Podľa BBC všetko začalo tak, že pri zbere ovocia vypukla hádka o vedro vody. Ženy povedali, že ak sa kresťanka Asia Bibi už z neho napila, ostatné už nemôžu, lebo je nečistá. Vraveli ďalej, že Asia Bibi musí konvertovať k islamu, na čo sa údajne ona negatívne vyjadrila o prorokovi Mohamedovi. Za to ju potom zbili a ona sa musela priznať k rúhaniu.
Prípad riešil až najvyšší súd v hlavnom meste Islamabád, ktorý „rozhodol rýchlo, bezpochyby vedomý si citlivosti prípadu a nebezpečenstva násilnej reakcie na tento prípad“.
Pakistanský hlavný sudca Saqib Nisarm, ktorý čítal rozsudok, povedal, že Asia Bibi by mohla byť aj hneď pustená z väzenia v Sheikupure neďaleko mesta Láhaur.
No celý prípad sprevádzajú veľké demonštrácie proti rozsudku oslobodenia v mestách Karáčí, Láhaur, Péšavár a Multan. Červená zóna v hlavnom meste Islamabád, kde sa nachádza najvyšší súd, bola uzatvorená políciou a s pomocou polovojenských jednotiek boli demonštranti odháňaní.
47-ročná Asia Bibi bola prvá žena, ktorá bola podľa zákonov odsúdená na smrť a sa na vypočutí rozsudku nezúčastnila, ale po ňom podľa agentúry AFP prekvapivo zareagovala: “Nemôžem uveriť tomu, čo počujem… Vyjdem teraz?“
Jej právnik povedal, že je to “šťastný” verdikt, ale tiež sa obáva o svoju a jej bezpečnosť. Asia Bibi z dôvodu ohrozenia zo strany miestnych moslimov plánuje krajinu opustiť.
Pred rokmi krátko po jej odsúdení bol zavraždený prominentný politik, guvernér Pandžábu Salman Taseer, pretože vyzýval na reformu zákonov o rúhaní.
Vrah Mumtaz Qadri bol síce popravený, ale stal sa hrdinom s veľkou svätyňou, ktorú mu venovali na okraji Islamabádu. Jeho podporovatelia tiež vytvorili kampaň za zachovanie zákonov o rúhaní, ktorá viedla k vytvoreniu politickej strany a tá získala 2 milióny hlasov v tohtoročných všeobecných voľbách.
Drvivá väčšina odsúdených z rúhania boli moslimovia alebo členovia komunity Ahmadi, ale od 90. rokov bolo odsúdených už desať kresťanov, ktorí tvoria len 1,6% populácie Pakistanu.
Kresťania sú tam v posledných rokoch predmetom mnohých útokov.