Investigatívny novinár Martin Daňo prednedávnom informoval, že ho pred tlačovou konferenciou kandidátky na prezidenta Zuzany Čaputovej zo strany Progresívne Slovensko napadli neznámi muži, pravdepodobne organizátori tlačovky.
“Na verejnej tlačovke pani Čaputovej ma chceli obmedziť dvaja neznámi vagabundi a nechceli ma pustiť dovnútra a strhla sa bitka,” uviedol Daňo na sociálnej sieti s tým, že príslušníci bezpečnostnej služby ho vraj niekoľko minút škrtili až do príchodu polície.
Z videa, ktoré Daňo zverejnil, je zrejmé, že len chcel vstúpiť do tlačovkovej miestnosti, no organizátori, alebo ochrankári ho pod zrejme vymyslenou zámienkou nechceli vpustiť a fyzicky ho napadli tak intenzívne, že na mieste sa objavila aj krv. Informovali sme vás o tom tu.
Fyzické napadnutie potvrdil aj lekársky nález, ktorý Daňo zverejnil na sociálnej sieti. Čaputová vo vyhlásení prostredníctvom správy na sociálnej sieti Facebook tvrdila že jej kolegovia, ktorí organizovali míting s médiami najprv Martina Daňa upozornili, aby nevstupoval do miestnosti, keďže nemal pozvánku. “Napriek výzve sa rozbehol a vrazil do organizátorov a snažil sa agresívne a s pomocou hrubej sily preraziť do miestnosti. Organizátorov, ktorí mu zamedzili vstup, de facto fyzicky napadol a spôsobil im aj zranenia,” uviedla svoju verziu Čaputová. Doteraz je však známe, že lekársku pomoc musel vyhľadať len novinár Daňo.
Ako to presne bolo, nechajme na vyšetrovateľov, no je zarážajúce, že o tomto krvavom incidente neinformovali žiadne mainstreamové médiá. Na prípad uvalili tvrdú cenzúru ako za čias totality.
Mainstreamoví novinári majú na Martina Daňa averziu už dlhodobo. Tvrdia, že nie je novinárom, pričom to, že Martin Daňo je novinár, preukázal aj súd.
Hlavným dôvodom, prečo sa mainstreamu Daňo nepáči, je zrejme to, že odhaľuje kauzy a pochybenia nielen vládnych ale aj opozičných politikov, ktorí sú však u mainstreamových novinárov “chránený druh.”
Druhým prípadom posledných dní, na ktorý mainstream uvalil cenzúru, je údajná komunikácia a stretávanie sa bývalého politika (ktorý má zrejme ambíciu vrátiť sa na politickú scénu) Daniela Lipšica s údajnou objednávateľkou vraždy novinára Kuciaka a Kušnírovej. Paradoxom pritom je fakt, že Lipšic je zároveň advokátom rodiny zavraždeného novinára.
Prepis tejto komunikácie si môžete prečítať tu.
Lipšic sa však bráni a tvrdí, že jeho účet na sociálnej sieti bol viackrát hacknutý.
“Začala proti mne v roku 2012 intenzívna diskreditačná kampaň. Jej súčasťou bolo aj takmer sústavné hacknutie môjho profilu na FB, ktoré sme opakovane nahlasovali a riešili. Podával som v danej veci aj trestné oznámenie. Ak v tomto prípade ide o osobu, ktorá je obvinená z objednávky úkladnej vraždy, tak mi to len dokresľuje okruh ľudí, ktorí organizovali v roku 2012 diskreditačnú kampaň,” tvrdí bývaý minister vnútra Daniel Lipšic. Viac tu.
Mainstreamoví novinári ale opäť mlčia. Nemožno sa im však ani čudovať. Pred pár rokmi vyšlo na povrch, ako sú s Lipšicom vzájomne poprepájaní. Lipšic bol pri kauze „Lipšicovo stádo“ podozrivý, že vynášal informácie zo spisov a dával ich na zverejnenie svojim spriazneným novinárom, ktorí potom ovplyvňovali verejnú mienku v jednotlivých kauzách želaným smerom.
Novinári by sa ešte mohli ohradiť, že to nezverejňujú kvôli tomu, že to ešte nie je dokázané. Takéto tvrdenie však neobstojí. Po tom, ako Lipšic v minulosti zverejnil prepis údajného telefonického rozhovoru medzi Bakim Sadikim a sudcom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom, novinári z tzv. Lipšicového stáda to prezentovali ako fakt a v televízii Markíza prepis prerozprávali terajší poslanec za OĽaNO Gábor Grendel a bývalý hovorca poslanca Galka z SaS Ivan Rudolf.
Mainstreamové médiá teda jednoznačne a preukázateľne selektujú informácie. Von púšťajú iba tie, ktoré sa im hodia do ich videnia sveta. Tie, ktoré sú v rozpore s ich predstavami, jednoducho zamlčia – scenzurujú. Ľudia na Slovensku ale našťastie takéto nekalé praktiky mainstreamu odhalili, a preto prechádzajú k nezávislým médiám.
Samuel Gdovin