V septembri je u detí typický nárast chorobnosti a to najmä od druhého týždňa po nástupe do školy, teraz situáciu navyše ovplyvňuje epidémia koronavírusu. “Zatiaľ nevieme povedať, ako opatrenia ovplyvnia priebeh prirodzenej epidemickej situácie, ktorá prebieha každý rok. Čo sa týka koronavírusu, nie je nebezpečnejší pre deti. Vo všeobecnosti deti nie sú rizikovou skupinou. Samozrejme, sú deti, ktoré majú chronické pľúcne ochorenia, alebo poruchy imunity,” hovorí odborník.
Na jeseň je bežné, že sa medzi deťmi šíria vírusy a baktérie, tento rok pribudol aj koronavírus, imunológ si však nemyslí, že by rodičia mali robiť niečo inak.
“Opatrenia sú univerzálne, výnimočné sú len rúška, zvýšená hygiena rúk a obmedzené množstvo spoločných aktivít v uzavretých priestoroch. Pri bežnej situácii vidíme, že od druhého týždňa začína postupný nárast ochorení a maximum dosahuje v novembri. To je normálny jav.”
Na otázku, či pomôže, ak dajú rodičia zaočkovať deti proti chrípke, odpovedal, že je to určite “vhodná prevencia aj pre deti”.
Čižnár sa vyjadril aj k tomu, či by odporučil očkovať deti proti COVID-19, ak by sa na trhu objavila nejaká bezpečná a efektívna vakcína.
“Ak výrobca garantuje bezpečnosť aj u detí, tak určite áno. Je na výrobcovi, aby to otestoval. Práve v klinickom štádiu, ktoré práve prebieha, sa skúmajú nie len účinnosť, ale aj bezpečnosť a je to veľmi dôležité. Preto tie klinické štúdie trvajú tak dlho. Výroba vakcíny je pomerne rýchla, dlho trvá skúmanie bezpečnosti. Príznaky nemusia byť viditeľné okamžite po podaní vakcíny. Potenciálne následky sa môžu ukázať aj neskôr.”
Čižnár v rozhovore tiež uviedol, že odlíšiť koronavírus od sezónnej chrípky je na základe vonkajších prejavov nemožné a určite sa nebudú testovať všetky choré deti. Je preto možné, že kolektívom prejdú vírusové ochorenia, ktoré budú mať slabší priebeh a nikto nezistí, či boli deti nakazené koronavírusom, alebo nie.
“Ani na chrípku netestujeme každého pacienta. Nekomplikované prípady sa budú hlásiť ako chrípkové ochorenia. Je len na úrade verejného zdravotníctva do akej miery sa rozhodne testovať pacientov. Môže sa stať, že nariadia testovanie dieťaťa na koronavírus, len ak má v rodine niekoho nakazeného, alebo je tam podozrenie na COVID-19 z nejakých konkrétnych dôvodov. To je určite rozumné. Ale nemyslím si, že je nevyhnutné testovať každé dieťa, ktoré príde s príznakmi nádchy a bude mať teplotu. Nepredpokladám, že túto formu zvolia epidemiológovia.”
V súvislosti so školami uviedol, že rizikové sú vždy hromadné podujatia v uzavretých priestoroch. “Práve na jeseň sa často stáva, že deti sa už menej hrajú vonku a aktivity sa presúvajú dovnútra. Toto by mali školy zvážiť a nahradiť to inou formou. Mali by tráviť viac času vonku.”
Rodičia detí, ktoré pri koronavíruse spadajú do rizikovej skupiny, by sa podľa neho určite mali poradiť s lekármi, ktorí sa o ich deti starajú a tí im dajú odporúčanie, či má ich dieťa nastúpiť do školy, alebo radšej pristúpiť na individuálny študijný plán.
Tatiana Stará