Peter Sokol: Nedajme si ukradnúť 16. November 1989 ľuďmi zo “Slušného Slovenska”. Sú jeho popretím!

Peter Sokol: Nedajme si ukradnúť 16. November 1989 ľuďmi zo “Slušného Slovenska”. Sú jeho popretím!

Bratislava 17. novembra 2018 (HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

 

Niekedy mám pocit, že sa k svojim moderným dejinám staviame macošsky. Jedným z takých dátumov, o ktorom veľa nehovoríme je aj 16. november 1989 – študentský protest v predvečer Medzinárodneho dňa študentov (17. 11.) v Bratislave, kde demonštrovali vysokoškolskí a stredoškolskí študenti na Mierovom námestí, píše v svojom komentári Peter Sokol, 1. podpredseda Národnej koalície a pokračuje: Cestu k nemu vydláždila  Sviečková manifestácia z roku 1988, ktorú pripomína 25. marec – Deň zápasu za ľudské práva. Od roku 1993 je zo zákona Deň zápasu za ľudské práva pamätným dňom Slovenskej republiky.

Na snímke Zhromaždenie organizované iniciatívou Za slušné Slovensko

Autorom myšlienky Sviečkovej manifestácie bol bývalý hokejový reprezentant Marián Šťastný, ktorý bol v roku 1987  zvolený do Svetového kongresu Slovákov za výkonného podpredsedu. Nad manifestáciou začal rozmýšľať sám, bolo to jeho prvotné individuálne rozhodnutie – akt individuálnej občianskej odvahy.

Reklama

Manifestácia v roku 1988 sa stala najväčším verejným vystúpením proti komunistickému režimu vo vtedajšej ČSSR od roku 1968. Pripravili ju predstavitelia náboženskej opozície, biskup Ján Chryzostom Korec, Ján Čarnogurský, Silvester Krčméry, Vladimír Jukl, František Mikloško a ďalší členovia katolíckeho disentu. Ten na území Slovenska plnil úlohu opozičného hnutia proti totalitnému socialistickému systému s vládnucou úlohou KSČ a KSS.

Dokázali sme to sami a práve tá odvaha zo “Sviečkovej” vydláždila cestu aj k študentskému a spontánnemu 16. novembru 89.

Reklama

Opäť to bola slovenská akcia, ktorú neskôr pochopiteľne zatienila Praha a jej 17. november. Iste 17. november a udalosti na Národní tříde sú našimi spoločnými česko-slovenskými dejinami a prielom, ktorý nám otvoril cestu k pádu vedúcej úlohy komunistickej strany. Dokonca i to vyhlásenie zrušenia článku 4 o vedúcej úlohe KSČ prišlo z budovy Slovenského národného divadla v Bratislave.

Zdá sa mi, akoby sme si neverili a stáli chrbtom k vlastným moderným dejinám. Ostatne domnievam sa, že 25. marec 1988 a 16. november 89 by mali byť oba riadnymi štátnymi sviatkami. A to z jednoduchého dôvodu, bez nich by nebola ani moderná slovenská štátnosť po 1. januári 1993. Viem, asi sa to dnes už nenosí, hľadať autentické symboly modernej slovenskej štátnosti. Ono sa tak nejak už vôbec nenosí hovoriť o národnej hrdosti a slovenskej štátnosti.

Peter Sokol, 1. podpredseda Národnej koalície

Dnes spomínam na ľudí prvej chvíle. Ľudí, ktorí nemali žiadny chladnokrvný kalkul. Ľudí, ktorí v prvej chvíli Novembra 89 riskovali všetko, lebo nemohli vedieť ako to dopadne. Jediným ich heslom bolo “dosť bolo”.

Boli to spontánne prúdiaci študenti na Mierové námestie od univerzity Komenského ako aj všetci tí, ktorí na Námestie SNP chodili do povestného generálneho štrajku. Ústredným sloganom, ktorý znel tými námestiami boli slobodné voľby. Chceme slobodné voľby.

Organizátori Za Slušné Slovensko sú popretím toho, čo chceli ľudia v Novembri 89. Sú popretím princípu slobodných volieb.

Reklama

Parlamentná demokracia môže fungovať len v národnom štáte a prostredníctvom politických strán. Podotýkam ideovo nevyprázdnených, ktoré navzájom vedú svoj ideologický zápas o voliča. Bez vnútorne štrukturovaných demokratických politických strán nie je ani demokracia.

Organizátori Za Slušné Slovensko sú však aj popretím ďalšieho princípu z Novembra 89.  Tým je férovosť, rovný a rovnaký prístup voči všetkým vo verejnom živote.

Inak povedané mať rovnaké nároky a vyžadovať ich plnenie od verejných činiteľov. Ani túto požiadavku ľudia zo “Slušného Slovenska” nenapĺňajú.

Stačí položiť Jurajovi Šeligovi kontrolnú otázku o platoch v prezidentskej kancelárii, pozemkoch pod Tatrami, Bučine Zvolen a Levočských strojárňach. Dočkáte sa odpovede: “Čo ja s tým mám!” Odpovede, ktoré o čistých úmysloch a charakterových vlastnostiach ľudí okolo “Slušného Slovenska” povedia viac, než by sami možno chceli.

Slovenský 16. November 1989 má pre nás jedno poučenie. Pravda vzniká v kritickej menšine. “Sviečková” z 25. marca 1988 nám zas ukazuje, že cesta k pravde ja aktom slobodného individuálneho rozhodnutia, v ktorom človek riskuje aj samého seba.  Aj preto dnes na námestie SNP nemôžem prísť, lebo nechcem dláždiť cestu mediokracii, revolučným výborom verejného blaha a už vôbec nechcem prispievať k rozkladu slovenskej štátnosti.

Reklama

Ak má byť Róbert Fico porazený ako aj moji ďalší názoroví oponenti, chcem, aby sa tak stalo v slobodných voľbách a nie, aby sa o tom rozhodovalo na ulici. Slovensku vrátime vtedy právny štát, keď o postupe v trestnom konaní nebude rozhodovať ulica. Aj keď tomu všetci dnes tlieskajú.

Nikdy som nemal rád výrok “tanec na hrobe dvoch mladých ľudí”. Prišiel mi vždy vulgárny a morbídny, dnes si ho však dovolím parafrázovať. Dnes si SaS a OĽaNO neuvedomujú, že adorovaním a podporou “Za Slušné Slovensko” už tancujú na hroboch vlastných politických subjektov. Stačí keď naši mladí Trockisti na námestí ukážu prstom práve na nich.

Paradoxne aj preto som včera na Námestí SNP nebol.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali