NAŽIVO

Päť ľudí utrpelo zranenia počas behu s býkmi v rámci slávnosti sv. Firmína v španielskej Pamplone. Štyroch z nich previezli do nemocnice, jedného ošetrili na mieste.

šiesty beh s býkmi v Pamplone
Na snímke býky z farmy José Escolar Gil bežia medzi účastníkmi počas šiesteho dňa behu býkov, ktorý je súčasťou slávností sv. Fermína v španielskej Pamplone / Foto: TASR/AP-Miguel Oses
14:18

Taiwanská armáda v rámci prebiehajúceho vojenského cvičenia nasadila aj americký raketový systém HIMARS. Niekoľkodňovým cvičením sa vláda v Tchaj-pej podľa agentúry Reuters snaží ukázať odhodlanie odolávať prípadnej invázii zo strany pevninskej Číny.

14:17

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa počas návštevy Severnej Kórey stretol s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, oznámil ruský rezort diplomacie.

KĽDR bezpodmienečne podporuje územnú celistvosť Ruskej Federácie
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
13:58

Politickí zástupcovia obyvateľstva na francúzskom zámorskom území Nová Kaledónia dosiahli dohodu s vládou Paríži, ktorá tomuto tichomorskému súostroviu rozšíri právomoci a udelí nový status v rámci Francúzska. Naďalej však zostane súčasťou krajiny. Rokovania sa uskutočnili viac ako rok po vypuknutí nepokojov, pri ktorých na ostrove zahynulo 14 ľudí.

13:22

Najmenej jeden človek zahynul pri izraelskom útoku na juhu Libanonu, oznámilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Útok sa odohral napriek prímeriu medzi Izraelom a militantným hnutím Hizballáh.

13:21

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v severokórejskom meste Wonsan stretol so šéfkou diplomacie KĽDR Čche Son-hui. Severná Kórea opätovne potvrdila svoju podporu Rusku vo vojne na Ukrajine. Lavrov po stretnutí varoval Spojené štáty, Južnú Kóreu a Japonsko pred vytváraním bezpečnostného partnerstva zameraného proti Severnej Kórei.

KĽDR bezpodmienečne podporuje územnú celistvosť Ruskej Federácie
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui (vpravo) / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service
13:20

Vlani vydali 20 modrých kariet, pričom do 9. júla 2025 ich získalo alebo malo obnovený prechodný pobyt 27 vysoko kvalifikovaných cudzincov z tretích krajín. Celkovo eviduje Prezídium Policajného zboru (PZ) SR 103 takýchto ľudí z tretích krajín s platným prechodným pobytom na území Slovenska. TASR o tom informoval hovorca Prezídia PZ Roman Hájek. Modré karty však aj napriek pozitívnym legislatívnym zmenám nevyužívajú svoj potenciál dostatočne, zhodli sa zamestnávatelia.

12:15

Slovensko sa bude snažiť v najbližších 48 hodinách nájsť s európskymi predstaviteľmi dohodu na garanciách, ktoré by riešili škodlivé dôsledky plánovaného zastavenia dodávok ruského plynu do EÚ od januára 2028. Ak k takejto dohode príde, SR je pripravená v utorok (15. 7.) zahlasovať aj za 18. balík sankcií voči Rusku. S jeho obsahom problém nemá, využíva však potrebu jednomyseľnosti pri tejto téme, aby dosiahla ústupky pri návrhoch Európskej komisie (EK), ktoré stačí schváliť kvalifikovanou väčšinou. Zopakoval to na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že rokovania pokračujú aj cez víkend.

12:14

Mladší dospelí (18 – 35 rokov) najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, v praxi však vyhadzujú potraviny viac ako dvojnásobne častejšie ako staršie generácie (54 – 65 rokov). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskum agentúry Ipsos pre slovenskú platformu Munch a českú platformu Nesnězeno. Eurobarometer Youth Survey 2024 pritom paradoxne ukazuje, že až 72 % mladých Európanov si o sebe myslí, že so svojím vzdelaním sú pripravení starať sa o planétu.

12:14

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Turecko dosiahlo víťazstvo po tom, čo bojovníci z organizácie Strana kurdských pracujúcich v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládli zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

12:11

Irán verejne popravil muža odsúdeného za znásilnenie a zabitie mladého dievčaťa. Podľa agentúry AFP verejné popravy, zvyčajne obesením, nie sú v Iráne neobvyklé, ale uskutočňujú sa v prípadoch považovaných za obzvlášť závažné.

12:10

Rusko opäť spustilo rozsiahle dronové a raketové útoky na Ukrajinu, pričom cieľom sa stala najmä západná časť krajiny. V meste Černovice, ktoré leží na hranici s Rumunskom, pri úderoch zahynuli najmenej dvaja ľudia a ďalších 14 utrpelo zranenia.

12:09

 Nepriame rokovania medzi Izraelom a hnutím Hamas v katarskej Dauhe o novej dohode o prímerí v Pásme Gazy a výmene rukojemníkov sa podľa palestínskych predstaviteľov dostávajú na pokraj zlyhania. Hlavné sporné otázky sa týkajú stiahnutia izraelských jednotiek a spôsobu distribúcie humanitárnej pomoci v palestínskej enkláve.

09:32

Americký prezident Donald Trump navštívil oblasť postihnutú ničivými záplavami v štáte Texas. Počas prejavu v najpostihnutejšom okrese Kerr vyjadril sústrasť pozostalým a ocenil prácu záchranárov a dobrovoľníkov. 

Trump v povodňami zničenom Texase ocenil prácu záchranárov
Na snímke americký prezient Donald Trump a prvá dáma USA Melania Trumpová / Foto: TASR/AP-Jacquelyn Martin
09:23

Tesne pred júnovým pádom lietadla spoločnosti Air India došlo k vypnutiu spínačov kontroly prietoku paliva do motorov. Vyplýva to z predbežnej správy indického Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, ktorú zverejnili v sobotu. Zatiaľ nie je jasné, prečo boli spínače vypnuté.

08:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore uviedol, že dodávky americkej vojenskej pomoci boli obnovené. Avizoval tiež nové dohody s európskymi spojencami. 

08:00

KĽDR bude bezpodmienečne podporovať politiku Ruskej federácie v oblasti ochrany jej územnej celistvosti a zvrchovanosti. Uviedla to severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui počas návštevy ruského šéfa diplomacie Sergeja Lavrova v rámci “druhého kola strategického dialógu” medzi Ruskom a KĽDR v meste Wonsan.

07:59

Dvadsaťšesťročnú nemeckú cestovateľku, ktorá sa stratila v odľahlej oblasti Západnej Austrálie, našli po 12 dňoch. Podľa miestnej polície bola Carolina Wilgová vystrašená, dehydrovaná a vyčerpaná.

07:58

Americká federálna sudkyňa Maame E. Frimpong nariadila Trumpovej administratíve, aby zastavila plošné imigračné kontroly a zatýkanie v siedmich okresoch Kalifornie, vrátane Los Angeles.

07:57

Izraelský dronový útok zasiahol auto na juhu Libanonu, pričom podľa libanonských bezpečnostných zdrojov zahynula jedna osoba, ktorá mala byť členom hnutia Hizballáh. 

07:56

Konferencia OSN pre obchod a rozvoj oznámila, že dohoda podpísaná s Ruskom v roku 2022 o podpore exportu ruských potravín a hnojív prestane tento mesiac platiť.

07:55

Francúzskom a Saudskou Arábiou vedená konferencia, ktorá má oživiť myšlienku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, sa uskutoční 28. a 29. júla. Konať sa mala už v júni ale odložili ju pre vojenskú eskaláciu medzi Iránom a Izraelom.

07:54

Americké federálne imigračné úrady oznámili, že pri raziách na dvoch kalifornských farmách pestujúcich konope zadržali približne 200 prisťahovalcov podozrivých z nelegálneho pobytu v krajine.

07:54

Palestínske ministerstvo zdravotníctva informovalo, že židovskí osadníci na okupovanom Západnom brehu Jordánu dobili na smrť 23-ročného muža. Incident sa odohral v meste Sindžil severne od Ramalláhu.

07:52

Spojené štáty po prvý raz oznámili sankcie voči kubánskemu prezidentovi Miguelovi Díazovi-Canelovi pre jeho zodpovednosť za „brutalitu kubánskeho režimu voči vlastnému obyvateľstvu“. 

07:51
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ničiť sochy alebo páliť knihy je podľa učenia islamu barbarstvo, tvrdí Ján Pauliny

Bratislava 6. marca 2015 (TASR/HSP)

 

Ján Pauliny upozornil, že rozdiel medzi európskym a orientálnym myslením, životnými pocitmi a životnou filozofiou je veľký

Je islam mierumilovné náboženstvo? Je ničenie vzácnych artefaktov v súlade s odkazom proroka Mohameda, ako tvrdia extrémisti z Islamského štátu, ktorí nedávno v múzeu v irackom Mosule rozbíjali tisícročia staré sochy? Na znepokojujúce otázky, ktoré si v súčasnosti kladie verejnosť na Slovensku a v celom svete, odpovedal pre TASR významný slovenský arabista a odborník na islam Ján Pauliny. Upozornil, že rozdiel medzi európskym a orientálnym myslením, životnými pocitmi a životnou filozofiou je veľký. Svoje špecifiká nemá podľa jeho slov iba islamský svet, ale aj hinduistická India, juhovýchodná Ázia a Čína.

Prof. Ján Pauliny, PhD (75) je arabista a islamológ. Vyštudoval Karlovu univerzitu v Prahe (1961) a bol na dlhodobých študijných pobytoch v Oriente: v Egypte, Jordánsku, Tunisku, Maroku. Od roku 1961 do júna 2013 pracoval ako vysokoškolský učiteľ na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vedecky pôsobil v oblasti arabskej stredovekej literatúry. Vydal cudzojazyčné monografie a štúdie o arabskej historickej a ľudovej literatúre. Prednášal ako hosť na viacerých európskych univerzitách. Písal populárno-náučné knihy a literatúru faktu. V rokoch 2009–2011 vydal kompletný preklad knihy Tisíc a jedna noc v ôsmich zväzkoch.

 

.

Prevláda názor, že islam je mierumilovné, nenásilné náboženstvo. Pod vplyvom najnovšej situácie, ako je napríklad pôsobenie organizácie Islamský štát (IS), sa však šíria vo verejnosti aj názory, že islam je násilná viera. Aký je teda islam? Pomôžte nám urobiť si v tejto otázke jasno a správny, voči islamu spravodlivý postoj.

Nedá sa povedať, že islam je celkom “mierumilovné” neškodné náboženstvo, veď už najmenej 20 rokov sa v súvislosti s ním stretávame s označeniami islamský fanatizmus, fundamentalizmus, terorizmus a pod. a tieto označenia nie sú neopodstatnené. Vie sa, že islam (alebo islamisti) podporuje autoritárske režimy, dokonca zakladá štáty (napr. Islamský štát), ktorých politická orientácia nie je celkom jasná, ale rozhodne nie je demokratická. Takáto charakteristika islamu nie je však úplná a vyčerpávajúca. Islam má ako každé iné náboženstvo svoje posvätné ideály, medzi ktoré fanatizmus, terorizmus alebo boj o moc nepatria.

Moslimov je na svete 1,3 miliardy. Väčšina z nich žije mierumilovným životom. Odborníci si kladú otázku, prečo v niektorých islamských krajinách dochádza k teroristickým aktom, dokonca k nevídaným prejavom terorizmu a k likvidácii nevinných ľudí. Čo je za tým? – frustrácia, chudoba, nenaplnené ambície, pomsta Palestínčanov vyhnaných z vlasti či jednoducho chuť zabíjať. V súčasnosti sme svedkami toho, že islam (islamisti) čoraz viac začína zasahovať do politiky. Vznikajú islamské organizácie a islamské politické strany, ktoré majú čoraz väčšiu voličskú základňu (Alžírsko, Egypt). Je to azda tým, že svetské režimy zlyhali (napr. prezident Mubárak v Egypte a jeho dlhoročná sekularistická orientácia)? Aj v sekularizovanom Turecku sa zvýšil vplyv islamu. Vzrástol význam mystických (súfijských) reholí. Ich vplyv cítiť vo vládnych štruktúrach a v politických stranách. Návrat k tradícii (ženy najmä na vidieku sa začínajú zahaľovať) badať v Turecku už dávnejšie.

Náboženstvo hrá v súčasnom islamskom svete dôležitú úlohu. Rozhodne oveľa dôležitejšiu ako vplyv kresťanstva v súčasnej Európe (ak tu vôbec o nejakom vplyve kresťanstva možno hovoriť). Niektorí odborníci si myslia, že je to aj tým, že moslimovia sa cítia ohrození, lebo ich morálne, kultúrne a náboženské hodnoty sa spochybňujú vďaka vonkajším vplyvom a tlakom. V tejto politickej a hospodárskej neistote je náboženstvo pre mnohých moslimov jedinou oporou. Treba si uvedomiť, že v moslimských krajinách takmer niet ateistov. Ateizmus pokladajú bežní moslimovia za čosi veľmi škodlivé, hriešne a rúhačské. Rozdiel medzi európskym a orientálnym myslením, životnými pocitmi a životnou filozofiou je veľký. Svoje špecifiká nemá iba islamský svet, ale aj hinduistická India, juhovýchodná Ázia a Čína. Tieto krajiny však poznáme málo a hlavne sú ďaleko od nás. Ich problémy sa nás netýkajú a ani spôsob života či životná úroveň v týchto krajinách nás nezaujíma. Inakosť týchto krajín nás nijako neovplyvnila, čo nemožno povedať o islamskom svete, ktorého existencia napomohla upevniť európsku identitu a ustavične na nás vplýva, keďže moslimskí prisťahovalci žijú v integrovanej Európe. Inak, v Európe sú dve historické moslimské územia, dnes štáty Bosna a Albánsko. Do Európskej únie chce vstúpiť aj Turecko. Je otázne, či to u nás nevyvolá už jestvujúce xenofóbne nálady.

 

.

Veľa sa diskutuje o pojme džihád, ktorý je súčasťou islamu a znamená tiež “vedenie svätej vojny”. Za akých okolnosti ju moslimovia vedú? Neprehrešujú sa islamskí militanti a extrémisti voči islamu, keď v súčasnosti vedú džihád a zabíjajú ľudí v mene svojej viery?

Džihád je snaha dosiahnuť ušľachtilý cieľ, napríklad pri šírení islamu alebo mravným zdokonaľovaním sa. Tradiční islamskí právnici rozlišujú džihád srdcom (čiže podporovať vlastný mravný rast), džihád jazykom (šírenie islamu misiami), džihád rukou (robte dobročinné skutky) a džihád mečom (boj proti vnútorným a vonkajším nepriateľom). Prorok Muhammad nazval osobné mravné úsilie s cieľom zdokonaľovať sa mravne “veľký džihád” a ozbrojený boj “malý džihád”. Toto rozlíšenie používal aj iránsky duchovný vodca ajátolláh Chomejní a iní významní muslimskí vodcovia. Muslimovia sa vyslovujú proti tomu, aby sa džihád prekladal slovami “svätá vojna”. Argumentujú tým, že v Koráne sa píše (2:256): “Nikoho nenúťte do boja za nejaké náboženstvo!”

 

Bojovníci Islamského štátu v irackom meste Mósul podpálili 20.-21. februára vzácnu knižnicu a zničili artefakty vrátane sôch starých až 5000 rokov. Vo videu títo vyznávači sunnitského islamu tvrdili, že sochy bôžikov a modly ničil za svojho života aj prorok Mohamed a oni teraz konajú v súlade s jeho príkazom. Nevysvetľujú si jeho posolstvo mylne?

Ničiť akékoľvek sochy alebo páliť knihy je podľa učenia islamu barbarstvo. Je síce pravda, že Muhammad, keď dobyl Mekku v roku 630 n.l., otvoril chrám Ka’bu a vyhádzal z neho sošky pohanských staroarabských bohov. Urobil to cielene a demonštratívne, aby ukázal svojim súkmeňovcom, že sa končí éra arabského pohanstva džáhilíja a začína sa éru islamu. Vyhlásil mekkský chrám Ka’bu za obydlie jediného Boha – Alláha, za Boží Dom (Bajt Alláh). Od tých čias je Ka’ba jediným Chrámom muslimov, ku ktorému konajú každý rok v mesiaci zul-hidždža posvätné púte (hadždž). Muslimovia sa modlia päťkrát za deň smerom k Mekke, lebo Ka’ba je ich jediný svätý chrám. Mešity sú len modlitebne (nie kostoly ako u kresťanov). Za povšimnutie stojí, že vo vnútri Ka’by nie je nič (je prázdna), lebo Boh nemá nijakú podobu (a nemožno ho znázorniť ani sochou).

.

 

Čoraz viac sa ozývajú hlasy, že islam treba reformovať. V českých médiách to pripustili aj niektorí predstavitelia moslimskej obce v Českej republike. Súhlasíte s tým?

Snahy o reformu islamu sú najmenej 200 rokov staré. Reformátormi islamu sa nazývali ľudia, ktorí sa často iba čiastočne usilovali do islamských štruktúr zaštepiť modernosť a poukazovali na to, že ideály západnej demokracie neodporujú islamu. Nie je to celkom pravda. Pri výskume stavu demokracie v 17 arabských krajinách v roku 2000, keď sa bodovali okrem iného slobodné voľby, hlasovacie právo, sloboda tlače, stav ľudských práv, index ľudského rozvoja (HDI) a sloboda podnikania, sa ukázalo, že stupeň demokracie v týchto krajinách nezodpovedá úrovni vzdelanosti a bohatstva v spoločnosti. Najvyšší bodový výsledok získalo Maroko a po ňom Libanon a Jordánsko, najnižší Saudská Arábia a Sudán. Veľmi zle v celom regióne dopadla aj sloboda tlače. Pritom niektorí islamskí fundamentalistickí politici tvrdia, že suverenita patrí Bohu, a nie ľuďom (stvorenému tvorstvu, machlúkát).

 

V štátoch západnej Európy žijú veľké komunity moslimov. Starostom holandského Rotterdamu sa stal moslim, čo je príklad európskeho multikulturalizmu. Na druhej strane, moslimské komunity sú niekde kritizované za to, že sa uzatvárajú do seba a nemajú záujem začleniť sa do spoločnosti. Káže im to ich viera, alebo sú podľa vás príčiny inde?

V Európe žije okolo 15 miliónov moslimov, v USA o niečo menej. Vo Francúzsku a v Nemecku je postavených vyše 1000 mešít, v Anglicku o niečo menej. Polovica muslimov v západnej Európe sa tam už narodila rodičom, ktorí sa prisťahovali v 50., v 60. rokoch a neskôr. Zväčša majú základné vzdelanie, niektorí aj stredné. V Anglicku majú niektorí muslimovia extrémne nároky, napr. koncom 90. rokov požadovali, aby sa zriadil muslimský parlament. Väčšina moslimov túto výzvu nepodporila, no Angličania sa začali obávať, že muslimovia sa nebudú chcieť integrovať do hlavného prúdu spoločnosti. Európania sa niekedy k muslimským spoluobčanom nesprávajú uvážene. Francúzska tlač sa nepriateľsky vyrútila na moslimské dievčatá, ktoré chceli nosiť do školy závoj. V Anglicku vyvolalo pobúrenie, keď muslimovia chceli pre svoje deti osobitné školy. Vlastné školy však pritom môžu mať katolíci, kvakeri alebo židia. Zdá sa, že v západnej Európe nemá väčšina muslimov záujem integrovať sa do majoritnej spoločnosti, ale sú radi, že tam žijú. Svojich francúzskych alebo anglických spoluobčanov kritizujú za spôsob ich života a mnohí ich nemajú radi.

Na Slovensku zatiaľ máme málo muslimov, väčšinou takých, ktorí sú asimilovaní, ale ak sa zvýši imigrácia z Orientu alebo z bývalých štátov Sovietskeho zväzu s moslimským obyvateľstvom (Uzbekistan, Kazachstan a pod.), s týmito problémami sa môžeme stretnúť. Zdá sa však, že tento problém nám bezprostredne nehrozí, lebo náš štát nemá voči cudzincom takú ústretovú politiku ako Anglicko, Francúzsko alebo Kanada. Finančne si to nemôžeme dovoliť. Po arabských revolúciách (Líbya) a v dôsledku občianskej vojny v Sýrii či vzniku Islamského štátu v Iraku sa počty utečencov z arabských krajín môžu zvýšiť. V USA je situácia pre moslimských prisťahovalcov lepšia. Tí, ktorí tam žijú už druhú, tretiu generáciu, tvoria strednú vrstvu, sú vzdelanejší a pracujú ako lekári, učitelia, úradníci, právnici a pod. V Európe sú muslimskí prisťahovalci väčšinou robotníci. Okrem toho sa v USA dá ľahšie integrovať do spoločnosti.

 

Arabi a moslimovia boli v predchádzajúcich storočiach obrovským prínosom pre našu civilizáciu. Môžete vyzdvihnúť niektoré oblasti?

V stredoveku bol islamský Orient kultúrne, spoločensky i politicky rozvinutejší než Európa. K zmene v neprospech Orientu došlo až za renesancie, za priemyselnej revolúcie a osvietenstva. Stredoveká arabsko-islamská vzdelanosť najprv kulminovala na Východe (v abbásovskom kalifáte so sídlom v Bagdade) od polovice 8. storočia, neskôr v Egypte a na Sicílii (od 10. storočia) a v muslimskom Španielsku (od 10. storočia).

.

Dôležitým mostom pri výmene vedeckých a technických poznatkov bolo najmä muslimské Španielsko. V Tolede vzniklo veľké medzinárodné prekladateľské stredisko, kde sa prekladalo z arabčiny do vtedy všade používanej latinčiny. Poznatky a skúsenosti sa preberali najmä z medicíny (lekárske diela Avicennu, najmä jeho slávny Kánon medicíny a jeho Kniha uzdravenia; diela Rhazesa a az-Zahrávího) a z matematiky. Arabi oboznámili Európu s indickými číslami a desatinnou sústavou. Sprostredkovali tiež algebru (po arabsky hisábal-džabr), ktorú vymyslel pravdepodobne perzský učenec al-Chvárizmí po roku 830 n.l., a kvadratické rovnice. V stredovekej Európe sa veľmi cenila arabská astrológia a astronómia, arabská chémia a farmakológia, arabská optika, poznatky arabských zemepiscov a navigátorov. Arabsko-islamskej vede a jej významu pre európske myslenie sa venuje rozsiahla literatúra. Všetky jej prínosy nie sú doposiaľ vyhodnotené.

ml

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Matej Michalička

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

.
.
.

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ako čítať Trumpove ostré vyhlásenia na adresu Putina

Trump stále považuje Putina za kľúčového partnera na rokovaniach a Zelenského za „hlavnú prekážku mieru“

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tak “chlapec” z Berlína sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko. Nová doba! Reaguje generál

Tak “chlapec” z Berlína kancelár Merz, sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko . Nová doba! Píše vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“ proti slobode prejavu

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je rozhodnuté zrušiť ďalší monopol Západu

Rusko, druhý najväčší producent zlata na svete, sa chce oslobodiť od závislosti cien zlata od Londýnskej burzy. Na tento účel…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Niekoľko policajných áut s majákmi prenasledovalo vodiča v dvoch krajoch

Niekoľko policajných áut s majákmi prenasledovalo desiatky kilometrov unikajúce osobné motorové vozidlo. Naháňačka sa začala v Hlohovci a skončila na…

12. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slováka dnes môžete vykopnúť ako psa

Šéf slovenského Volkswagenu potvrdil, čo je zač

12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kaviareň prišla s ďalším šokujúcim tvrdením. A je to blbosť

Kaviareň rada tvrdí, že Slováci sú nejak špeciálne nevyspelí, iní ako druhé národy. A je to blbosť, konštatuje vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

“Toto sa v Európe nemôže stať”: maďarský prezident napísal rodine muža, ktorý zomrel po tom, ako ho zbili zamestnanci TCK

„Niečo také sa v Európe nemôže stať“: maďarský prezident Tamás Sulyok napísal list rodine Józsefa Szébestényiho – obyvateľa Zakarpatskej oblasti,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Djokovič po prehre so Sinnerom priznal, že realita veku ho zasiahla ako nikdy predtým

Srbský tenista Novak Djokovič priznal, že realita jeho veku ho zasiahla „ako nikdy predtým“ po tom, čo ho v semifinále…

12. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Desivý trend v Hamburgu. Moslimskí študenti šikanujú „neveriacich“ – rodičia a učitelia volajú o pomoc

Moslimská mládež vraj v hamburských školách vyvíja nátlak na svojich rovesníkov a šikanuje ich. Rodičia a učitelia hlásia desivé situácie,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zoroslav Kollár: Chránime vodu pre ľudí v regióne Komárna, podnet na GP SR

Občianske združenie Právo na pravdu podalo podnet na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky. Ide nám o ochranu vody pre obyvateľov mesta…

12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukázkový kolaborant…

Viděli jste protest Michala Šmardy proti spolupráci STAČILO! se SOCDEM? Majnstrým toho byl plný. Rozdávaly se tam rakvičky a třešně,…

12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra Khalidom Sheikhom Mohammedom. Vtedajší minister…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Autistické děti jako hlavní terč trans aktivismu

Děti s autismem se staly jednou z nejzranitelnějších skupin v kontextu současné trans ideologie. Z výzkumů vyplývá, že právě ony…

12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajina vyhodila do vzduchu Rusom plynovod

Ukrajina oznámila vyhodenie do vzduchu plynovod na západnej Sibíri, informuje agentúra Bloomberg

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tlačia USA na dodávky zbraní na Ukrajinu členom NATO a len im nahrávajú?

Americký prezident Donald Trump uviedol, že NATO, ktorého členom je aj Washington, zaplatí za americké zbrane, ktoré aliancia následne dodá…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obrovský prelom: nekonečná kauza medzi Maďarskom a Slovenskom sa môže uzavrieť

Maďarsko a Slovensko sú v prípade vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros podľa všetkého blízko dohody v štyroch kľúčových bodoch. Po mesiace trvajúcich…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Pubertu nelze zablokovat bez následků: Děti končí s nižším IQ, poškozeným mozkem a zničenou budoucností

Blokátory puberty jsou veřejnosti prezentovány jako „bezpečný“ způsob, jak dát dětem čas na rozmyšlenou. Realita je opačná. Blokace puberty nenávratně…

12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače na riadenie letu, informuje The Telegraph

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Benedikt

Svätý Benedikt z Nursie, oslavovaný 11. júla, je uctievaný pre svoju hlbokú múdrosť, oddanosť Bohu a trvalý vplyv na kresťanský…

12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ vymyslela nový spôsob, ako zastropovať cenu ruskej ropy

O 15 % nižšie ako trhová cena: zdroje agentúry Bloomberg zverejnili podrobnosti výpočtu „plávajúceho“ stropu cien ruskej ropy

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliani s Američanmi hľadajú ruskú ponorku pri Sicílii

Taliansko, 11. júla 2025 - Talianske ATR P-72A a americké P-8A Poseidon boli vyzdvihnuté zo základne Sigonella v súvislosti s…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Vlastní prestávajú podporovať Trumpa

Podrobnosti článku The Times o tom, že Trumpovi stúpenci nepodporujú jeho nové stanovisko v prospech Ukrajiny

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme. Každý majiteľ psa sníva o…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Rusko musí Ukrajine uhradiť vojnové kompenzácie najmenej 500 miliárd eur, tvrdí Merz

Ruské aktíva, ktoré zmrazili západné krajiny, by podľa nemeckého kancelára nemali byť uvoľnené, ak Moskva Ukrajine neuhradí vojnové kompenzácie v…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Triky, ktoré každý potrebuje na problémy v dome

Údržba v dome je úloha, ktorú v určitom okamihu svojho života musí nejakým spôsobom, v určitej forme alebo podobe vykonávať…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Päť ľudí utrpelo zranenia počas behu s býkmi v rámci slávnosti sv. Firmína v španielskej Pamplone. Štyroch z nich previezli do nemocnice, jedného ošetrili na mieste.

šiesty beh s býkmi v Pamplone
Na snímke býky z farmy José Escolar Gil bežia medzi účastníkmi počas šiesteho dňa behu býkov, ktorý je súčasťou slávností sv. Fermína v španielskej Pamplone / Foto: TASR/AP-Miguel Oses
14:18

Taiwanská armáda v rámci prebiehajúceho vojenského cvičenia nasadila aj americký raketový systém HIMARS. Niekoľkodňovým cvičením sa vláda v Tchaj-pej podľa agentúry Reuters snaží ukázať odhodlanie odolávať prípadnej invázii zo strany pevninskej Číny.

14:17

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa počas návštevy Severnej Kórey stretol s vodcom KĽDR Kim Čong-unom, oznámil ruský rezort diplomacie.

KĽDR bezpodmienečne podporuje územnú celistvosť Ruskej Federácie
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a severokórejský vodca Kim Čong-un / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
13:58

Politickí zástupcovia obyvateľstva na francúzskom zámorskom území Nová Kaledónia dosiahli dohodu s vládou Paríži, ktorá tomuto tichomorskému súostroviu rozšíri právomoci a udelí nový status v rámci Francúzska. Naďalej však zostane súčasťou krajiny. Rokovania sa uskutočnili viac ako rok po vypuknutí nepokojov, pri ktorých na ostrove zahynulo 14 ľudí.

13:22

Najmenej jeden človek zahynul pri izraelskom útoku na juhu Libanonu, oznámilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Útok sa odohral napriek prímeriu medzi Izraelom a militantným hnutím Hizballáh.

13:21

.

Lavrov o rokovaniach: “Očakávajte veľké prekvapenia”

„Očakávajte veľké prekvapenia,“ povedal Lavrov o novom návrhu Ruska v súvislosti s Ukrajinou

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fotografie, ktoré ti dokonale definujú, ako vyzerá nešťastie

Vedel by si bez jedného slova definovať nešťastie? My to dokážeme a dokonale nám k tomu poslúžia nasledujúce fotografie. V…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Prečo bol zabitý plukovník ukrajinskej SBU Voronič

Zavraždený plukovník SBU Voronič mal podľa zdrojov denníka The New York Times vzťah k operácii ukrajinskej armády v Kurskej oblasti…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojna a mier podľa Dr. Robertsa. Prekvapivo realistické hodnotenie amerického experta

USA, 11. júla 2025 - Konflikt na Ukrajine, ktorý sa stal tromfom v rukách európskych elít v strategickej vyraďovacej hre,…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Putin má v úmysle ignorovať tlak USA. Toto je jeho taktika

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA, pretože je presvedčený, že prevaha Ruska na fronte rastie a obrana Ukrajiny by…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia podľa Marcinkovej zaviazala uznesením vládu podporiť protiruské sankcie

Opozícia predložila do Národnej rady SR uznesenie k sankciám Európskej únie proti Rusku. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) tvrdí, že malo…

11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Matej Michalička

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov