Brusel 28. septembra (TASR) – Európska únia nestavia svoje budúce vzťahy so Srbskom na histórii, ale na tom, čo srbská vláda robí a aké reformy prijíma, povedal poslanec Európskeho parlamentu (EP) Eduard Kukan, ktorý na čele dvanásťčlennej delegácie poslancov EP vedie v Belehrade rokovania s poslancami zo srbskej Skupštiny.
Tohtoročné, v poradí už šieste medziparlamentné zasadanie medzi poslancami EP a Skupštiny, sa koná v týchto dňoch v Belehrade. Podľa Kukana, ktorý v rámci funkcie predsedu delegácie EP pre krajiny západného Balkánu tejto delegácii predsedá, bol veľký záujem zo strany europoslancov o trojdňovú návštevu Belehradu. Dôvodom sú podľa neho povolebné zmeny v Srbsku, ktoré má nového prezidenta a novú vládnu koalíciu.
Slovenský europoslanec uviedol, že EÚ zaujíma voči Srbsku stanovisko, že boli tam demokratické voľby, ktorých legitímnosť nikto nespochybňuje. Výsledkom je vláda, ktorá po voľbách vznikla a sú v nej aj ľudia, ktorí počas Miloševičovho režimu mali vysoké postavenie.
"Ale EÚ zaujala stanovisko, že nebudujeme náš budúci vzťah s nimi na základe histórie, ale na základe toho, čo budú robiť, čo budú hovoriť a aké reformy uskutočnia. To bude základom nášho hodnotenia Srbska," uviedol Kukan v rozhovore pre TASR.
Kukan uviedol, že okrem sedemhodinového rokovania s poslancami srbského parlamentu, kde budú analyzovať dôležité veci z hľadiska európskej integrácie ako boj proti organizovanému zločinu a korupcii, sloboda médií a hospodárskeho vývoja, delegácia europoslancov sa stretne aj s predsedom vlády Ivicom Dačičom, predstaviteľmi ministerstva spravodlivosti, úradu boja proti korupcii a viacerých mimovládnych organizácií. Delegácia EP navštívi aj projekty, ktoré bolo možné zrealizovať vďaka finančnej podpore EÚ.
"Sme otvorení pre najhlbšiu spoluprácu a chcem aj na týchto rokovaniach ukázať, že nám záleží na tom, aby sa Srbsko stalo členom EÚ. Európsky parlament je v tomto smere ochotný pomáhať a záleží iba na Srboch, kedy dokážu situáciu vytvoriť tak, aby sa mohli začať konkrétne rokovania o prístupe do EÚ," uviedol Kukan. A v tejto súvislosti dodal, že Srbsko má dvere do únie naozaj otvorené a všetko bude záležať od toho, čo súčasná srbská vláda bude robiť pre uskutočnenie svojich európskych ambícií.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam