Koniec leteniek za 10 eur? Pomôže ale prijatie dane z leteckého paliva znížiť emisie? Pozrite si stanovisko europoslancov

Koniec leteniek za 10 eur? Pomôže ale prijatie dane z leteckého paliva znížiť emisie? Pozrite si stanovisko europoslancov

Bratislava 25. júla 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Pixabay)

 

V Európskej únii sa čoraz častejšie diskutuje o nových vlastných zdrojoch založených aj na dani z leteckého paliva. Navyše, podľa správy EÚ, by zdanenie leteckého paliva znížilo uhlíkové emisie. Preto európski ministri financií diskutujú o jeho zdanení práve s cieľom motivovať k znižovaniu emisií, ale aj s cieľom naplniť európsky rozpočet. Názory slovenských europoslancov na túto tému sa však líšia

Ilustračné foto

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) nesúhlasí s tým, že zavádzanie tzv. leteckej dane pomôže výrazne obmedziť emisie v ovzduší.

Reklama

“Skôr sa lietanie stane menej dostupným a ustúpi druhom dopravy, ktoré sú možno ešte menej ekologické,” píše Štefanec podľa ktorého, by sme mali ísť skôr cestou podpory výskumu a vývoja nových druhov motorov a palív šetrnejších k životnému prostrediu.

 

Reklama

 

Uhrík to nevidí ako správnu cestu

Pre portál Hlavné správy sa k téme vyjadril aj europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS). “Vyššia daň na leteckú dopravu by sa len pretavila do cien, ktoré by museli zaplatiť koneční spotrebitelia.”

Preto ak chceme znižovať znečistenie životného prostredia, zvyšovanie daní podľa jeho názoru nie je určite správna cesta. “Mali by sa podporovať také formy dopravy, ktoré majú nízky negatívny dopad na životné prostredie a obmedzovať najväčších znečisťovateľov,” dodal Uhrík.

Reklama

 

Hojsík považuje za nespravodlivé, že letecká doprava nepodlieha takému zdaneniu ako iní znečisťovatelia

Podľa europoslanca Martina Hojsíka (PS) politici doteraz riešili len následky a príčinám situácie sa venoval málokto.

V rozhovore pre euractiv.sk označil letenky za desať eur za klimaticky nie úplne zodpovedné. Podľa neho je totiž nespravodlivé, že letecká doprava nepodlieha takému zdaneniu ako iní znečisťovatelia.

„Keď tankujete auto, platíte daň z benzínu. Keď sa tankuje lietadlo, daň z kerosénu sa neplatí,“ uviedol Hojsík.

Reklama

Potvrdil tiež, že zdanenie leteckej dopravy je v pláne a odhaduje, že ho aj podporí. Podľa neho je tiež veľmi dôležité, aby ľudia mali možnosť cestovať inak.

Ako ďalej vysvetlil vo svojom príspevku, kvôli dôsledku klimatickej krízy sa do roku 2050 bude musieť nútene presídliť 200 miliónov ľudí, dokonca niektoré odhady hovoria až o jednej miliarde. “Situáciu environmentálnych migrantov nevyriešia záchytné tábory, ani uzatvorené hranice. Jediným skutočným riešením je odvrátenie klimatickej katastrofy.” A práve preto v Európskom parlamente presadzuje zníženie emisií o minimálne 55 percent do roku 2030.

“Spolu s ochranou lesov, biodiverzity, či zákazom používania nebezpečných chemikálií tak skutočne pomôžeme zlepšiť život ľudí nielen u nás doma, ale aj v Afrike a Ázii,” myslí si Hojsík.

 

 

Beňová so zdanením súhlasí

Podobne ako Hojsík to vidí aj europoslankyňa Monika Beňova (Smer-SD).

Ako priznala v rozhovore, so zdanením leteckého paliva by určite súhlasila. No ako členka výboru pre životné prostredie (ENVI) a IMCO upozorňuje, že potom vyvstáva aj otázka ako zabezpečiť, aby to letecké spoločnosti nedali zaplatiť cestujúcim.

“Cestujúci častokrát nemá inú možnosť, ako by sa presunul,” hovorí poslankyňa o leteckej doprave.

Reklama

“Áno, zaveďme leteckú daň, ale ponúknime inú možnosť – vybudovanie inej dopravnej infraštruktúry, aby sa lietadlá nemuseli využívať,” dodala.

 

Jurzyca má podmienku

Podľa europoslanca Eugena Jurzycu (SaS) letecká environmentálna daň môže byť rozumnou alternatívou za predpokladu, že sa daňové bremeno na spotrebiteľa nezvýši, ale len presunie z jednej oblasti do druhej.

Európski ministri financií by podľa neho mali zároveň uviesť znížením ktorých daní plánujú leteckú daň občanom kompenzovať. Inak nám vraj hrozí, že EÚ bude každý problém riešiť zvyšovaním daní, namiesto zefektívňovania výdavkov.

Reklama

Preto sa rozhodol aj naďalej v podobných otázkach presadzovať, aby sa v politike robili rozhodnutia viac na základe objektívnych dát a ich analýz, menej na základe emócií či v prospech dobre zorganizovaných skupín. “Aj preto som sa obrátil s parlamentnou otázkou na Európsku komisiu, aby sa takto pristupovalo aj ku vyhodnocovaniu environmentálnych vplyvov,” napísal Jurzyca vo svojom facebookovom príspevku.

 

Aktivistka Greta

O obmedzení leteckej dopravy hovorí aj mladá aktivistka Greta Thunbergová, ktorá sama uprednostňuje vlakovú dopravu, ktorú vníma ako šetrnejšiu.

Reklama

Greta si získala celosvetovú pozornosť prvýkrát v auguste minulého roka, keď sama so svojím transparentom protestovala v čase školského vyučovania pred švédskym parlamentom. A vďaka tomu sa stala tvárou pravidelných protestov s názvom Piatky za budúcnosť, ktorých sa zúčastňujú na úkor vyučovania, tisícky študentov po celom svete.

Jej úsilie v boji za lepšiu klímu podporili viaceré známe osobnosti, politici i pápež František. Na jej spôsob prezentácie poukazujú mnohí kritici.

Začiatkom týždňa sa slovenská poslankyňa Zuzana Zimenová (SaS) pozastavila nad tým, s akou ľahkosťou si Gréta v mene záchrany planéty mieša priority a povzbudzuje mladých, aby zahodili vzdelávanie.

Poslankyňa tiež postrehla, že jedna z účastníčok berlínskeho protestu niesla transparent s textom “klimatická kríza nebude čakať, kým zmaturujem”. “Naozaj? Klimatické zmeny vyžadujú v dlhodobom horizonte sofistikované riešenia,” vysvetľuje a pýta sa, prečo sa rovnako vášnivo neprotestuje aj proti nekvalitnému vzdelávaniu.

Dôsledky nekvalitného vzdelania sú totiž podľa Zimenovej rovnako hrozivé ako klimatické zmeny (viac v článku).

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

10:35

Dvaja astronauti pridelení americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na prvý pilotovaný vesmírny let spoločnosti Boeing dorazili vo štvrtok na miesto plánovaného štartu rakety, ktorý je naplánovaný 6. mája.

Testovacími pilotmi kozmickej lode Starliner od spoločnosti Boeing budú Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová. Stroj je pripravený na svoj prvý pilotovaný vesmírny let po niekoľkých rokoch odkladov. Posádka vyštartuje z kozmodrómu Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Barry "Butch" Wilmore
Na snímke astronauti NASA Barry “Butch” Wilmore a Sunita Williamsová pózujú počas príchodu do Kennedyho vesmírneho strediska na Myse Canaveral na Floride
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali