Najväčšia bitka raného stredoveku na Slovensku

Bratislava 22. augusta 2021 (HSP/Foto:Screenshot)

 

Je veľmi ťažké určiť miesta významných bojísk, ktoré sa odohrali v ranom stredoveku. Na tieto boje sa zachovali len správy historikov, ako bol napríklad ranostredoveký historik Jordanes. Ten je ale spochybňovaný pre nepresnosti a omyly. Ale prečítajte si Jordanesa pozorne a možno prídete na to, že tých omylov sa nedopustil viac, ako sa dopúšťajú mnohí dnešní historici, odborníci na prvé tisícročie, ktorí nám stále omieľajú výmysel o sťahovaní národov!

bitka
Ilustračný obrázok

Z Jordanesovej Getiky, ktorá opisuje históriu Gótov (nielen) sa dočítame na str. 100 – 101, že niekde na rieke Bolia sa r. 469 odohrala asi najstrašnejšia bitka na území Slovenska, ktorú môžeme prirovnať možno k novodobej bitke na Dukle. Neveríte? Padlo v nej vraj do 15 000 bojovníkov. R. 469!

Pozrite si anglickú wikipédiu. Píše sa tam, že táto bitka na rieke Bolia prebehla oproti sútoku riek Bolia a Dunaj, na jeho pravom brehu. Dokonca je tam osada s názvom Basaharc, čo v slovenčine znamená Základný boj. Ťažko si viem predstaviť, že na mieste, kde donedávna bol močiar, sa mohlo pred 1500 rokmi bojovať. Angličania ale nečítali Jordanesa pozorne. Jordanes nenapísal, že to bolo na pravom brehu! Nejaký expert zmiatol obec historikov?

 

Jazykovedci, či nevedci?

Jordanes jasne píše, že Tiudimir, ostrogótsky kráľ, ktorý mal sídlo pri Pelse (Balatone) prešiel s vojskom zamrznutý Dunaj a zaujal pozíciu, teda tábor, v tyle Slovenov (Suevov) na rieke Bolia. Zrejme sa pred tým volala inak. Angličania identifikujú rieku správne. Ešte na uhorskej mape z 18. storočia je rieka Ipeľ písaná ako Bolia. Boľavá rieka? Som prekvapený, ako naši profesori „onomastici“ – jazykovedci nepozreli do tejto mapy. Namiesto toho krkolomne vysvetľovali pôvod mena rieky Ipeľ porovnávaním s dvadsiatimi jazykmi Európy! A – nevysvetlili!

mapa
Mapa vytlačená r. 1750 v Posoniu = Bratislave. Pannonia v 5. – 6. storočí
Základný boj pri Dunaji

Tiudimir mal ešte dvoch bratov, ktorí s ním vládli v Pannonii. Jeden z nich, Valamír, padol rok pred tým v bitke so zvyškom Hunov, ktorých viedol najmladší z „certifikovaných“ synov Attilu Denzigich. Jordanes píše Dzintzik. (Odvtedy hovoríme – taký malý dzindzík?) Táto prvá bitka sa stala pravdepodobne presne tam, na pravom brehu Dunaja, kde do úzkych zatlačili Góti Hunov a dobyli ich aj napriek tomu, že kráľ zahynul.

 

Kto spôsobil druhú bitku na Bolii?

Prečo sa pripravoval Tiudimir na boj? Pretože rok predtým Hunimund, pri návrate zo svojej lúpežnej výpravy do Dalmácie so zmiešaným gótsko-slovenským vojskom, chcel ulúpiť Tiudimirovi stádo dobytka, no Tiudimir ho zlapal a rok väznil. Hunimund, kráľ Suébov (rozumej Slovenov od Nitry) bol synom Vizigótskej kráľovnej Fritigil. Ten bol za zlapanie urazený a poštval okolité národy a kmene do vojny proti Tiudimirovi.

Na jeho popud do oblasti Ostrogótov z východu vtrhli Gepidi a Skiri spoza Tisy spolu s tzv. Rugmi, teda Rusínmi a zvyškom Hunov. (Tí boli porazení po Attilovej smrti a rozišli sa kade ľahšie.) Skiri boli bojovníci od rieky, ktorú Jordanes menuje Scarinunga, Gréci ju volajú Skyra, dnes sa volá Strei a tečie cez údolie Hunedoari, v ktorom žili aj Huni. Rieka má aj zabudnutý slovenský názov – Striga. Striga preto, lebo sa pri topení snehu v pohorí Retezat rozlievala doširoka a aj dnes v jej okolí žije množstvo hadov. Ľudia v dnešnom Rumunsku sa nazývali podľa riek. Preto aj dnes sú časté priezviská Murešan, Olteanu, Prušan, Krišan, Skiran, Somešan. Preto sa aj vojaci volali Skiri.

mapa
Známe podrobnosti o bitke
Známe podrobnosti o bitke

Bitky sa zúčastnila koalícia vraj 10 000 Suavov s Herulmi, 5000 Rusínov, 5000 Skirov pod kráľom Edikom (Eduardom?) so synom Odoakerom (Otakarom?). Bolo tam aj asi 3000 Sarmatov s dvoma kráľmi Bobajom a Beukasom (Bejkom?). Spolu 23 000 mužov. Proti nim bolo v tábore Tiudimira 20 000 Ostrogótov. Aj slovo Ostrogót  je skomolenina historikov.  Jednalo sa o východných Gótov, teda Ostgótov! Zdôrazním, že Hunimund bol pôvodom Vizigót, teda západný Gót, správne by sa malo písať Vestgótov!

Cisár Lev I. poslal na pomoc jednu légiu, ale nedorazili zavčasu. Veliteľa rímskych vojsk totiž robil Gót Aspar, ktorý nepodporoval myšlienku cisára zastaviť Gótov v postupe na Rím. Bitka skončila víťazstvom Tiudimira, ktorý ale po nej zo svojimi odišiel do Gálie. Už nechcel byť v zemi s takýmito susedmi. Na bojisku vraj ostalo ležať obrovské množstvo mŕtvol a ranených. Ak chcel gazda po tomto boji orať pole, určite to nepochovával, ale nechal telá zotlieť, kosti ľudí i koní zhrnul na hromadu a zasypal zemou. Neskôr tam niekto urobil kaplnku. Tradícia trvá podnes. Bez pamätníkov na túto bitku.

bitevné pole
Vľavo kaplnka, vpravo bitevné pole (?)
Pátranie po stopách bitky

Celý tento príbeh mi nedal spať dovtedy, kým som si nesadol k mape a kilometer po kilometri som šiel hore Ipľom. Skúšal som uhádnuť, kde tá bitka mohla prebehnúť. Do očí mi udrel názov dediny Balog nad Ipľom. Samozrejme, že som tam šiel. Obec sa spomína písomne r. 1232, ako Bolug, potom r. 1332 ako Belek. Rozprával som sa so staršou obyvateľkou, ktorá mi povedala, že ona vie, že sa táto obec niekedy dávno volala Bolák. No jasné, ako inak by sa mala volať na rieke Bolia??? Tá bitka bola naozaj veľký bolák, keď Sloveni prehrali a ostali po nich len mŕtvoly! A keby len to! Neďaleko je Veľká Čalomija, Šalomija, čo po rusky, aj rusnácky znamená šialenstvo. Áno, aj Maďari poznajú toto slovo, znamená to risk, alebo klam. Rusíni prichádzali z východu, Čalomija je na východ od Boláku. No a na kúsok na juhozápad je dedina Nagyorosi – Veľkí Rusi. Náhoda? A nad Balogom sú Sečianky. Aj dnes sa pri vojsku hovorí: ideme na seč. Teda do boja. Isteže, Sečianky môžu byť aj od žatvy, sekania sena. Lenže 30 km odtiaľ sú druhé Sečany – Szécsény! Na zdvojenie názvov musel byť pádny dôvod.

 

Kaplnka na kope kostí?

Ak prichádzate do Balogu od Šiah, v ľavotočivej zákrute asi 300 m pred dedinou je veľká kaplnka a za ňou pole tvoriace terasu nad riekou Ipeľ. Je z nej dobrý výhľad na široké okolie. Okolo kaplnky, ktorá je postavená na mieste, kde kaplnka stála od nepamäti je starý cintorín. Keď sa trocha pohráte, vidíte v krtincoch množstvo zvyškov kostí. Dnes som v jednom krtinci našiel aj časť obrovskej chrbtice. Určite nie ľudskej. Konskej? Odkiaľ? Na cintoríne pre ľudí? Kosť už bola ako papier. Nechal som ju tam. Predstavujem si, že pole až k dedine, vrátane nového cintorína mohlo byť bitevné pole. Alebo tábor Ostgótov? Prejdem sa po ňom a nachádzam hlinené črepy a jeden predmet, ktorý mohol byť koncom kopije, ostrého bodáka. Nechal som tie veci na mieste. Nech si čakajú na svoju chvíľu v rukách archeológa.

 

Pokus o identifikáciu národnosti bojovníkov

Edo, kráľ Skirov v boji padol. A jeho porazený syn Otakar? Pobral sa so zvyškom pozbieraných vojakov na Rím. Vojaci ho vyhlásili za posledného cisára Západnej ríše. Je o tom doklad. Zápis na kameni v jaskyni pod Salzburským hradom. Otakar totiž vyčíňal o 8 rokov aj tam. Vyvraždil 55 kňazov, pretože bol arián a chcel vyhladiť katolíkov. V Sedmohradsku, kde žili (žijú!) Skiri sú dediny ako Piešťany, Kozia, pevnosť Orlia, Ostrov, Brusnic, Breznica, Klopotnica, Závoj, Bukova, Banica, Balomir, Okolišu (Okoličné), Ochaba, Magura, Batiz, Jeledinci, Prikaz, Oraštie (Oračie), Banpotok, Mincia (Mýtnica), Bežan, Vecel, Braniška, Brezova, Rovina, Tarnavica, a smerom na Arad (Hrad) môžete vidieť aj vy Lesnicu, Lopušnicu, Dobru, Tok, Konop, Odvoz, Milova, Lipova, Baratka a Glogovac, teda Hlohovec. Neveríte? Pozrite si to sami! Ale naučte sa rumunský pravopis! Nájdete aj rieky Zlatna, Zlotina, Černa a najmä Mureš, teda Marušu, ktorej horný tok sa volal Marisja, stredný Rieka a dolný Morava. Akou rečou hovorili v tej dobe tí Skiri, Gepidi a celá koalícia? Nerozplynulo sa práve takzvané „sťahovanie národov“???

Našiel som miesto, ktoré by mohol archeologický prieskum potvrdiť ako bojisko z r. 469? Rozhodnutie nechávam na archeológov. Ak im vláda dá aspoň na benzín! Miestni netušia o žiadnom boji. Pre tých, čo som oslovil  história začala príchodom Arpádovcov.

Alan Dolog

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:47

Tomáš Taraba: “Dnes vláde neprešli v parlamente de facto žiadne zákony. Parlament dnes jasne odkázal Čaputovej, že túto jej vládu chaosu by okamžite mala odvolať.”

15:27

Maďarsko nezatkne Putina na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu, ak sa rozhodne prísť do krajiny, uviedol vedúci úradu premiéra.

14:53

V štátnej návšteve britského kráľa Karola III. vo Francúzsku nie sú plánované žiadne zmeny napriek sociálnemu chaosu, ktorý tam pretrváva.

14:52

Polícia v Ríme zadržala členov zločineckej skupiny – osem občanov Nigérie a jednu Talianku, ktorí sa prostredníctvom sobášnych podvodov obohatili o viac ako 400.000 eur.

14:50

Belgicko vyzvalo Juhoafrickú republiku, aby využila vzťahy s Ruskom a pomohla ukončiť vojnu na Ukrajine.

14:41

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny, ktorú čiastočne kontrolujú ruské sily.

14:40

Juhoafrická republika sa bude musieť zaoberať zatykačom, ktorý na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal Medzinárodný trestný súd. Šéf Kremľa sa tam má v lete zúčastniť na summite skupiny BRICS.

14:18

Francúzske odbory pokračujú v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reforme, ktorú presadil prezident Emmanuel Macron. Nepracujú rafinérie a narušená je aj hromadná doprava.

14:09

Nemecko plánuje kúpiť viac ako 100 bojových vozidiel austrálskej výroby. 

14:04

Britský princ William vo Varšave prejavil položením venca na hrob neznámeho vojaka úctu Poliakom, ktorí prišli o život vo vojnách. 

13:49

Český motorkár a člen zahraničného motorkárskeho gangu prepašoval z Holandska do Česka kokaín za milióny českých korún. Česká polícia už obvinila päť ľudí z trestného činu nedovolenej výroby a iného zaobchádzania s omamnými a psychotropnými látkami.

13:29

Fínsky prezident Sauli Niinistö podpísal zákony o vstupe krajiny do NATO.

13:25

Turista zo Slovenska prišiel v Nepále o život v pondelok večer po tom, ako dostal výškovú chorobu a trpel nedostatkom kyslíka.

13:23

 Federálny rezervný systém (Fed) zvýšil na ostatnom zasadnutí 22. marca hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 4,75 až 5 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Barcelone hrozí od UEFA zákaz účasti v Lige majstrov

0 icon

Nyon 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Joan Monfort)   Španielsky futbalový klub FC Barcelona čelí novej právnej hrozbe zo strany Európskej futbalovej únie (UEFA) vrátane možného zákazu účasti v Lige majstrov. Prokurátori pred dvoma týždňami oficiálne obvinili katalánsky klub z údajnej korupcie, podvodného hospodárenia a falšovania dokumentácie v súvislosti s miliónovými platbami…

Slovensko by mohlo podporiť misiu pre Ukrajinu výcvikom i vyslaním 6 vojakov

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Slovenská republika by mohla vyslať do veliteľských štruktúr vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu (EUMAM UA) do šiestich príslušníkov Ozbrojených síl SR. Pôsobiť by mali na území členských štátov Európskej únie. Slovenskí vojaci a príslušníci Vojenskej polície by zároveň mohli na území SR poskytovať…

Vzťahy Európy s Afrikou a Áziou sú na pokraji kolapsu a Rusko z toho ťaží

0 icon

Moskva 23. marca 2023 (HSP/moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Jonathan Nackstrand)   Viac ako rok od začiatku vojny na Ukrajine sa svet stále nachádza uprostred konfliktu, píše poslanec parlamentu Konžskej republiky, Jeremy Lissouba. Na pozadí vysokých cien energií a potravín, ničivej inflácie, sociálnych nepokojov a obáv z ďalšej globálnej recesie sa západný a ruský blok…

Jaroslav Naď sa v Bruseli stretne s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď sa v piatok (24. 3.) stretne v Bruseli s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková "Na osobnom prijatí u generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga bude rokovať…

Polícia objasňuje prípad vodiča, ktorý cúval na diaľnici

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia Slovenskej republiky)   Polícia objasňuje prípad vodiča auta značky Mazda, ktorý cúval na diaľnici D4. Pre porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom mu hrozí pokuta od 60 eur do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti "V…

Klusova kauza sa zamotáva. Nicholsonová prezradila detaily zo zákulisia. Poslanec v tom má jasno

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Martin Klus na výbore pre kontrolu rozpočtu EP nezískal ani jediný hlas na podporu kandidatúry za člena Európskeho dvora audítorov. Okamžite sa spustila vlna kritiky, prezidentka Zuzana Čaputová požiadala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla jeho nomináciu  Otvorene sa hovorí o tom,…

To je na uterák! To, čo si dovolil Hamran na tlačovke, donútilo reagovať Borguľu

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Policajný šéf Štefan Hamran si to už za dnešnú tlačovku i to, čo jej predchádzalo, zlízol od Matúša Šutaj Eštoka. Dopustil sa však na nej aj chyby, ktorú mu nemieni odpustiť Martin Borguľa. A nielen, že povedal, čo povedané byť nemalo, on to…

Nastane zvrat? Prigožin vysvetlil, či pripravuje obmedziť aktivity na Ukrajine

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Prigozhin Press Service)   Kurátor Wagnerovej PMC Jevgenij Prigožin sa v súvislosti so znížením dodávok svojej súkromnej armády pripravuje obmedziť jej aktivity na Ukrajine a presunúť PMC do Afriky, uvádza agentúra Bloomberg Prigožin "bojuje s nedostatkom personálu a munície na Ukrajine", uviedli zdroje publikácie. Podľa zdrojov…

Heger podporuje rozšírenie Európskeho mierového nástroja, chce i debaty o pšenici

0 icon

Brusel 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Slovensko podporí návrh na zvýšenie Európskeho mierového nástroja (EPF) o 3,5 miliardy eur a pridá sa výrobou munície do celoeurópskeho spoločného zaobstarávania v oblasti obrany. Uviedol to dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger pred začatím dvojdňového samitu EÚ v Bruseli, informuje…

Elektromobil – novodobá haraburda?

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Vo svete sa rozrastajú vrakoviská plné neopraviteľných áut. Netreba však za nárastom vrakov hneď hľadať staré diesle. Novodobé vrakoviská plnia práve najmodernejšie autá na elektrický pohon. Ich najslabším článkom je práve akumulátor. Aj najmenšie poškodenie akumulátora znamená, že niekedy musia byť autá vyradené z…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Peter Poláček

Ty Si – Ja Som, Inferno

0icon

Tento krát nebudeme nahliadať do zakázanej komnaty, ale prvýkr

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Armádny Magazín

Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu

0 icon

Nemecko, 23. marec 2023 (AM) – Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o 36 divízi

Stretnutie v Moskve. Keď geopolitický protivník nemá žiadne tromfy nielen v rukáve, ale dokonca ani v balíčku

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – "Väčšina záhad histórie podlieha rekonštrukcii. Aby ste mohli vytvoriť novú krajinu, musíte vytvoriť jej občanov. A občania sa nemôžu objaviť vo vlastnom štáte bez vlastnej histórie. A to je kľúč k veľkému množstvu rozporov v našom svete. Je možné sa týmto rozporom vyhnúť? Som presvedčený, že to…

Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

0 icon

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.  

Francúzsko a neokolonializmus v Afrike. Vojenské základne na čiernom kontinente

0 icon

Francúzsko, 23. marec 2023(AM) –Rastúci záujem o Afriku a snaha niekoľkých popredných krajín rozšíriť svoj vplyv na tomto kontinente nemohli neprilákať pozornosť francúzskych orgánov. Koniec koncov, viac ako polovica afrických krajín má francúzštinu ako svoj úradný jazyk, čo je priame dedičstvo ich koloniálnej minulosti.   Paríž

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali