Kto je Daniel Lipšic a aká je jeho úloha na Slovensku?

Bratislava 10. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Facebook, TASR-Martin Baumann, Pavol Demeš, Jaroslav Novák)

 

Je čosi ako Jára Cimrman (a niektorí tvrdia, že súčasne aj Al Capone) slovenskej politiky: v podstate od samotného začiatku svojej kariéry je vždy tam, kde sa niečo temné a záhadné deje. Čo je to za človeka a prečo je tam, kde je?

Daniel Lipšic
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic

 

Prominentný advokát Penty

Daniel Lipšic bol dvorným advokátom Penty. Nezávislé médiá to tvrdili už dávno a hoci sa hlásne trúby režimu tvárili, že je to iba nenávistný výmysel zlých opozičných neprajníkov, tak zdá sa, že opäť raz mali konšpirátori pravdu: Daniel Lipšic zastupoval spoločnosť Mecom Group, s.r.o., ktorá je jednou z dôležitých spoločností Penty. Dokazuje to notársky overené splnomocnenie spred troch rokov, ktoré sa v týchto dňoch objavilo na internete.

plna moc lipsic
Plnomocenstvo pre Daniela Lipšica
Osvedčenie

A celkom evidentne to nebol iba náhodný, nepodstatný vzťah. Lipšic nebol pre Pentu len takým obyčajným advokátom, bez najmenších pochybností: firma ho poverila svojím zastupovaním v plnom rozsahu. A dokonca mu dala súhlas na prenášanie plnej moci aj na ľubovoľných ďalších ľudí! To je čosi, čo sa naozaj nevidí a svedčí to o mimoriadnej dôvere a o mimoriadnom postavení Lipšica v očiach vedenia Mecomu, čiže Penty.

Milan Uhrík
Na snímke europoslanec Milan Uhrík

Predseda hnutia Republika Milan Uhrík to na sociálnej sieti okomentoval takto: „Matovič o spolumajiteľovi Penty Haščákovi doslova vyhlásil, že je to ,skorumpovaný vagabund a mafián, ktorý si tu uplácal politikov na to, aby získaval štátne zákazky‘. No a Lipšica, ktorý pre Pentu len pred tromi rokmi pracoval (a určite nie zadarmo), zvolil ten istý Matovič za špeciálneho prokurátora, ktorý má akože bojovať proti zločinu a skorumpovaným oligarchom. Paródia na ,boj proti korupcii‘ v priamom prenose. Matovičovci, SaSka a Kollárovci dokonca kvôli Lipšicovi zmenili zákon, aby sa mohol stať špeciálnym prokurátorom a v ich mene dohliadať na ,boj proti zločinu‘. Dokonca mu jeho kamarát a sused Krajniak expresne vybavil bezpečnostnú previerku. Pamätáte si? Celé zle…“

 

Kto je Daniel Lipšic?

Čo je to vlastne za človeka? Šíri sa o ňom veľa rôznych informácií, z ktorých ak je čo len desatina pravdivá, tak je Lipšic jedným z najnebezpečnejších predátorov v slovenskej politike. Vlastne, teraz oficiálne v politike nie je, hoci je verejným tajomstvom (absurdným, ale o to zjavnejším), že pôsobenie tohto ostrieľaného politika v role špeciálneho prokurátora nie je o ničom inom, než o absolútnej a neslýchanej politizácii špeciálnej prokuratúry.

Ján Čarnogurský ml.
Na snímke Ján Čarnogurský ml.

Ján Čarnogurský ml. toto jeho účinkovanie v prokuratúre okomentoval slovami: „Advokát, ktorý nikdy neabsolvoval prokurátorskú a ani advokátsku skúšku a navyše má iba podmienečne odložený trest odňatia slobody – je v podmienke, každý mesiac sa musí hlásiť u probačného úradníka, referovať mu, čo všetko robil a nerobil, a nesmie spáchať ani priestupok, pretože by ihneď putoval za mreže. Súčasný špeciálny prokurátor môže byť fajn ako osoba, ale je naozaj veľmi nešťastnou voľbou, ak je človek s takýmito parametrami vôbec vymenovaný za prokurátora, nieto ešte za špeciálneho.“

Je vskutku neuveriteľné, že ani tá hora argumentov, ktorá svedčí proti Lipšicovi, nestačila na to, aby sa hlasovacie parlamentné vrecia zemiakov zobudili, keď sa hlasovalo o jeho zvolení za špeciálneho prokurátora. Hovorí to čosi o „nezávislosti“ figúrok v slovenskej politike od toho, čo v Amerike nazývajú „deep state“ a u nás býva často vzťahované tiež k istej budove za vysokým plotom na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí…

 

Je Lipšic agentom CIA?

