Manželstvo a justícia v novele Ústavy SR

Slovensko 14. júla 2014 (HSP/Foto:HSP)

 

Dňa 4. júna odhlasoval parlament novelu Ústavy SR o definícii a ochrane manželstva, ktorá vstúpi do platnosti už 1. septembra. Ústavnú ochranu manželstva pri hlasovaní podporilo 102 zo 128 prítomných poslancov. 

Na snímke Ján Figeľ

Postup prípravy novely a prijatie ukotvenia manželstva ako zväzku jedného muža a jednej žena, ako aj zmeny v justícii priblížil predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Figeľ.

 

Pán predseda, dátum 4. jún 2014 môžeme zaradiť medzi významné dni slovenského parlamentarizmu. Práve vtedy Národná rada odhlasovala novelu Ústavy SR o definícii a ochrane manželstva. Vstupuje do platnosti od 1. septembra. Aké máte pocity, keď sa za týmito hektickými týždňami obzriete?

K naštartovaniu iniciatívy sme sa v KDH rozhodli na konci augusta pred rokom. Podnetom bola príprava vládnej Celoštátnej stratégie ľudských práv. Bol som presvedčený, že nastal čas na seriózny pokus o splnenie nášho programu, ktorý sme opakovane sľúbili voličom. Dáva legitimitu nášmu úsiliu, aj keď sme sa po predčasných voľbách ocitli v opozícii. Boli to náročné mesiace rokovaní, vysvetľovania, presviedčania. Čelili sme politickému a mediálnemu tlaku, ba osočovaniu.

Ústavný o ochrane manželstva bol pripravený „v zásuvke“ dlhší čas…

V roku 2005 vznikol návrh, ktorý reagoval na pokusy o harmonizáciu práva v EÚ vo veci uznávania manželstiev v rámci slobodného pohybu osôb. 10. septembra som pozval predsedov parlamentných strán na postupné dvojstranné konzultácie s cieľom ústavne ukotviť ochranu manželstva. Po absolvovaní rokovaní so všetkými okrem Smeru-SD bolo jasné, že pôvodne koncipovaný návrh nemá šancu na prijatie, že ho podporí okrem KDH len pár poslancov. Princíp ako taký nepodporil jednotne okrem klubu KDH nikto iný. SaS požadovala za podporu odobrenie legislatívy o registrovaných partnerstvách. Smer-SD považoval doterajšiu právnu úpravu za dostačujúcu.

Aká bola genéza tohto návrhu priamo parlamente?

Rozhodli sme sa v decembri, že vyjdeme v januári s oficiálnym návrhom. Aby bol úspešný a účinný, zvolil som iný prístup. Návrh vychádza zo zásad platného zákona o rodine. Preto mohol byť širšie priechodným. Citlivo a podstatne precizoval dve dôležité vety o definícii, ochrane a podpore manželstva. Cieľom však už nebolo prijatie ústavného zákona, ale priamo novelizácia Ústavy SR, teda najvyššieho zákona štátu. A po tretie, oslovil som 14. januára s touto iniciatívou za účasti známej aktivistky, manželky a matky Prof. Evy Sirackej a nášho ludskopravneho experta Martina Dilonga prostredníctvom médií slovenskú verejnosť a 149 listami som pozval k podpisu a spoločnému podaniu návrhu všetkých poslancov NR SR.

Pôvodný návrh ústavného zákona podpísali zástupcovia všetkých poslaneckých klubov okrem SaS a Smeru-SD. Za novelizáciu ústavy napokon hlasovali všetci prítomní poslanci KDH a Smeru-SD, štyria poslanci OĽaNO, Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS, Mikuláš Dzurinda a nezaradený poslanec Alojz Hlina. V číselnom vyjadrení to znamená 102 zo 128 prítomných. Kde sa podľa vás „stratili“ všetky ostatné hlasy? Nie je vám to ľúto?

Mňa teší jednota a akcieschopnosť KDH. Nezaoberáme sa sami sebou, ale riešime problémy ľudí a Slovenska. Tí, čo zmenu Ústavy nepodporili, si našli rôzne dôvody a alibi pre svoj postoj alebo neúčasť na hlasovaní. V živote sú rozhodujúce skutky, viac než slová; v parlamente sú to hlasovania, viac než rečnícke vystúpenia. Odpoviem nepriamo doplnením obrazu súčasnej slovenskej politiky. 4. júna bol podaný aj návrh doplniť do Ústavy uzákonenie registrovaných partnerstiev. Podpísali ho poslanci za SaS, NOVA, Most-Híd, OĽaNO.

Podľa prieskumu agentúry Focus zo začiatku tohto roka je za ústavnú ochranu manželstva až 80 % Slovákov. Ako si teda vysvetľujete takú masívnu antikampaň, ktorá novelizáciu Ústavy SR sprevádzala?

Antikampaň je obrazom postojov a sily médií. Médiá reprezentujú tiež záujmy a ciele svojich vlastníkov. Viaceré strany a politici sa orientujú viac podľa názoru novín než podľa pravdy a vlastného úsudku. Osočovania, poloprávd a útokov proti KDH, proti dohode so Smerom, proti Pavlovi Hrušovskému ako kandidátovi na prezidenta bolo neúrekom. Bol to silný tlak, ktorý mal vplyv aj na mnohých členov hnutia.

Ústavná definícia manželstva a jeho rodina sú iba prvým krokom. Aké bude mať táto zmena ústavy praktický význam a dôsledky pre našich občanov?

Budeme sa usilovať na tomto základe rozvíjať účinnú prorodinnú politiku na prospech ľudí. Budeme usilovať s ešte väčším nasadením spájať podporu rodiny so zamestnanosťou a spravodlivosťou na Slovensku. Príkladom toho sú naše návrhy zákonov o rodinnom podnikaní, o viacgeneračnej solidarite čiže o troch grošoch, o ochrane subdodávateľov vo verejnom obstarávaní, o nedeli pre každého.

Ruka v ruke s ústavnou ochranou manželstva sa odhlasovali aj ústavné zmeny v justícii. Čo je obsahom tejto novelizácie Ústavy SR?

So stavom súdnictva je nespokojných vyše 70 % občanov. Aj podľa Európskej komisie je v našom súdnictve vysoká miera korupcie a nízka vymožiteľnosť práva. Preto sme novelizáciou oddelili do jedných rúk spojené posty predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady, zrušili automatické členstvo predsedu NS v Súdnej rade, obmedzili sme trestnoprávnu imunitu sudcov a zaviedli preverovanie spôsobilosti na výkon sudcovskej funkcie nielen u kandidátov, ale aj u terajších sudcov. Vytvárajú sa tým podmienky pre viac transparentnosti a efektívnosti v súdnictve, sú stanovené presnejšie a prísnejšie kritériá pre nositeľov súdnej moci. Treba si uvedomiť, že mandát daný sudcovi, je doživotný. Všetky ostatné posty vo verejnej správe sú časovo obmedzené na niekoľko rokov.

Pri oboch týchto zásadných zmenách spolupracovalo KDH so stranou Smer-SD. žiaľ, veľa sympatizantov, ba dokonca aj členovia KDH, tento postup vníma ako spojenectvo, ba dokonca sa hovorí aj o „obchode“….

Treba si všímať, kto to hovorí a prečo to hovorí… KDH je konštruktívnou a dôslednou opozíciou. Na tom sa do volieb v roku 2016 nič nemení. Vláde Ivety Radičovej nevyjadrili dôveru poslanci okolo Sulíka a Matoviča. Táto koalícia mala vo svojom programe spomínané zmeny v justícii, vrátane bezpečnostných previerok všetkých sudcov. Pri manželstve plníme program a sľub daný voličom KDH. Smer pomohol naplniť program dôležitý nielen pre KDH, ale hlavne pre ľudí a pre Slovensko. Obviňovanie z kšeftov a našej asistencie Smeru šírili prezidentskí protikandidáti P. Hrušovského, opozičné skupiny z ješitnosti i nenávisti voči KDH a liberálne zameraní novinári, platení i spontánni osočovatelia kresťanskej politiky. Pred prvým hlasovaním 25. marca P. Frešo organizoval bojkot ostatnej opozície voči nám. Pred druhým to boli ataky hlavne od LGBTI aktivistov. A pri súdnictve sa ozvali i niektoré zoskupenia sudcov. Do zmien sme vložili celý rad poistiek proti zneužitiu previerok. Naša zodpovednosť nie je však komentovať zlý stav, ale riešiť ho. Som hrdý na hnutie, ktoré v tak dôležitej skúške prejavilo odvahu, akcieschopnosť a jednotu.

