tehotenstvo

NAŽIVO

Dánsky minister zahraničných vecí uviedol, že si nechá predvolať vedúcu diplomatickej misie USA v Kodani pre medializované informácie o údajnej špionáži Washingtonu v Grónsku.

20:02

Friedrich Merz počas tlačovej konferencie s Donaldom Tuskom vyhlásil, že drastické obmedzenie nelegálnej migrácie je spoločným cieľom. Krajiny by podľa neho mali dať signál migrantom a prevádzačom, že dostať sa do EÚ bude v budúcnosti náročnejšie.

19:49

Európsky parlament si za účasti troch veteránov slávnostným zasadnutím pripomenul 80. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe.

19:49

Viktor Orbán na sociálnej sieti uviedol, že z Bruselu v stredu prišli hrozivé správy, pretože po predsedovi Európskej ľudovej strany Manfredovi Weberovi zložila prísahu vernosti Ukrajine aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

19:43

Predstaviteľ pakistanskej armády vyhlásil, že v dôsledku indického útoku v Pakistane zahynulo 31 ľudí a ďalších 57 bolo zranených.

19:42

Energetická kríza v Iráne: vláda oznamuje plánované výpadky elektrickej energie a skracuje pracovný čas vo vládnych inštitúciách od 6:00 do 13:00.

19:41

Strana Hlas-SD uviedla, že návrh Európskej komisie na zastavenie dovozu plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska predstavuje vážne riziko pre energetickú bezpečnosť Slovenska, ktorá je kľúčovou súčasťou celkovej bezpečnosti našej krajiny.

19:40

115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey je najstaršou osobou na svete, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

19:25

V Debrecíne našli na stavenisku sovietsku leteckú bombu z druhej svetovej vojny. Bola bez rozbušky a pyrotechnici ju odviezli na likvidáciu.

19:11

Spoločnosť Walt Disney oznámila plán vybudovať svoj najnovší zábavný park v Abú Zabí. Do nového komplexu chce prilákať turistov z Blízkeho východu, Afriky, Indie a Ázie.

19:10

V správe Európskeho parlamentu sa uvádza, že geopolitický a strategický význam Turecka nemôže vykompenzovať oslabovanie demokratických noriem jeho vládou.

18:41

Do Moskvy 9. mája cestuje skupina poslancov Európskeho parlamentu, informuje Der Spiegel.

Publikácia píše, že medzi hosťami osláv v Moskve 9. mája bude malá skupina poslancov Európskeho parlamentu, vrátane dvoch členov nemeckej aliancie Wagenknechtovej.

Europoslanci Ruth Firmenich a Michael von der Schulenburg vyhlásili, že sa zúčastnia osláv v Moskve pri príležitosti 9. mája a že s nimi cestujú ešte traja europoslanci – z Českej republiky, Slovenska a Cypru.

18:40

Krajiny východnej Ázie sa zbavujú dolárov, čo vedie k posilneniu ich mien, informuje agentúra Reuters.

„Trumpova politika oslabila dôveru trhu v ziskovosť aktív v amerických dolároch,“ vysvetlil agentúre finančný expert Gary Ng.

Najviac posilnil taiwanský dolár (o 10,6 %).

18:20

Európsky parlament vyzval Turecko, aby okamžite prepustilo švédskeho novinára Joakima Medina, ktorého v krajine odsúdili za „urážku prezidenta“ Recepa Tayyipa Erdogana.

18:09

Vo Vatikáne začalo konkláve – voľby nového pápeža.

V Sixtínskej kaplnke zazneli slová extra omnes („všetci von“) – po týchto slovách musia všetci cudzí opustiť kaplnku a kardináli pristúpia k prvému hlasovaniu.

17:57
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pirošíková tvrdí, že Kolíkovej rezort zavádza. Záborskej pro life novela nie je v rozpore s judikatúrou ESĽP

V súčasnosti sa v NR SR prerokováva návrh zákona, ktorého cieľom je podľa dôvodovej správy „vytvorenie podporných opatrení pre ženu, ktorá zvažuje podanie žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva. Úprava má dať žene reálnu možnosť rozhodnúť sa po zvážení všetkých dostupných informácií a možností ako zodpovedne nasmerovať svoj život.”

tehotenstvo
Ilustračné foto
❚❚
.

Predložený návrh zákona má za cieľ novelizovať niekoľko platných zákonov. Medzi navrhovanými zmenami je  okrem iného predĺženie čakacej lehoty pred zákrokom zo 48 hodín na 96 hodín a nutnosť potvrdenia dvomi nezávislými lekármi v prípade, že sa má uskutočniť umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotného dôvodu na strane ženy, alebo zdravého vývoja plodu, alebo geneticky chybného vývoja plodu. V týchto bodoch bol návrh zákona neodborne pripomienkovaný ministerstvom spravodlivosti v časti týkajúcej sa údajného nesúladu s judikatúrou ESĽP.

 

Ako to vyzerá s čakacími lehotami či povinnými konzultáciami pred interrupciou v Európe

Povinné čakacie lehoty pred zákrokomsú dané právnymi predpismi vo viacerých  európskych štátoch, napríklad v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, Holandsku, Belgicku, Luxembursku, Maďarsku, Taliansku, Írsku, Lotyšsku, či Albánsku. Povinné konzultácie (zo zákona) majú zavedené napr. Belgicko, Holandsko, Írsko, Maďarsko, Nemecko a Poľsko.V Nemecku dokonca právna úprava vyžaduje povinné konzultácie pred zákrokom v certifikovaných konzultačných centrách

.
potrat interrupcia
Ilustračné foto

Napríklad v Holandsku existuje 5-dňová čakacia lehota pre výkon interrupcie (od prvej konzultácie s lekárom). Zákon postihuje lekára, ak vykoná zákrok iným spôsobom, alebo nedodrží časové lehoty, dané zákonom. Takisto môže byť postihnuté zdravotnícke zariadenie, ktoré nedodrží zákonom stanovené podmienky pre výkon takéhoto zákroku.

V Belgicku došlo k prijatiu nového interrupčného zákona v októbri 2018. Pred zákrokom musí byť žena informovaná o možnostiach pomoci pre osamelé matky a ich deti, o prostriedkoch, ktoré možno využiť na riešenie psychologických a sociálnych problémov, ako aj o možnostiach adopcie dieťaťa. Taktiež musí byť informovaná o zdravotných rizikách, súvisiacich so zákrokom a o vhodnej antikoncepcii. Lekár môže vykonať zákrok najskôr 6 dní po prvej konzultácii, s výnimkou naliehavých prípadov. V deň zákroku musí ešte žiadateľka písomne potvrdiť svoj súhlas. Po uplynutí 12. týždňa tehotenstva sa interrupcia môže vykonať len v prípade, že tehotenstvo vážne ohrozuje zdravie ženy, alebo ak je isté, že nenarodené dieťa bude trpieť vážnym postihnutím, ktoré v danom čase nie je liečiteľné. V takomto prípade je potrebné stanovisko ďalšieho lekára, ktoré je priložené k zdravotnému záznamu.

V Írsku bola zavedená nová právna úprava interrupcií zákonom o regulácii ukončenia tehotenstva z roku 2018. Interrupcia môže byť vykonaná v prípade, ak dvaja odborní lekári (jeden pôrodník a druhý odborník v príslušnom medicínskom odbore) zhodne potvrdia, že existuje ohrozenie života, alebo zdravia tehotnej ženy, alebo plod nie je životaschopný (2 odborníci potvrdia, že je veľmi pravdepodobné, že plod odumrie ešte pred narodením, alebo najneskôr do 28 dní po narodení). Ustanovenie o nutnosti potvrdenia dvomi odborníkmi je možné vynechať len v prípade, že by išlo o bezprostredné ohrozenie života, alebo zdravia tehotnej ženy.

Aj v Maďarsku musia byť zdravotné dôvody na interrupciu na strane ženy potvrdené dvomi špecialistami, kompetentnými v danom odbore. Dôvod interrupcie na strane plodu, musí byť potvrdený odborníkmi v oblasti gynekológie a pôrodníctva, navrhnutými genetickou poradňou, alebo prenatálnym diagnostickým centrom, alebo inou kompetentnou zdravotníckou inštitúciou.

 

.
Čím zavádza v zásadnej pripomienke ministerka spravodlivosti a čím sa skutočne zaoberal ESĽP

Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že návrh zákona zavádzajúci možnosť vykonať interrupciunajskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od momentu, kedy lekár zistil splnenie všetkých podmienok na jeho vykonanie a potreba dvoch nezávislých lekárskych správ lekárov z odlišných zdravotníckych zariadení neprejde sprísneným testom proporcionality pre nesplnenie princípu nevyhnutnosti

Mária Kolíková
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková

Ďalej, že navrhovanánovelizácia v citovaných bodoch neústavným spôsobom zasahuje do ústavného právamatky dieťaťa a otca dieťaťa na súkromie, súkromný a rodinný život a do ochrany telesnej integrity matky dieťaťa. Táto úprava podľa ministerstva nereflektuje princípy ustanovenéjudikatúrou ESĽP. Ministerstvo spravodlivosti síce uvádza, že ESĽP uznáva širokú mieru diskrécie členských štátov Rady Európy votázke stanovenia podmienok pre možnosť vykonať umelé prerušenie tehotenstva, resp.ponechania možnosti umelo prerušiť tehotenstvo iba na žiadosť matky dieťaťa doistého veku nenarodeného dieťaťa. Podľa ministerstva spravodlivosti však ESĽP zároveň ustanovil, že nemožno absolútne preferovať ochranu jednej hodnoty preddruhou a že v každom prípade obmedzenia alebo posilnenia ochrany jednej hodnoty naúkor/za účelom ochrany druhej, je potrebné zo strany štátu posudzovaťproporcionalitu pri obmedzení jednej hodnoty za účelom ochrany druhej hodnoty. V tomto ohľade cituje rozsudky ESĽP vo veci A., B. a C. v. Írsko, Open Door and Dublin WellWoman v. Írsko a Vo v. Francúzsko.

Zaujímavé je, že žiadne z rozhodnutí ESĽP uvádzaných ministerstvom spravodlivosti v zásadnej pripomienke sa netýkalo čakacej lehoty na premyslenie (ktorú majú niektoré krajiny Rady Európy ešte dlhšiu ako 96 hodín), ani spôsobu určenia dôvodu pre interrupciu zo zdravotných dôvodov dvomi lekármi.

Prípad Open Door and Dublin WellWoman v. Írsko sa týkal poskytovania poradenstva ženám o možnostiach ukončenia tehotenstva v zahraničí. V prípade A., B. aC. v. Írsko boli sťažovateľkami tri ženy, ktoré neplánovane otehotneli a v roku 2005 odcestovali do Veľkej Británie, aby tu z rôznych dôvodov ukončili svoje tehotenstvo.Írska právna úprava v tom čase legálnu interrupciu neumožňovala, avšak neobsahovala žiadne obmedzenia, ktoré by bránili ženám s týmto cieľom vycestovať za hranice do krajín, kde je interrupcia zákonom povolená. Prvou sťažovateľkou v tomto prípade bola slobodná matka štyroch detí. Žena mala v minulosti problémy s alkoholom a všetky jej deti boli preto zverené do pestúnskej starostlivosti. Sťažovateľka sa rozhodla pre interrupciu s tým, že zvýši svoje šance na opätovné zverenie detí do svojej starostlivosti. Druhá sťažovateľka podstúpila interrupciu z presvedčenia, že v súčasnej životnej situácii nebude schopná dieťa sama riadne vychovávať. Posledná z poškodených mala rakovinu a pravidelne podstupovala liečbu chemoterapiou, čo viedlo k tomu, že sa po zistení svojho tehotenstva začala obávať o život svoj i svojho plodu. Po tom, čo jej ošetrujúci lekár odmietol poskytnúť dostatok informácií o možnom riziku spojenom s pôrodom, rozhodla sa odcestovať do Veľkej Británie, kde jej následne bolo tehotenstvo rovnako ako predchádzajúcim dvom ženám legálne prerušené. Všetky tri ženy zhodne tvrdili, že nemožnosť podstúpiť interrupciu v Írsku celú procedúru interrupcie značne skomplikovala, neúmerne zvýšila nutné výdavky a pôsobila všeobecne značne traumaticky. Dôležitým argumentom potom bola tiež stigmatizácia sťažovateliek zo strany spoločnosti, nehľadiac na zdravotné riziká, ktoré nemožnosť interrupcie obzvlášť v prípade tretej sťažovateľky spôsobila. Ženy sa dožadovali porušenia článkov 2, 3 a 8 Dohovoru. V prípade článku 2 (právo na život) ESĽP napriek namietaným zdravotným komplikáciám spojeným so zákrokom, v prípade tretej sťažovateľky takisto napriek reálnemu ohrozeniu života, u žiadnej z nich porušenie nepotvrdil z dôvodu nedostatočnej preukázateľnosti. K rovnakému záveru dospel ESĽP aj pri posúdení práva na ochranu pred mučením a ponižujúcim zaobchádzaním, ktoré zaručuje článok 3. Hoci pripustil u všetkých značnú psychickú aj fyzickú záťaž spôsobenú následkom cesty, nepovažoval ju za natoľko intenzívnu, aby ju bolo možné podradiť pod článok 3. Pri posudzovaní porušenia práva na ochranu súkromia ESĽP síce uznal, že takýto zákaz zasahuje do ich súkromného života, ale je v súlade s ústavou. ESĽP poskytol pomerne široký priestor na voľnú úvahu v záujme dosiahnutia spravodlivej rovnováhy medzi ochranou práv žien a ochranou práva na život nenarodených detí v súlade s Írskou ústavou. ESĽP argumentoval aj možnosťou žien cestovať kvôli interrupciám do zahraničia. Preto pri prvých dvoch sťažovateľkách nekonštatoval porušenie článku 8. Ten však Írsko porušilo v prípade tretej sťažovateľky, keď nesplnilo svoj pozitívny záväzok vzhľadom na absenciu akejkoľvek implementujúcej legislatívy alebo upravujúceho režimu poskytujúceho účinné a dostupné konanie, ktorým by mohla tretia sťažovateľka zistiť, či je oprávnená na zákonnú interrupciu v Írsku v súlade s článkom40.3.3 Írskej ústavy garantujúceho právo na život nenarodeného dieťaťa s náležitým ohľadom na rovnaké právo na život matky. Z vyššie uvedeného vyplýva, že prípady týkajúce sa Írska vôbec nemožno použiť na odôvodnenie záveru ministerstva spravodlivosti o porušení požiadavky proporcionality pri navrhovanej právnej úprave.

