„Všetky relevantné bezpečnostné zložky sú v pohotovosti,“ tlmočila slová predsedu vlády jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.
Bezpečnostná rada zasadne o 11.00 h, ešte predtým bude na situáciu reagovať premiér s ministrom obrany Martinom Glváčom (Smer-SD). Ich brífing sa uskutoční o 10.30 h pred ministerstvom obrany.
“Polícia prijala preventívne bezpečnostné opatrenia,“ informoval TASR prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar. „Bezpečnostná situácia na území Slovenska sa od polnoci nijakým zásadným spôsobom nezmenila,” doplnil.
Pri koordinovaných teroristických útokoch v Paríži bolo v noci nadnes zabitých najmenej 150 ľudí a ďalších približne 200 osôb utrpelo zranenia, z toho 80 vážne. Išlo o teroristický útok s doposiaľ najväčším počtom obetí na životoch, k akému kedy došlo vo francúzskom hlavnom meste.
Bezpečnostná situácia SR sa nezhoršila, pre vládu je však prioritou
Bezpečnostná situácia na Slovensku nie je v súčasnosti zhoršená. “To ale neznamená, že by sme ju podceňovali,” vyhlásil na dnešnom brífingu v reakcii na piatkové (13.11.) teroristické útoky v Paríži premiér Robert Fico (Smer-SD).
Bezpečnosť SR sa podľa neho stáva pre vládu absolútnou prioritou. “Nie je to však žiadne nóvum. Už niekoľko mesiacov tvrdíme, že bezpečnostné riziká spojené s migráciou sú obrovské. Len nadviažeme na všetko, čo sme v tejto oblasti už urobili. Dá sa očakávať ešte väčšia mobilizácia bezpečnostných zložiek,” avizoval Fico.
Od polnoci sa podľa neho v SR prijali viaceré bezpečnostné opatrenia. Ide o zvýšené monitorovanie hraníc, najmä s Ukrajinou a Maďarskom, ako aj situácie v záchytných táboroch na východnom Slovensku a v Gabčíkove. Opatrenia boli tiež prijaté v súvislosti s masovými športovými či kultúrnymi podujatiami, zvýšila sa bezpečnosť pri objektoch mimoriadneho významu a ochrana zastupiteľských úradov na území SR. Sleduje sa tiež možná zvýšená radikalizácia cudzích komunít, ale aj pravicových extrémistov na Slovensku.
Premiér vyjadril ľútosť na obeťami útokov v Paríži a odsúdil tento teroristický akt. Vyhlásil, že Slovensko je pripravené pomôcť Francúzsku v jeho vyšetrení a potrestaní organizátorov, predovšetkým svojimi spravodajskými kapacitami. Po návšteve Národného bezpečnostného analytického centra Fico skonštatoval, že sa pracuje s dvoma variantmi.
Parížske udalosti mohli byť dôsledkom radikalizácie moslimskej časti obyvateľstva vo Francúzsku, ako odvety za účasť tejto krajiny pri náletoch na Islamský štát. Druhou možnosťou je infiltrácia Islamského štátu do migračných vĺn v Európe, menoval predseda vlády.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) premiéra informoval, že slovenská polícia dostala od francúzskych kolegov žiadosť o spoluprácu v dvoch oblastiach. „Bola požiadaná o prípadnú identifikáciu páchateľov prostredníctvom odtlačkov prstov,“ priblížil Fico. Mimoriadne efektívne podľa neho môže byť Slovensko pri identifikácii zbraní použitých pri útokoch. „Často teroristi používajú zbrane z bývalého východného bloku,“ vysvetlil.
Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) podotkol, že otázky bezpečnosti boli v posledných rokoch v centre pozornosti jeho rezortu. „Od vypuknutia krízy na Ukrajine sme nad rámec programového vyhlásenia vlády reagovali na to, čo obranyschopnosť alebo bezpečnosť Slovenskej republiky vyžaduje,“ doplnil.