Mladá ekologická aktivistka Thunbergová sa lietadlám vyhýba, pretože svojimi emisiami prispievajú k otepľovaniu planéty. A to bol aj dôvod, pre ktorý na septembrovú klimatickú konferenciu do New Yorku vycestovala na pretekárskej jachte. Svoju cestu odštartovala v stredu z britského Plymouthu.
Podľa najnovších informácií celá cesta nebude až tak ekologická, ako to aktivista prezentuje. Nemecký kapitán plavidla Boris Hermann sa totiž z USA vráti späť letecky. Stále však nie je tiež jasné, ako sa dostane späť Greta a jej otec Svante a ďalší dvaja ľudia, ktorí sú členmi posádky.
Dokonca aj jachtu so solárnymi panelmi a podvodnými turbínami do Európy prevezie nová, pravdepodobne päťčlenná posádka, ktorá sa do USA dopraví taktiež letecky.
Denník Focus k týmto informácia podotkol: “Následkom plachtenie tak bude šesť letov cez Atlantik. Keby Thunbergová a jej otec leteli, bolo by ich menej.”
Denník tiež skonštatoval, že tento ekologicky prezentovaný spôsob prepravy bude mať nakoniec na svedomí viac škodlivých emisií oxidu uhličitého, než keby sa jachta nepoužila.
Podľa hovorcu Hermanna Andreasa Klinga si Greta túto skutočnosť uvedomuje. Podľa jeho slov sa posádka samotnou plavbou nesnaží klímu zachrániť, ale pritiahnuť pozornosť k jej ohrozeniu. Cieľom plavby je totiž povzbudiť úvahy o tom, že by sme mohli lietať menej. Manažérka výpravy tiež poprela, že do USA priletí nová päťčlenná posádka a zdôraznila, že k návratu po summite bude potrebné vykonať len 4 lety.
Odborník upozorňuje: Keby každý plával na jachte, akou pláva ona, následky sú katastrofálne
Na to, že Gretina plavby nie je ekologická upozornil aj moreplavec Rudolf Krautschneider, ktorý vysvetlil, že pri výrobe jachty, ktorou sa mladá aktivistka plaví, sa spotrebuje omnoho viac emisií než pri výrobe auta.
“Už výroba dakronových plachiet je úplne neekologická, “povedal pre iDnes.cz Krautschneider. “Jachta navyše musí mať motor, bez neho by ste ani nevyplávala z prístavu. A akonáhle máte motor, máte odpad,“ dodáva muž, ktorý postavil niekoľko lodí a plavil sa po všetkých moriach.
“Cez Atlantik lieta veľa ľudí ročne a keby všetci išli na tej lodi, na ktorej ide ona, zničili by tisíckrát viac prírody ako keď letia lietadlom. Keby sadla do drevenej veslice a plávala na druhú stranu, tak ešte budiž,” skritizoval mladú aktivistku Krautschneider (viac v článku).
Vodu kážu víno pijú
Ďalšími známymi tvárami, ktoré sa postavili do rolí bojovníkov za ekológiu sú aj britský princ Harry a jeho manželka Meghan. V nedávnom rozhovore princ Harry dokonca povedal, že s manželkou budú mať najviac dve deti. Dôvodom majú byť hlavne obavy o životné prostredie.
“Vidím to teraz už bezosporu odlišne. Ale vždy som bol o tom presvedčený, dokonca predtým, ako som mal dieťa a predtým, ako som dúfal, že budem mať deti,” povedal Harry. “Nie veľa detí,” nahrala mu Jane Goodall, na čo Harry odvetil: “Dve, maximálne.”
Podľa Harryho je to, čo sa teraz deje so životným prostredím, a to, ako postupujú klimatické zmeny, “príšerné”. “Už to zažívame. Sme žaby vo vode a tá sa už začína variť,” varoval princ.
Teraz sa však podľa informácií denníka The Sun vybral so svojou manželkou a synom súkromným tryskáčom na Ibizu. Následne, iba o dva dni neskôr sa súkromným lietadlom presunuli na Francúzsku riviéru. Čo zanechá omnoho väčšiu uhlíkovú stopu, ako keby cestovali jednou z pravidelných liniek.
Ako ďalej informuje denník Harry s Meghan majú za sebou už tretí súkromný let za posledných osem dní. A to sa z Francúzska musia dopraviť ešte späť do Spojeného kráľovstva.