Otázka ochrany manželstva a rodiny dominuje už aj na európskej scéne. KDH to zdôrazňovalo aj počas kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu. Ako v tejto súvislosti vnímate výsledky volieb za SR, osobitne pre KDH?

Naša novela Ústavy vo veci manželstva vyvolala záujem aj za hranicami. Záujem prejavili médiá, politici i experti z Talianska, Nemecka, Španielska, Českej republiky, Švédska, Poľska, Macedónska, Francúzska.

Čo sa týka volieb, mrzí ma nízka účasť občanov. Nie je to dobrý signál pre demokraciu, ani obraz o Slovensku v spoločnej Európe. Výsledok pre KDH je povzbudením. Zisk 13,2 % hlasov a dvoch silných mandátov zaväzuje aj pre ďalšie obdobie byť spoľahlivým obhajcom skutočných hodnôt na pôde EP a lídrom slovenskej ľudovej politiky. Tretí mandát, ktorý nám tesne ušiel, získa hnutie od júla na pôde NR SR. Takže náš klub sa rozšíril na 15 členov, keďže M. Radošovský a J. Bobík posilnili jeho rady. Agenda Silnej rodiny a lepšej Európy nás pozýva k úsiliu o jej ďalšie napĺňanie.

Aký je váš pohľad hlasovanie všetkých členských štátov EÚ a z neho vyplývajúce zloženie nového Európskeho parlamentu?

Som rád, že skupina EĽS, ktorej súčasťou je aj KDH, má najviac poslancov. Ak bude zodpovedne a jednotne konať, môže vyrazne ovplyvniť vývoj inštitúcií a politiky EÚ v nasledujúcich rokoch. Na druhej strane pribudlo veľa poslancov s nacionalistickým a populistickým zameraním, proti EÚ. Je to výzva pre politiku EÚ, aby efektívnejšie slúžila záujmom svojich členov a ich občanov; aby prekonávala byrokraciu a trendy rastu centralizácie a ideologických vplyvov.

lp

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Za sobotu pribudlo 114 úmrtí

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Za sobotu 27. februára pribudlo na Slovensku 114 úmrtí na ochorenie COVID-19. Ako ďalej informuje stránka Národného centra zdravotníckych informácií, spomedzi 8 839 vykonaných PCR testov odhalili spolu 1 815 pozitívnych prípadov. Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň stúpol o 56,…

Čo chce urobiť ministerka Kolíková s Ústavou? Prispôsobiť svojim zámerom a potom „zabetónovať“?

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Pixabay)   Už špekulujú o obmedzení možnosti Ústavu meniť. Len dva mesiace potom, ako ju v núdzovom stave, v zrýchlenom konaní, bez verejnej diskusie, napriek mohutnej kritike odborníkov i verejnosti poškodili... Čo to hovorí o ich zámeroch a etike? Mimovládna organizácia Via Iuris usporiadala…

Fridrichová: Zadanie domácich úloh počas prázdnin je veľmi diskutabilné

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zadanie domácich úloh počas prázdnin, či už jarných alebo iných, je veľmi diskutabilné. Myslí si to vedúca sekcie didaktiky vzdelávacích oblastí Štátneho pedagogického ústavu Petra Fridrichová. Reagovala tak na podnety rodičov, ktorí pre TASR uviedli, že ich deti dostali na obdobie jarných prázdnin množstvo…

Koalícia navrhuje, aby sa Trestný zákon dôkladnejšie zaoberal kyberšikanou

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Do Trestného zákona by mohol pribudnúť nový trestný čin nebezpečného obťažovania. Pokrýva najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Navrhujú to koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR v predloženej novele. Kyberšikana sa podľa nich nedostatočne trestnoprávne postihuje. Zmenu legislatívy odôvodňujú aj tým, že v čase pandémie sa…

Od marca si zamestnanci budú vyberať medzi gastrolístkom a finančným príspevkom na stravovanie

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Od začiatku marca dostanú zamestnanci možnosť vybrať si medzi gastrolístkom a finančným príspevkom na stravovanie. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorá nadobudne účinnosť od 1. marca tohto roka. Právo výberu sa bude týkať len zamestnancov u zamestnávateľov, ktorí nezabezpečujú stravovanie vo vlastnom alebo…

Dnes bude jasno až polojasno, s teplotami do 12 stupňov

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dnes bude jasno až polooblačno, miestami aj zväčšená oblačnosť, najmä na severnej polovici západného, stredného Slovenska a na východe. Zrána bude ojedinele zamračené s nízkou oblačnosťou. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav Najvyššia denná teplota vystúpi na 7 až 12 stupňov…

Spojené štáty schválili jednodávkovú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson

0 icon

Washington 28. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Johnson & Johnson)   Americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v sobotu schválil jednodávkovú vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Tá v nadchádzajúcich týždňoch umožní zaočkovanie miliónov Američanov Podľa celosvetovej štúdie spoločnosti Johnson & Johnson je vakcína efektívna zhruba na 66…

Tomáš Taraba: Dôchodcovia nemajú pre túto vládu hodnotu, pretože už sú neproduktívni

0 icon

Bratislava 28. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Dôchodcovia nemajú pre túto vládu žiadnu hodnotu a bez známosti sa k liekom nedostanete. Uviedol to na sociálnej sieti nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba Taraba reagoval na slová šéfky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej, ktoré odzneli v sobotu v Rádiu Slovensko. Tá uviedla,…

Gorbačov: Biden a Putin by sa mali snažiť o ďalšie obmedzenia jadrových zbraní

0 icon

Moskva 28. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Americký prezident Joe Biden a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin by sa mali usilovať o rozšírenie obmedzení týkajúcich sa jadrových zbraní. V sobotu sa tak pre ruskú agentúru Interfax vyjadril bývalý prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. informovala o tom agentúra AFP Podľa Gorbačova…

Kovalík postúpil do 2. kola kvalifikácie v Buenos Aires

0 icon

Buenos Aires 28. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenský tenista Jozef Kovalík postúpil do 2. kola kvalifikácie dvojhry na turnaji ATP v Buenos Aires. V úvodnom kole si poradil ako piaty nasadený s Emiliom Gomezom z Ekvádoru 7:5 a 6:4 V druhom kole trojkolovej eliminácie narazí na domáceho Nicolasa Kickera.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Boli Izraelčania zadržaní 11. septembra 2001 špióni ?

0icon

Biela dodávka Milióny  ľudí sledovali  zábery útokov na WTC a tí, čo ich videli, na ne nikdy nezabudnú. Aj domáca pani z New Jersey bola v to ráno svedkom čohosi, čo napokon skončilo vyšetrovaním piatich mladých Izraelčanov, s možnou nadväznosťou na izraelskú tajnú službu. Istá žena, budeme jej hovoriť Mária,…

Peter Švec

Kto nepozná plány susedných štátov, ten s nimi nemôže uzatvárať spojenectvá: Sun-Tzu. 11.

0icon

Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Ivan Holek

O nevyhnutnosti aktívneho a pasívneho odporu voči korona totalite!

0icon

Tak sme sa teda v počte úmrtí pretestovali na prvé miesto na svete! Ale žiaľ, vláda i tak nechápe to, čo by už pochopilo aj desaťročné dieťa. A síce, že ak sa niečo robí úplne zle, musí to mať nevyhnutne aj zlé následky. A ak chceme zmenu k lepšiemu, musíme…

Marek Brna

Národ, čo chce opraviť

0icon

V školskej lavici som si všimol obraz nad tabuľou. Gustáv Husák. Keď som z vysielania televízie dokázal vydedukovať, že je Slovák, prekvapilo ma to. Hovoril po česky, ale zle. Tak v tomto 15 miliónovom národe je čelný predstaviteľ Slovák... To je fajn, bol som spokojný. Ale v Prahe som sa…

Ľudovít Gunčaga

Komu nezahral klavír a husličky v nedeľu doobeda v rozhlase RTVS

0icon

Každú nedeľu dopoludnia slovenský rozhlas RTVS v relácii "Encyklopédia spravodlivých", predstavuje príbehy záchrany príslušníkov istého etnického pôvodu, občanov 1. Slovenskej republiky pred deportovaním v období 2.svetovej vojny. Takto rozhlas RTVS od roku 2014 odvysielal stovky relácií, v ktorých spravodlivosť, aj keď zaiste ušľachtilá, je spojená takmer výlučne s konaním v prospech…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sovietsky projekt superhlbokého vrtu 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Sovietsky projekt superhlbokého vrtu. Kolský superhlboký vrt zmiatol množstvo ľudí. Veľmi rýchlo uverili nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemským povrchom vedci objavili peklo. Pozrite sa spoločne s nami na realitu tohto prípadu. Sprvu plánovali dosiahnuť hĺbku 15 kilometrov, čo vyzeralo ako odvážny plán, keďže by…

TOP10: Čo sa stane, ak budeš jesť Chia každý deň?

0 icon

Aztékovia a Mayovia odhalili význam Chia semien ako prví, však, moderný svet len nedávno uznal pozitívne účinky tejto plodiny a označil ju ako superjedlo. Tieto drobné semená sú veľmi bohaté na živiny a vďaka svojej neutrálnej chuti môžu byť potenciálne pridané do akéhokoľvek receptu. Aké výhody ti prinesie konzumácia Chia semien každý deň?…

TOP10+: Keď už niečo vyleješ, nech to stojí za to!

0 icon

Ľudská nešikovnosť je pre svet nevyhnutá. Ak sa považujete za človeka s oboma rukami ľavými, tak ste na tvorenie neporiadku určite zvyknutý. Ale nech to stojí za to! A nehoda v podobe vyliateho džúsu či kávy nie je ničím výnimočným. Takéto incidenty, ktorý si následne vyžadujú upratovanie, vedia byť niekedy…

Aká tenká je hranica medzi pravdou a podvodom?

0 icon

Už mnohokrát sa ukázalo, že takzvané „záhady“ boli len obyčajnými podvodmi. Motiváciou ich vzniku sú väčšinou sláva, finančné obohatenie sa alebo pôžitok z balamutenia vedcov a nadšencov. Pokiaľ ide o zvláštne, netradičné alebo dokonca magické javy, ľudská vynaliezavosť nepozná hraníc, a preto je ľahké chytiť sa do pasce lží. Nepopierateľné dôkazy konšpiračných teórií spochybňujú…

Protokoly sionských mudrcov a antisemitský magnát

0 icon

Protokoly sionských mudrcov vznikli údajne počas tajných stretnutí významných židovských osobností. Išlo o antisemitskú klamlivú publikáciu, ktorú preložili do viac než 20 jazykov. Všetko sa začalo v roku 1903, keď sa v ruskom denníku Vlajka (znamja) objavili úryvky zo známeho diela. O dva roky neskôr vyšli ako príloha knihy Veľké v malom: Príchod Antikrista a vláda…

Vo svete IT

Skladateľný Google Pixel je reálnym. Hovorí známy leaker informácií. Kedy sa ho dočkáme?

0 icon

Skladateľné smartfóny sú čoraz frekventovanejšou témou. Dôvodom je, že viacero výrobcov sa pozerá týmto smerom. Najväčším inovátorom v tejto oblasti je spoločnosť Samsung, ktorá podľa nedávnych správ, vyhrala súťaž, aby dodávala ohybné displeje pre niekoľko veľkých výrobcov smartfónov. Ide konkrétne o spoločnosti Xiaomi, Oppo a Google. „Rok skladateľných smartfónov“ Ešte…

Najnovšiu verziu Windowsu 10 má len 20 percent používateľov. Ako môžete skontrolovať, či patríte medzi nich?

0 icon

Windows 10 je v súčasnosti najrozšírenejším operačným systémom na počítačoch, ktorý aktuálne nájdeme vo viac ako 1-miliarde zariadení. Microsoft v pravidelných intervaloch uvoľňuje aktualizácie pre Windows s cieľom ho vylepšiť. Vzhľadom na to, že dnes existuje hneď niekoľko rôznych distribúcií Windowsu 10, tak mnohí z nás môžu mať chaos v…

WhatsApp hovorí o novej funkcii, ktorú ocenia používatelia, čo zdieľajú videá

0 icon

Hoci WhatsApp získava posledné týždne extra pozornosť v dôsledku nových pravidiel používania služby, ktoré zapríčinili masívny odliv používateľov na konkurenčný Telegram, ši Signal, tak aj napriek tomu pracuje na nových funkciách.  Zároveň však treba dodať, že tieto nové pravidlá ešte nie sú v platnosti, stane sa tak až 15. mája.…

Rover Perseverance objavil na Marse „záhadnú“ skalu

0 icon

Rover americkej NASA, Perseverance nedávno pristál v kráteri Jezero na Marse. Priniesol prvé zábery, historickú nahrávku svištiaceho vetra, ale aj dramatické zábery z pristávania. Momentálne nie je ešte rover pripravený začať s vedeckou prácou. Práve teraz prebiehajú na červenej planéte skúšky jeho systémov, aby sa vedci uistili, že všetko funguje…

Tím vedcov objavil prach z asteroidu, ktorý vyhladil dinosaury

0 icon

Dinosaury boli dominantným druhom na našej planéte dlhú dobu, kým pred 66-miliónmi rokov nenarazil do Zeme asteroid, ktorý spôsobil globálne vyhynutie viacerých živočíšnych druhov, píše portál Science Alert. Asteroid narazil do oblasti, ktorá sa nachádzala v dnešnom Mexiku. Teória o náraze asteroidu je podložená obrovským množstvom dôkazov, a tak naozaj niet pochýb o tom,…

Armádny Magazín

NATO vysoko ocenilo ruské protilietadlové komplexy Pancir

0 icon

USA, 28. februára 2021 (AM) - Ruské protilietadlové raketové a kanónové komplexy Pancir-S sú ideálnymi prostriedkami boja proti vojenským bezpilotnom lietadlám, NATO musí prioritne odstraňovať podobné hrozby pred začatím svojich operácií. Uvádza sa to v správe Zjednoteného strediska pre pokrokové skúsenosti vzdušných síl Severoatlant

Izrael: Utajované jadrové zariadenie začalo s veľkou výstavbou

0 icon

Izrael, 28. február 2021 (AM) - Utajené izraelské jadrové zariadenie v strede národného centra atómových zbraní prechádza procesom, ktorý sa zdá byť najväčším stavebným projektom za posledné desaťročia.   [caption id="attachment_31710" align="alignnone" width="1000"]

Predvádzací „Demo" tím F-35 bol donútený znížiť počet účastí na leteckých prehliadkach pre problémy s motormi, ktoré aktuálne trápia celú flotilu F-35

0 icon

USA, 28. február 2021 (AM) – Časový rozvrh leteckých ukážok Demo tímu na lietadlách amerického armádneho letectva F-35A Lightning II bol zredukovaný o jednu tretinu kvôli pretrvávajúcim problé

Irán predstavil nové bezpilotné lietadlo podobné americkému dravcovi. Video

0 icon

Irán, 28. februára 2021 (AM) - Teherán predstavil bezpilotník Kaman 22 - svoj prvý dron so širokým telom. Zábery nového dronu počas návštevy brigádneho generála Aziza Nasirzadeha, veliteľa IRIAF (Iránske vzdušné sily Islamskej republiky), poskytujú letmý pohľad na domáce bezpilotné lietadlo, s niektorými zbraňami nabitými na vonkajších pylónoch a niekoľkými ďalšími

Ruské ministerstvo zverejnilo zábery použitia raketového systému Iskander-M v Sýrii. Video

0 icon

Sýria, 27. februára 2021 (AM) - Ministerstvo obrany Ruskej federácie zverejnilo video, ktoré potvrdzuje použitie operatívno-taktického raketového komplexu Iskander-M v Sýrii.  

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali