Generálny tajomník Hizballáhu Hassan Nasrallah sa zaviazal zostreliť každé izraelské lietadlo, ktoré naruší suverénny vzdušný priestor Libanonu. Stalo sa tak hneď po tom ako v nedeľu lietali dva izraelské drony nad južným Bejrútom a došlo k zásahom hlboko na libanonskom území, ktoré usmrtili palestínskeho veliteľa polovojenských síl Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny v údolí Beqaa. „Hizballáh sa bude snažiť zostreliť všetky izraelské bezpilotné lietadlá, ktoré môžu narušiť libanonský vzdušný priestor,“ sľúbil Nasrallah v televíznom príhovore. „Éra neohrozených útokov izraelskej armády na Libanon sa skončila. Hizballáh to už viac tolerovať nebude.“
Libanonský prezident Michel Naim Aoun v pondelok vyhlásil, že dronové útoky vníma ako „vyhlásenie vojny“ a zvolal mimoriadne zasadnutie najvyšších vojenských a bezpečnostných predstaviteľov štátu. Medzitým došlo k činom a bombardovaniu cieľov, vrátane medzinárodného letiska, ktoré signalizujú, že Tel Aviv nerozlišuje medzi Hizballáhom a libanonským štátom.
Nasvedčuje tomu aj článok Baraka Ravida, ktorý opísal telefonický rozhovor medzi ministrom zahraničných vecí Spojených štátov Mikeom Pompeom a libanonským premiérom Saadom Haririm. Netanjahu mal po Pompeovi odkázať, že ak Hizballáh zaútočí na Izrael, ten nebude rozlišovať a odveta sa namieri na libanonský štát ako celok.
Pompeo počas víkendu vyjadril podporu izraelskému zámeru „brániť sa“ pred postupujúcou „iránskou hrozbou.“ Izraelská „obrana“ dronovým bombardovaním sýrskych predstaviteľov sa ospravedlňovala tvrdením, že sa tým predišlo plánovanému útoku „zabijáckych dronov“ z Iránu. V roku 2006 Izrael viedol „totálnu vojnu“ proti Libanonu, bombardoval mestá, dediny, cesty a infraštruktúru v „neúspešnom pokuse vykoreniť Hizballáh.“
Nasrallah upozornil, že izraelská armáda môže čoskoro čeliť odplate: „Hovorím izraelskej armáde pozdĺž hranice, počnúc dnešným dňom – čakajte na nás. To čo sa stalo naposledy, len tak nenecháme. Nedovolíme, aby sa čas vrátil a Libanon bol poškodzovaný bombardovaním, zabíjaním, explóziami či porušením svätosti. Toto je pre nás červená čiara.“
Konkrétne opakoval slová, ktoré používali izraelskí predstavitelia počas vojny v roku 2006, keď hovorili o zničení Libanonu ako „vrátení v čase“ ich národného vývoja.
Igor Kratochvíľ