“Celkovo môžem konštatovať, že za prvých šesť mesiacov bola dopravno-bezpečnostná situácia na Slovensku stabilná a bezpečnosť sa výrazne zvýšila v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku,” informoval Ábel. Vlani v priemere pri každej ôsmej dopravnej nehode na Slovensku bolo u vinníka dopravnej nehody preukázané požitie alkoholu. “Pri dopravnej nehode, kde bol príčinou alkohol, sme zaznamenali za šesť mesiacov jedno úmrtie,” uviedol na margo tohtoročných zatiaľ neoficiálnych výsledkov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide podľa neho o pokrok.
Podujatie prebieha v 36 mestách
Podujatie Deň zodpovednosti dnes prebieha v 36 mestách Slovenska. Jeho zámerom je osvetou a kontrolou upozorniť vodičov a širokú verejnosť na škodlivé následky nezodpovednej a nadmernej konzumácie alkoholu. Na cestách Bratislavy sa vodiči okrem policajných hliadok môžu stretnúť aj so špeciálnou hliadkou zloženou z anjela a policajta. Vodičom položia testovacie otázky, ktoré sa týkajú mýtov o pive, či pravidiel cestnej premávky.
“Deň zodpovednosti je preventívno-osvetová kampaň, ktorá je súčasťou aktivít Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom na roky 2013 – 2020,” uviedla Prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlia Hurná. V rámci podujatia budú pracovníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR poskytovať vo vybraných mestách bezplatné merania a poradenské služby.
Deň zodpovednosti je spoločnou iniciatívou Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a ÚVZ SR, ku ktorej sa tento rok pripojilo aj Prezídium Policajného zboru SR.
mž