Košice 18. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR)
4 maloleté dievčatá, 9 žien a štyria muži od začiatku roka 2012
Od začiatku roka zaznamenali slovenské úrady 17 obetí obchodovania s ľuďmi. Z toho sú štyria muži a 13 žien vrátane štyroch maloletých dievčat. Najviac ich pochádza z Košického a Prešovského kraja.
“Pokiaľ ide o účel vykorisťovania, najčastejšie to bolo sexuálne vykorisťovanie, nútená práca, ďalej nútené žobranie či nútený sobáš. Z cieľových krajín je to v prvom rade Veľká Británia a vyspelé štáty západnej Európy,” konštatoval dnes pre novinárov šéf Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality Ministerstva vnútra (MV) SR Štefan Jakabovič.
Oficiálny počet obetí za uplynulé roky mierne narastá, skutočný počet je pritom podľa predpokladov niekoľkonásobne vyšší. “Veľmi málo ľudí sa chce priznať k tomu, že sa mu niečo také stalo, latencia u týchto činov je obrovská,” dodal riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin. Niektorí ľudia si podľa neho dokonca ani neuvedomujú, že sa stávajú obeťami vykorisťovania.
Zamestnanie “na čierno” môže viesť do otroctva
Odborníci v tejto súvislosti varujú tých, ktorí idú s vidinou zárobku za prácou do zahraničia, aby si overovali sprostredkovateľov a nedali sa zlákať nelegálnym zamestnaním.
“Radíme všetkým, ktorí idú pracovať do zahraničia, nech už majú akúkoľvek ponuku, aby mali zdravú dávku skepticizmu a nedôveru voči tomu, kto tú prácu ponúka, aby si overovali ponuky,” hovorí vedúca úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku Zuzana Vatráľová. Zdôrazňuje, aby záujemci išli pracovať legálne na základe podpísanej zmluvy v jazyku, ktorému rozumejú a boli im jasné všetky podmienky.
V zahraničí by si človek mal vybavovať registráciu a úradné veci sám. “Je podozrivé, ak zamestnávateľ alebo sprostredkovateľ povie – Daj mi doklady, ja to za teba vybavím, ja pôjdem na sociálku alebo na úrad práce, či daňový úrad. To sú prvé signály, že niečo nie je v poriadku,” hovorí Vatráľová.
Dôležité kontakty – polícia, veľvyslanectvo a 0800-800-818
Pred vycestovaním je vhodné zistiť si kontakt na najbližšie slovenské veľvyslanectvo. Ak sa človek predsa len stane obeťou vykorisťovania, mal by ísť na políciu, aj keď v krajine pôsobil nelegálne. “Polícia sa naňho pozerá ako na obeť,” pripomína šéfka úradu IOM.
Pre obete obchodovania s ľuďmi je na Slovensku k dispozícii bezplatná linka pomoci 0800-800-818. Štát v spolupráci IOM zároveň ponúka zneužitým ľuďom špeciálny program pomoci a podpory, v rámci ktorého im pomôže vrátiť sa domov a následne do normálneho života.
Dnešný Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi pripomína výstava na tému Viete, čo robí vaše dieťa?, ktorú dnes o 17.30 h otvoria v historickej radnici v Košiciach. O 18.00 h si v budove môžu návštevníci pozrieť divadelnú hru Vtáčatko s tematikou sex biznisu.
Súčasťou tohtoročnej kampane je tiež vysielanie rozhlasového a televízneho spotu Ako išlo vajce na vandrovku. Billboardy s vizuálom sú už rozmiestnené na 24 miestach Slovenska. Stvárnenie rozprávky je varovaním pred najnovšou formou novodobého otroctva – nútenou prácou.