New York 29. septembra (TASR) – Snahy o zjednotenie rozdelenej opozície voči sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi by mohli viesť k priamym rozhovorom medzi jeho režimom a jeho oponentmi. Po rozhovoroch na okraji Valného zhromaždenia OSN to v piatok uviedol iracký minister zahraničných vecí Hošjár Zebarí.
Zebarí predložil návrh sprostredkovania rozhovorov o politickej zmene v Sýrii v čase, keď sa Bezpečnostná rada OSN nevie dohodnúť na spoločnom stanovisku, čo zatienilo každoročné stretnutie svetových lídrov v New Yorku.
Šéf irackej diplomacie pre agentúru Associated Press povedal, že plán dosiahnutia rokovaní sýrskeho režimu a opozície navrhol na schôdzke zástupcov sýrskych protivládnych skupín a predstaviteľov koalície tzv. Priateľov Sýrie, ku ktorej patria USA, Európska únia a Liga arabských štátov (LAŠ).
Na Valnom zhromaždení OSN medzitým turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu kritizoval Bezpečnostnú radu za nekonanie vo veci Sýrie, ktoré sa podľa neho "stáva nástrojom v rukách despotov" a podnecuje režim v Damasku, aby zabíjal ďalších ľudí.
"Zľutovanie preukázané voči utláčateľovi je neľútostnejším činom voči ľuďom, ktorí sú utláčaní," vyhlásil Davutoglu. Varoval zároveň pred hrozbou rozšírenia sýrskej občianskej vojny do ďalších krajín Blízkeho východu.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na VZ OSN zopakoval kritiku Moskvy na adresu krajín, ktoré podporujú sýrske opozičné skupiny, pretože podľa neho "tlačia Sýriu ešte hlbšie do bratovražedného konfliktu".
Lavrov povedal, že boje v Sýrii, pri ktorých zahynulo od marca minulého roka vyše 30.000 ľudí, sa musia skončiť úplným prímerím, prepustením väzňov a humanitárnou pomocou. Dodal, že v krajine rastie počet vojnových zločinov páchaných Asadovým režimom i opozičnými bojovníkmi.
Rusko, hlavný podporovateľ Damasku, spolu s Čínou vetovalo v BR OSN tri rezolúcie podporené západnými vládami, ktoré by viedli k sankciám voči Asadovmu režimu.
Zdroj: AP