Nemecko odmieta spoločné pôžičky EÚ na úrovni USA

Nemecko odmieta spoločné pôžičky EÚ na úrovni USA

Berlín 7. decembra 2022 (HSP/euractiv/Foto:Twitter)

 

Spoločné európske financovanie podporované Bruselom s cieľom čeliť mnohomiliardovému zákonu USA o znížení inflácie bude čeliť ťažkému boju s priemyselnou veľmocou bloku – Nemeckom. Minister financií Christian Lindner sa postavil proti reakcii, ktorá by znamenala akúkoľvek formu spoločného požičiavania na úrovni EÚ, informuje portál EURACTIV

Christian Lindner
Na snímke nemecký minister financií Christian Lindner

Vzhľadom na to, že USA, Čína a ďalšie krajiny vynakladajú miliardy na podporu svojho priemyslu a lákajú investorov rozsiahlymi dotáciami, EÚ sa dostala pod zvýšený tlak, aby konala.

Reklama

Zatiaľ čo Európska komisia plánuje vytvoriť spoločný európsky systém financovania – fond zvrchovanosti -, ktorý by čelil tomuto vývoju, Nemecko objasnilo, že spoločné dlhy nie sú tou správnou cestou.

Nemecký minister financií Christian Lindner síce zdôraznil, že by mohlo byť “užitočné” “spojiť existujúce nástroje”, ale zároveň zdôraznil, že akýkoľvek nástroj zahŕňajúci spoločné dlhy je vylúčený.

Reklama

“Fond zvrchovanosti nesmie byť novým pokusom o spoločné európske pôžičky,” upozornil pred pondelkovým (5. decembra) zasadnutím európskych ministrov financií. “Nevidíme dôvod na ďalšie spoločné európske dlhy,” dodal Lindner.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová len deň predtým načrtla ústredný význam európskeho fondu zvrchovanosti pre spoločnú európsku reakciu na zákon o znižovaní inflácie.

“Logika je jednoduchá: spoločná európska priemyselná politika si vyžaduje spoločné európske financovanie,” povedala v nedeľu.

 

Uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci

Popri fonde zvrchovanosti, ktorý by mal poskytnúť palebnú silu proti iniciatíve USA, von der Leyenová vyzvala aj na uvoľnenie pravidiel EÚ v oblasti štátnej pomoci. Túto snahu podporil aj nemecký minister financií.

Reklama

“Väčšiu flexibilitu hospodárskej pomoci pri dotáciách treba privítať, v každom prípade väčšiu pružnosť a rýchlosť,” uviedol Lindner.

Uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci by však mohlo byť dvojsečnou zbraňou. Reštriktívne pravidlá zabezpečujú, aby žiadna krajina nezískala nespravodlivú hospodársku výhodu na jednotnom trhu dotovaním svojho priemyslu.

Revízia pravidiel EÚ o dotáciách by tak mohla narušiť jednotný trh, keďže krajiny s väčšou fiškálnou palebnou silou a nižšou mierou zadlženosti môžu prekonať svojich európskych kolegov tým, že vynaložia viac peňazí.

Podľa von der Leyenovej je fond zvrchovanosti jedným zo základných nástrojov na zabránenie tomuto narušeniu jednotného trhu. Členské štáty by síce mali mať “možnosť flexibilne investovať svoj rozpočet do strategických odvetví”, zdôraznila však, že “tento prístup nemôže byť samoúčelný”.

Aby sa zabránilo zvýhodňovaniu “štátov s hlbokým vreckom”, von der Leyenová preto vyzvala na “spoločnú európsku odpoveď”. Avšak vzhľadom na to, že rozpočet EÚ je už teraz napätý, európska odpoveď, ktorá by sa mohla vyrovnať zákonu o znižovaní inflácie v USA, by bola možná len prostredníctvom spoločných pôžičiek alebo zvýšených výdavkov na národnej úrovni.

Reklama

 

Obmedzenie vládnych výdavkov

Palebnú silu mnohých členských štátov EÚ však obmedzujú aj pravidlá EÚ týkajúce sa dlhu, ktoré obmedzujú vládne výdavky.

Zatiaľ čo Nemecko má vďaka svojej relatívne nízkej miere zadlženia značnú fiškálnu voľnosť, iné krajiny majú menej šťastia: Francúzsko, Španielsko a Taliansko majú mieru zadlženia viac ako 110 %, čo je ďaleko od 60 % stanovených v Pakte stability a rastu EÚ.

Európska komisia síce predstavila svoje plány na reformu pravidiel týkajúcich sa dlhu a výdavkov s cieľom umožniť väčšiu flexibilitu, ale súčasný návrh nejde pre Nemecko dostatočne ďaleko, aby zabezpečil fiškálnu obozretnosť členských štátov.

“Predstavy Európskej komisie o Pakte stability a rastu nie sú koncom diskusie, sú nanajvýš začiatkom,” povedal Lindner.

Jedným zo základných kameňov revízie pravidiel týkajúcich sa dlhu a výdavkov je zavedenie individuálnych plánov prispôsobených každému členskému štátu namiesto všeobecnejšieho súboru pravidiel, ktorý by sa vzťahoval na všetky členské štáty.

Proti tejto snahe však ostro vystupuje nemecký minister financií, ktorý sa kedysi označil za “priateľského jastraba”.

Európska politika stability a rastu musí byť založená na “spoločných pravidlách, ktoré sú rovnaké pre všetkých,” zdôraznil Lindner. “Bilateralizácia otázok týkajúcich sa stability nášho fiškálneho poriadku […] by nebola reformou, ktorá posilní Európu ako celok a zvýši jej konkurencieschopnosť,” dodal Lindner.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

17:20

Štátna spoločnosť MH Invest v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR podpísala kúpnu zmluvu so spoločnosťou Winkelmann Building + Industry Slovakia. MH Invest predáva časť pozemku priemyselného parku v Rimavskej Sobote za 3.542.537 eur bez DPH, ktorú určil znalecký posudok a na ktorom Winkelmann Group postaví závod na výrobu zásobníkov teplej vody. Informovala o tom Mária Pavlusík, hovorkyňa MH SR. Spoločnosti MH Invest sa podľa nej podarilo odovzdať pozemky 28. marca.

17:19

Taliansko odsúdilo trest smrti pre iránskeho rappera za podporovanie celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej.

16:57

Namiesto rozvoja a prosperity Slovensku pre rozvrat právneho štátu hrozí úplné zastavenie eurofondov. Opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) tak reagovala na vyhlásenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra investícií Richarda Rašiho (Hlas-SD) po kontrolnom dni na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

16:56

Potraviny na Slovensku sú drahšie ako v Poľsku o takmer 40 %. S vysokými cenami energií a pohonných látok vládny kabinet nechce nič robiť napriek predvolebným sľubom. Uviedli to predstavitelia opozičného hnutia Slovensko pri hodnotení polročného pôsobenia vlády Roberta Fica (Smer-SD).

16:55

 Lídri Spojených štátov, Británie, Francúzska a vyše desiatich ďalších krajín vyzvali v spoločnom vyhlásení palestínske militantné hnutie Hamas, aby prepustilo množstvo rukojemníkov, ktorých zadržiava. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali