NAŽIVO

Salvádorská vláda v pondelok oznámila zadržanie desiatok stredoškolákov pre údajnú snahu vytvoriť zločinecký gang. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Je to prvýkrát od marca 2022, čo úrady oznámili pokus o vznik novej zločineckej skupiny.

09:05

Sedemdesiatročný muž zahynul v pondelok na severozápade Talianska počas prívalových povodní vyvolaných silnými lejakmi. K tomuto úmrtiu došlo horskej obci Bardonecchia v regióne Piemont, pričom predseda tamojšej regionálnej vlády Alberto Cirio v súvislosti s ním poukázal na čoraz častejšie extrémnejšie výkyvy počasia. Informovala o tom agentúra AFP.

09:03

Viac ako 14 miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete, z ktorých tretinu tvoria malé deti, by mohlo zomrieť v dôsledku škrtov administratívy Donalda Trumpa. Uvádza to výskum zverejnený v utorok, informovala o tom správa agentúry AFP.

Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) zabezpečovala viac než 40 percent celosvetového humanitárneho financovania, kým sa Donald Trump v januári vrátil do Bieleho domu.

08:33

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok večer vylúčil, že by rokovania o jadrovom programe so Spojenými štátmi mohli byť obnovené v krátkom čase. Podľa jeho slov Teherán najprv potrebuje záruky, že nebude opäť napadnutý, uvádza správa agentúry AFP.

Iránsky minister zahraničných vecí priletel do Bejrútu
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí / TASR/AP-Hassan Ammar
08:25

Turecká prokuratúra v pondelok vydala zatykač na štyroch zamestnancov satirického časopisu Leman pre karikatúru proroka Mohameda. Na ilustrácii si najvýznamnejší prorok islamu podáva ruku s Mojžišom na oblohe nad mestom, ktoré je bombardované. Informovala o tom agentúra AFP.

08:10

Americký prezident Donald Trump nasledujúci pondelok privíta izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na rokovaniach v Bielom dome. Informoval o tom predstaviteľ americkej administratívy pod podmienkou anonymity, informovali o tom správy svetových agentúr.

„Myslíme si, že do týždňa dosiahneme prímerie v Gaze,“ vyhlásil v piatok americký prezident bez ďalších podrobností.

07:35

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu v pondelok oznámil, že koncom minulého týždňa čelil „kybernetickému bezpečnostnému incidentu“. Podľa agentúry AFP ide už o druhý kyberútok na túto inštitúciu za uplynulé dva roky.

07:21

Izraelský minister obrany Jisrael Kac v pondelok vyhlásil, že koniec vojny v Pásme Gazy je blízko. Pripomenul však, že cieľom Izraela je prepustenie všetkých rukojemníkov a porážka palestínskeho militantného hnutia Hamas. Informovala o tom správa agentúry DPA.

06:55

Najmenej 36 ľudí zahynulo pri výbuchu v chemickej továrni pri meste Hajdarábad, ktoré je metropolou indického štátu Telangána. Ďalších 36 osôb utrpelo zranenia, pričom viacerí z nich sú v kritickom stave. Oznámili to v pondelok tamojšie úrady, informovali agentúry DPA a Reuters.

06:46

Trump dnes podpíše dekrét o zrušení sankcií proti Sýrii s cieľom podporiť „mier a stabilitu“ v krajine, oznámila na brífingu tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Levittová.

Uviedla, že sa to netýka bývalého prezidenta krajiny Asada a jeho okolia.

Včera 20:19

Talianska vláda sa bude snažiť presadiť, aby bola do obranných výdavkov zaradená aj plánovaná výstavba mosta z pevniny na ostrov Sicília. Náklady na stavbu by sa tak mohli zarátať do záväzku minúť na obranné výdavky ročne päť percent HDP.

Včera 19:40

Scott Bessent povedal, že obchodným partnerom USA stále hrozia po 9. júli výrazne vyššie dovozné clá napriek tomu, že rokujú s USA v dobrej viere.

Včera 19:37

Cena zlata zaznamenala v pondelok rast, keď oslabenie kurzu dolára prekonalo zvýšený rizikový apetít investorov. Spotová cena zlata dosiahla do 15.05 h 2802,47 eura za troyskú uncu (31,1 g). Oproti predchádzajúcemu záveru obchodovania to predstavuje rast o 0,3 %.

Včera 19:22

Šefčovič a eurokomisár pre poľnohospodárstvo Christophe Hansen v spoločnom vyhlásení ocenili podpis zásadnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou o modernizovaných obchodných vzťahoch.

Včera 19:21

Peter Kmec informoval, že Slovensko podáva šiestu žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti v objeme 977 miliónov eur. Ide o historicky najvyššiu žiadosť o prostriedky z európskeho mechanizmu, z ktorého by mala SR získať celkovo 6,4 miliardy eur.

Včera 19:20

Richard Takáč informoval, že nový zákon o poľovníctve je pripravený na schválenie na vláde SR, odkiaľ by mal smerovať do parlamentu.

Včera 19:17

Zelenskyj po rokovaní s nemeckým ministrom zahraničných vecí požiadal Berlín o dodávku ďalších systémov protivzdušnej obrany IRIS-T s cieľom účinnejšie odrážať ruské dronové a raketové útoky.

Včera 19:15
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Dnes nám vadí nezamestnanosť a stres. Aké to bolo, keď vadil komunizmus?

Jiří Suk: Slováci chceli v Novembri ’89 ako prví zrušiť vedúcu úlohu KSČ

❚❚
.

Každá revolúcia má svoje zákutia, jasné i menej jasné miesta. Rovnako to je aj s Nežnou revolúciou, ktorá sa postarala o pád komunistického režimu v Československu v roku 1989. Túto časť našich nedávnych dejín skúma český historik Jiří Suk, ktorého kniha Labyrintem revoluce získala viacero prestížnych ocenení. V exkluzívnom rozhovore pre TASR v rámci projektu Osobnosti: tváre, myšlienky priznal, že nie je priaznivcom konšpiračných teórií o pozadí jej vzniku a riadenom odovzdaní moci. Podľa neho sa v Československu odohral spontánny výbuch nespokojnosti, za ktorým bola túžba ľudí po slobode, prosperite a inom politickom systéme.

 

– Rok 1989 bol rokom zmien režimov naprieč strednou a východnou Európou. V Nemecku padol Berlínsky múr, avšak Československo v Novembri 1989 stále ostávalo bez zmeny. Prečo sme sa takpovediac dostali na rad až po našich susedoch v Poľsku, Maďarsku?

.

Hlavným dôvodom bol tuhý normalizačný režim, zavedený v Československu po roku 1968. Ľudí vtedy sklamali reformní politici, ktorí svojím postojom neskôr opustili národ, čo za nimi stál. Občania sa potom stiahli do súkromia a aj po začiatku Gorbačovovej perestrojky si nechceli páliť prsty.

– Dalo sa v novembri v Československu vycítiť, že sa niečo chystá?

To sa dalo vnímať už po začiatku perestrojky. V Československu ľudia cítili, že to, čo sa deje v Sovietskom zväze, paradoxne potlačili sovietske tanky v roku 1968 u nás. Na margo toho sa vtipkovalo a sledovalo sa, ako bude reagovať československá vláda, ktorá, naopak, žiadne reformy nechcela a nepripúšťala. S blížiacim sa koncom 80. rokov však v spoločnosti rástlo napätie a očakávania. Začiatkom roka 1987 obnovili slobodu slova v Sovietskom zväzu a u nás následne začali vznikať rôzne nezávislé iniciatívy. Zároveň sa rozširovala samizdatová literatúra, ktorá paralelne informovala ľudí. To vytvorilo podvedomie, že musí prísť k nejakej zmene. Napokon zmeny, síce kozmetické, pripúšťala aj Komunistická strana Československa (KSČ).

Ľuďom vadila nadutosť straníkov, dnes z nej však neubudlo

– Ako to bolo s demonštráciou študentov na Národnej triede 17. novembra 1989 v Prahe? Pred jej začiatkom zrejme nič nenasvedčovalo tomu, že by malo ísť o kľúčovú udalosť…

Demonštrácie proti režimu sa začali v roku 1988. Potom sa opakovali vo výročných dňoch, ako bol napríklad 21. august, 28. október alebo aj v deň výročia upálenia Jana Palacha. Ľudia sa začali prebúdzať a získavať svoju historickú identitu. Na jeseň 1989 sa očakávala demonštrácia 28. októbra, 17. novembra a potom aj 10. decembra v deň ľudských práv. So 17. novembrom sa však nepočítalo ako s prejavom veľkého odporu proti režimu, pretože to bola povolená manifestácia, ktorú organizovali nezávislí študenti so Socialistickým zväzom mládeže. Nakoniec sa však ukázalo, že to bola rozhodujúca demonštrácia.

.

– Čo bol, podľa vás, kľúčový moment, ktorý ju zmenil na začiatok celonárodných protestov?

Tým, že išlo o povolenú manifestáciu, tak sa neočakávalo, že by ju policajné zložky rozohnali a zbili študentov. Nepočítalo sa s tým, že demonštrácia bude taká mohutná. Ako postupovala mestom, tak nebolo možné ju tak rýchlo rozpustiť. Eufória v dave rástla a demonštranti sa pohli do centra, na Václavské námestie a do Opletalovej ulice. Cítili sa silní.

– Keďže išlo o ohlásenú a povolenú manifestáciu, kde sa nepočítalo s nejakými nepokojmi, prečo bolo v uliciach toľko poriadkových síl?

Komunistický režim sa bál akýchkoľvek demonštrácií. Vždy sa v takej situácii vyhlasovali mimoriadne bezpečnostné opatrenia pre prípad nepokojov namierených proti režimu. To sa presne stalo aj 17. novembra. Akcia sa mala ukončiť na Vyšehrade, ale demonštranti pokračovali ďalej do centra. Bezpečnostné zložky nedokázali eliminovať také množstvo ľudí, ktoré sa zhromaždilo. Posily k nim prichádzali na poslednú chvíľu. Snaha zastaviť sprievod a rozptýliť jeho účastníkov sa diala v hektickej atmosfére.

– Bola v pozadí protestu 17. novembra aj snaha niektorých síl v KSČ zbaviť sa konzervatívneho krídla a omladiť, či reformovať vedenie?

.

Veľa sa o tom špekuluje, no chýbajú priame dokumenty, ktoré potvrdzovali takýto scenár. Po viac ako 20 rokoch sa už nepochybuje, že v pozadí mohol byť aj tento motív, no dôkazy chýbajú. Snaha vymeniť konzervatívne krídlo Miloša Jakeša by bola logická, avšak spôsob spraviť to prostredníctvom verejných nepokojov, sa javí ako mimoriadne riskantný.

Ponovembrové plagáty

– Počítali disidenti okolo Václava Havla s tým, že demonštrácia 17. novembra môže spustiť väčší občiansky pohyb? Boli prekvapení vývojom?

Nepočítali s tým. Bol piatok a väčšina z nich bola mimo Prahy. Dôvodom bolo aj to, že disent a Charta 77 nechceli vziať túto demonštráciu študentom. Preto až na pár výnimiek disidenti na tejto akcii neboli. Aktivizovať sa začali až v sobotu a nedeľu, keď založili Občianske fórum (OF).

– Zvažovala KSČ v nasledujúcich dňoch a silnejúcich demonštráciách aj použitie sily? Čo tomuto scenáru zabránilo?

KSČ úplne zaspala v prvých dňoch po zásahu na Národnej triede. Jakeš a ďalší predstavitelia konzervatívneho krídla strany tvrdili, že boli zámerne dezinformovaní inými členmi vedenia KSČ. Hodnotili to, že sa stali obeťou sprisahania. Neviem potvrdiť, či to tak bolo aj v skutočnosti. No komunisti nevyužili počas víkendu priestor na nejakú dôraznú reakciu. Na začiatku týždňa uvažovali nad demonštráciou, kde by zvolali vlastných podporovateľov, napríklad na Letenskú pláň. Sľubovali si, že by desaťtisíce ľudí takto ukázali lojalitu komunistickému režimu. Keď však videli, že v pondelok 20. novembra prišlo na demonštráciu proti nim na Václavské námestie 200.000 ľudí, vedeli, že toto nemajú šancu prekonať. Medzi tým však pokračovali prípravy v armáde. Podľa bojového rozkazu sa uviedla do pohotovosti časť ozbrojených síl, ktorá bola pripravená vyjsť do ulíc a pokúsiť sa aspoň zastrašiť demonštrantov. Na zasadnutí Ústredného výboru KSČ 24. novembra minister obrany Milan Václavík navrhol, že armádu by mali použiť na prejazd ulicami a zastrašenie demonštrantov. Politické vedenie KSČ však túto alternatívu odmietlo vzhľadom na to, ako sa vyvíjala situácia v krajine. Bola snaha využiť aj ľudové milície, ktoré sa zišli v Prahe, no Jakeš ich napokon nechal rozpustiť. To bolo tiež výrazom nepripravenosti a neschopnosti KSČ reagovať na situáciu v krajine.

– Hrozilo, podľa vás, riziko po 17. novembri, že by sa vývoj zvrátil alebo bolo jasné, že už dôjde k zmene režimu?

Rozhodujúci bol prvý týždeň po 17. novembri. V tom období sa odohrávala takpovediac informačná vojna, kde sa režim snažil presvedčiť občanov, že sa ich snažia ovplyvniť a zneistiť protisocialistické sily. Objavovali sa informácie o nasadení armády, v uliciach bolo vidno milicionárov a tak vtedy ešte vládlo presvedčenie, že tento stav by sa mohol zvrátiť. Po generálnom štrajku 27. novembra si však aj KSČ uvedomila, že vývoj sa už zvrátiť nedá a bude potrebné seriózne vyjednávať. Tým zároveň aj akceptovali nové politické sily, ktoré vznikli, OF a Verejnosť proti násiliu (VPN). Generálny štrajk, do ktorého sa zapojila väčšina obyvateľov i podnikov v krajine, bol plebiscitom, ktorý ukázal, že KSČ stratila vedúcu úlohu v spoločnosti.

– Ako ovplyvnilo úspech Nežnej revolúcie dianie na Slovensku? Predsa len Bratislava bola v porovnaní s Prahou trochu v závetrí…

Bol to paralelný proces. VPN založili v rovnaký deň ako OF, v nedeľu 19. novembra. Spočiatku VPN vystupovala dôraznejšie, pretože po prvý raz na Slovensku zaznela požiadavka o zrušení vedúcej úlohy KSČ v ústave. Okrem toho dokázali aj viac tlačiť so svojimi požiadavkami na predstaviteľov slovenskej vlády a parlamentu. Pomerne rýchlo dosiahla výmenu na poste slovenského premiéra, kde nastúpil do funkcie Milan Čič. OF nechávalo veľký priestor federálnemu premiérovi Ladislavovi Adamcovi a netlačilo ho od začiatku do veľkých zmien.

– Ukázali predstavitelia VPN a OF dostatočné vyjednávacie schopnosti pri rokovaniach s komunistami? V novej federálnej vláde vymenovanej 10. decembra 1989 bol pomer ministrov 11:10 v ich prospech, avšak premiérom bol komunista Marián Čalfa. Nebol to pre nekomunistov neúspech?

.

Občianske sily na začiatku nechceli prevziať vládu. OF malo kontrolórsku stratégiu. Nechcelo byť súčasť exekutívy, ale malo záujem o kontrolné právomoci. Vo vláde mali byť neskompromitovaní odborníci, ktorí mali doviesť krajinu do slobodných parlamentných volieb. Táto predstava nevyšla, pretože federálny premiér Adamec 3. decembra predstavil vládu, kde bolo 15 ministrov za KSČ a len päť kresiel patrilo iným politickým silám. Tento návrh vzbudil nevôľu v spoločnosti, opäť prešla do štrajkovej pohotovosti a protestných akcií. OF muselo zmeniť taktiku. Neostať len pri kontrole kabinetu zvonku, ale vyslať do neho aj svojich odborníkov a podporovateľov. OF neskôr muselo prehodnotiť aj predstavu mať vo vláde dvoch-troch ministrov a zabezpečiť početnejšie zastúpenie. Bolo to veľmi hektické obdobie, pretože celý proces formovania novej vlády trval len dva týždne. OF a VPN mohli v tom čase vytvoriť vládu, kde mali zastúpenie len ony. Verejnosť bola na ich strane a tlak bol taký silný, že keby sa rozhodli vymenovať svojho premiéra a odmietnuť Čalfu alebo Čiča, tak to pokojne mohli urobiť. Nechceli však takýto postup, pretože neboli skúsení politici, ale skôr intelektuáli, ktorí uprednostňovali kontinuitu moci. Obávali sa, že ministerské aparáty by nových ministrov neprijali, a tak by neboli schopní ich transformovať. Preto OF a VPN uprednostňovali dohodu s komunistami a ústavný prechod k demokracii.

– Ako vnímate úlohu Alexandra Dubčeka? Najskôr bol z tribún prijatý s nadšením, avšak neskôr boli k nemu predstavitelia OF a VPN kritickí za jeho postoje…

Ján Budaj (vpravo) a Alexander Dubček (v okuliaroch) medzi účastníkmi manifestácie v Bratislave

Už pred rokom 1989 patril do trojice symbolov odporu k režimu v Československu ako zástupca skupiny reformných komunistov. Ďalej tam bol kardinál Tomášek ako predstaviteľ katolíckej cirkvi a Václav Havel, ktorý zastupoval občiansky disent. Po 17. novembri sa s Dubčekom a Havlom muselo počítať ako s reálnymi politickými figúrami a oni sa tak začali aj správať. Havel založil OF a postavil sa do jeho čela. Dubček si zasa hneď, ako sa objavil na tribúne, získal sympatie verejnosti. Desaťtisíce ľudí v Prahe a Bratislave skandovali “Dubček na hrad”. Keď sa začali diskusie o novom československom prezidentovi, VPN Dubčeka nepodporila. Liberálni intelektuáli v jej radoch sa už nechceli, ani symbolicky, vracať do roku 1968. Jeho kandidatúru však mohutne podporovala väčšina Slovenska a mohol sa spoľahnúť aj na svoju popularitu v Česku. Havel s Dubčekom sa preto museli dohodnúť na rozdelení funkcií.

– Čo rozhodlo, že napokon dostal prednosť Havel?

Rozhodlo, že dostal podporu OF aj VPN. Okrem toho však hral úlohu aj princíp parity. Bolo to nepísané, no dodržiavané pravidlo. Keď bol premiérom komunista a Slovák Čalfa, tak sa predpokladalo, že prezidentom bude Čech a nestraník.

.

– Čím si vysvetľujete, že sa komunisti tak relatívne rýchlo vzdali moci, keď sa v podstate šesť týždňov po zásahu na Národnej triede stal prezidentom Havel?

Vo Federálnom zhromaždení mali absolútnu väčšinu komunistickí poslanci, ktorí ho zvoliť nechceli. Chceli sa vzdať voľby hlavy štátu a prišli s iniciatívou, aby bola priama voľba prezidenta, kde by rozhodli občania Československa. OF s tým nesúhlasilo, pretože sa obávalo, že v priamej voľbe by Havel nemusel uspieť. Musela by sa meniť legislatíva a tým by sa celý proces natiahol. Preto sa vytváral obrovský tlak na parlament, aby zvolil Havla za prezidenta ešte pred koncom roka 1989. Napomáhal mu aj premiér Čalfa, ktorý, keď videl, že OF je bezradné, ponúkol Havlovi spoluprácu a zariadil, aby ho zvolili koncom decembra za hlavu Československa. Na parlament tak tlačila verejnosť i premiér a tým ho spacifikovali, aby sa nevzdal voľby a aby prípadne nezvolil niekoho iného ako Havla.

– Ako sa na tieto udalosti pozeráte s odstupom 23 rokov? Jakeš hovoril o sprisahaní, čo by podporilo domnienku o tom, že to bol pokus o výmenu kádrov v rámci KSČ, ktorý sa vymkol kontrole. Alebo išlo o spontánny prejav túžby Čechov a Slovákov po slobode, motivovaný udalosťami vo svete?  

Bol to spontánny výbuch nespokojnosti a túžba ľudí po slobode, prosperite a inom politickom systéme. Nesúhlasím s rôznymi sprisahaneckými teóriami, že išlo o riadené odovzdanie moci. Myslím si, naopak, že celý proces bol živelný a viac-menej zodpovedal tomu, čo sa skôr udialo aj v Poľsku a Maďarsku. Udalosti v Československu boli súčasťou veľkého pohybu od autoritárskych k demokratickým systémom v krajinách strednej a východnej Európy.

– Dalo sa v prvých týždňoch a mesiacoch po Nežnej revolúcii vypozorovať, že existencia Československa je v ohrození a že ambície a predstavy nových politických reprezentácií oboch národov sa budú tak líšiť?

.

Počas zamatovej revolúcie do konca roku 1989 sa takéto signály neobjavili. Práve naopak, vládla obrovská eufória spolupatričnosti. Slováci boli v Prahe veľmi obľúbení a vítaní a rovnako aj Česi v Bratislave. Zdalo, že neexistuje žiadny problém. Eufória všetko prekryla. No vytriezvenie prišlo relatívne skoro. Ukázalo sa to 23. januára 1990, keď prezident Havel po prvý raz vystúpil vo Federálnom zhromaždení a navrhol nový názov štátu, Československá republika. Tam sa začal vážny problém, spor o názov štátu, čiže takzvaná pomlčková vojna, ktorá jasne odkryla všetky problémy česko-slovenského spolužitia v 20. storočí.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

Milan Šupa

Viktor Pondělík

.
.
.

Demokrati opäť komediálne: Naď vyplakáva, Šeliga konšpiruje

Jaro Naď sa nám vrátil z Kanady. Keďže ho tu všetci túžobne očakávali (vrátane OČTK), rozhodol sa zaujať verejné stanovisko…

01. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Europoslanec o ďalšom zdražovaní, o konsolidácii a zvyšovaní poplatkov

Europoslanec Milan Uhrík, z hnutia Republika, vo svojom najnovšom príspevku informuje, že najviac ho štve, že „pod zámienkou nejakého navyšovania…

01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Blokujú“ sankcie, no podpisujú miliardy: O čom vláda mlčí po samite v Bruseli

Kým vláda Roberta Fica doma pózuje ako obranca suverenity a hrdinsky „blokuje sankcie“, v Bruseli potichu podpisuje záväzky, ktoré Slovensko…

01. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Vzťahy medzi Ruskom a Azerbajdžanom sa stávajú výbušnými

Pokračuje škandál medzi Ruskom a Azerbajdžanom. Vyvolali ho, pripomeňme, tvrdé hromadné zatýkania členov azerbajdžanskej diaspory v Jekaterinburgu, pri ktorých zahynuli…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Godeal24 prináša neuveriteľné zľavy na originálny operačný systém a balík Office! Vylepšite svoj počítač za 13,55 €! Limitovaná zľava!

Prednedávnom spustila spoločnosť Godeal24 veľký letný výpredaj softvéru „Summer Big Sale“. Využite skvelé zľavy a osviežte sa v letných horúčavách!…

01. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Európski politici si uvedomili „neznesiteľné dôsledky“ pokračovania bojov na Ukrajine

Európski politici si uvedomili „neznesiteľné dôsledky“ pokračovania bojov na Ukrajine, povedal turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan v televízii A-haber

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Európa zvyšuje nákupy ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkish Stream

Európa zvyšuje nákupy ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkish Stream. Informoval o tom denník Vedomosti s odvolaním sa na údaje Európskej…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Progresívna hanba

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár v nedeľňajšej diskusii „O 5 minút 12“ zopakoval názor,  že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom nemá vojenské…

01. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa Ivan Korčok pomýli, povie aj to, čo nechce

 „… V dnešnej dobe sú výdavky na zbrojenie dôležitejšie než zdravotníctvo….,“ vyjadril sa člen strany Progresívne Slovensko Ivan Korčok. Tento…

01. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Čína demonštruje svoju námornú silu – priamo pod nosom NATO

Čínska vojenská loď preplávala cez Gibraltársky prieliv a teraz smeruje do Atlantického oceánu. Tým sa ocitla priamo vo vodách NATO,…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Vyhladzovanie na Blízkom východe už dosiahlo úrovne šialenstva“

Bývalý minister Juraj Draxler informuje na sociálnej sieti o tom ako „časť kaviarenských intelektuálov“ doteraz obhajuje vyhladzovanie na Blízkom východe.…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg kritizoval vyjadrenia hovorcu Kremľa Peskova

Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Kellogg kritizoval vyjadrenia hovorcu Kremľa Peskova, že pokrok mierových rokovaní závisí od USA a Ukrajiny

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump hrozí, že ak sa Mamdani „nebude správať slušne“, zastaví financovanie New Yorku

Demokratický kandidát na starostu popiera Trumpovo obvinenie, že je komunista, a zároveň potvrdzuje snahu o zdanenie bohatých, informuje The Guardian

01. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump Muskovi opäť pohrozil, že stiahne vládnu podporu pre jeho spoločnosť

„Bez týchto dotácií by musel podnik zavrieť a vrátiť sa do Južnej Afriky.“ Trump Muskovi opäť pohrozil, že stiahne vládnu…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Junípero Serra

Svätý Junípero Serra je uctievaný ako zakladateľ kalifornských misií a pre svoje neúnavné evanjelizačné úsilie. Serrov odkaz, známy svojou hlbokou…

01. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takmer dve tretiny Čechov nechcú Ukrajinu v EÚ, ukázal prieskum

Až 61 % Čechov nesúhlasí s tým, že Európska únia udelila Ukrajine status kandidátskej krajiny pre vstup do bloku, čo…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Exminister obrany Naď pôjde o niekoľko dní vypovedať. Jeden dôvod pre trestné stíhanie mu napadol

Exministra obrany Jaroslava Naďa čaká vo štvrtok 3. júla výsluch. Ako uviedol, teší sa a nemá z neho strach, pretože…

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Riziko „katastrofálnej porážky“ a obsadenia Odesy

Niektorí západní lídri sa obávajú, že situácia na fronte na Ukrajine sa môže do jesene „vážne zhoršiť“ pre ukrajinské ozbrojené…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Predseda vlády telefonoval s nemeckým spolkovým kancelárom o ruskom plyne a sankciách

Predseda vlády Robert Fico dnes telefonoval s nemeckým spolkovým kancelárom Friedrichom Merzom. Riešil s ním dopady návrhu Európskej komisie zastaviť…

30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sabotáž? Vybuchol ďalší ropný tanker, ktorý navštívil ruský prístav

Pri pobreží Líbye explodoval ďalší ropný tanker, ktorý predtým zakotvil v ruských prístavoch, informuje agentúra Bloomberg

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Matovič sa na tlačovke opäť predviedol. Vyzval farmárov, aby vzali vidly a hodili ministra Takáča do Dunaja

Poslanec Igor Matovič sa dnes opäť predviedol a znova šíril nenávisť a vnášal do spoločnosti násilie. Na tlačovej konferencii vyzval…

30. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Reuters: 13 ruských divízií, posilnených severokórejskými vojakmi, začnú útok v troch smeroch

Juhokórejská rozviedka aktívne pracuje v zóne ŠVO, sumarizuje Konstantin Olšanskij na stránkach denníka Svobodnaja Pressa

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vláda sa mlčky prizerá, ako nám manipulujú deti

Kontroverzný „antihoaxer” David Púchovskýa jeho tím „vyškolí” aj vaše deti. Kto im dal na to mandát?

30. 06. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kadyrovov syn – hodinky za milióny a streľba z auta

17-ročný syn čečenského vodcu Adam Kadyrov sa na svojej svadbe objavil s hodinkami za niekoľko miliónov dolárov a strieľal z…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Ekonomika pod tlakom. Prognóza rezortu financií načrtla, čo čaká Slovákov

Ministerstvo financií SR zverejnilo najnovšiu makroekonomickú prognózu, ktorá predpovedá vývoj slovenskej ekonomiky do roku 2027. Podľa ministerstva by mal rast…

30. 06. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Do Európy prichádzajú vlny horúčav a tu je 5 spôsobov, ako môžu extrémne horúčavy ovplyvniť zdravie

Extrémne teploty ovplyvňujú telo rôznymi spôsobmi. Tu je niekoľko hlavných zdravotných problémov spôsobených vlnami horúčav, informuje Euronews

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Polícia zasahuje pri akcii zameranej na organizovaný zločin na východe. Nasadila viac ako 400 policajtov

Protizločinecká jednotka Úradu boja proti organizovanej kriminalite od skorého rána zasahuje na celom Slovensku pri akcii s krycím názvom FUNERAL.…

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Odpusťme Rusku všetko, čo sa stalo. Blanár vyzýva Západ k spolupráci s Moskvou, Ukrajina reaguje

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyhlásil, že vojnu na Ukrajine možno ukončiť iba diplomaticky a prostredníctvom spolupráce s Ruskom.…

30. 06. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Salvádorská vláda v pondelok oznámila zadržanie desiatok stredoškolákov pre údajnú snahu vytvoriť zločinecký gang. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Je to prvýkrát od marca 2022, čo úrady oznámili pokus o vznik novej zločineckej skupiny.

09:05

Sedemdesiatročný muž zahynul v pondelok na severozápade Talianska počas prívalových povodní vyvolaných silnými lejakmi. K tomuto úmrtiu došlo horskej obci Bardonecchia v regióne Piemont, pričom predseda tamojšej regionálnej vlády Alberto Cirio v súvislosti s ním poukázal na čoraz častejšie extrémnejšie výkyvy počasia. Informovala o tom agentúra AFP.

09:03

Viac ako 14 miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete, z ktorých tretinu tvoria malé deti, by mohlo zomrieť v dôsledku škrtov administratívy Donalda Trumpa. Uvádza to výskum zverejnený v utorok, informovala o tom správa agentúry AFP.

Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) zabezpečovala viac než 40 percent celosvetového humanitárneho financovania, kým sa Donald Trump v januári vrátil do Bieleho domu.

08:33

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok večer vylúčil, že by rokovania o jadrovom programe so Spojenými štátmi mohli byť obnovené v krátkom čase. Podľa jeho slov Teherán najprv potrebuje záruky, že nebude opäť napadnutý, uvádza správa agentúry AFP.

Iránsky minister zahraničných vecí priletel do Bejrútu
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí / TASR/AP-Hassan Ammar
08:25

.

Hlavolam: Iba legendy dokážu vyriešiť túto matematickú hádanku do 5 sekúnd!

Hlavolam: Iba legendy dokážu vyriešiť túto matematickú hádanku do 5 sekúnd: Hlavolamy sú jedným z

01. 07. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Hygiena v ohrození: Keď kuchári zabudli na rukavice aj zdravý rozum

Hygiena v ohrození: Keď kuchári zabudli na rukavice aj zdravý rozum. Povedzme si úprimne - nie je nad dobré jedlo…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Najnovšie šokujúce rozhodnutie Ukrajiny môže strašiť celé generácie

Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét o oficiálnom odstúpení Ukrajiny od Ottawského dohovoru o nášľapných mínach. Tento krok sa zhodoval s vystúpením…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Toto je najzdravšie ovocie sveta. Na Slovensku ho poznáme, ale jeme ho málo

1.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vedci roky skúmajú, ktoré ovocie je najlepšie pre naše zdravie. Americkí výskumníci konečne odhalili,…

30. 06. 2025 | 0 komentárov

Žena v Soblahove pichla svojho druha nožom do rebier

Trenčianski kriminalisti začali trestné stíhanie za prečin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu. V obci Soblahov žena pod vplyvom alkoholu…

30. 06. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

Milan Šupa

Viktor Pondělík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov