Katastrofálnu situáciu potvrdil aj predseda predstavenstvá Naftogazu Ukrajiny Andrej Kobolev, ktorý na svojej facebookovej stránke popísal celú situáciu. Upozornil, že štátny podnik melie už z posledného. Prízvukoval, že práve uprostred vykurovacej sezóny spoločnosť má problémy s nákupom plynu a rekonštrukciou niektorých svojich prevádzok – jednoducho na to nie sú finančné prostriedky.
Prízvukoval, že bankové účty spoločnosti sú takmer prázdne. Za vinníka Kobolev označil súčasné ukrajinské vedenie, ktoré nedodržiava svoje sľuby a nerobí to, čo by malo, aby bolo možné zachrániť krachujúci štátny podnik.
Pripomenul, že v súčasnosti Naftogaz predáva plyn podnikom a hlavne obyvateľstvu za cenu, ktorá je nižšia, ako trhová. Podľa dohody, vláda by mala kompenzovať tento rozdiel, ale nerobíto. Kobolev podčiarkol, že kompenzáciu Naftogazu vláda nevyplatila už dlhšie obdobie. Vysvetlil, že v období od októbra 2015 do júna 2018 vláda mala kompenzovať spoločnosti Naftogaz, ako podčiarkol, gigantickú sumu – 102,9 miliardy hrivien /súčasný kurz: 1 euro – 31,4367 ukrajinských hrivien/. Okrem toho, 57,5 miliardy hrivien štátnej spoločnosti dlhujú rôzni odberatelia, distributéri a súkromní predajcovia plynu.
Kobolev podčiarkol, že vláda nič nerobí, aby zachránila štátny podnik, nevypláca kompenzáciu a nepomáha vymáhať dlhy. Prízvukoval, že získané finančné prostriedky by sa dalo využiť na modernizáciu a rozvoj štátneho podniku, o ktorý štát akosi neprejavuje veľký záujem. Vyjadril obavy, že súčasná vláda predá túto spoločnosť.
Ukrajinské médiá stále častejšie píšu práve o tom, čo prízvukoval predseda predstavenstvá Naftogazu Ukrajiny Andrej Kobolev: spoločnosť môžu predať. Pripomínajú taktiež, že vláda sa snaží plniť pokyny Medzinárodného menového fondu, ktorý v tejto oblasti stanovil veľmi tvrdé podmienky.
Začiatkom novembra ceny plynu pre spotrebiteľov na Ukrajine zvýšili hneď takmer o štvrtinu – o 23,5 %. Ale to nie je všetko. Vládni činitelia prízvukujú, že ceny pôjdu hore aj naďalej: Medzinárodný menový fond prisľúbil Kyjevu ďalší úver za podmienok, že cena plynu bude zvýšená o 60 %. Väčšina analytikov a médií zdôrazňuje, že ukrajinskí spotrebitelia podobnú cenu nedokážu zaplatiť a nastanú obrovské problémy. Mnohé podniky nebudú mať financie na vykurovanie a obmedzia svoju prácu alebo skrachujú a ľudia budú mrznúť v panelákoch a rodinných domoch.
Situácia je katastrofálna a niektorí ukrajinskí poslanci východisko vidia v tom, že sa štátny podnik predá. Najnovšie s podobným návrhom vystúpil poslanec Bloku Petra Porošenka Leonid Kozačenko. Viacerí analytici a média poukazujú na to, že vláda absolútne nezvláda situáciu a doviedla silný podnik ku krachu.
Eugen Rusnák