Ako na brífingu podotkol prezident ÚMS Richard Rybníček, v novom programovom období sa nesmie zopakovať situácia, že Slovensko bude najhoršou krajinou pri čerpaní eurofondov. “Predchádzajúce vlády sa hrubým spôsobom vykašľali na rozvoj Slovenska, mestský rozvoj a na systematické a zmysluplnejšie vyrovnávanie regionálnych rozdielov,” vyhlásil Rybníček.
Najväčšiu pozornosť v programovom období 2021 – 2027 budú pútať integrované územné investície. “Našou snahou je, aby európske peniaze išli do regiónov, kde sa vytvárajú rady partnerstva, ktoré budú nielen rozhodovať o peniazoch, ale koniec-koncov ich aj implementovať. Očakávam, že aj to prispeje k efektívnejšiemu využívaniu eurofondov ako doteraz,” uviedol Ledecký.
Kolektívne rozhodovanie by malo podľa Ledeckého zabrániť tomu, aby európske peniaze boli použité na predražené verejné toalety či lavičky, čo sa v minulosti stretlo s kritikou. “Pokiaľ bude o tom rozhodovať rada partnerstva so zástupcami samospráv, vyšších územných celkov, či neziskového sektora a ďalších organizácií, tak si ani nedovolia pomyslieť na takéto projekty, na aké si v minulosti ministerstvo trúflo,” skonštatoval Ledecký.
Kým štátny tajomník ministerstva ešte nechcel presne hovoriť o finančnom balíku, ktorý je v hre, prezident ÚMS jasne pomenoval ambície samospráv. “Chceme sa rozprávať o balíku minimálne 13 miliárd eur. To je naša predstava, ktorá nemusí byť naplnená, ale budeme sa o ňu uchádzať,” poznamenal Rybníček.