Početné podniky v Číne vrátane dodávateľov Samsung a Apple a tiež Huawei, Xiao, Vivo, ZTE, Lenovo predĺžili prázdniny pre zamestnancov a urobili pracovnú pauzu do 10. februára. Mnohí experti sú presvedčení, že ani toto nie je definitívny termín. Podľa odhadu ekonómov z Morgan Stanley majú škody spôsobené rastom priemyselnej výroby ČĽR dosiahnuť v januári a februári 8%.
V dôsledku toho sa podľa dát agentúry Bloomberg znížila denná spotreba ropy v krajine k začiatku februára o 20%, teda o tri milióny barelov. Kvôli tomu klesajú svetové ceny ropy. Napríklad, cena etalónnej značky Brent sa znížila za mesiac o 13 dolárov, na 55,5 dolára za barel.
Ešte horšia je situácia s dovozom skvapalneného plynu. Minulý štvrtok oznámila čínska štátna korporácia China National Offshore Oil Corporation (CNOOC) udalosti z vyššej moci a zrušila nákup LNG od troch dodávateľov, píše Reuters. Podobné rozhodnutie očakávajú tiež od Sinopec a China National Petroleum Corporation (CNPC).
Médiá pripomínajú, že sa to dotklo predovšetkým amerického LNG, najdrahšieho pre Číňanov kvôli veľkým výdavkom na dopravu. Môže to zmariť obchodné dohody medzi Washingtonom a Pekingom dosiahnuté v polovici januára a zaradené do “prvej etapy obchodnej dohody“. Jednou z hlavných podmienok je dodatočný nákup od USA tovaru za 200 miliárd dolárov v priebehu dvoch rokov. Pričom štvrtina tejto sumy pripadá na energetické suroviny.
Keď celý tento plyn zostane na domácom trhu, zvýši sa prebytok ponuky a ceny padnú.
Pred rokom a pol, v septembri 2018, predstavovala cena plynu v USA 11 dolárov za MMBtu (milión britských palivových jednotiek). Dnes je 1,8 dolára. Do decembra môže zlacniť ešte na dvojnásobok, varuje BOFA.
Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že v bridlicovom priemysle prudko rastie množstvo vedľajšieho plynu. Podľa dát poradenskej spoločnosti Rystad Energy spaľovali vlani podniky v najväčších ložiskách Marselus a Bakken viac plynu ako spotrebujú také krajiny ako Maďarsko, Izrael, Azerbajdžan, Kolumbia, Rumunsko.
Ohrozuje to tiež perspektívy dodávok LNG do Európy. Viceprezident Generálneho riaditeľstva Eurokomisie pre energetiku Klaus–Dieter Borchardt nedávno vyhlásil, že EÚ chce preveriť všetkých výrobcov na intenzitu výronov kysličníka uhličitého vrátane úniku metánu a spaľovanie plynu v tryskách. Inými slovami, EÚ nekúpi LNG od firiem neefektívnych z ekologického hľadiska.
V odvetví vypukla taká panika, že sa výrobcovia medzi sebou rozhádali. Napríklad, majiteľ najväčšieho amerického terminálu LNG Sabine Pass, spoločnosť Chenire, žalovala na súde operátora iného projektu skvapalnenia plynu, Tellurian. Hlavné obvinenie spočívalo v tom, že bývalý šéf Chenire Charif Souk financoval spoločný podnik a založil Tellurian, ktorý buduje exportný terminál Driftwood LNG v Mexickom zálive.
Experti hovoria, že americké plynové odvetvie samo seba preľstilo.
“Ropný a plynový priemysel padol za obeť vlastného úspechu. Máme prebytok, nielen v USA, ale aj v Európe, Ázii, na celom svete,” je presvedčený analytik z Morgan Stanley Davin McDermott.
V dôsledku svojej neprezieravej politiky stáleho zvyšovania výroby nezarobia podniky nič a ich dlhy stále rastú. Jedna z najväčších plynárenských spoločností Chesapeake Energy varovala už v novembri, že ju čaká skorý bankrot, pretože dlhuje 9 miliárd dolárov. Jej hlavný konkurent EQT Corp nedávno oznámil, že v najbližšej dobe stratí hodnotu až 1,8 miliardy dolárov.
Problémy čínskeho energetického trhu neovplyvnili zatiaľ dovoz plynu z Ruska. Zástupcovia spoločnosti Novatech, najväčšieho domáceho vývozcu LNG, vyhlásili, že k žiadnym zmenám nedošlo.
“Odosielanie produkcie z projektu Jamal LNG prebieha podľa plánu v súlade so zmluvami uzavretými s ázijskými štátmi. Všetky strany svedomito plnia prevzaté záväzky,” oznámili Sputniku zástupcovia spoločnosti Novatech.
Dodávky plynu z plynovodov sa tiež zachovajú na rovnakej úrovni. Podľa správ v médiách sa čínska CNPC neobrátila na Gazprom s návrhom ohľadom zmien v prečerpaní paliva novým plynovodom Sila Sibíri.