Marica Pirošíková
Marica Pirošíková

V prípade Vo v. Francúzsko sa sťažovateľka stala obeťou omylu lekára (pomýlil si ju s inou osobou rovnakého mena), ktorá pre tento omyl potratila plod chceného tehotenstva. Vo svojej sťažnosti požadovala trestnú sankciu voči lekárovi založenú na neúmyselnom zabití, pretože jeho zákrok porušil právo plodu na život. ESĽPsa priklonil k tomu, že otázka začiatku ochrany práva na život by mala byť oblasťou, ktorá sa ponechá na posúdenie každého štátu. Dôvody, ktoré viedli k tomuto tvrdeniu spočívajú na jednej strane v tom, že táto ochrana nebola vyriešená vo väčšine zmluvných štátov, najmä vo Francúzsku, kde je predmetom diskusie a na druhej strane neexistuje žiadny európsky konsenzus o definícií, či vedeckej alebo právnej o začiatku života.Podľa prehľadu francúzskej právnej úpravy ESĽP konštatoval, že povaha a právne postavenie embrya a plodu nie je definované a spôsob zabezpečenia ochrany záleží od vývoja francúzskej spoločnosti. Bol presvedčený, že nie je ani žiaduce a ani možné v súčasnosti dať odpoveď na otázku, či nenarodené dieťa je osobou v zmysle článku 2.  ESĽP na základe uvedeného nepovažoval za nevyhnutné prešetriť, či brutálny koniec tehotenstva slečny Vo spadá pod článok 2, ale podľa neho je otázkou či žalovaný štát splnil stanovené požiadavky ochrany života v sfére ochrany verejného zdravia a či sťažovateľka mala dostatočné procedurálne možnosti ochrany.Sťažovateľka vo svojej sťažnosti tvrdila, že len prostriedky trestnej povahy poskytujú dostatočnú ochranu plodu v súlade s požiadavkami článku 2. ESĽPsa stým nestotožnil kvôli nasledujúcim dôvodom. ESĽP zopakoval, že prvá veta článku 2 zaručuje základné hodnoty demokratickej spoločnosti a stanovuje štátu povinnosť vyvarovať sa nielen úmyselnému zobratiu života, ale aj prijať nevyhnutné opatrenia na ochranu života osôb patriacich do jeho právomoci. Tieto princípy sa aplikujú tiež v oblasti verejného zdravia. Pozitívne povinnosti stanovené článkom 2 vyžadujú, aby štát vytvoril pre nemocnice, či už súkromné alebo verejné regulačný systém a prijal vhodné opatrenia na ochranu života pacientov. Tiež sa vyžaduje vytvorenie efektívneho a nezávislého súdneho systému. ESĽP potvrdil, že v niektorých prípadoch sa musí pripustiť mechanizmus prostriedkov nápravy trestnej povahy, to však bez iného úplne neplatí v prípade neúmyselného zásahu do práva na život alebo do telesnej integrity osoby. V kontexte špecifickej lekárskej nedbanlivosti, spomínané pozitívne povinnosti môžu byť naplnené aj vtedy, ak súdny systém ponúka prostriedky nápravy pred občianskym súdom, buď samostatne alebo v spojení s trestnými prostriedkami. V dôsledku toho, vzhľadom na okolnosti prípadu, ESĽP rozhodol, že žaloba na správnom súde môže byť považovaná za dostatočný prostriedok náhrady, ktorý bol dostupný sťažovateľke. Ak by ho využila, v čom však zlyhala, bola by schopná preukázať chybu lekára a získala by náhradu škody, v tomto prípade trestné konanie nebolo potrebné.Na základe uvedeného ESĽP rozhodol, že nedošlo k porušeniu článku 2 Dohovoru.

.

Ministerstvo spravodlivostivo svojej pripomienke odkazuje na právne vety z uvedených rozsudkov ESĽP vytrhnuté z kontextu. ESĽP v nich posudzoval úplne iné situácie ako súnavrhované zmeny zákonov,či už ide o 96 hodinovú čakaciu lehotu alebo potrebu dvoch nezávislých lekárskych správ lekárov z odlišných zdravotníckych zariadení a vyvodzuje z nich subjektívne závery o nesplnení princípu nevyhnutnosti, ktoré nemajú akýkoľvek podklad v citovaných rozhodnutiach ESĽP.

 

Rozhodnutia ESĽP proti Poľsku

V pripomienke ministerstva spravodlivosti sa nespomínajú rozsudky proti Poľsku, ktoré sú z hľadiska diskusií o interrupciách veľmi zaujímavé, preto ich spomeniem

vlajka Poľska
Ilustračné foto

Na okraj uvádzam, že Andorra, Malta a San Marino neumožňujú interrupcie vôbec. Lichtenštajnsko umožňuje interrupcie len v prípade ohrozenia života, alebo zdravia matky a sexuálneho násilia. Monako a Poľsko umožňujú interrupcie len v prípade ohrozenia života, alebo zdravia matky, sexuálneho násilia, alebo vážneho poškodenia plodu.

Podľa poľského zákona môže byť interrupcia vykonaná len lekárom a ak: 1)  tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie matky; 2) prenatálne testy alebo iné lekárske nálezy indikujú vysoké riziko, že plod bude vážne a nezvratne poškodený alebo bude trpieť nevyliečiteľnou život ohrozujúcou chorobou; 3) sú silné dôvody na domnienku, že tehotenstvo je dôsledkom trestného činu. ESĽP pri posudzovaní situácie v Poľsku výslovne uviedol, že štátom v tejto oblasti patrí široký priestor pre voľnú úvahu, čo sa týka okolností, za ktorých sa interrupcie povoľujú. Poľsko však v prípadoch posudzovaných ESĽP v praxi účinne nezabezpečilo prístup k legálnej interrupcii podľa uvedeného zákona.

Prípad R. R. v. Poľsko sa týkal sťažnosti tehotnej matky dvoch detí, ktorá čakala dieťa, o ktorom sa predpokladalo, že trpí závažnou genetickou abnormalitou, a ktorej bol zámerne odmietnutý včasný prístup ku genetickým testom, na ktoré mala nárok, lekármi, ktorí boli proti interrupcii. Jej dieťa sa narodilo s Turnerovým syndrómom.ESĽP zdôraznil, že účinné uplatnenie poľského zákona vyžadovalo zabezpečenie toho, aby mali tehotné ženy prístup k diagnostickým službám, ktoré by ukázali, či plod bol alebo nebol poškodený. ESĽP tiež uviedol, že keďže poľské právo povoľovalo interrupciu v prípadoch poškodenia plodu, v Poľsku mal existovať primeraný právny a procesný rámec, ktorý by zaručoval tehotným ženám dostupnosť k relevantným, úplným a spoľahlivým informáciám o zdraví plodu.

V prípade P. a S. v. Poľsko sťažovateľku – slečnu P. ako 14-ročnú znásilnil jej spolužiak. Práve preto sa rozhodla pre interrupciu. Sťažovateľka P. a jej matka S. mali potvrdenie z polície, že P. bola znásilnená, a tak v nemocnici v L. požiadali o interrupciu. Tú gynekológ odmietol a zároveň bez ich súhlasu privolali kňaza, ktorý mal sťažovateľku P. odhovoriť od interrupcie. Vedenie nemocnice súčasne informácie poskytlo médiám, v dôsledku čoho sťažovateľku P. začali obťažovať aktivisti a aktivistky proti interrupciám. V nemocnici vo V. bola interrupcia opäť zamietnutá a matku sťažovateľky P. obvinili z toho, že svoju dcéru k interrupcii núti, dočasne jej odobrali dcéru zo starostlivosti a umiestnili do zariadenia pre mladistvých, aby zabránili jej prístupu k interrupcii. Nakoniec, po sťažnostiach na ministerstve zdravotníctva, sťažovateľke interrupciu umožnili v nemocnici v G. ale bez následnej „po-potratovej“ starostlivosti. Po neúspechoch na vnútroštátnych súdoch, podali sťažovateľky sťažnosť na ESĽP. ESĽP sa po prvýkrát zaoberal mimoriadnou zraniteľnosťou dospievajúcich, ktorí potrebujú služby súvisiace s interrupciou a potvrdil autonómiu mladých ľudí, pokiaľ ide o ich reprodukčné zdravie a deklaroval povinnosti Poľska poskytovať služby súvisiace s interrupciou mladistvým, najmä, pokiaľ ide o tehotenstvo v dôsledku znásilnenia. ESĽP rozhodol o porušení práva na rešpektovanie súkromného života, a to konkrétne vo veciach zverejnenia osobných dát sťažovateliek a v nezabezpečení bezproblémového prístupu k legálne vykonanej interrupcii.Vo vzťahu k prvej sťažovateľkeďalej rozhodol o porušení článku 5 ods. 1 Dohovoru vzhľadom na jej umiestnenie do ústavu pre mladistvých zdôrazňujúc jej zraniteľné postavenie a berúc do úvahy celkové okolnosti prípadu aj k porušeniu článku 3, ktorý zakazuje ponižujúce zaobchádzanie.

V prípade Tysiąc v. Poľsko, matka dvoch detí, čakala v roku 2000 ďalšie dieťa. Už v tom čase trpela niekoľkými poruchami a chorobami očí. Počas tehotenstva jej niekoľko očných lekárov potvrdilo, že tehotenstvo a pôrod môžu zapríčiniť zhoršenie jej zdravotného stavu. Práve preto sa rozhodla pre podstúpenie interrupcie, ktorá jej však nebola umožnená. Po pôrode skutočne došlo k zhoršeniu jej zdravotného stavu, takmer oslepla. Pred vnútroštátnymi súdmi nebola úspešná a preto sa obrátila na ESĽP. ESĽP konštatoval porušenie článku 8 Dohovoru zaručujúceho právo na rešpektovanie súkromného života s tým, že sťažovateľke bol odopretý prístup k účinnému mechanizmu spôsobilému určiť, či boli podmienky na vykonanie legálnej interrupcie splnené.

 

Navrhovaná úprava nie je v rozpore s existujúcou judikatúrou ESĽP

Z vyššie uvedeného vyplýva, že prípady, ktoré riešil v minulosti ESĽP sa týkajú iných otázok, ako rieši navrhovaná novela. Ďalej, že zavedenie čakacej lehoty v rozmedzí 3 až 7 dní nie je v európskych štátoch ničím neobvyklým a testom primeranosti by vzhľadom na široký priestor pre voľnú úvahu poskytnutý štátom ESĽP v kultúrno-etických otázkach určite prešlo. Pokiaľ ide o nutnosť potvrdenia dvomi nezávislými lekármi v prípade, že sa má uskutočniť umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotného dôvodu na strane ženy, alebo zdravého vývoja plodu, alebo geneticky chybného vývoja plodu problém by mohol nastať len vtedy, ak by štát nedokázal zabezpečiť výkon uvedeného ustanovenia v praxi. V tomto ohľade sú zaujímavé vyššie uvedené rozhodnutia týkajúce sa Poľska. Akokoľvek, opätovne vyzývam na slušnú diskusiu o kultúrno-etických otázkach a vyzývam ministerstvo spravodlivosti, aby judikatúru ESĽP na podporu alebo odmietnutie návrhov zákonov týkajúcich sa ľudských práv používalo korektne a odborne.

.

Vzniknutú situáciu možno porovnať s dezinterpretáciou rozsudku ESĽP v prípade Oliari v. Taliansko zo strany niektorých mimovládnychorganizácií, ale aj verejnej ochrankyne práv, či súčasnej ministerky spravodlivosti.ESĽP v ňom konštatoval, že talianska právna úprava v posudzovanom čase neposkytovala dostatočnú právnu ochranu dvojiciam rovnakého pohlavia, čím porušila článok 8 Dohovoru. Ako zástupkyňa SR pred ESĽP som opakovane upozornila na to, že ESĽP v tomto rozsudku pri konštatovaní porušenia článku 8 Dohovoru zdôraznil v prvom rade široký priestor pre voľnú úvahu štátov pri prijímaní právnych noriem v tejto oblasti a to, že vnútroštátne orgány vedia lepšie posúdiť potreby spoločnosti. ESĽP poukázal predovšetkým na situáciu a vývoj v Taliansku, a to najmä na to, že taliansky ústavný súd už v roku 2010 podčiarkol úlohu parlamentu legislatívne uznať a upraviť ochranu pre zväzky osôb rovnakého pohlavia. Podobné náznaky možno pozorovať aj v rozhodnutiach najvyššieho súdu a nižších súdov. Tento trend v súdnej praxi zjavne reflektoval postoj väčšiny talianskej populácie, ktorá podľa prieskumov verejnej mienky podporovala právne uznanie homosexuálnych párov. My podobné rozhodnutie slovenského ústavného súdu nemáme, takže situácia v Slovenskej republike nie je porovnateľná so situáciou v Taliansku.

Ministerstvo spravodlivosti ako orgán verejnej moci by malo poskytovať relevantné informácie o judikatúre ESĽP, o to viac, že jeho súčasťou je Kancelária zástupcu SR pred ESĽP. V tomto ohľade by nemalo byť pripomienkové konanie ovplyvnené liberálnym alebo konzervatívnym postojom konkrétneho ministra spravodlivosti ku kultúrno-etickým otázkam.

JUDr. Marica Pirošíková

JUDr. Marica Pirošíková bola od roku 2007 do júla 2020 zástupkyňou Slovenskej republiky v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva. V Kancelárii zástupcu Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva pôsobila od roku 2000, v rokoch 2002 -2007 pôsobila ako spoluzástupkyňa. Je autorkou monografie Komentár k vybraným článkom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, spoluautorkou viacerých odborných publikácií (inter alia Advokát pred európskymi súdmi, Všeobecné správne právo, Ľudské práva – vybrané rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva a súdov Európskych spoločenstiev, Vybrané rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva vo vzťahu k Slovenskej republike, Francúzsko-slovenský a slovensko-francúzsky právnický slovník). Je zároveň autorkou množstva odborných článkov, externou recenzentkou časopisu Justičná revue, pre ktorý zároveň vyberá a vyhotovuje preklady rozsudkov a rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva. Je externou členkou pedagogického zboru Justičnej akadémie SR. Ako expert Rady Európy prednáša problematiku judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva a výkonu rozsudkov aj v zahraničí (napríklad Moldavsko, Rumunsko, Macedónsko, Albánsko, Turecko, Poľsko). Bola zriadeného na pôde Rady Európy. Pôsobila vo Výbore expertov pre skvalitnenie mechanizmov ochrany ľudských práv (DH-PR), vo Výbore expertov k účinným prostriedkom nápravy vo vzťahu k neprimeranej dĺžke konania (DH-RE), vo Výbore expertov pre reformu Európskeho súdu pre ľudské práva (DH-GDR)a ako členka Skupiny expertov na systém Európskeho dohovoru o ľudských právach (DH-SYSC). Bola členkou Komisie pre rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku a Komisie pre rekodifikáciu občianskeho práva. Je čestnou členkou Asociácie rodinných sudcov. V roku 2016 jej Severský výbor pre ľudské práva vo Švédsku pri príležitosti oslavy 20. rokov svojho založenia udelil cenu za mimoriadnu odvahu, súcit a humanitárnu angažovanosť pre deti a rodiny, ktoré sa bez naliehavej potreby stali obeťami systémov sociálnej starostlivosti v Európe. V novembri 2019 jej Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar udelila ocenenie „za významnú dlhoročnú pomoc pri obhajobe práv detí v ťažkých životných situáciách“.

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

.
.
.

Zvrat. Premiér pred pár minútami oznámil, že mu Estónsko nedovolí preletieť cez jeho územie do Moskvy

Estónsko zamietlo prelet slovenského vládneho špeciálu s premiérom Robertom Ficom na palube na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Dobrovodský sa pre novelu zákona o neziskovkách obráti na Ústavný súd

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský sa pre novelu zákona o neziskových organizáciách obráti na Ústavný súd SR. Avizoval to na…

07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA upúšťajú od myšlienky prímeria

USA upúšťajú od myšlienky prímeria, pretože sa to nepáči Ruskej federácii, a zameriavajú sa na otázky dlhodobého urovnania vojny na…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér sa v Moskve okrem Putina stretne aj s ďalšími veľkými hráčmi

Slovenský premiér Robert Fico absolvuje počas návštevy Moskvy okrem stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj bilaterálne rokovania s čínskym…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov

Od „Extra omnes“ po „Habemus papam“: Dominantné miesto latinčiny

Od vstupu do Sixtínskej kaplnky až po ohlásenie z Lodžie požehnania sprevádza voľbu pápeža už stáročia latinčina. Pokiaľ ide o…

07. 05. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Za vtip o znásilnení bol prepustený nemecký generál NATO

Za vtip o znásilnení bol v Nemecku prepustený generál NATO, ktorý pracoval v misii vojenskej pomoci Ukrajine, informuje Der Spiegel

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sudkyňu v Martine prepadli muži v kuklách so samopalmi. TA3: Podozriví sú muži ukrajinskej národnosti

Polícia aktuálne dokumentuje násilnú trestnú činnosť v okrese Martin. Informovala o tom žilinská krajská polícia na sociálnej sieti. Podľa informácií…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Regióny | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia zaslala Slovensku dve formálne výzvy. Hrozia aj sankcie

Slovensko nesprávne transponovalo smernicu o jednorazových plastoch. Európska komisia preto Slovensku zaslala formálnu výzvu na nápravu. Informovalo o tom Zastúpenie…

07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Dôležité je pochopiť, kto sú najnebezpečnejší ľudia na svete

Zdá sa, ako keby svet vrel. Vojny – na Ukrajine, India – Pakistan, Izrael – Palestína, husiovia. Do toho brutálne…

07. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Prezident podpísal novelu zákona o neziskových organizáciách

Prezident SR Peter Pellegrini v stredu podpísal novelu zákona o neziskových organizáciách. Kancelária prezidenta SR nenašla dôvody, pre ktoré by…

07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Aktualizované 07. 05. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

„Tady jsme byli napadeni Rusama.” Česi znovu fantazírujú a šíria paniku

Bývalý český hokejista Dominik Hašek asi na ľade priveľa bránil, keď teraz cíti potrebu útočiť. Konkrétne na Rusko, kde v…

07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kým občania musia tvrdo konsolidovať, na sebe nešetria. Poslanci budú v roku 2025 zarábať rekordnú sumu

Poslanci Národnej rady SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať…

07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zábojník exkluzívne pre HS: Ako to bude s bezpečnosťou na Červenom námestí

Viacerí ukrajinskí predstavitelia na čele s Volodymyrom Zelenským v uplynulých dňoch vyhlásili, že nemôžu garantovať bezpečnosť svetových lídrov, ktorí sa…

07. 05. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prokurátor zastavil trestné stíhanie advokáta Paru

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava zastavil trestné stíhanie advokáta Mareka Paru. Obvinený bol pôvodne pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nepovolili prelet Ficovho lietadla do Ruska?

V súvislosti so slovenským premiérom Robertom Ficom a srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom, ktorí sa 9. mája zúčastnia na vojenskej prehliadke…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ľuboš Blaha je späť – vracia sa na Facebook

Ľuboš Blaha je späť – vracia sa Facebook. Spoločnosť Meta mu povolila založiť si nové konto. Svoj návrat na platformu…

07. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Húsíovia kapitulovali, USA prestanú s bombardovaním

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že jemenskí povstalci húsíovia súhlasili so zastavením útokov na lode. Washington tak následne…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Seriál Konkláve 2025: Geografia, vek, rehoľné rády: kto sú kardináli povolaní voliť

Oddnes sa na konkláve zíde 52 európskych kardinálov, 37 amerických , 23 ázijských, 17 afrických a 4 z Oceánie. Najmladším…

07. 05. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Brusel chystá ďalšie zdražovanie

Uhlíková daň, digitálna daň, plastová daň… Európska únia plánuje v nasledujúcom rozpočte zavedenie nových celoeurópskych daní. Informoval o tom europoslanec…

07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

EÚ to „myslí vážne“. Stanovila termín ukončenia dovozu energetických zdrojov z Ruska

EÚ stanovila rok 2027 ako termín na ukončenie dovozu všetkých energetických zdrojov z Ruska – ropy, jadrového paliva a plynu,…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina vyjadrila pripravenosť okamžite uzavrieť prímerie s Ruskou federáciou

Ukrajina vyjadrila pripravenosť okamžite uzavrieť prímerie s Ruskou federáciou a stiahnuť vojská 15 kilometrov od kontaktnej línie s ruskými silami,…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Premiér s jasným posolstvom: Je len jedna správna strana

„Atmosféra piety, vyrovnanosť a otvorenosť, to sú pocity, ktoré si odnášam z dnešných Michaloviec,” vyjadril sa v utorok Robert Fico.…

07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

DisInfo Report – americký pohľad na ruské dezinformácie: Prehliadané stopy iných?

V marcovom vysielaní podcastu DisInfo report financovanom americkou ambasádou informovali o analýze mapujúcej digitálne stopy Kremľa na Slovensku. Odídenci z Centra boja…

07. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Česká opozícia predstihla v popularite vládu, Brusel je v panike zo zastavenia zbrojenia

Česko, 7.mája 2025 - V Bruseli rastú obavy z možného zlyhania plánu na vyzbrojenie bloku. V Českej republike by opozičná…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

.

,,Novinárski lúzri sa zase prekonali!”

Europoslanec Milan Mazurek naložil na sociálnej sieti novinárovi, ktorý v časopise Index (ktorý našiel Mazurek na benzínke) píše: „Donald lúzer…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dve indické stíhačky boli zostrelené. Konflikt dvoch jadrových mocností narastá

India, 7.mája 2025 - Dve indické stíhačky boli skutočne zostrelené, potvrdil v rozhovore pre CNN hovorca pakistanskej armády generálporučík Ahmed…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

Zomrela najdlhšie slúžiaca letuška v službách štátu, lietala ešte s Husákom, Havlom aj s Jánom Pavlom II.

Zomrela najdlhšie slúžiaca letuška v službách štátu Anna Gorodovová, ktorá bola viac ako štyri desaťročia palubnou sprievodkyňou vládnych lietadiel. Ako…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

IQ test: Ste natoľko pozorný, aby ste našli korytnačku do 15 sekúnd?

IQ test: Ste natoľko pozorný, aby ste našli korytnačku do 15 sekúnd? Otestujte si svoje mozgové závity a zistite, či…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Dánsky minister zahraničných vecí uviedol, že si nechá predvolať vedúcu diplomatickej misie USA v Kodani pre medializované informácie o údajnej špionáži Washingtonu v Grónsku.

20:02

Friedrich Merz počas tlačovej konferencie s Donaldom Tuskom vyhlásil, že drastické obmedzenie nelegálnej migrácie je spoločným cieľom. Krajiny by podľa neho mali dať signál migrantom a prevádzačom, že dostať sa do EÚ bude v budúcnosti náročnejšie.

19:49

Európsky parlament si za účasti troch veteránov slávnostným zasadnutím pripomenul 80. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe.

19:49

.

Podľa Kolíkovej bolo očkovanie proti COVID-u dobrovoľné. Suja si však myslí niečo iné

Miroslav Suja z hnutia Republika, cez príspevok na sociálnej sieti uvádza, či si bývalá ministerka robí srandu, keď viackrát opakovala…

07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najbizarnejšie a najsmiešnejšie zákony z celého sveta

Najsmiešnejšie zákony z celého sveta: Cítili ste sa niekedy preťažení a nedocenení? Áno, ľudia, myslíme tým zákony. O pravidlách a…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

Spojené kráľovstvo a India sa dohodli na „prelomovej“ obchodnej dohode

Po troch rokoch rokovaní sa Spojené kráľovstvo a India dohodli na obchodnej dohode, ktorá uľahčí britským firmám vývoz whisky, automobilov…

07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúce odhalenie: Prečo nás tragické dopravné nehody tak priťahujú?

7.5.2025 Redakcia Auto trendy . Vedci objavili, prečo sa neviete prestať pozerať na miesto nehody a ako to ovplyvňuje vašu…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nový plán Európskej komisie alebo „ekonomický vlastný gól“?

Európska komisia včera predstavila nový plán – chce zastaviť dodávky plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska a tiež chce zakázať členským…

07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ľudia, ktorým úplne došlo šťastie. Pohľad na toto vás bude bolieť

Ľudia, ktorým úplne došlo šťastie. Pohľad na toto vás bude bolieť: Buďte vďačný, že vás život nenávidí tak, ako týchto…

07. 05. 2025 | 0 komentárov

Reform UK mení „politiku vlajok“ v samosprávach. Na úradných budovách zakazuje „politicky nekorektné“ vlajky, vrátane zástavy LGBTI+ či Ukrajiny

Žiadne dúhové vlajky LGBTI+ komunít, žiadna ukrajinská zástava, žiadna modrá vlajka EÚ s hviezdami a ani žiadne regionálne alebo politické…

07. 05. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 05. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Michal Durila

Marek Brna

Zdeno Drdol

Erik Majercak

Ján Droppa

Gustáv Murín

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov