„Je nešťastné, ak prezident vyzýva verejne na odvolanie konkrétneho funkcionára Policajného zboru v tomto štáte, čím jasne chce politicky zasiahnuť do nezávislosti polície. Ja ako premiér to v živote neurobím,“ povedal Pellegrini a dodal: „Mrzí ma, že pán prezident sa k takémuto kroku odhodlal a chce robiť personálnu politiku na rezortoch. To ja musím ako predseda vlády rázne odmietnuť. Personálnu politiku na jednotlivých rezortoch budú robiť ministri a nie pán prezident, pretože pánovi prezidentovi to ani nevyplýva zo žiadnych jeho právomocí. A ani by to politicky povedať nemal, pretože politici nemajú zasahovať do fungovania polície“.
Premiér opakovane zdôraznil, že novovymenovaný minister vnútra Tomáš Drucker má v tejto záležitosti voľné ruky a musí dostať čas, aby sa oboznámil so situáciou v polícii a zvážil, či je čas na odvolanie policajného prezidenta: „Chcem, aby moju vládu charakterizovalo rozhodovanie na základe faktov, konkrétnych údajov, konkrétnych trendov a konkrétnych čísel, a nie na základe emócií alebo symbolov. To by bolo to najhoršie, keby sme krajinu začali riadiť takýmto spôsobom“, povedal a zopakoval, že minister vnútra má jeho plnú dôveru aj pokiaľ ide o prípravu zmeny legislatívy ohľadne spôsobu výberu policajného prezidenta a ďalších policajných funkcionárov.
Netreba byť hneď priaznivcom strany Smer-SD na to, aby človek akceptoval možnosť ponechať ministrovi Druckerovi určitý primeraný čas na rozmyslenie. Takisto je celkom pochopiteľné, že vláda okamžite nevyhovie každej požiadavke ulice, ktorá teraz ako najnovší cieľ žiada odchod policajného prezidenta Gašpara, ako ďalšieho symbolu doby, keď na scéne dominovala strana Smer.
Organizátori protestov sa snažia nálady čo najviac burcovať, ale je celkom prirodzené, že vládna moc sa naopak snaží vypätú situáciu, ktorá je v posledných dňoch na Slovensku, upokojiť. Tu ale je treba si všimnúť postoj Andreja Kisku, ktorý by z pozície prezidenta republiky mal skôr apelovať na chladnú hlavu a triezvy rozum, než sa pridávať k rebelujúcim, ktorí ani v otázke vraždy Kuciaka, ani v ďalších nepredložili žiadne relevantné dôkazy. Takýto prezidentov postoj skôr vyvoláva dojem, že mu na odvolaní policajného prezidenta, ktorý sa nebojí a polícia pod jeho vedením vyšetruje Kiskové kauzy, trestnú činnosť, ktorú podľa neoficiálnych informácii tvorí 23 otvorených prípadov, záleží z osobných dôvodov v nádeji, že možno ďalší policajný prezident pod tlakom ulice zametie tieto kauzy pod koberec. .
Ivan Lehotský