Je nepísaným pravidlom, že každý z tzv. slušných a demokratických politikov absolvuje stáž v niektorej západnej inštitúcii, a výnimkou nebol ani Lipšic. V jeho životopise sa píše, že v rámci štúdia na Právnickej fakulte UK v Bratislave sa zúčastnil študijných pobytov na právnickej škole na Univerzite v Minneapolise a v Centre práva Univerzity v Georgetowne, Washingtone D.C. v USA (1994). V roku 1997 nastúpil na doktorandské štúdium na Právnickej fakulte UK v Bratislave, ktoré predčasne ukončil neodovzdaním dizertačnej práce. Postgraduálne štúdium na Harvard Law School v rokoch 1998 – 2000 ukončil obdržaním titulu Master of Laws. Investigatívna novinárka Jana Teleki však tvrdí, že Lipšic absolvoval výcvik školy CIA v americkom Langley vo Virgínii (sídlo centrály CIA) a stal sa tajným spolupracovníkom Vojenského obranného spravodajstva.

Na internete sa už v roku 2012 objavil dokument (viď tu), ktorého pravosť Lipšic popiera, a ktorý hovorí o tom, že Daniel Lipšic už na základnej vojenskej služby bol tajným spolupracovníkom Vojenského obranného spravodajstva. Podľa iných zdrojov údajne mal vojenskej kontrarozviedke donášať informácie o činnosti vojakov, ale aj občianskych zamestnancov Vojenskej prokuratúry.

Hovorilo sa aj o jeho kontaktoch s Izraelčanom Aronom Shavivom, vychýreným medzinárodným politickým stratégom, ktorý pomohol vyhrať voľby Netanjahuovi, Cameronovi, Vučičovi, Čaputovej, ktorý spolupracoval s úspešnými politikmi v Rumunsku, Keni, Kongu, Bulharsku, Thajsku, Poľsku, Kambodži, Cypre a mnohých iných krajinách. Aj toto Lipšic popiera, pripustil iba, že sa so Shavivom krátko stretol, bez následnej spolupráce.

Spomínajú sa tiež dôkazy o tom, že prinajmenšom v rokoch 2012 – 2013 bol Lipšic štedro platený (údajne sumou okolo 4800 eur mesačne) americkou organizáciou Alliance Defending Freedom, ktorú experti portálu openDemocracy radia medzi skupiny pravicových radikálnych fundamentalistov, a ktorá je financovaná aj osobou, ktorá má blízko k americkým tajným službám.

Maroš Žilinka
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka

V uplynulých mesiacoch všelikto poukazoval na to, že skupinka okolo Lipšica ovládla na Slovensku kľúčové pozície: Vladimír Pčolinský, bývalý riaditeľ Lipšicovej kancelárie sa stal riaditeľom SIS, Maroš Žilinka bol kedysi Lipšicov štátny tajomník na Ministerstve vnútra, dnes je generálnym prokurátorom, Milan Krajniak bol Lipšicovou pravou rukou, dnes je ministrom práce a sociálnych vecí, Gábor Grendel bol Lipšicov hovorca a najbližší spolupracovník, dnes je podpredsedom parlamentu a podpredsedom výboru na kontrolu SIS… Lenže táto idylka sa akosi rozpadá: Pčolinského dala Lipšicova a Matovičova chobotnica zavrieť a proti Žilinkovi rozpútala besnenie potom, ako si dovolil jej skrížiť plány.

 

Bojovník proti Gorile? Alebo bojovník proti bojovníkom proti Gorile?

Lipšic bol v rokoch 2002 – 2006 (teda v „gorilích“ časoch) podpredsedom druhej Dzurindovej vlády a ministrom spravodlivosti a potom v rokoch 2010 – 2012 vo vláde Radičovej bol ministrom vnútra. V roku 2012 zriadil na vyšetrovanie kauzy Gorila vyšetrovací tím, o ktorom niektorí ľudia tvrdia, že mal za úlohu do volieb 2014 zničiť všetko, čo sa dovtedy podarilo Slovenskej informačnej službe (SIS) vyšetriť, odvrátiť vyšetrovanie od skutočných „gorilích“ hriešnikov ako Mikloš či Bubeníková a zachrániť veľkú časť proamericky orientovanej politickej scény pred Ilavou či Leopoldovom.

Dzurinda
Na snímke bývalý predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda

A výsledok? Kauza Gorila vlastne akosi vyšumela, vinníci neboli potrestaní a režimné médiá otočili celú Gorilu viacmenej na pitie kokakoly človekom, ktorý s Gorilou nemal nič spoločné.

Je rok 2021 a história sa opakuje: Lipšic stál za vytvorením ďalšieho podobného tímu, ktorý opäť šliapal na krk vyšetrovateľom, ktorí by po odhalení podvodu s kajúcnikmi opäť mohli chcieť poslať časť proamericky orientovanej politickej scény do Ilavy či Leopoldova… Rozdiel je jedine v tom, že tentoraz Lipšicovo komando zastavil generálny prokurátor Žilinka, pretože toho už asi bolo na jeho žalúdok priveľa.

 

Advokát slabých a poškodených? Alebo samotného diabla?

Pochybnosti sú ohľadne toho, či Lipšic vôbec má patričnú právnickú kvalifikáciu. Podľa niektorých zdrojov má údajne neprávom používať nielen titul JUDr., ale aj titul PhD. Podozrievajú ho z podvodu pri získaní možnosti justičnej skúšky bez toho, aby absolvoval zákonom predpísanú prax (viď Uznesenie Ústavnoprávneho výboru NR SR z 19. 2. 2002), ako aj z podvodu pri skladaní jej písomnej časti (vraj použil notebook, hoci ďalší účastníci skúšky nemohli používať ani vlastné knihy a papier).

Bernard Slobodník
Na snímke Bernard Slobodník

A predsa v posledných desaťročiach na Slovensku takmer ani nenájdete nejaký veľký prípad súvisiaci s právom, aby v ňom nejakým spôsobom nefiguroval Daniel Lipšic…

Veľmi zaujímavé je portfólio jeho klientov ako advokáta: zastupoval kajúcnika Bernarda Slobodníka, v kauze Plevel zastupoval kajúcnikov Františka Tótha a Pavla Polku, v akcii Judáš kajúcnika Borisa Beňu, v prípade obvineného niekdajšieho šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru zastupoval podnikateľa Mariána Gogu, v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice zastupoval rodiny obetí, v prípade vraždy Ernesta Valka jeho rodinu – samé veľmi podivné toxické procesy s podivným Lipšicovým účinkovaním.

Napríklad nad Lipšicovým zastupovaním rodiny Ernesta Valka viacero pozorovateľov kládlo veľký otáznik. Lipšic podľa nich pôsobil skôr ako niekto, kto sa snaží zviesť vyšetrovanie na slepú koľaj, než ako ten, kto chce pomôcť odhaliť a potrestať skutočného vraha „svojho priateľa“, ako Valka Lipšic nazval.

Zvláštne bolo aj Lipšicovo účinkovanie v absurdnej kauze „Čistý deň“, ktorá bola nechutným politickým divadlom. A nemohol chýbať ani pri výsluchu generála Lučanského, pričom sa tam mal s ním dostať do slovnej potýčky, keď mu mal Lučanský povedať, že o ňom všeličo zaujímavé vie. To bolo krátko predtým, ako bol Lučanský surovo zasamovraždený.

Kapitolou samou osebe je skutočnosť, že Lipšic si vymieňal eroticky ladené, slabomyseľné správy s Kočnerovou volavkou Zsuzsovou. S tou istou Zsuzsovou, ktorá je podozrivá z vraždy Kuciakovcov…

 

Záver

S trochou cynickej zlomyseľnosti by sa dalo povedať, že Daniel Lipšic právo poníma tak akosi komplexne, celostne: je azda jediný, kto je v jednom čase advokátom, vyšetrovateľom, obvineným aj prokurátorom súčasne. Do kompletnej zbierky mu teda chýba už iba pozícia sudcu, dozorcu a kata – no ale ešte nie je všetkým dňom koniec. A ktovie, možno sme niečo prehliadli…

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Komentované udalosti týždňa: Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády. (Ne)spravodlivý súdny proces s Dušanom Kováčikom sa chýli ku koncu – rozhoduje Tódovej kamoška? Pápež František na Slovensku. Nicholsonová odkazuje nezaočkovaným: Ak nemáte covid-pas, nepatríte do spoločnosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Jakub Kotian,Martin Baumann,Pavol Zachar)   Prinášame vám top udalosti týždňa   Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO dostalo vo voľbách silný mandát na boj proti korupcii - zákonným spôsobom. Matovič si však svoj mandát vysvetlil po…

Zomrel bývalý alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika

0 icon

Alžír 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Sidali Djarboub, File)   Bývalý alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika, ktorý v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia bojoval za nezávislosť krajiny od Francúzska a po 20 rokoch pri moci z funkcie v roku 2019 pod tlakom masových prodemokratických protestov odstúpil, zomrel vo veku…

Austrálska senátorka odkazuje nezaočkovaným: Ešte vám bude horúco!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Austrália, ktorú „preslávili“ prísne lockdowny i masívna výstavba karanténnych centier, má ďalšiu hviezdu „covidového neba“ – tentoraz sa ňou stala senátorka za Tasmániu Jacqui Lambie, ktorá vyhlásila vojnu nezaočkovaným Austrálčanom Vlnu pobúrenia len nedávno vyvolala premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklian, ktorá občanom…

Prvýkrát v histórii: Francúzsko reaguje na strategickú spoluprácu a povoláva svojich veľvyslancov z USA a Austrálie

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar, TASR/AP-Evan Vucci)   Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v piatok večer oznámil, že krajina okamžite povoláva svojich veľvyslancov z USA a Austrálie na konzultácie. Francúzsko tak reaguje na novú strategickú spoluprácu USA, Británie a Austrálie, v dôsledku ktorej Canberra zrušila…

Posolstvo kapitána, ktorý sa búri proti povinnému očkovaniu: Austrália, zobuď sa!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Po kapitánovi hasičov Cristianovi Granuccim, ktorý sa verejne vzoprel nariadeniu, zavádzajúcemu povinné očkovanie zamestnancov mesta Los Angeles, pozná svet meno ďalšieho rebela. Je ním kapitán najväčšej austrálskej leteckej spoločnosti Qantas Graham Hood. Vo videu, ktoré obletelo planétu, striktne odmietol povinnú vakcináciu - svojmu…

Ukrajina uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme

0 icon

Kyjev 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme a v samozvaných republikách v Donbase. Oznámil to v piatok tajomník RNBO Olexij Danilov, informuje tlačová agentúra TASS "Väčšina týchto sankcií sa vzťahuje na jednotlivcov zainteresovaných v…

Krúpa po výbore oznámil poslanecký prieskum na ÚIS, od Mikulca žiada zmeny. Šeliga chce indície o sledovaní Lipšica SIS riešiť na mimoriadnom výbore

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Jakub Kotian)   Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť zrealizujú v stredu 22. septembra na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) poslanecký prieskum. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) o tom informoval po piatkovom mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách. Záverom…

Dušan Kováčik tvrdí, že 11 mesiacov nemal možnosť brániť sa voči nezmyslom. V záverečnej reči uviedol, že “sa hanbí za to, čo sa v súčasnosti deje na prokuratúre”

0 icon

Pezinok 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

182. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   „Som zvedavá veľmi, a či lepšie povedané priam zmieram zvedavosťou dozvedieť sa kto si, odkiaľ pochádzaš, ale predovšetkým chcem vedieť, odkiaľ máš ten neobyčajne zvláštny amulet, čo ti visí na krku, lebo musíš vedieť, že tento amulet je...“ Prv však ako mohla…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali