Ako uvádza Deutsche Welle, vek môže mať obrovský vplyv na budúce vyhliadky žiadateľa o azyl v Nemecku. Maloletý (mladší ako 18 rokov) bez sprievodu nemôže byť po príchode do Nemecka deportovaný a okamžite býva zaradený do školy alebo do kurzu.
Téma o povinných kontrolách veku migrantov v Nemecku býva dosť diskutovanou a v súčasnej praxi sa metódy určovania veku v jednotlivých spolkových krajinách líšia. V minulom roku Spolková lekárska asociácia (BÄK) odmietla návrh ministerstva zdravotníctva zaviesť povinné vekové kontroly pomocou röntgenu z etických a lekárskych dôvodov.
Podľa nemeckých novín Ärzte Zeitung, ako alternatívu teda nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn ponúkol ultrazvuk. Na štúdiu, ktorá by ukázala oprávnenosť tohto návrhu, dal vyčleniť 1 milión eur a výsledky by mali byť jasné do konca roka 2020. V rámci nej sa otestuje malý prenosný prístroj vyvinutý vedcami z Fraunhoferovho inštitútu.
“Chápem, prečo sa lekári pri určovaní veku mladých migrantov zdráhajú používať röntgenové lúče. Ale musíme určiť vek, pretože to má vplyv na azylový proces, a ak sú pochybnosti, na súdne konania. Preto musíme nájsť spôsob, ako to urobiť čo najmenej invazívne,” vysvetlil Spahn.
Pomocou röntgenu sa skúmali zápästné kostičky, ktoré sú najprv zložené z chrupavky v mladom veku a osifikujú sa len postupne. Ale ani takéto určovanie nie je presné, pretože proces osifikácie neprebieha rovnakým tempom u všetkých. Odchýlka môže predstavovať až tri roky, takže osoba, ktorá tvrdí, že má 18 rokov, môže mať v skutočnosti od 15 do 21 rokov.
Aj keď by ultrazvuková technológia bola presnejšia ako röntgenové testy, Bernd Mesovic, vedúci právnej politiky v azylovom združení Pro Asyl, stále nesúhlasí s takýmto postupom.
Podľa neho by mali mať možnosť podobne sa integrovať aj o pár rokov starší ako 18: “Ak aj niekoľko 19- alebo 20-ročných, ktorí utiekli z domova, má možnosť vzdelávať sa a integrovať sa do Nemecka, pretože povedali, že sú o pár rokov mladší, je to lepšie ako alternatíva, ktorá by zmenšovala ich vyhliadky.”
Čo sa týka ostatných krajín EÚ, v nich už existujú povinné kontroly veku. Napríklad v Belgicku sa každý žiadateľ o azyl skontroluje, ak jeho vek nemožno preukázať dokladmi, pomocou röntgenovej snímky zubov, rúk a kľúčnej kosti.V Taliansku sa röntgenom snímkuje zápästie. Vo Švédsku sa kolená a zuby skenujú pomocou magnetickej rezonancie, čo je však dobrovoľné.