovnej sily, technologickému pokroku či udržateľnosti verejných financií.

11:35

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová vyzvala v utorok Rusko a Čínu, aby prestali odmeňovať zlé správanie Severnej Kórey a chrániť ju pred sankciami.

Americká veľvyslankyňa sa takto vyjadrila počas návštevy demilitarizovanej zóny, prísne stráženej hranice medzi Južnou a Severnou Kóreou, ktoré sa technicky nachádzajú vo vojne.

Linda Thomasová-Greenfieldová
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová odpovedá na otázky novinárov na americkej vojenskej základni v juhokórejskom pohraničnom meste Pchadžu
11:25

Viac ako 500 ľudí v Poľsku bolo tajne sledovaných špionážnym softvérom Pegasus, uviedol v utorok koordinátor poľských bezpečnostných služieb Tomasz Siemoniak. Informovala agentúra PAP.

11:05

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia.

10:55

Izrael spustil po víkendovom iránskom útoku aj “politickú ofenzívu” proti islamskej republike. Uviedol to v utorok izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.

10:40

Južná Kórea si v utorok pripomína 10. výročie najhoršej námornej katastrofy v krajine. Po potopení preťaženého trajektu Sewol neďaleko ostrova Čedžu vtedy zahynuli aj stovky školákov.

Loď pobrežnej stráže odviezla v utorok skoro ráno niektoré rodiny obetí na miesto nešťastia, kde sa konal špeciálny spomienkový obrad. Na mieste označenom žltou bójou rodiny vyvolávali mená zosnulých a hádzali kvety do vody. Následne si ich uctili chvíľou ticha.

10:29

Americký prezident Joe Biden a iracký premiér Muhammad Šijá Súdání sa v pondelok počas stretnutia v Bielom dome dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach smerujúcich k stiahnutiu vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku. Informovala agentúra AFP.

10:18

Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov pricestoval do Havany na bilaterálne rokovania so svojím kubánskym kolegom a ďalšími predstaviteľmi, oznámil v utorok jeho úrad. Informovala agentúra Reuters.

10:08

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok vyzvala Venezuelu a susednú Guyanu, aby sa vyhli eskalácii napätia v regióne Essequibo bohatom na ropu, ktorý si obe krajiny nárokujú.

Toto územie, okrem Venezuelou kontrolovaného ostrova Ankoko, je súčasťou Guyany. Nároky naň si však robí aj Venezuela.

10:02

Filipíny zadržali 1,8 tony kryštalického metamfetamínu. Oznámil to v utorok filipínsky prezident Ferdinand Marcos, podľa ktorého ide o rekordnú policajnú raziu súvisiacu s týmto druhom drogy.

09:54

Berlín a Peking by mohli pomôcť dosiahnuť “spravodlivý mier” na Ukrajine. V utorok v čínskom hlavnom meste to počas stretnutia s prezidentom Si Ťin-pchingom povedal nemecký kancelár Olaf Scholz.

Scholz dodal, že od jeho poslednej návštevy Číny “medzi našimi vládami prebieha intenzívna výmena názorov”.

09:45

Hladiny riek v oblastiach ruského Uralu a juhozápadnej Sibíri naďalej rýchlo stúpajú, uviedli v utorok úrady. Voda už zaplavila stovky domov, prerušila dodávky elektrickej energie a vynútila si urýchlenú evakuáciu obyvateľov.

09:35

Grécka vládnuca konzervatívna strana Nová demokracia (ND) v pondelok zaradila na svoju kandidačnú listinu do júnových volieb do Európskeho parlamentu etnického Gréka z Albánska Frediho Beleriho.

Beleri bol zatknutý 12. mája 2023 pre kauzu kupovania hlasov pred komunálnymi voľbami v albánskom pobrežnom meste Himara. Napriek tomu voľby vyhral.

09:24

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken využil Čiernomorskú bezpečnostnú konferenciu na to, aby ubezpečil štáty hraničiace s Čiernym morom, že sa môžu spoľahnúť na podporu Spojených štátov amerických. Informovala agentúra AP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali