Kroky Cirkvi na ochranu maloletých majú svoju niekoľkoročnú históriu

Kroky Cirkvi na ochranu maloletých majú svoju niekoľkoročnú históriu

Vatikán 19. februára 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)

 

Tri dni pred celosvetovým stretnutím predstaviteľov biskupských konferencií, hláv východných katolíckych cirkví a predstaviteľov reholí na tému ochrany maloletých, ktoré sa uskutoční vo Vatikáne od 21. do 24. februára, predstavili novinárom v Tlačovom stredisku Svätej stolice organizačnú stránku podujatia

Ilustračné foto

Na tlačovej konferencii v pondelok 18. januára ystúpili štyria z organizátorov. Chicagský arcibiskup kard. Blase Cupich a maltský arcibiskup a pridružený sekretár Kongregácie pre náuku viery Mons. Charles Scicluna hovorili ako členovia organizačného výboru podujatia o jeho zámere a pozadí. Prezident Centra pre ochranu mladistvých Pápežskej univerzity Gregoriana a člen Pápežskej komisie na ochranu maloletých páter Hans Zollner SJ, ktorý je referentom organizačného výboru, dal k dispozícii adresu oficiálnej internetovej stránky podujatia, ktorá bude aj neskôr slúžiť cieľu ochrany maloletých.

Reklama

 

Tri témy diskusie: zodpovednosť, ručenie a transparentnosť

Reklama

Páter Federico Lombardi SJ, prezident Ratzingerovej nadácie, ktorý bude moderátorom celého stretnutia biskupov, priblížil program podujatia. Pôjde o tri dni diskusie z ktorých každý bude venovaný špecifickej téme. Prvou bude zodpovednosť biskupov, druhou ručenie resp. branie na zodpovednosť biskupov a vyšších rehoľných predstavených (tzv. „accountability“) a do tretice transparentnosť. Diskusie budú prebiehať bez prístupu médií, priebežné informácie bude prinášať vatikánske Tlačové stredisko.
Celkovo 190 účastníkov si v Novej synodálnej aule vypočuje od štvrtka do soboty tri relácie za deň, po ktorých budú nasledovať otázky a odpovede. Medzi relátormi budú aj tri ženy. Práca v skupinách bude mať každý deň jeden ranný a jeden popoludňajší blok. V programe budú aj svedectvá obetí. Ako informoval páter Lombardi, organizačný výbor sa stretne súkromnou formou aj s predstaviteľmi združení obetí.

 

Svätý Otec vystúpi v nedeľu so záverečným príhovorom

Pápež František bude prítomný na celom stretnutí. Osobne otvorí prácu stretnutia a v nedeľu ju uzavrie príhovorom po skončení svätej omše. Nedeľné eucharistické slávenie sa bude konať o 9.30 v Kráľovskej sále Apoštolského paláca (Sala Regia), homíliu prednesie arcibiskup Mark Coleridge, predseda Konferencie biskupov Austrálie. Ďalším liturgickým slávením bude kajúca bohoslužba v sobotu popoludní. Momenty modlitby budú na úvod a na záver jednotlivých dní.

Na stretnutí bude celkovo 114 predsedov biskupských konferencií: 36 z Afriky, 32 z Európy,  24 z oboch Amerík, 18 z Ázie a 4 z Oceánie. Ďalej to bude 14 hláv východných katolíckych cirkví, 15 ordinárov, ktorí nepatria do žiadnej biskupskej konferencie, generálni predstavení 12 mužských a 10 ženských reholí, 10 prefektov vatikánskych dikastérií, 4 členovia Rímskej kúrie, 5 členov Rady kardinálov a 5 osôb ďalšieho personálu (organizátori, moderátor, prezentátori).

Reklama

 

Slovensko budú zastupovať arcibiskupi Zvolenský a Babjak

Na stretnutí o ochrane maloletých vo Vatikáne bude Konferenciu biskupov Slovenska zastupovať bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský a Radu hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku bude reprezentovať prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak SJ.

Dočasný riaditeľ vatikánskeho Tlačového strediska Alessandro Gisotti a asistentka riaditeľa vatikánskeho Tlačového strediska sr. Bernadette Reisová FSP avizovali sprístupnenie sady informačných materiálov pre novinárov.

 

Reklama

Kroky Cirkvi na ochranu maloletých majú svoju históriu

Stretnutie o ochrane maloletých od 21. do 24. februára vo Vatikáne sa bude po prvý raz venovať tejto problematike na takejto rozsiahlej úrovni. Normatíva a činnosť Cirkvi v boji proti zneužívaniu mladistvých má však za sebou už vyše dvadsaťročnú históriu.

Vo Vatikáne sa vo štvrtok 21. februára stretnú predsedovia všetkých biskupských konferencií sveta, hlavy východných katolíckych cirkví a tí, ktorí sú zodpovední za rehoľné rády – celkovo 190 cirkevných predstaviteľov. Ako cirkevné stretnutie duchovných pastierov sa stretnutie bude vyznačovať synodálnymi črtami. Bezprecedentný charakter podujatia poukazuje na vysokú prioritou, akou je pre Cirkev v súčasnom historickom kontexte boj proti pohrome zneužívania mladistvých.

Treba však pripomenúť, že stretnutie nepredstavuje pre Svätú stolicu ani pre biskupské konferencie začiatočné kroky na tejto ceste. Aktualizácia kánonických noriem pre prípady zneužívania maloletých členmi kléru sa začala vo Vatikáne už pred osemnástimi rokmi. V posledných dvoch desiatkach rokov podnikli pápeži početné kroky, vyjadrovali sa k tejto bolestivej téme a vydali rad dokumentov.

Medzi prvými biskupskými konferenciami vo svete, ktoré vydali smernice týkajúce sa sexuálneho násilia na maloletých v cirkevnom kontexte bola v roku 1987 Kanada. V roku 1989, keď verejnosť opakovane otriasli správy o sexuálnom násilí na maloletých zo strany členov duchovenstva, zriadila Cirkev v Kanade výbor „ad hoc“, ktorý v roku 1992 vydal dokument „Od utrpenia k nádeji“, obsahujúci 50 odporúčaní adresovaných veriacim a zvlášť biskupom a osobám zodpovedným za formáciu kňazov.

 

S normatívou začali Kanada, USA, Írsko a Austrália

V USA sa biskupská konferencia po prvýkrát oficiálne zaoberala zneužívaním maloletých kňazmi na svojom zhromaždení v júni 1992, keď stanovila päť princípov. Napr. v prípade preukázania podloženosti obvinenia dostatočnými dôkazmi  bolo predpísané urýchlené odvolanie predpokladaného páchateľa z jeho pastoračných úloh a podrobenie adekvátnemu súdu a medicínskemu zásahu. Keď sa prípady nedostatočného riešenia objavovali aj ďalej, Ján Pavol II. v apríli v roku 2002 zvolal amerických kardinálov do Ríma.

V Írsku bol v roku 1994 zriadený poradný výbor biskupskej konferencie pre otázku sexuálneho zneužívania detí kňazmi a rehoľníkmi, ktorý v nasledujúcom roku vydal svoj prvý report.

V Austrálii vydala Cirkev jeden z prvých protokolov, ako má diecéza postupovať v prípadoch pedofílie spáchaných členmi kléru. V decembri 1996 bol dokument „Smerom k uzdraveniu“ (Towards Healing) schválený pre všetky austrálske diecézy.

Reklama

 

Nové kánonické normy pre ťažké delikty zneužívania

Od začiatku tohto storočia Svätá stolica, najmä vďaka pôsobeniu kardinála Ratzingera i neskôr ako pápeža Benedikta XVI., uskutočnila dôkladnú obnovu kánonických noriem pre prípady zneužívania, s aktualizáciou sankcií, postupov a kompetencií. V roku 2001 motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela Jána Pavla II. zaradilo trestný čin sexuálneho zneužitia maloletých zo strany duchovnej osoby medzi tzv. „najťažšie delikty“, vyhradené súdu Kongregácie pre náuku viery.

V roku 2010 dal Benedikt XVI. spomenutej kongregácii publikovať nové „Normy o najťažších deliktoch“, ktoré urýchlili postupy zavedením „mimosúdneho dekrétu“, zdvojnásobili premlčaciu lehotu na 20 rokov a doplnili trestný čin „detskej pornografie“.

V Nemecku, kde prvé smernice v tejto oblasti vyšli v roku 2002, biskupská konferencia po skúsenosti s kauzami v oblasti školstva v roku 2010 aktualizovala normy zvýšením spolupráce so štátnymi orgánmi.

Reklama

Po kauzách v roku 2009 v Írsku Benedikt XVI. zvolal írskych biskupov do Ríma a v marci 2010 vydal pastiersky list určený pre všetkých katolíkov v krajine.

 

Benedikt XVI. začal pravidelné stretnutia s obeťami

Od roku 2008 začal Benedikt XVI. počas svojich apoštolských návštev v USA, Austrálii, Veľkej Británii, na Malte a v Nemecku pravidelné stretnutia s obeťami zneužívania. To isté robí pápež František, ktorý súkromne prijíma obete aj priamo v jeho rezidencii v Dome sv. Marty.

Ďalším dôležitým krokom bola v máji 2011 žiadosť Kongregácie pre náuku viery v obežníku určenom všetkým biskupským konferenciám, aby vypracovali smernice pre riešenie prípadov zneužívania a pomoc obetiam, s cieľom zosúladiť činnosť diecéz v rámci regiónu. Text uvádza, že zodpovednosť pri riešení trestných činov sexuálneho zneužívania maloletých duchovnými prislúcha predovšetkým diecéznemu biskupovi.

Reklama

Na pomoc biskupským konferenciám a rehoľným kongregáciám adekvátne pripraviť smernice Svätá stolica vo februári 2012 spoluorganizovala medzinárodné sympózium na Pápežskej univerzite Gregoriana s názvom „Smerom k uzdraveniu a obnove“. Sympózium dalo vznik Centru pre ochrany neplnoletých Pápežskej univerzity Gregoriana, ktoré má za cieľ vzdelávať personál špecializovaný na prevenciu zneužívania.

 

Zriadenie Pápežskej komisie pre ochranu maloletých

Pápež František ešte v prvom roku svojho pontifikátu, v decembri 2013, urobil dôležitý krok v prevencii a boji proti zneužívaniu založením Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Medzi plody jej práce patrí zavedenie modelu pre vypracovanie smerníc, organizovanie kurzov pre nových biskupov a návrh Dňa modlitieb za obete zneužívania. Pápež František inovoval kánonické predpisy a postupy týkajúce sa zneužívania. V motu proprio „Ako milujúca matka“ z júna 2016 stanovil postihy pre biskupov v prípadoch ich zanedbania zodpovednosti v boji proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých.

V novembri 2014 zriadil v rámci Kongregácie pre náuku viery Komisiu pre preskúmanie cirkevných odvolaní voči rozsudkom týkajúcim sa najťažších deliktov. Komisia pod vedením arcibiskupa Sciclunu pomohla urýchliť riešenie prípadov zneužívania maloletých.

Na svojej apoštolskej návšteve v Čile v januári 2018 pápež František musel čeliť škandálu rozdelenia v miestnej cirkvi v kauze Fernanda Karadimu, kňaza uznaného Svätou stolicou v roku 2011 za vinného zo zneužívania. Po vypočutí svedectiev priamo na mieste Mons. Sciclunom pápež napísal v apríli list čilským biskupom uznávajúc „závažné chyby v hodnotení a vnímaní situácie kvôli nedostatku pravdivých informácií“. V máji 2018 zvolal čilský biskupský zbor do Ríma na stretnutie, ktoré sa uzavrelo ponukou rezignácií zo strany všetkých biskupov, ktoré sa neskôr v niektorých prípadoch aj uskutočnili.

 

Reklama

List pápeža Františka Božiemu ľudu

V tejto súvislosti vznikol v máji 2018 pastoračný dokument „List Božiemu ľudu, ktorý je na ceste v Čile“, v ktorom pápež František ďakuje obetiam zneužívania za odvahu a prosí celý Boží ľud o úsilie čeliť klerikalizmu, s ktorým zneužívanie súvisí. V auguste 2018 pápež František adresoval v podobnom duchu „List Božiemu ľudu“ určený celej Katolíckej cirkvi.

Najnovším pastoračným dokumentom tohto druhu je „List americkým biskupom“ z januára 2019, v ktorom pápež zdôrazňuje, že ako odpoveď na problém zneužívaní nepostačujú organizačné pravidlá, ale rozhodujúce je hĺbkové obrátenie a život viery.

Angažovanosť Cirkvi v ochrane maloletých sa týka nielen vnútra Cirkvi, ale aj spolupráce celej spoločnosti, čo dokumentuje aj medzinárodný kongres s témou Detská dôstojnosť v digitálnom svete organizovaný v októbri 2017 za podpory pápeža Františka na Pápežskej univerzite Gregoriana.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:14

V júni jednorazovo vyplatia zvýšený rodičovský dôchodok 908 043 seniorom. Priemerný rodičovský dôchodok na jedného rodiča bude mesačne 28,20 eura, teda súhrne za rok 338,40 eura.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR uviedlo, že celková suma, ktorú vyplatí Sociálna poisťovňa (SP) na rodičovské dôchodky, bude vyše 307 miliónov eur.

09:30

Ropný tanker plaviaci sa pod vlajkou Panamy sa stal terčom útoku pri pobreží Jemenu, uviedla britská bezpečnostná firma Ambrey. Informovali agentúry Reuters a AFP.

K útoku došlo približne desať námorných míľ smerom na juhozápad od jemenského prístavného mesta Mokka.

Prístav Mokka ovládajú jemenskí povstalci, pripomína AFP. Po útoku vypukol na plavidle požiar, dodala spoločnosť.

08:26

Ničivé búrky, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli metropolitnú oblasť mesta Houston v americkom štáte Texas, si dosiaľ vyžiadali sedem obetí na životoch. V piatok o tom informovali miestne úrady, píše agentúra AFP.

Včera 20:21

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v prvom štvrťroku 2024 medziročne zvýšil o 5,4 % po náraste o 4,9 % v predchádzajúcom kvartáli. TASR o tom informuje na základe správy portálu tradingeconomics, ktorý sa odvolal na v piatok zverejnené predbežné údaje štatistického úradu Ruskej federácie.

Včera 20:14

Paul McCartney sa stal prvým hudobníkom-miliardárom v Spojenom kráľovstve. Vyplýva to z najnovšieho zoznamu najbohatších ľudí alebo rodín žijúcich v krajine zostavenom nedeľníkom The Sunday Times.

Včera 20:14

Traja zahraniční turisti a jeden Afganec zahynuli pri ozbrojenom útoku, ktorý sa odohral v piatok v stredoafganskej provincii Bámján.

Včera 20:13

Francúzsko, ktoré vo štvrtok obvinilo Azerbajdžan zo zasahovania do diania v Novej Kaledónii, odhalilo “masívnu a koordinovanú” online kampaň obviňujúcu francúzsku políciu zo streľby do účastníkov demonštrácií za nezávislosť Novej Kaledónie.

Včera 20:12

Švédsko v piatok celoštátne posilnilo bezpečnostné opatrenia na ochranu židovskej komunity po tom, ako ráno zazneli výstrely v blízkosti izraelského veľvyslanectva v Štokholme. Oznámila to v piatok tamojšia polícia.

Včera 20:05

Vedci potvrdili existenciu oblastí prepadu, čím potvrdili jednu z teórií Alberta Einsteina. Zároveň sa im podarilo zistiť, že tieto oblasti pôsobia na okolie gravitačnou silou patriacou k najsilnejším doteraz nameraným v našej Galaxii, uvádza nová štúdia.

Včera 18:37

Buckinghamský palác v piatok oznámil, že kráľ Karol III. sa začiatkom júna vo Francúzsku zúčastní na spomienkových podujatiach pri príležitosti 80. výročia vylodenia spojencov. Ako pripomenula agentúra AFP, pôjde o kráľovu prvú zahraničnú cestu odvtedy, ako mu bolo diagnostikované onkologické ochorenie.

Včera 18:31

Izraelská armáda objavila počas nočnej operácie v Pásme Gazy telá troch rukojemníkov odvlečených z juhu Izraela pri vpáde palestínskych militantov zo 7. októbra 2023.

Včera 18:22

Vatikánske Dikastérium pre náuku viery vydalo nové normy posudzovania údajných nadprirodzených javov. Nový dokument nadobudne platnosť v nedeľu 19. mája.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali